Šioje temoje JŪS
- Įvertinsite Romos miesto išskirtinumą.
- Susipažinsite su romėnų kasdienio gyvenimo sąlygomis.
- Išsiaiškinsite posakio „duonos ir žaidimų!“ reikšmę.
Miestas iš didžiosios raidės
- 1
- 2
- 3
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
Mokslininkai mano, kad imperijos laikotarpiu Romos gyventojų skaičius pasiekė milijoną ir kad laikui bėgant ji tapo didžiausiu miestu ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje (51 pav.). Tik Aleksandrija iš pradžių galėjo jai kiek prilygti, bet geriausios jos šlovės dienos buvo jau praeityje. Roma, priešingai, toliau augo ir gražėjo. Imperatoriai norėjo save įamžinti vis įspūdingesniais statiniais. Romėnai savo sostinę vadino tiesiog Miestu, nes laikė ją svarbiausia ir pavyzdžiu kitiems miestams. Roma visus traukė, į ją iš visos imperijos kėlėsi žmonės. Miestas, panašiai kaip anksčiau Babilonas ar Aleksandrija, tapo įvairiausių kalbų ir kultūrų katilu. Manoma, kad svetimšalių jame gyveno daugiau nei romėnų. Be lotynų ir graikų, buvo galima girdėti įvairiausių kitų kalbų.
Be to, apie trečdalį Romos gyventojų sudarė vergai. Jų miesto gatvėse buvo galima pamatyti ir neatpažinti, nes apranga jie neišsiskyrė. Kiti vergai dirbo sunkius darbus už namų sienų ar požemiuose. Dauguma jų taip pat buvo atkeliavę iš svetur kaip karo belaisviai, kalbėjo įvairiomis kalbomis ir išpažino skirtingas religijas. Todėl šalia romėnų šventyklos, didelės ar mažos (52 pav.), galėjo stovėti judėjų sinagoga, egiptiečių deivės Izidės ar kitų rytiečių garbinamų dievų šventykla. Ne visiems romėnams, kaip ir kiekvieno daugiataučio miesto vietiniams, tai patiko. Antai savo akimis Romos virsmą stebėjęs romėnų istorikas Tacitas apgailestavo, kad į Miestą „suplaukia ir tarpsta visos šlykštynės bei begėdystės“.
Be šventyklų, iš pirmo žvilgsnio panašių į graikiškąsias, Romos mieste buvo daug kitų, dar įspūdingesnių, statinių. Čia, kitaip nei Egipte ar Mesopotamijoje, patys didžiausi buvo skirti ne dievams, o pramogoms! Štai milžiniškas Koliziejus, baigtas statyti 80 m. po Kr. (53 pav.), buvo skirtas gladiatorių kautynėms, laukinių žvėrių pjautynėms ir kitiems vaidinimams, sutraukiantiems minias žiūrovų. Tokie amfiteãtrai, ovalūs romėniški teatrai su aukštai kylančiomis sėdimų vietų eilėmis, panašiai kaip mūsų laikų sporto arenose, buvo pastatyti įvairiuose imperijos miestuose. Romos Koliziejus buvo pats didžiausias ir įspūdingiausias, jame tilpo iki 50 000 žiūrovų (54 pav.). Keturis šimtus metų jis buvo naudojamas įvairioms romėnų pramogoms. Taip pat milžiniškas statinys buvo vadinamasis Didysis cirkas (lot. Circus Maximus), tik paprastesnės architektūros, panašus į graikų stadioną. Jame apie 200 000 žiūrovų galėjo stebėti žirgų traukiamų vežimų lenktynes (55 pav.).
