Tema 7.2 (Istorija 7)

Roma – miesto ir supervalstybės gimimas (6.1 tema)

Šioje temoje JŪS

  • Išsiaiškinsite Romos miesto ir valstybės įkūrimo geografines ir politines sąlygas.
  • Pažinsite Romos valstybės išsiplėtimo aplinkybes.
  • Įvertinsite Romos karų su Kartagina reikšmę.

Nuo kaimelio iki miesto

1 pav. Senovės Itãlija
2 pav. Ar atpažįstate Alpių kalnus, Po lygumą ir Apeninų kalnų grandinę, nutįsusią per visą pusiasalį?

Jau senovės Ròmos istorikai savęs klausė, kokios priežastys lėmė jų miesto ir valstybės iškilimą ir galią, prieš kurią negalėjo atsilaikyti kaimynai. Jie pažymėjo gamtinių sąlygų, leidusių miestui suklestėti, svarbą. Išties Romà buvo įsikūrusi geroje geografinėje padėtyje, dabartinės Itãlijos teritorijoje, Apeninų pusiasalio viduryje, netoli jūros (1 pav.). Čia, Lacijaus regione ir į pietus nuo jo, vyravo tokios klimato sąlygos kaip Graikijoje. Augo panašūs augalai, iš jų svarbiausi buvo vynmedžiai ir alyvmedžiai. Didelių upių, tokių kaip Egipte ar Mesopotamijoje, čia nebuvo. Tik šiaurės Italijos lygumoje tekėjo Po upė ir buvo daug plačių laukų ir pelkių, kurias vėliau romėnai nusausino ir įdirbo. Šiaurėje kraštą ribojo aukštų ir nelengvai įveikiamų kalnų, Alpių, grandinė (2 pav.). Vis dėlto jų perėjos buvo gerai pažįstamos jau senovėje, todėl kalnai netrukdė Romos priešams patekti į Itãliją iš sausumos pusės. Šios perėjos jungė Italiją su Europos giluma.

Romos miesto pradžia buvo nedideli kaimeliai, įsikūrę prie mažesnės Tibro upės. Prie upės buvo patogu gyventi, taip pat čia buvo seklesnė vieta, tinkama perkėlai. Čia kirtosi prekybos keliai, visų pirma druskos kelias, einantis upe nuo jūros aukštyn į krašto gilumą, ir sausumos kelias, einantis iš pietų į šiaurę. Tikriausiai gana anksti šioje vietoje atsirado turgavietė, kur buvo perkami ir parduodami artimų ir tolimų kraštų gaminiai. Šalia plytėjo derlingi laukai ir kelios kalvos, kurios leido gintis nuo pavojų. Būtent ant kalvų ateiviai lotynai, italikų gentis, atkeliavusi iš šiaurės, apie 1000 m. pr. Kr. įkūrė pirmąsias gyvenvietes. Joms susijungus – tai buvo naudinga tiek ekonomiškai, tiek politiškai – atsirado Romos miestas.

Romėnai savo miesto įkūrimą datavo 753 m. pr. Kristų. Jiems ši data buvo tokia svarbi, kad nuo jos net skaičiavo savo valstybės metus! O jūs ar galite pasakyti, kuriais metais nuo savo miesto ar miestelio įkūrimo gimėte? Žinoma, romėnai sukūrė legendų apie Romos įkūrimą – tokį jiems svarbų įvykį. Ir jos susijusios su Graikija. Antai buvo pasakojama, kad pirmųjų Romos valdovų protėvis – karžygys Enėjas iš Trojos. Po Trojos karo sugriovus miestą, jis dievų valia pasiekė Italiją. Čia jam buvo lemta sukurti naują stiprią valstybę. Jo tolimos palikuonės žynės, davusios skaistybės įžadą, ir karo dievo Marso sūnūs buvo broliai dvyniai Romulas ir Remas, neturėję išvysti šio pasaulio. Todėl tik gimę buvo įdėti į krepšį ir paleisti Tibro upe, tačiau vilkė juos išgelbėjo ir pamaitino. Vėliau brolius rado piemuo, pas jį juodu ir užaugo. Užaugę dvyniai nutarė įkurti miestą toje vietoje, kur buvo rasti, tačiau susiginčijo ir Romulas nužudė Remą. Taip Romulas tapo pirmuoju Romos karaliumi. Laikui bėgant ši legenda tapo svarbiausia, dažnai vaizduojama dailėje, o vilkė tapo Romos miesto ženklu (3 pav.).

