Chapter 6.1 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Ką reiškia raudona vėliava su Vyčio ženklu?

Ką reiškia raudona vėliava su Vyčio ženklu?

Kokius Lietuvos praeities įvykius aptarėme trečioje klasėje?

Pirmasis Lietuvos paminėjimas.
​Mindaugo karūnavimas Lietuvos karaliumi. Vilniaus tapimas Lietuvos sostine.
​Lietuvos krikštas.
​Pergalė prieš kryžiuočius Žalgirio mūšyje.

Prisiminkite, kada vyko įvykiai, kuriuos aptarėme trečioje klasėje.

Ši valstybė buvo vadinama Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste (LDK), jos kariai nešė raudonas vėliavas su Vyčio ženklu. Valstybės piliečiai save vadino lietuviais, nors tik dalis jų kalbėjo lietuviškai. Kaip tai suprasti?

Viena valstybė – daug kalbų

LDK aprėpė didelį plotą, joje gyveno ne tik lietuviai. Tuomet šiai valstybei priklausė dabartinės Baltarusijos ir Ukrainos teritorijos. Žmonės čia kalbėjo skirtingomis kalbomis.

Savo rašto pagonys lietuviai neturėjo, todėl iš pradžių skolinosi iš kaimynų. Valstybės reikalams buvo vartojama senoji rusėnų bei lotynų kalbos. Sudarius sąjungą su Lenkija, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės viešajame gyvenime pamažu įsigalėjo lenkų kalba. Lietuvių kalba neišnyko – ja kalbėjo valstiečiai, dalis bajorų. Bet anuomet net ir skirtingomis kalbomis kalbantys šios valstybės gyventojai buvo laikomi lietuvių tauta.

Viena valstybė – daug religijų

Religinė tolerancija ir tikėjimų įvairovė šioje valstybėje vyravo nuo seno. Iš pradžių lietuviai buvo pagonys, o apsikrikštiję tapo katalikais. Baltarusiai ir ukrainiečiai daugiausia buvo stačiatikiai. Vėliau dalis valstybės katalikų tapo protestantais. LDK gyveno ir didelė, po visą šalį pasklidusi žydų bendruomenė, kurios tikėjimas – judaizmas. Trakuose gyveno karaimai, Vytauto Didžiojo atkeldinti iš Krymo, turėję ir iki šių dienų išsaugoję savo kalbą ir tikėjimą karaizmą. Keliose vietose aplink Vilnių tebegyvena taip pat atkelti – ir LDK kariuomenėje tarnavę – totoriai, iki šiol išlaikę savo kalbą ir islamo tikėjimą.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė to meto Europoje garsėjo pakantumu – skirtingomis kalbomis kalbantys, skirtingas religijas išpažįstantys žmonės sugyveno draugiškai.

Todėl neturėtų stebinti, kad LDK beveik prieš porą šimtų metų gimęs ir gyvenęs žymiausias lenkų poetas Adomas Mickevičius lenkiškai rašė: „Lietuva, tėvyne mano.“

Taigi šiais laikais keliama raudona vėliava su Vyčio ženklu, vadinama istorine, yra Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ženklas.

Deja, XVIII amžiaus pabaigoje Rusijos imperija užgrobė šią valstybę, jos teritoja išnyko iš politinio žemėlapio. Lietuvos valstybė atgimė tik po daugiau nei šimto metų.

Vytauto laikų Lietuvos kariuomenės raiteliai totoriai

  1. Kuo buvo savita Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė?
  2. Kokių jums kyla klausimų, domintis šia valstybe?
  3. Ko norėtumėte paklausti to meto valstybės gyventojų?
  4. Ką manote apie valstybę, kurioje taikiai ir draugiškai sugyvena skirtingos tautos ir religijos?
  5. Kokius jausmus kelia raudona vėliava su Vyčio ženklu?
  6. Pasidomėkite, kodėl Vytautas Didysis į Lietuvą kėlė ir čia apgyvendino karaimų ir totorių karius su šeimomis. Kokius žodžius įrašysite interneto naršyklės paieškos laukelyje, norėdami rasti atsakymus į šiuos klausimus?
  7. Įsivaizduokite, kad atsirado galimybė aplankyti dar šiandien stovinčias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilis. Pasidomėkite, kur jas galima rasti, pasirinkite kurią nors iš jų ir pristatykite plačiau.
    • Kokių dabartinių šalių teritorijose stovi šios pilys?
    • Kada pilys buvo pastatytos?
    • Kokiai didikų giminei priklausė Myriaus pilis?
    • Kuo ypatinga ir senosios Lietuvos istorijai svarbi su Vytautu Didžiuoju susijusi Lucko pilis?
    • Kokį bendrą ženklą rastumėte šiose pilyse?
Myriaus pilis
Lucko pilis

Užduotys

  • Lietuva apkrikštijama.
  • Įvyksta Žalgirio mūšis.
  • Mindaugas tampa Lietuvos karaliumi.
  • Pirmą kartą šaltiniuose paminimas Lietuvos vardas.
Please wait