Minėtasis forumas, Romos istorijos pradžioje atsiradęs slėnyje tarp Kapitolijaus ir Palatino kalvų, tapo miesto politinio ir ekonominio gyvenimo centru, miesto širdimi (56 pav., palyginkite su 7 pav., p. 85). Anksčiau jis buvo ir Romos respublikos ženklu. Čia stovėjo kurija – rūmai, kuriuose rinkosi ir posėdžiavo senatas. Šalia vyko tautos susirinkimai ir teismų posėdžiai. Forume stovėjo dvi ypač senos ir svarbios šventyklos – deivės Vestos ir dievo Saturno. Vienoje degė amžinoji ugnis, o kitoje buvo valstybės iždas ir archyvas. Be šių, forume buvo ir kitų pastatų, kaip antai bazilikos – didžiulės salės su kolonomis, skirtos teismams, susirinkimams, bankams, pinigų keitykloms ir prekybai. Tikri verslo centrai! Taigi Romos forume gyvenimas virte virė.
Forumą kirto pagrindinė Romos gatvė – Šventasis kelias. Juo religinių švenčių procesijos eidavo į artimiausias šventyklas. Čia taip pat stovėjo triùmfo árkos – puošnūs akmeniniai garbės vartai su viena ar keliomis arkos pavidalo angomis (57 pav.). Jos buvo statomos imperatorių pergalėms įamžinti, puošiamos jų žygių vaizdais ir įrašais. Ant Kapitolijaus kalvos stovėjo šventyklos, iš jų svarbiausia buvo skirta pagrindiniams romėnų dievams Jupiteriui, Junonai ir Minervai (58 pav.). Ant Palatino kalvos stovėjo imperatorių rūmai. Roma, žinoma, turėjo ir kelis teatrus, bet už Koliziejų jie buvo daug mažesni!
Teatrų, šventyklų, termų ir stadionas buvo ir Marso laukuose. Tai Tibro vingio juosiama miesto teritorija už Kapitolijaus kalvos, kitoje pusėje nei Romos forumas. Anksčiau čia buvo kariuomenės pratybų vieta, bet Romai augant ir kylant vis daugiau statinių ji tapo viena iš romėnų mėgstamų poilsio vietų. Čia stovėjo ir Augusto taikos aukuras su egiptietišku obelisku. Netoliese buvo du mauzoliẽjai – dideli antkapiniai statiniai. Jie buvo pastatyti imperatoriams Oktavianui Augustui ir Hadrianui (59 pav.). Čia buvo palaidoti ne tik jų dviejų pelenai (romėnai mirusiuosius degino), bet ir daugelio kitų Romos imperatorių sudeginti palaikai.
Žinoma, be šių įspūdingų statinių, Romoje buvo ir gyvenamųjų namų. Turtingesni gyveno savo namuose, vieni didesniuose, kiti mažesniuose, bet visi jų namai (60 pav.) turėjo po vidinį kiemą, į kurį patekdavo šviesa ir lietaus vanduo, surenkamas į viduryje esantį baseinėlį. Aplink šį keturkampį kiemą buvo išsidėstę miegamieji, valgomieji, svečių ar poilsio kambariai. Taip buvo atsiribojama nuo gatvės triukšmo ir svetimų žvilgsnių. Romėnų namams daug svarbiau buvo vidaus įrenginiai ir puošyba nei išorės vaizdas. Didesni namai dar turėjo po mažesnį ar didesnį sodelį, dažnai su kolonomis. Triukšmingoje Romoje jis buvo tikra atgaiva ir prabanga. Tokiuose namuose gyveno visa šeima, taigi ir vergai. Namo priekinėse patalpose, prieinamose iš gatvės, buvo galima įrengti savininko dirbtuvę, parduotuvėlę ar užkandinę.
Romoje, kaip ir kiekviename dideliame mieste, buvo daug tankiai apstatytų rajonų, jų vingiuojančiose siaurose gatvelėse, daugiaaukščiuose namuose gyveno vargingoji, taigi didžioji Romos gyventojų dalis (61 pav.). Tokie kelių aukštų romėnų namai vadinami insulėmis. Pirmuose jų aukštuose buvo parduotuvėlės, užkandinės, kirpyklos ir smuklės. Viršutiniuose aukštuose – nuomojami butai. Kuo aukščiau, tuo butai buvo prastesni ir mažesni, juose gyventi buvo ne tik nepatogu, bet neretai ir pavojinga. Nepamirškime ir įvairiausių paprastos statybos dirbtuvių, kuriose amatininkai degė keramiką, kepė duoną, kalė ir lydė metalą, apdirbo medį, – triukšmo ir dūmų netrūko. Tikra priešingybė išdidžiajai marmurinei Romai!