3 pav. Romėnų moneta (II a. pr. Kr.). Kairėje – deivė Roma su šalmu, Romos miesto ir valstybės įasmeninimas, dešinėje – vilkė, žindanti dvynius Romulą ir Remą.

Savo istorijos pradžioje Roma buvo nedidelis miestas, stipriai veikiamas kaimynų. Į šiaurę nuo jo gyveno etruskai. VIII–VI a. pr. Kr. etruskų kultūra klestėjo veikiama senovės Graikijos kultūros (4–5 pav.). Etruskai puikiai mokėjo apdirbti metalą ir gamino geros kokybės keramiką. Romėnai iš jų mokėsi ne tik šių dalykų, bet ir valstybės valdymo, architektūros, religijos, meno ir rašto. Būtent etruskai pritaikė vieną iš graikiškosios abėcėlės variantų (jų buvo net keli) savo sudėtingai ir visai kitokiai kalbai nei graikų. Iš etruskų šią abėcėlę perėmė romėnai, o šiandien mes ją naudojame. Vis dėlto etruskų kalba parašyti tekstai iki šiol mokslininkams tik iš dalies suprantami, nors ir lengvai perskaitomi. Galbūt jums ateityje pavyks juos iki galo suprasti? Etruskai kėlėsi gyventi į Ròmą ir buvo vieni iš pirmųjų jos valdovų.

Romos kultūrai, prekybai ir valdymo būdui įtaką darė ne tik kaimynai etruskai šiaurėje, bet ir kaimynai pietuose – graikų kolonijos, kurios buvo įsikūrusios dabartinės Italijos pietų ir vakarų pakrantėse bei Sicilijos salose. Tai jūsų jau pažįstama „didžioji“ Graikija, taip pavadinta romėnų. Graikų mokslo, medicinos, filosofijos laimėjimai buvo svarbūs augančiai jaunai romėnų valstybei ir kultūrai. Romėnų kaimynai pietuose taip pat buvo geri mokytojai prekiaujant ir keliaujant jūromis. Vėliau, nukariavus graikų polius Itãlijoje, ši įtaka dar labiau sustiprėjo. Graikija, ypač jos literatūra, buvo didžiulis pavyzdys. Pirmieji Romos istorikai, siekę aprašyti Romos istorijos pradžią, rašė graikiškai!

4 pav. Bronzinis etruskų vežimas, papuoštas Trojos karo scenomis, vaizduojančiomis herojų Achilą (VI a. pr. Kr.)
5 pav. Etruskų kapų puošyba primena ne tik senovės graikų, bet ir vėlesnę romėnų dailę – kas gražu, tas madinga ir perimama!

Pirmieji Romos valdovai, karaliai, pradedant Romulu, tikriausiai buvo legendinės asmenybės. Jos apaugusios mitais ir pasakojimais, joms priskiriami nuveikti ypatingi darbai, pavyzdžiui, pelkių nusausinimas, sienų ar šventyklos statybos, priešiško miesto varžovo nugalėjimas ar uosto Ostijoje, kur Tibras įteka į Tirėnų jūrą, įkūrimas ir kt. Pasak romėnų tradicijos, karalių iš viso buvo septyni, o trys paskutiniai buvo etruskai. Šie karaliai, kaip ir kitose senovės civilizacijose, visų pirma buvo kariuomenės vadai ir vyriausieji žyniai. Jie valdė padedami senãto – seniūnų susirinkimo, kurį sudarė kilmingų ir turtingiausių romėnų šeimų patricijų – atstovai (6 pav.). Jie buvo laikomi pirmųjų Romos gyventojų palikuoniais, turėjo daug žemių ir didelę politinę įtaką, jų atstovai taip pat buvo karvedžiai.

6 pav. Ši marmuro statula vaizduoja patricijų su vyrams įprastu Romos piliečio drabužiu – ilga, plačia toga.

