Kovo 11-oji ir nepriklausomybės atkūrimas
Per rinkimus į tuometę Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą (arba parlamentą) daugumą balsų gavo Sąjūdžio iškelti kandidatai. Jau pirmajame savo posėdyje 1990 m. kovo 11 d. jie paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. Dabartiniame Seime buvo nukabintas sovietinis Lietuvos herbas ir išskleista tautinė trispalvė vėliava. Tuometės Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas buvo Vytautas Landsbergis.
Lietuva pirmoji iš sovietinių respublikų paskelbė išstojanti iš Sovietų Sąjungos. Šiuo savo žingsniu ji ir kaimynes paskatino siekti politinio savarankiškumo.
- Paprašykite artimųjų papasakoti, kaip jie prisimena nepriklausomybės atkūrimo paskelbimą Kovo 11-ąją.
- Pasidomėkite, kada savo nepriklausomybę atkūrė Latvija ir Estija.
Nepriklausomybės gynimas
Sovietų Sąjunga nenorėjo pripažinti Lietuvos savarankiškumo. Padėtis ypač pablogėjo 1991 m. pradžioje, kai į Lietuvą buvo atsiųstos papildomos sovietinės kariuomenės pajėgos. Vilniaus gatvėse važinėjo kariniai šarvuočiai, buvo užimtas radijo ir televizijos pastatas, nutrauktas lietuviškos televizijos transliavimas.
Naktį į sausio 13-ąją lietuviai stojo ginti Vilniaus televizijos bokšto ir parlamento, kuriuos ketino užgrobti kareiviai. Tai buvo beginklių žmonių kova su kareiviais ir tankais. Gindami televizijos bokštą, žuvo 14 žmonių, daug buvo sužeista. Parlamento pastato, kurį supo vilniečių ir iš visos Lietuvos suvažiavusių žmonių minia, neišdrįsta pulti.
Pasaulis pasmerkė Sovietų Sąjungos veiksmus. Lietuva atkakliai gynė savo nepriklausomybę ir tuo metu atsidūrė pasaulio politikos dėmesio centre. Prie to daug prisidėjo ir išeivijoje gyvenantys lietuviai. Nepraėjus nė mėnesiui po sausio įvykių, Lietuvos Respubliką pripažino pirmoji užsienio valstybė. Tai buvo Islandija. Lietuvių pradėti veiksmai baigėsi vadinamosios blogio imperijos – Sovietų Sąjungos – sugriuvimu.
- Ką apie Lietuvos žmones sako tai, kad jie beginkliai išdrįso stoti prieš sovietų kariuomenę?
- Kaip manote, kodėl kariuomenė pirmiausia norėjo užimti radijo ir televizijos pastatą, televizijos bokštą?
- Sužinokite, ar kas nors iš jūsų artimųjų dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose. Užrašykite jų prisiminimus.
- Sudarykite nepriklausomybės atgavimo įvykių laiko juostą.
Lietuvos Respublika
Šiandieninė Lietuva pagal Konstituciją yra parlamentinė respublika. Tai reiškia, kad Lietuvos piliečiai renka Seimą, kuris leidžia įstatymus, ir prezidentą, paskiriantį ministrą pirmininką ir ministrus. Įstatymų vykdymas yra Vyriausybės rankose, taip pat yra teismai, kontroliuojantys, kaip laikomasi įstatymų.
- Kodėl Lietuva vadinama parlamentine respublika?
- Kas yra Konstitucija? Kada buvo priimta dabar galiojanti Lietuvos Konstitucija? Apie ką kalba įvadiniai jos žodžiai?
- Pasvarstykite, kodėl Lietuvos kovą už nepriklausomybę galima vadinti sėkmės istorija.
- Kodėl neretai Lietuvoje greta plevėsuoja trys vėliavos: istorinė raudona su Vyčio ženklu, tautinė trispalvė ir Europos Sąjungos?