Klausimai ir užduotys
- Kaip romėnai vadino Romą? Kodėl būtent taip?
- Paaiškinkite, kodėl Romos mieste buvo daug ne tik romėnų, bet ir kitų religijų šventyklų.
- Kokia buvo Koliziejaus ir Didžiojo cirko paskirtis?
- Kodėl Romos forumas buvo laikomas Romos respublikos širdimi ir simboliu?
- Kokia buvo triumfo arkų paskirtis?
- Apibūdinkite turtingų romėnų gyvenamuosius namus.
- Ką romėnai vadino insulėmis? Kas jose gyveno?
TYRINĖKITE!
Jei kada nors lankysitės Romoje, būtinai apžiūrėkite Romos forumo liekanas. Tačiau žodis „forumas“ šiandien vartojamas kalbant ne tik apie šią Romos vietą. Išsiaiškinkite šio žodžio vartojimo Lietuvoje reikšmę. Kaip jis galėtų būti susijęs su romėnų miestų forumais?
Vandens ir šilumos!
Be Didžiojo cirko ir Koliziejaus, mėgstami Romos gyventojų statiniai buvo tèrmos – viešosios pirtys. Jų taip pat buvo visuose imperijos miestuose. Žinoma, Romoje jų buvo ypač daug, mažesnių ir didesnių, privačių ir viešų. Plečiantis miestui ir daugėjant gyventojų, termų skaičius augo. Kai kurias pastatė imperatoriai, jos buvo labai įspūdingos, ypač tos, kurias III a. po Kr. pradžioje pastatė imperatorius Karakala (62 pav.). Jose vienu metu galėjo lankytis apie 1 500 žmonių. Čia, kaip įprastai, buvo šalto ir karšto vandens baseinai, masažo kambariai, erdvės sportui, pavyzdžiui, imtynėms ar žaisti kamuoliu, tualetai. Termose buvo ir nedidelių bibliotekų su skaityklomis, vietų, kur buvo galima pailsėti ir pavalgyti (63 pav.). Puikus vandens pramogų parkas visai šeimai, ar ne? Lankytis termose nebuvo brangu (jų buvo daug ir įvairiausių), jos buvo prieinamos labai plačiam gyventojų ratui. Dažnas romėnas (ir romėnė!) jose lankydavosi tikriausiai beveik kasdien. Termose erdvės vyrams ir moterims paprastai būdavo atskiros.
Ne tik termoms, bet ir visam augančiam Romos miestui reikėjo milžiniško kiekio vandens. Tibro upė negalėjo patenkinti visų poreikių, be to, nebuvo švari, nes tekėjo per tokį didelį miestą! Į Romą švarus vanduo buvo tiekiamas akvedùkais – savotiškais vandentiekio statiniais, panašiais į tiltą su arkomis (64 pav.). Jų buvo net vienuolika ir jie kirto visą Romą tiekdami vandenį įvairiuose miesto rajonuose įrengtiems viešiesiems šaltiniams ir termoms. Aukštieji valdininkai prižiūrėjo, kad šis sudėtingas vandentiekis veiktų be priekaištų. Tai buvo puikus romėnų inžinierių laimėjimas! Daugelyje Europos miestų tik XX a. atsirado panašus aprūpinimas vandeniu. Beje, nešvariam miesto vandeniui sutelkti buvo didžiulis požeminis kanalas po forumu, vadinamas Didžiąja kloaka. Tik bėda, kad viskas toliau paprasčiausiai tekėjo į Tibrą...