Karaliaus valdžia nebuvo paveldima, o naująjį karalių išrinkdavo senatas. Žinoma, dievų ženklai turėjo patvirtinti, kad jis tinkamiausias žmogus toms pareigoms! Valdoma karalių Roma augo dėl plėtojamos prekybos ir vykdomų karo žygių. VI a. pr. Kr. pabaigoje ji tapo vienu didžiausių Italijos miestų, galinčių pasigirti dideliais pastatais. Lyguma tarp dviejų svarbiausių kalvų – Kapitolijaus ir Palatino – buvo nusausinta ir išklota akmenimis – paversta didele viešąja aikšte, vadinamuoju fòrumu (7 pav.). Kaip agora Graikijos poliuose, taip forumas Ròmoje tapo prekybos ir visuomeninio gyvenimo centru. Čia rinkosi miestiečiai, buvo turgavietė, o aplinkui stovėjo svarbiausių dievų šventyklos. Per kelis šimtus metų Roma iš mažo kaimelio tapo dideliu miestu!

7 pav. Taip Romos forumas atrodo dabar – aikštė daug kartų gražinta ir perstatyta.

Romėnų istorikas Titas Livijus, gyvenęs erų sandūroje, parašė įspūdingą daugiatomį veikalą Nuo miesto įkūrimo. Tai miesto ir krašto istorija nuo Romos ištakų iki autoriaus gyventų laikų, joje jis ne tik aprašo įvykius, bet ir stengiasi paaiškinti jų priežastis:

„<...> prisipažinsiu jums, kad kiekvieną kartą, kai tik pagalvoju apie savo tėvynę, visi šie dalykai stoja prieš akis – kalvos, lygumos, Tibras, akims įprastas kraštas, šis dangus, po kuriuo gimiau ir buvau užaugintas <...>. Ne be priežasties dievai ir žmonės pasirinko šią vietą miestui įsteigti – sveikiausios kalvos, patogi upė, kuria produktai iš krašto vidaus gali būti atgabenami pasroviui arba gaunamos prekės iš užjūrio. Jūra gana arti visiems naudingiems dalykams, bet ne per arti, kad svetimi laivynai keltų pavojų. Regionas pačiame Italijos centre – vieta tiesiog sukurta miestui augti. Pats tokio jauno miesto dydis yra to įrodymas. Tik 365-ieji miesto metai, kviritai, [o jau] visuose karuose, kuriuos jūs iki šiol vedėte su visomis šiomis senomis tautomis, <...> niekas jums negalėjo prilygti.“

Iš lotynų k. vertė T. Rutkauskas, pagal Titas Livijus, Nuo miesto įkūrimo, prieiga internete: Titus Livius (Livy), The History of Rome, Book 5, chapter 54 (tufts.edu).

Klausimai ir užduotys

  1. Kokias gamtines sąlygas, tinkamas Romos miestui augti, išskiria Titas Livijus?
  2. Kas, anot šaltinio autoriaus, parinko vietą Romos miestui? 
  3. Titas Livijus Romos miestą vadina jaunu. Kaip manote, kodėl?
  4. Pasvarstykite, kokiems kitiems jums žinomiems miestams tiktų tokie Tito Livijaus parašyti žodžiai.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite geografinį regioną, kuriame įsikūrė Roma.
  2. Kuo romėnams buvo svarbūs 753 m. pr. Kristų?
  3. Koks Romos miesto ženklas išlikęs iki šių dienų? Kodėl būtent šis ženklas?
  4. Kas buvo etruskai? Kuo jie svarbūs Romos istorijoje?
  5. Ką vadino forumu ir kuo jis buvo svarbus Romos miestui?

TYRINĖKITE!

Jau susipažinote su Romos miesto įkūrimo legenda. Pamėginkite ją pavaizduoti piešinyje arba komikse. O gal norėsite ir galėsite sukurti stop kadro žanro filmuką? Pasitikėkite savo kūrybingumu!

