Chapter 1.1 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Išradėjas nepabūgsta

Išradėjas nepabūgsta

Dažnai girdime sakant: „madingas“, „nemadingas“, „tradicinis“, „keistuolis“, „išsišokėlis“. Kartais tokiu apibūdinimu apsidžiaugiame, kartais – ne. Kodėl? Kas atsitiktų, jei visi galvotų vienodai ir niekas neišdrįstų pasielgti kitaip nei dauguma?

Pavyzdžiui, XVIII amžiuje gyvenęs anglas Džonas Hanvėjus nepabūgo apkalbų ir patyčių. Jis išdrįso pliaupiant lietui Londono gatvėmis vaikščioti išskleidęs skėtį, kuris iki tol buvo naudojamas tik apsaugai nuo saulės. Jei praeities išradėjams būtų pritrūkę drąsos, dabar daug ko nevalgytume, nevažinėtume dviračiu ir nesinaudotume mums įprastais daiktais.

Asmenukių, arba savęs fotografavimo, lazda dar visai neseniai atrodė keistai ir keldavo juoką ar nuostabą, o dabar visame pasaulyje sutinkame daugybę ja besinaudojančių žmonių.

  1. Kaip manote, kodėl žmonės įtariai vertina naujus daiktus ar iš jų šaiposi?
  2. Pasitarkite porose, kokiais naujoviškais daiktais nepasitikite.
  3. Paklauskite savo tėvelių ar senelių, kokios naujovės stebino juos. Kaip jos buvo vertinamos? Jų pasakojimus užrašykite.

Kartais naujų dalykų atrandama ir atsitiktinai. Pavyzdžiui, kapitonas Kristupas Kolumbas išplaukė ieškoti jūrų kelio į Indiją, bet atrado Amerikos žemyną.

Netyčia buvo atrastas ir perversmą medicinoje padaręs antibiotikas penicilinas. Šis vaistas išgelbėjo tiek daug žmonių, jog kartais vadinamas stebuklingu. Škotų mokslininkas Aleksandras Flemingas savo laboratorijoje atlikdavo begalę bandymų tuo pat metu. 1928 metais vieną dieną jis sumanė išplauti susikaupusias Petri lėkšteles, kuriose augino bakterijas. Viena lėkštelė buvo nesandariai uždaryta ir išradėjas pastebėjo, kad jos kraštas apaugęs pelėsiu, o pačioje lėkštelėje bakterijos žuvusios.

Paaiškėjo, kad bakterijas sunaikino grybelis, lotyniškai vadinamas Penicillium. Iš šio grybelio per porą dešimtmečių ir sukurtas vaistas penicilinas.

Aleksandras Flemingas

Išradimus gali paskatinti ir netikėtai kilusios mintys kokį nors daiktą pritaikyti kitaip. Štai dvi idėjos.

Vienuolikmetis amerikietis Frenkas Epersonas vieną šaltą vakarą paliko savo sultis su įmerktu mediniu maišikliu, o rytą rado gėrimą sušalusį. Beliko tik pagalvoti kitaip – apversti stiklinaitę – ir štai jums vaisiniai ledai ant pagaliuko!

Šešiolikos metų amerikietis Džordžas Nisenas kartą apsilankęs cirke pamatė gimnastus, atliekančius triukus virš pakabintų apsauginių tinklų. Jaunuolis sugalvojo, kaip panaudoti ištempto tinklo savybes, – taip atsirado batutas!

  1. Papasakokite, kaip buvo išrastas penicilinas. Kam jis naudojamas?
  2. Kaip manote, ar penicilinas buvo išrastas visai atsitiktinai? Ar tai galėjo padaryti bet kuris žmogus? Atsakymą pagrįskite.
  3. Pafantazuokite, kokius dar cirke naudojamus daiktus galima pritaikyti mūsų kasdieniame gyvenime.
  4. Atsitiktinai buvo išrastos ir rentgeno nuotraukos. Pasidomėkite, kaip tai paveikė mediciną. Kurių kūno dalių tyrinėjimui labiausiai tinka rentgeno aparatas? Ar jis nepavojingas?
  5. Pagalvokite, kaip šių daiktų išradimas pakeitė žmonių gyvenimą. Kurie iš jų padidina gamtos taršą? Pažymėkite juos.
  1. Pateikite daugiau išradimų ir atradimų pavyzdžių. Paaiškinkite, kaip jie pakeitė žmonių gyvenimą.
Pirmoji rentgeno nuotrauka – išradėjo žmonos plaštaka su žiedu.
Please wait