Termose buvo ne tik šalto, bet ir karšto vandens baseinų. Kaip buvo gaunama šiluma? Žinoma, ugnimi. Šimtai vergų vargo požemiuose, kad romėnai galėtų džiaugtis ne tik šiltu vandeniu, bet ir šiltomis patalpomis bei grindimis. Čia veikė kitas romėnų išradimas – centrinis šildymas. Be abejo, ugnis buvo labai reikalinga, bet tokiame sausakimšame mieste kaip Roma ir labai pavojinga, ypač tankiai apgyventuose varguolių rajonuose. Kad Romoje kildavo gaisrų, žinome iš istorijos šaltinių. Didžiausias ir galbūt žinomiausias įvyko 64 m. po Kr., valdant imperatoriui Neronui. Maždaug savaitę siautęs gaisras sunaikino apie 70 procentų miesto, iš keturiolikos rajonų nesunaikinti liko tik keturi. Dėl gaisro pavojaus žmonėms, gyvenantiems nuomojamose insulėse, buvo draudžiama gaminti valgį ant ugnies. Šilto ir greitai paruošto maisto buvo galima nusipirkti pirmame aukšte įsikūrusioje gatvės užeigoje (65 pav.). Tik skrudintų bulvyčių su pomidorų padažu jose nebūtumėte radę!
Romėnų filosofas Seneka, gyvenęs I a. po Kr., laiške savo draugui Lucilijui aprašo, ką kasdien girdi gyvendamas Romoje šalia termų, – taip vaizdžiai, tarsi patys viską girdėtume:
„Štai aplink mane iš visų pusių gaudžia įvairiabalsis lalesys. Mat gyvenu prie pat pirties. Įsivaizduok įvairiausią erzelynę, nuo kurios pats gali pradėti nekęsti savo ausų: kai stipruoliai mankštinasi, kilnodami rankas su svarmenimis, kai jie pluša ar vaizduoja plušančius, girdžiu stenėjimą, o kai iškvepia sulaikytą orą – aštrių atodūsių švilpesį. Kai pasitaiko koks nors pasitenkinantis paprastu įtrynimu dykūnas, girdžiu plekšint alyvuotas rankas per nugarą <...>. O kai ateina žaidėjai su sviediniu ir pradeda skaičiuoti metimus – baigta. Pridėk dar barnius, vagies gaudymą ir tokį, kuriam pirtyje patinka klausytis savo balso. Pridėki dar ir tuos, kurie šoka į plaukyklą, su didžiausiu trenksmu taškydami vandenį. Be šių, šiaip ar taip, įprastų garsų, turėk galvoje ploną ir čaižų pažastų plaukų pešiotojo spiegimą: norėdamas atkreipti dėmesį, jis be paliovos žviegia, nutildamas nebent tik tada, kai pešioja pažastis ir vietoj savęs priverčia rėkti kitą. Plyšauja dešrininkas, pyragaitininkas ir visi krautuvėlių prekiautojai, kiekvienas savaip šaukdamas apie savo prekę.“
Lucijus Anėjus Seneka, Laiškai Lucilijui, iš lotynų k. vertė D. Dilytė, Vilnius: Sofoklis, 2022, p. 145–146.Klausimai ir užduotys
- Išvardykite termų lankytojų veiklas, minimas šiame šaltinyje.
- Kaip laiško autorius vertino termas ir jų lankytojų veiklas? Kas lėmė tokį vertinimą?
- Kaip manote, ar šių laikų sporto klubai arba vandens parkai galėtų būti romėnų termų atitikmuo? Nuomonę pagrįskite.
Klausimai ir užduotys
- Kaip šiais laikais vadinamos tokios vietos kaip romėnų termos?
- Nurodykite ne mažiau kaip tris romėnų termų atliekamus vaidmenis.
- Kodėl insulėse gyvenantiems žmonėms buvo draudžiama namuose gaminti maistą ant atviros ugnies?
- Akvedukai buvo be galo svarbūs romėnams. Paaiškinkite, kodėl.
TYRINĖKITE!
Nors romėnai mūsų šalies teritorijos niekada nevaldė, Lietuvoje yra išlikęs akvedukas. Pasidomėkite, kur, kada ir kodėl jis buvo pastatytas. Jei turėsite galimybę, nuvykite jo apžiūrėti!