Italijos užkariavimas

Žinoma, Romos galybė ir jėga augo užkariaujant kitus Italijos regionus. Vienus miestus ir gentis per du amžius pavyko nugalėti lengviau, kitus sunkiau. Ypač sunku buvo palaužti pietų Italijos graikų polių, kaip antai Tarento, pasipriešinimą. Tarentiečiai pasikvietė į pagalbą Epyro, žemyninės Graikijos regiono, karalių Pyrą ir jo kariuomenę. Ši išties buvo įspūdinga ir nustebino romėnus – jie pirmąkart stojo į kovą prieš Pyro atsigabentus karo dramblius (8 pav.)! Nors Pyrui pavyko laimėti, patyręs daug nuostolių jis buvo priverstas pasitraukti iš Italijos. Galų gale romėnų kariuomenė pasirodė stipresnė nei visi jos priešai ir III a. pr. Kr. viduryje Roma jau viešpatavo visame Apeninų pusiasalyje.

8 pav. Pyro ir romėnų kariuomenių kova – išsigandę kariai ir ne ką mažiau išsigandę gyvūnai.

Su nugalėtais miestais ir gentimis romėnai sudarydavo sąjungas, panašiai Makedonijos karalius Pilypas II anksčiau elgdavosi su graikų poliais. Sąjungininkai turėjo mokėti mokesčius, karo metu padėti Ròmai kariais, daiktais ar laivais. Už tai jie galėjo tikėtis dalies karo grobio. Savo miestuose sąjungininkai ir toliau rėmėsi vietos įstatymais ir tvarkėsi savarankiškai, bet užsienio politikoje viską sprendė romėnai. Sąjungininkų padedami romėnai tapo dar stipresni ir kaskart laimėjus karą jų galybė ir turtai augo. Romėnų karo vadai dėl įgyto karo grobio tapdavo turtingi ir labai gerbiami. Paprastiems kareiviams taip pat apsimokėjo kariauti, jei tik, žinoma, nugalėdavo priešą ir likdavo gyvi. Jie gaudavo dalį karo grobio, o vėliau ir žemės. Užimtuose kraštuose buvo kuriamos naujos gyvenvietės – kolonijos, tiek romėnams, tiek jų sąjungininkams suteikiama žemių – naujų dirbamų laukų.

III a. viduryje romėnai pirmąkart užėmė kraštą už žemyninės Italijos ribų – derlingoje Sicilijos saloje. Nauji už Italijos ribų romėnų užkariauti kraštai vėliau bus padalyti į vadinamąsias provincijas, jas valdys romėnų valdininkai. Jų pareigos bus užtikrinti provincijose tvarką bei saugumą ir rinkti mokesčius. Šios pareigos bus puiki galimybė pralobti. Užkariaujant naujas teritorijas, įkuriant kolonijas ir daugėjant romėnų valdininkų plito lotynų kalba. Iš pradžių ja kalbėjo tik romėnai Lacijaus regione. Pamažu ji išstūmė visas kitas Italijoje vartotas kalbas, taip pat ir etruskų. Tuo metu niekas nebūtų pagalvojęs, kad lotynų kalba per du tūkstančius metų taps tokia svarbi, kaip šiandien anglų, ir jos bus mokomasi tolimuose pasaulio kampeliuose!

Klausimai ir užduotys

  1. Kurį graikų polį romėnams sunkiausiai sekėsi įveikti? Paaiškinkite, kodėl.
  2. Paaiškinkite, kaip išplito lotynų kalba. 
  3. Kaip romėnai vadino už Italijos ribų užkariautus kraštus? Kokia reikšme šis žodis paprastai vartojamas mūsų laikais?

TYRINĖKITE!

Yra garsus posakis „Pyro pergalė“. Pasidomėkite, ką jis reiškia ir kada paprastai vartojamas.

Pūnų karai

9 pav. Kartaginos miesto griuvėsiai. Ar jie vis dar liudija buvusią miesto galybę?

