Chapter 8.6 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Kas tas drakonas?

  • Visame pasaulyje pasakojamos istorijos apie drakonus. Krikščionims drakonas, arba slibinas, yra blogio įsikūnijimas, pavojinga ir pikta pabaisa. Pavyzdžiui, populiarioje krikščioniškoje legendoje šaunus karys šventasis Jurgis, kilęs iš Palestinos, nugali slibiną, ir tai laikoma gėrio pergale prieš blogį.

Legenda apie šventąjį Jurgį

Legenda byloja, kad nežinia iš kur atsiradęs didžiulis slibinas grasė vienam miestui. Kad įsiteiktų alkanam slibinui, kurio kvėpavimas nuodijo orą, miestelėnai turėjo jam aukoti savo sūnus ir dukteris. Vieną dieną burtas kritęs karaliaus dukteriai. Šis pasiūlė visą savo turtą tam, kurio dukra pakeistų karalaitę, tačiau neatsirado nė vieno norinčio. Karalaitę aprengė kaip nuotaką, apraudojo ir nuvedė prie liūno, kuriame gyveno baisusis slibinas.

Likusi viena, karalaitė jau ruošėsi sutikti mirtį, kai netikėtai pasirodė šventasis Jurgis, – jis jojo pro šalį ir, nieko nežinodamas, sustojo pasižiūrėti, kas čia taip graudžiai rauda. Jis paklausė merginos, ko ši verkianti, ir karalaitė paaiškino, kad ją ruošiasi suėsti baisusis slibinas. Jurgis pasakė liksiąs ir išvaduosiąs merginą.

Karalaitė prašė bėgti kuo toliau nuo liūno, bet jaunikaitis nepakluso. Ir štai iš savo irštvos išropojo pabaisa. Šventasis Jurgis nugalėjo slibiną, todėl karalius jam pasiūlė pusę savo karalystės. Tačiau jaunikaitis pasakė, kad turtų jam nereikia, o karalius turės visą gyvenimą šelpti vargšus. Išgavęs pažadą, šventasis Jurgis iškeliavo.

Kinų drakonas

Kitaip nei Europos mituose, kuriuose drakonas įkūnija blogį, Rytų Azijoje drakonai siejami su dangiškuoju gėriu. Kinijoje tai viena seniausių ir labiausiai paplitusių mitinių būtybių. Drakonas vaizduojamas kaip rytų, iš kur teka saulė, sergėtojas, apdovanotas teigiamomis savybėmis ir glaudžiai susijęs su vandeniu bei griaustiniu. Manoma, kad drakonas saugo vandenis ir kontroliuoja lietų.

Labiausiai paplitęs gyvatės pavidalo drakono, turinčio arklio galvą, dvigubus ragus ir perlą kaktos viduryje, įvaizdis. Šis drakonas gyveno virš upių bei ežerų ir juos saugojo, o kai žemę netikėtai užklupdavo sausros, atskrisdavo ir papūtęs šnervėmis atnešdavo žmonėms lietaus. Dėl to Kinijoje ypač populiarios su drakonais susijusios vandens šventės.

  1. Kaip drakoną vertina krikščionys?
  2. Papasakokite legendą apie šventąjį Jurgį. Pasidomėkite, kaip mėgstama jį vaizduoti.
  3. Kaip drakonas vertinamas Kinijoje?
  4. Koks vaidmuo drakonui suteikiamas senosiose kinų legendose?
  5. Kaip atrodo kinų drakonas? Palyginkite jį su slibinu iš krikščioniškos legendos.
  6. Padiskutuokite, kodėl skiriasi požiūris į drakonus.

Užduotys

  • Dar kartą perskaitykite legendą apie šventąjį Jurgį.

  1. Parašykite legendos planą. Kiekvienai legendos daliai sugalvokite pavadinimą.

Pasvarstykime, kuo skiriasi sakmė ir legenda.

  1. Nurašykite į sąsiuvinį paskutinės pastraipos sakinius. Skirtingomis spalvomis nuspalvinkite pagrindines ir antrininkes sakinio dalis.
  • Pasakojime apie kinų drakoną raskite drakono aprašymą ir jį perskaitykite. Panagrinėkite drakono fotografiją ir praplėskite jo paveikslą, išsamiau aprašydami.

Didžiulis slibinas grasė vienam miestui.

Slibinas grasė.

Burtas krito karaliaus dukteriai.

.

Liūne gyveno baisusis slibinas.

.

Karalaitė jau ruošėsi mirčiai.

.

Ir štai iš savo irštvos išropojo pabaisa.

.

Žemę netikėtai užklupdavo sausros.

.

Drakonas atskrisdavo ir papūtęs šnervėmis atnešdavo žmonėms lietaus.

.

Please wait