Duonos ir žaidimų!
Kad užsitikrintų Romos gyventojų, visų pirma skurdžiai gyvenančių, prielankumą, imperatoriai turėjo pasiūlyti kai ką daugiau nei sėkmingus karo žygius toli prie imperijos sienų. Vienas iš svarbiausių uždavinių buvo pasirūpinti, kad pavaldiniai. būtų sotūs. Tai pirmas žingsnis norint užsitikrinti valdžią ir būti mėgstamam. Todėl imperijos laikais neturtingiems Romos gyventojams buvo labai pigiai parduodama arba net nemokamai dalijama duona ar grūdai – pagrindinis jų maistas. Tai nebuvo lengvas. uždavinys valstybės tarnautojams. Italijos žemdirbiai negalėjo užauginti tiek javų, kad aprūpintų milijoną Romos gyventojų. Todėl ne tik Egiptas, bet ir Sicilija ar net tolimos Juodosios jūros pakrantės buvo svarbiausi Romos aruodai. Iš ten laivai atgabendavo milžinišką kiekį grūdų į Ostiją, artimiausią Romos uostą prie Viduržemio jūros. Toliau laivais grūdai buvo gabenami aukštyn upe iki Miesto.
Maistas buvo ne vienintelis dalykas, užtikrinantis pavaldinių prielankumą. Kas gali būti geriau už pramogas? Imperatorių valia amfiteatruose buvo rengiamos įvairiausios žaidynės. Antai gladiãtoriai, žaidynėse dalyvaujantys kovotojai, kovėsi vienas su kitu (66 pav.). Jais galėjo būti vergai, karo belaisviai ar nusikaltėliai, pasmerkti mirti. Vieni buvo menkai apmokyti kautis, kiti buvo patyrę kovotojai, tikri profesionalai. Buvo net gladiatorių mokyklų. Ištrūkęs iš tokios mokyklos gladiatorius Spartakas su savo bendražygiais pradėjo sukilimą. Kovų rūšių, naudojamų ginklų, drabužių ir apsaugos priemonių buvo įvairiausių, juk kovos turėjo būti nenuobodžios! Kautasi ir vienas prieš vieną, ir grupėmis. Neretai kovos baigdavosi vienos pusės mirtimi arba sunkiais sužeidimais. Nebegalinčio kautis gladiatoriaus likimą spręsdavo žiūrovai: pakeltas nykštys reiškė palikti gyvą, o nuleistas – nužudyti. Kiek žmonių mirčių matė Koliziejaus žiūrovai?
Kad būtų įdomiau, vykdavo ir žvėrių tarpusavio pjautynės ar kovos su žmonėmis (67 pav.). Žiūrovai arenose galėjo stebėti, kaip plėšrūnai medžioja kitus gyvūnus. Prieš laukinius žvėris buvo išleidžiami ir beginkliai, ir įvairiais ginklais ginkluoti žmonės, kartais su šunimis. Kad būtų dar įdomiau ir dar labiau įtiktų vis įnoringesnei sostinės publikai, trokštančiai kaskart įspūdingesnių reginių, iš tolimų kraštų atgabendavo nematytų gyvūnų – liūtų, dramblių, krokodilų... Didžiulė Koliziejaus arena tiko ir žadą atimantiems spektakliams rengti. Užtvindytame amfiteatre buvo rengiami jūrų mūšiai. Nepamirškite ir arklių traukiamų vežimų lenktynių Didžiajame cirke. Kaip manote, kas daugiau žiūrovų sutraukdavo – štai tokios pramogos ar teatras?
Klausimai ir užduotys
- Paaiškinkite, kodėl romėnams buvo svarbu suteikti duonos ir žaidimų.
- Kas tapdavo gladiatoriais? Kuo jie užsiimdavo?
- Ne mažiau kaip dviem įrodymais pagrįskite arba paneikite teiginį, kad Koliziejus buvo įspūdingų reginių vieta.