Užkariavę dalį Sicilijos ir toliau plėsdami savo įtaką romėnai neišvengiamai susidūrė su itin stipriu priešininku – Kartagina (9 pav., palyginkite su 18 pav., p. 17). Tai buvo sena finikiečių (romėnai juos vadino pūnais) kolonija šiaurės Afrikoje, tapusi labai stipriu miestu bei prekybos centru ir valdanti didelę šiaurės Afrikos pakrantės dalį, taip pat dalį Ispanijos ir Sicilijos. Kartagina turėjo stiprią kariuomenę, ypač stiprų laivyną, o dėl prekybos ir sidabro kasyklų Ispanijoje buvo labai turtinga. Buvo aišku, kad šios dvi jėgos – Roma ir Kartagina – negalės ramiai sugyventi ir turės išsiaiškinti, kuri iš jų valdys šią Viduržemio jūros pasaulio dalį. Jų nesutarimai ir varžybos virto trimis ilgais tarpusavio karais, kurie vyko III ir II a. pr. Kristų. Per pirmąjį buvo kovojama visų pirma dėl Sicilijos. Romėnams pavyko nugalėti kartaginiečius sausumoje, išvyti iš salos, be to, jie sugebėjo pasistatyti laivyną ir nugalėti juos ir jūroje (10 pav.). Romėnai taip pat užėmė Sardinijos ir Korsikos salas, jos tapo naujomis Romos provincijomis.

10 pav. Romėnų karo laivai nedaug skyrėsi nuo graikų ar finikiečių – tuo metu tokie buvo tiesiog geriausi.

Antrasis karas, kuris prasidėjo praėjus maždaug dvidešimt metų po pirmojo, buvo ilgiausias ir nuožmiausias. Kartaginos karvedys Hanibalas norėjo atkeršyti už savo miesto pralaimėjimą. Jis nusprendė pasiekti Italiją iš savo valdų Ispanijoje ir užpulti Romą iš sausumos. Su didele kariuomene, kurioje buvo ir dramblių, Hanibalas įveikė aukštas Alpes ir įžengė į šiaurės Italiją (11 pav.). Po kelių pergalių prieš romėnus 216 m. pr. Kr. kelias į Romą buvo laisvas ir Kartaginos kariuomenė buvo arti jos, bet Hanibalas sumanė pirmiau sutriuškinti romėnų kariuomenės likučius pietų Italijoje. Tačiau romėnai turėjo daugiau karių ir mokėsi iš pralaimėjimų, prisitaikė prie Hanibalo kovos būdo ir pakeitė taktiką. Užuot gynusi Romą, romėnų ir jų sąjungininkų kariuomenė persikėlė į šiaurės Afriką ir užpuolė pačią Kartaginą!

11 pav. Žygis per Alpes buvo išties sunkus tiek kareiviams, tiek arkliams, o labiausiai drambliams, nepratusiems prie aukštų kalnų, šalčio, sniego ir ledo! Nė vienas iš šių galingų gyvūnų nepasiekė Italijos.

Hanibalas buvo priverstas grįžti ginti savo miesto ir pralaimėjo ne tik vienintelį, bet ir paskutinį mūšį. Kartaginiečiai turėjo atsisakyti teritorijų Sicilijoje, Sardinijoje, Korsikoje ir vakarų Ispanijoje. Šie kraštai tapo naujomis Romos provincijomis. Praėjus maždaug 70 metų po antrojo karo, 146 m. pr. Kr., Kartagina buvo galutinai romėnų sunaikinta – miestas sugriautas, gyventojai paimti į vergiją, o dirbami laukai apipilti druska, kad niekas negalėtų augti. Vargas tiems, kurie nepaklus ir kels bent menkiausią pavojų Romai – naujajai visų Viduržemio jūros vakarų valdovei!

12 pav. Taip dailininkas įsivaizdavo Kornelijaus Scipiono ir Hanibalo susitikimą po paskutinio mūšio. Įdomu, ką jie vienas kitam galėjo pasakyti?

Romėnų istorikas Titas Livijus, nors gyveno daug vėliau, nei įvyko antrasis Pūnų karas, smulkiai aprašo šio karo ir Hanibalo žygio įvykius. Hanibalui perėjus Alpes, prieš pirmąjį mūšį abiejų kariuomenių vadai kreipėsi į savo kareivius. Taip, anot Tito Livijaus, savo kariams kalbėjo romėnų karvedys Publijus Kornelijus Scipionas:

