Visuotinė trauka
Legenda byloja, kad sykį anglų mokslininkas Izaokas Niutonas sode gėrė arbatą ir visai greta jo nuo obels nukrito obuolys. Jam kilo klausimas, kodėl obuoliai krinta, o ne kyla. Niutonas svarstė, tyrinėjo, eksperimentais patvirtino ir aprašė, kad visi kūnai traukia vienas kitą. Šis teiginys vadinamas visuotinės traukos dėsniu.
Kuo didesnė kūnų masė ir mažesnis atstumas tarp jų, tuo didesnė trauka. Žemė traukia visus virš jos esančius daiktus, todėl išlaiko mus ant savo paviršiaus ir priverčia daiktus kristi žemyn.
Mėnulis yra mažesnis už Žemę. Mėnulyje kūnai traukiami 6 kartus mažesne jėga.
Žemės trauka dar vadinama sunkio jėga.
- Kodėl daiktai krinta, o ne kybo erdvėje?
- Kaip manote, ką reiškia žodis „visuotinis“?
Kodėl visuotinės traukos dėsnis pavadintas būtent taip? - Pasidomėkite, kuriame amžiuje atrastas visuotinės traukos dėsnis.
- Kaip manote, kas atsitiktų, jei dingtų Žemės trauka?
Be visuotinės traukos, yra ir kitokių sąveikų, pavyzdžiui, magnetai gali pritraukti geležinius ar iš kai kurių kitų metalų pagamintus daiktus. Be magnetų neveiktų elektros varikliai, negamintume elektros, neturėtume daugelio prietaisų. Jie naudojami ir buityje, ir darbe.
Magnetų būna įvairių formų, juos naudojame tiek mokykloje, tiek namuose, tačiau, kad ir kokios formos būtų, magnetas turi du polius – šiaurinį ir pietinį. Skirtingi poliai žymimi skirtingomis spalvomis arba raidėmis N ir S. Abu poliai vienodai traukia metalinius daiktus, tačiau jei norėtume sujungti du magnetus, būtinai turėtume liesti juos vieną prie kito skirtingais poliais, nes skirtingi poliai vienas kitą traukia, o vienodi stumia.
Tiksliai nežinoma, kas atrado magnetą, – senovės kinai ar graikai. Žmonės tiesiog pastebėjo, kad yra uoliena, kuri traukia iš geležies pagamintus daiktus, ir pavadino ją magnetitu.
Apie šią uolieną ėmė sklisti legendos. Remiantis viena jų, jūroje esančios magnetito uolos ir salos pritraukia laivų tvirtinamąsias plienines vinis, laivai suyra ir nuskęsta. Ir dabar yra sala, kuri vadinama Magnetine (angl. Magnetic Island). Ji neturi jokių paslaptingų magnetinių savybių, tačiau labai mėgstama turistų.
- Sudarykite sąrašą, kur namuose, mokykloje ar kitoje aplinkoje naudojami magnetai.
- Padėkite ant suolo sąvaržėlę ir pamėginkite ją pajudinti magnetu per suolą. Atlikite tą patį bandymą su keliais skirtingais magnetais ir dėdami sąvaržėlę ant suolo, knygos, sąsiuvinio, popieriaus lapo. Ką pastebėjote? Išmėginkite daugiau skirtingų daiktų ir medžiagų. Aptarkite rezultatus.
- Magnetai vienas kitą veikia neįprastai. Pamėginkite magnetus artinti vieną prie kito skirtingomis pusėmis ar galais. Ką pastebėjote?
- Aplink magnetą esantis magnetinis laukas nematomas, tačiau galime jį pamatyti atlikdami bandymą. Ant magneto padėkite balto popieriaus lapą, o ant jo paberkite smulkių metalo drožlių. Kas atsitiko su metalo drožlėmis?
Užduotys
- Izaokas Niutonas
- Kristupas Kolumbas
- Albertas Einšteinas
- Leonardas da Vinčis
ir .