O gal geriau į užmiesčio vilą?
Istoriniuose šaltiniuose nemažai aptinkama reiškiamo nepasitenkinimo Romos triukšmu, užterštumu ar nepakeliamu vasaros karščiu. Kaip ir šiandien dažname dideliame mieste! Turtingesni Romos gyventojai, mieste turintys patogius namus, stengėsi užmiestyje pasistatyti vilàs – didelius ir prabangiai įrengtus namus ramiose apylinkėse ar prie jūros. Ne visos vilos buvo skirtos tik poilsiui, prie kai kurių esančiose žemėse buvo ūkininkaujama, pavyzdžiui, auginamos vynuogės ar alyvmedžiai. Kiekviena vila, kaip ir kiekvienas romėnų gyvenamasis namas, turėjo atrijų – vidinį kiemą, iš dalies uždengtą stogu (68 pav.). Aplink jį buvo įrengti kambariai ir kitos patalpos, o jo viduryje baseinas lietaus vandeniui kaupti. Iš atrijaus buvo galima patekti į kolonomis papuoštą vidinį kiemą, kuriame galėjo būti nuostabus sodas (69 pav.), jei buvo vietos ir savininkas turėjo galimybių. Tokių vilų turėjo ir imperatoriai, tik jos buvo milžiniškos ir įrengtos neapsakomai prabangiai, kaip antai garsioji Hadriano vila (palyginkite su 41 pav., p. 107).
Pasiekti užmiesčio vilas ir kitus Italijos miestus leido gerai išplėtotas kelių tinklas. Mūsų eros pradžioje Romos kelių tinklo ilgis buvo beveik 300 000 km, iš jų apie 90 000 km buvo grįstos pagrindinės magistralės. Grįsti keliai, 3–8 m pločio, buvo daromi labai tvirti, kelių sluoksnių – apačioje smėlio pagrindas, virš jo skalda ir žvyras, sutvirtinti betonu, į juos sukloti didesni arba mažesni gludinto akmens blokai (70 pav.). Kas tūkstantį žingsnių stovėjo akmeniniai ženklai, nurodantys atstumą iki Romos bei artimiausios gyvenvietės ir kelio tiesimo ar taisymo datą. Iš Romos vedė 29 keliai – išties sostinė buvo puikiai sujungta su svarbiausiomis imperijos vietomis. Jais buvo galima greitai judėti kariuomenei, taip pat gabenti prekes ar keliauti tiek su savo, tiek su valstybės reikalais. Ne veltui buvo sakoma, kad visi keliai veda į Romą. O gal priešingai – iš jos?
Klausimai ir užduotys
- Kodėl turtingi romėnai statėsi vilas užmiestyje?
- Išvardykite romėniškų vilų sudėtines dalis ir paaiškinkite jų paskirtį.
- Paaiškinkite, kuo ypatingi buvo Romos keliai. Kodėl šalies kelių tinklas buvo toks platus?
Apibendrinamieji klausimai ir užduotys
- Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip tris išskirtinius Romos miesto bruožus senovės Romos valstybės gyvavimo laikotarpiu.
- Apibūdinkite kasdienę miestuose gyvenančių romėnų aplinką nurodydami ne mažiau kaip tris sąlygas.
- Ką reiškia posakis „duonos ir žaidimų!“? Kaip jis buvo taikomas senovės Romoje?
TYRINĖKITE!
Gladiatorių kautynės ne kartą buvo pavaizduotos kino filmuose. Ko gero, žymiausias filmas yra 2000 m. režisieriaus Ridlio Skoto (Ridley Scott) sukurtas „Gladiatorius“. Peržiūrėkite šį filmą ir pasidomėkite, kas jame atitinka istorinę tikrovę, o kas išgalvota.
IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ
Gladiatorių kautynėse žmonės kovojo ne tik tarpusavyje, bet ir su žvėrimis. Kaip manote, kodėl šiandien tai būtų neįmanoma išsivysčiusiose valstybėse?