„<...> jie su patrakėliu vaikėzu priešaky atsidangino užkariauti mūsų tėvynės. O, kad šios kautynės būtų jums vien garbės, o ne išsigelbėjimo reikalas! Jums nebetenka atsikariauti Sicilijos bei Sardinijos <…> dabar reikia kovoti dėl Italijos. Už mūsų nugarų nėra kitos kariuomenės, kuri pastotų priešui kelią, jei mes neatlaikytume, nėra nei kitų Alpių, kurios iš naujo atremtų jas pereinančius. Čia, kariai, reikia priešintis taip, lyg kautumės prie Romos sienų. Kiekvienas galvokite, kad ginklais dengiate ne savo pačių, o savo žmonų ir vaikų kūnus; nesisielokite vien namų reikalais, bet tolydžio su pasididžiavimu apmąstykite, kad dabar į mūsų gretas sudėtos visos senato ir romėnų tautos viltys; kokią parodysime jėgą ir drąsą, toks ateity bus Romos miesto ir valstybės likimas.“

O šiais žodžiais, anot Tito Livijaus, į savo karius kreipėsi Hanibalas:

„Romėnai pareikalavo mirties bausmės pirmiausia man, vadui, po to ir jums dėl to, kad užpuolėte Saguntą; jei būtume pakliuvę jiems į rankas, jie būtų mus pasmerkę baisiausiems kankinimams. Toji žiauriausia ir išdidžiausia tauta viską savinasi ir sauvaliauja. Jai atrodo teisinga diktuoti mums, su kuo turėtume kariauti, o su kuo taikiai gyventi. Apibrėžia mus ratu ir užtveria sienomis, einančiomis kalnais ir upėmis, kurių mums nevalia peržengti, o jie nepaiso tų ribų, kurias patys sau nusibrėžė. <...> Ar dar maža, kad atėmei seniausias mano provincijas – Siciliją ir Sardiniją? Kėsinies atimti ir Ispaniją? O jei nepasitrauksiu, ar persikelsi į Afriką? <...> Nieko kito mums nebeliko, tik tai, ką galėtume atgauti ginklais. <...> Jums privalu būti narsiems, ir neieškokite trečio kelio tarp pergalės ir mirties <...>. Nemirtingi dievai nesurado žmogaus pergalei taiklesnio ginklo už panieką mirčiai.“

Titas Livijus, Nuo miesto įkūrimo, iš lotynų k. vertė J. Mažiulienė, Vilnius: Vaga, 1976, p. 58–59, 62–63.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip Titas Livijus šaltinyje pavadino Hanibalą? Kaip manote, kodėl būtent taip?
  2. Kaip manote, kokiu tikslu karvedžiai kreipdavosi į savo karius prieš mūšį?
  3. Išvardykite teiginius, kuriais savo karių kovos dvasią mėgino kelti Scipionas, o kuriais Hanibalas.
  4. Kurio karvedžio kalba jums atrodo įspūdingesnė? Paaiškinkite, kodėl.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip romėnai vadino savo karus su Kartagina?
  2. Kodėl kilo karas tarp Romos ir Kartaginos?
  3. Kokios taktikos ėmėsi Hanibalas, kad nugalėtų Romą? Ar ji buvo sėkminga? Atsakymą pagrįskite.
  4. Kieno pergale baigėsi Romos ir Kartaginos karai? Nurodykite ne mažiau kaip du šių karų padarinius.

Apibendrinamieji klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite dvi palankias geografines sąlygas Romos miestui kurtis. Paaiškinkite, kodėl jos buvo palankios.
  2. Nurodykite dvi politines sąlygas Romos miestui stiprėti. Paaiškinkite, kodėl Romai jos buvo naudingos.
  3. Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip dvi priežastis, kodėl Romos valstybė išsiplėtė Italijos teritorijoje.
  4. Kokią reikšmę Romos valstybei turėjo karai su Kartagina?

TYRINĖKITE!

Nors kartaginietis Hanibalas ir pralaimėjo karą su Romà, jis laikomas vienu gabiausių karo strategų. Parenkite plakatą „Karvedys Hanibalas“, kuriame atsispindėtų svarbiausi Hanibalo kariniai nuopelnai.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Nugalėję Kartaginą romėnai sulygino miestą su žeme ir laukus apibėrė druska – siekė ištrinti bet kokį savo priešų atminimą ir neleisti jiems atsikurti. Kaip manote, ar toks elgesys tais laikais buvo laikomas garbingu? Ar toks elgesys būtų garbingas ir pateisinamas šiais laikais? Atsakymą pagrįskite.

Prašau palaukti