Tema 3.2 (Lietuvių kalba 8)

Kalba ir jos atmainos

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Sužinosite, kaip apibūdinama kalba.
  • Susipažinsite su tam tikromis kalbos atmainomis (tarme, sociolektu, žargonu, medialektu).
  • Aptarsite kalbos atmainų sąsają su bendrine kalba.

STEBIME

Kalba – tai žmonių bendravimo ir saviraiškos priemonė, turinti garsinę ir gramatinę sandarą ir veikianti kaip sistema.

Perskaitykite, kaip gali būti apibūdinama kalba. Atsakykite į klausimus ir atlikite užduotis.

Kalba gali būti:

Taisyklinga

Draugiška

Teikianti bendravimo laisvę

Nenatūrali

Senamadiška

Unikali

Bendravimą varžanti

Kaimiška

Graži

Oficiali

Nuoširdi

Draudžiama vartoti

Radijo ir televizijos

Šiurkšti

Pašaipi

Natūrali

؜

Buitinė

Privati

؜

Prestižinė, arba elitinė

  1. Naudodamiesi pateiktais kalbos vertinimais, apibūdinkite bendrinę kalbą, tarmę ir jaunimo kalbą. Kada vartojamos šios kalbos atmainos?
  2. Apibūdinkite tipišką žmogų, kalbantį bendrine kalba, tarme ir jaunimo kalba. Pasinaudokite pateiktais priešingais asmens apibūdinimais: protingas – neišmanėlis, atsakingas – nerūpestingas, įdomus – nuobodus, linksmas – rimtas, šiuolaikiškas – senamadiškas, plačių pažiūrų – siaurų pažiūrų, atviras – uždaras, šiltas – šaltas, darbštus – tingus.
  3. Pàstebima, kad kalbos atmainų ir jomis kalbančių asmenų apibūdinimai susiję. Kuria kalbos atmaina kalbančius žmones įvertinote palankiausiai? Pagrįskite savo pasirinkimą.

AIŠKINAMĖS

Kalba nėra vienalytė. Ji turi atmainų – įvairių daugiau ar mažiau savarankiškų, nuolat kintančių gramatinių sistemų. Tai tarmės, jaunimo kalba, žargonas, išeivių kalba, bendrinė kalba ir kt. Jų atsiradimą ir vartojimą lemia žmonių gyvenamoji vieta, amžius ar profesija. Sakykime, žmonės Plungėje kalba kitaip nei Alytuje, o paaugliai – kitaip nei septyniasdešimtmečiai. Vienokia yra mokinių kalba, kitokia – informatikų. Kalbos atmainos – tai įvairūs kalbos variantai. Jos prasmingos tada, kai vartojamos tinkamoje vietoje tinkamu laiku.

Pažiūrėję į lentelę, susipažinkite su pagrindinėmis kalbos atmainomis.

KALBOS ATMAINOS

Teritorinės atmainos

  • Tarmės
  • Miesto kalbos, arba miesto dialektai
  • Lietuvių išeivių kalbos

Socialinės atmainos

  • Sociolektai, arba socialiniai dialektai
  • Žargonas
  • Medialektas

Standartinė atmaina

  • Bendrinė kalba

Viena teritorinių kalbos atmainų grupių yra tarmės. Jos skiriasi garsais, intonacija, gramatika, žodynu. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir lietuvių išeivių bendruomenėse yra susiformavę ir tam tikri regioniniai lietuvių kalbos variantai – miesto dialektai ir išeivių kalbos.

Kalbos skirtumus lemia ir socialiniai veiksniai: socialinė padėtis, išsilavinimas, profesija, kalbėjimo aplinkybės, amžius, lytis ir t. t. Tokios kalbos atmainos vadinamos sociolektais. Vienas iš jų yra žargonas – šnekamosios kalbos atmaina, vartojama nedidelio žmonių būrio. Neretai ji yra uždarų visuomenės grupių: tam tikros profesijos (pvz., medikų, informatikų), tam tikro amžiaus (pvz., paauglių) ar socialinio sluoksnio (pvz., kalinių, vagių) žmonių – kalba. Žargonas nuo kitų atmainų ryškiai skiriasi žodynu ir intonacija. Žargono elementų yra mokinių, studentų kalboje: jėga, kūl, faina – „puiku, nuostabu“, nerealiai „labai“, šakės – „blogai, galas“, cepas – „cepelinas“, chebra – „grupė, kompanija“, čatinti – „kalbėtis, susirašinėti“, taginti  „pažymėti“, supakavo – „suėmė, sugavo“, man viskas dzin – „man niekas nerūpi“ ir pan. Tokia kalba siekiama atsiriboti nuo kitų ir pabrėžti priklausymą grupei. Žargonas greitai kinta, nes jo elementai turi būti neįprasti ir laužyti nusistovėjusias kalbõs taisykles. Jis neleidžia kalbai sustabarėti.

