Chapter 5.10 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Ar menininkas gali pakeisti pasaulį?

Šiltnamis

  • Kaip elgtis gyvenant šalyje, kurioje dažni ginkluoti susidūrimai? Arba tokioje, kur brangi kiekviena dirbamosios žemės pėda, nes ją reikia atkovoti iš dykumos? Perskaitykite pasakojimą, kaip menininkas keitė pasaulį, į bendrą veiklą įtraukdamas konfliktuojančių tautų vaikus.

Sebastianas Cichockis

Šiltnamis

Ar menininkas gali keisti pasaulį? Avitalas Geva iš Izraelio tiki, kad taip, bet su viena sąlyga: jis turi išeiti iš galerijų ir muziejų ir imti dirbti su žmonėmis.

Anksčiau Avitalas buvo labai žymus menininkas. Rengė daugybę parodų, daug važinėjo po pasaulį ir dažniausiai laiką leido su draugais kalbėdamasis apie meną. Bet vieną dieną pagalvojo, kad labiau norėtų padėti žmonėms, be jokio reikalo užsiimantiems tokiais beprasmiškais dalykais kaip karų ir konfliktų kurstymas. Jis nusprendė apsigyventi provincijoje ir įkurti hamamą, arba, sakant paprasčiau, šiltnamį.

Izraelyje dirbti žemę – nepaprastai svarbus dalykas. Kiekviena jos pėda, kurią pavyksta atkariauti iš dykumos, yra aukso vertės. Bet Avitalo darbas nėra paprastas kaimo šiltnamis, kur lygiomis eilėmis sodinami pomidorai. O ne, tai didelė salė, kurioje auga įvairių rūšių prieskoniai, vaisiai ir daržovės, plaukioja žuvys ir veisiamas planktonas. Taip pat tai vieta, kur žmonės susitinka, kad kartu gamintų valgį, dirbtų, mokytųsi, rengtų koncertus ir parodas. Tasai šiltnamis šiek tiek primena kaimo alchemiko pilaitę – ten viskas sujungta vamzdžiais, viskas kunkuliuoja, garuoja. Bet svarbiausia – ten galima pamatyti arabų, žydų vaikučių, kurie kartu mokosi tapyti, lipdyti ir maitinti žuvis. Tai neįprasta, nes izraeliečiai ir arabai jau daugybę metų kariauja dėl žemės. Bet toje nepaprastoje vietoje žmonės pirmiausia rūpinasi tuo, kaip išauginti skanesnę morką, o ne subombarduoti priešo kaimelį!

Avitalas, kuris šiandien yra pagyvenęs ponas, apsuptas vaikų ir anūkų, su šypsena pasakoja, kad jo šiltnamis – tai toks nematomas dviratis. Jeigu taškas A – menas, o taškas B – gyvenimas, tai sėdus ant tokio dviračio galima greitai nuvažiuoti iš taško A į tašką B ir atvirkščiai. Žodžiu, šiltnamis yra vieta, kur vienu metu ir gyveni, ir užsiimi menu.

Iš knygos „M.E.N.A.S.“

Planktonas – smulkūs vandenyje gyvenantys organizmai, kuriais mielai minta žuvys.

Alchemija – senovinis mokslas, kurį vėliau pakeitė chemija, fizika ir kiti šiuolaikiniai gamtos mokslai.

  1. Kas buvo Avitalas Geva? Ką jis sugalvojo?
  2. Kodėl kuriamas šiltnamis priminė alchemiko pilaitę?
  3. Kokie vaikai renkasi šiltnamyje ir ką ten veikia?
  4. Kaip suprantate Avitalo Gevos pasakojimą apie dviratį, kuriuo galima nuvažiuoti iš taško A į tašką B?
  5. Prisiminkite skaitytą tekstą apie miško lopinėlį Niujorke ir palyginkite jį su šiltnamiu Izraelyje.
  6. Kaip manote, ar pasakojimai apie mišką Niujorke ir šiltnamį Izraelyje yra tikroviški, ar išgalvoti? Pagrįskite savo atsakymą.

Užduotys

  • Nusibraižykite lentelę ir, suradę tekste tinkamus daiktavardžius, ją užpildykite.

Daikta­vardžiai su prieš­dėliais

Daikta­vardžiai su prie­sagomis

Sudurtiniai daikta­vardžiai

pasaulis, ...

...

...

  1. Pasirinkite iš kiekvienos lentelės skilties po daiktavardį ir sugalvokite su jais po vieną išplėstinį sakinį.
  2. Parašykite sudurtinių daiktavardžių vietininko linksnio vienaskaitą ir daugiskaitą.
  • Paaiškinkite, kaip suprantate šį vaizdingą sakinį.

Kiekviena Žemės pėda, ​kurią pavyksta atkovoti iš dykumos, yra aukso vertės.

Vns.

Dgs.

V.

K.

N.

G.

Įn.

Vt.

Š.

!

!

Please wait