Pastaruoju metu vis dažnesnis naujas kalbos darinys medialektas. Tai socialinių medijų kalba, vartojama trumposiose žinutėse, elektroniniuose laiškuose, pokalbių svetainėse. Medialektu siekiama praplėsti kalbos ribas įtraukiant angliškus žodžius, jausmaženklius, grotažymes. Ši atmaina pastebima ir literatūroje:

Kurį laiką žiūriu pro langą.
​Through blood and dirt and hate, let our silver glitter shine
​#miamistaystrong #rememberingliam.
​Prisegu Liamo draugo nuotrauką.
​Tweet.

(Gabijos Grušaitės romano „Stasys Šaltoka: Vieneri metai“ ištrauka)

Viešojo gyvenimo (valstybės valdymo, kultūros, švietimo, teisės ir kt.) reikmėms vartojama sunorminta lietuvių kalbos atmaina bendrinė kalba.

ĮTVIRTINAME

  1. Perskaitykite laisvojo stiliaus teksto pavyzdį iš jutubo ir atlikite užduotis.
    1. Apibūdinkite šio teksto kalbos atmainas. Kokiai žmonių grupei skirti šie pristatymai?
    2. Aptarkite kalbos atmainų sąsają su bendrine kalba.
    3. Raskite žargono žodžius.
    4. Pasakykite, koks žargono vaidmuo reklamoje.

Andrius

Šis PILDYK’as, kitaip žinomas kaip Talžūnas, 2022-aisiais yra nukovęs „Nickelodeon Kids Choice“ apdovanojimą. Kai pabosta kūrybinti video, jis griebiasi dainų. Visi jau neabejotinai esate girdėję užtrendinusią „Mamos teslą“. Talžūno arkliukas – TikTok’o patikrinimai, bet slaptas jo planas – išragauti visus Kyjevo kotletus.

Artūras

Šis Youtuber’is savo karjerą pradėjo su broliu Mira, kurdamas juokingus video „Stimomedia“ „Youtube“ kanale. Artūras visada iš kišenės ištraukia bajerius, taip pat jis geriausiai team’e išmano kiniškus išradimus, nes išbandė jau tikrai ne vieną. PILDYK kanale galima pamatyti jo video apie įvairius žmonių (ir ne tik) tipus – pasubscribink ir pažiūrėk!

Akvilė

Ji savo trendiniu video apie dailės pamoką tikrai ne vieną dailės mokytoją privertė 1000 vaikų rašyti dešimtukus. Aqvos kasdienybė yra visokie DIY projektai ir crazy eksperimentai. Paskutiniu metu ji bando nulaužti ir maisto sritį.

  1. Parašykite telefono plano reklaminę žinutę, skirtą paaugliams. Pavartokite žargoninį žodį (ar posakį), kuriuo patrauktumėte adresato dėmesį ir suteiktumėte žinutei originalumo. Žargonas gali sustiprinti įspūdį, gal net šokiruoti adresatą.

APIBENDRINAME

  1. Susipažinkite su sakytine miesto kalba, kuri natūraliai skiriasi nuo rašytinės kalbos. Apsilankykite vilniečių interviu bazėje „Kalba Vilnius“ (parengė Ramunė Čičirkaitė ir Loreta Vaicekauskienė) ir atlikite užduotis.
    1. Vilniečių interviu bazės skiltyje „Apie bazę“ raskite, apie ką pasakoja vilniečiai.
    2. Bazės skiltyje „Pasiklausykite vilniečių kalbos“ pasiklausykite kelių pasisakymų. Palyginkite vilniečių tartį su jūsų aplinkoje vartojama tartimi. Kokių panašumų ir skirtumų randate?
Prašau palaukti