Chapter 5.7 (Istorija 9)

Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas (43 tema)

Šioje temoje MES:

  • sužinosime, kas Pirmojo pasaulinio karo metais vieni pirmųjų iškėlė Lietuvos nepriklausomybės idėją;
  • aptarsime Vilniaus lietuvių konferencijos sušaukimo aplinkybes;
  • apibūdinsime Vilniaus lietuvių konferencijos nutarimo svarbą Lietuvai.

Lietuvos nepriklausomybės idėja XIX a. pabaigoje XX a. pradžioje

AKTUALU! Kodėl carinės Rusijos okupacijos laikotarpiu lietuviai viešai delsė kelti Lietuvos nepriklausomybės idėją?

Nors caro laikais lietuvių tauta sukildavo ar kitaip priešinosi Rusijos valdymui, apie nepriklausomą Lietuvą (dabartine prasme) vengta kalbėti. Iš tikrųjų Lietuvos nepriklausomybės idėjos pradininkais nebuvo ir negalėjo būti nei 1830–1831 m., nei 1863–1864 m. sukilimų vadai. Nepriklausomos Lietuvos idėja XIX a. pabaigoje atrodė neįgyvendinama net tokiems lietuvių tautos patriotams kaip J. Basanavičius ir V. Kudirka. Išimtis – pavieniai išeivijos lietuviai.

Apie politinės nepriklausomybės poreikį ir istorinį atskyrimą nuo lenkų vienas pirmųjų pradėjo kalbėti Jonas Šliūpas (43.1 pav.). 1887 m. JAV lenkų kalba išleistoje knygelėje „Lietuviai ir lenkai“ („Litwini i Polacy“) jis pirmasis iškėlė Lietuvos politinės nepriklausomybės nuo Lénkijos idėją.

43.1 pav. Paminklas Jonui Šliūpui prie Palangoje įkurto J. Šliūpo muziejaus

XX a. pradžioje Lietuvoje vienas pirmųjų apie nepriklausomą Lietuvą prabilo Povilas Višinskis. 1901 m. jis rašė: „Mūsų idealas: laisva, neprigulminga Lietuva, nusikračiusi svetimų ir savų despotų, pamynusi po kojų tamsybes, išvien su kitomis liuosomis tautomis rūpinasi apie pagerinimą savo ekonomiškojo būvio ir žengia pirmyn...“ Panašias nuostatas skelbė ir 1902 m. įkurta Lietuvos demokratų partija. Po trejų metų Didžiajame Vilniaus Seime susirinkę tautiečiai pasisakė už autonomiją carinės Rusijos imperijoje. Reikalavimai nekito iki pat Pirmojo pasaulinio karo.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl carizmo metais delsta kelti Lietuvos nepriklausomybės klausimą?
  2. Apibūdinkite J. Šliūpo ir t požiūrį į Lietuvos valstybingumą.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi Palangojè įkurto J. Šliūpo muziejaus pateikta informacija, pasidomėkite, kuo šis asmuo nusipelnė Pãlangai ir apskritai Lietuvai.

Lietuvos nepriklausomybės klausimas Pirmojo pasaulinio karo metais

AKTUALU! Kodėl Lietuvos nepriklausomybės klausimas vis didesnio dėmesio sulaukė Pirmojo pasaulinio karo metais?

Vokiečių karinė vadovybė 1915 m. liepos 28 d. uždraudė bet kokią politinę veiklą vokiečių valdomoje Lietuvos teritorijoje. Todėl lietuvių ir kitų svetimos valdžios kontroliuojamų tautų atstovams tinkamiausia vieta laisviau išsakyti savo politines nuostatas tapo neutrali Šveicãrija (1 šaltinis). Čia per karą keliose konferencijose lietuviai pasisakė už Lietuvos nepriklausomybę. Tokių pat tikslų siekė ir JAV lietuviai.

Padėtis keitėsi ir Rusijoje. 1917 m. gegužės 27 d. – birželio 3 d. Petrapilio lietuvių seime, priešingai nei Didžiajame Vilniaus Seime, buvo iškelta nepriklausomos Lietuvos valstybės idėja (43.1 lentelė). Panašią nuostatą 1918 m. išsakė ir grupė Rusijos lietuvių JAV prezidentui Tomui Vudrui Vilsonui adresuotame memorandume.

43.1 lentelė. Požiūris į Lietuvos ateitį Didžiajame Vilniaus Seime ir Petrapilio lietuvių seime

Metai, mėnuo

Institucija

Teiginiai apie būsimą santvarką

1905 m. gruodis

Didysis Vilniaus (Suvažiavimas) Seimas

„Reikalauti Lietuvai autonomijos su seimu Vilniuje, išrinktu visuotiniu, lygiu, tiesiu ir slaptu balsavimu, neskiriant lyties, tautos, tikėjimo.“

1917 m. gegužė–birželis

Petrapilio lietuvių seimas

„1. Visa etnografinė Lietuva privalo tapti nepriklausoma valstybė, nuolatinai neutrali.

2. Jos neutralumas privalo būti garantuotas Taikos Kongreso.

3. Taikos Kongrese turi būti Lietuvos atstovai.

4. Lietuvos valdymo būdą ir vidaus tvarką turi nustatyti sukviestas visuotiniu, lygiu ir slaptu balsavimu Steigiamasis Lietuvos Susirinkimas.“

Kuo Didžiajame Vilniaus Seime ir Petrapilio lietuvių seime skyrėsi lietuvių požiūris į Lietuvos ateitį?

Klausimai ir užduotys

  1. Kuriose valstybėse veikę lietuviai Pirmojo pasaulinio karo metais ėmė kelti Lietuvos nepriklausomybės klausimą?
  2. Kuo lietuviams buvo svarbus Petrapilio lietuvių seimo priimtas nutarimas dėl Lietuvos ateities?

Vilniaus lietuvių konferencija ir Lietuvos Taryba

AKTUALU! Kokiomis aplinkybėmis darbą pradėjo nuotraukoje (43.2 pav.) užfiksuota Lietuvõs Tarýba ir kuo ji nusipelnė lietuvių tautai?

43.2 pav. Lietuvos Taryba (iš kairės: sėdi Jonas Vileišis, Jurgis Šaulys, kun. Justinas Staugaitis, Stanislovas Narutavičius, dr. Jonas Basanavičius, Antanas Smetona, kun. Kazimieras Šaulys, Steponas Kairys, Jonas Smilgevičius; stovi Kazys Bizauskas, Jonas Vailokaitis, Donatas Malinauskas, kun. Vladas Mironas, Mykolas Biržiška, kun. Antanas Petrulis, Saliamonas Banaitis, Petras Klimas, Aleksandras Stulginskis, Jokūbas Šernas, Pranas Dovydaitis) 1917 metais

Pasidomėkite, kodėl, darant nuotrauką, Lietuvos Tarybos nariai viduryje pasodino J. Basanavičių.

Vokiečiams, planuojantiems Lietuvą prijungti prie Vokietijos, reikėjo ir tam tikros lietuvių atstovybės, t. y. tarpininkės tarp Lietuvos gyventojų ir vokiečių. Buvo siekiama sudaryti „pasitikėjimo tarybą“, kuri uoliai vykdytų vokiečių vadovybės valią. Valstybingumu rūpinosi ir patys lietuviai, ypač kai 1916 m. lapkritį Vokietijà ir Áustrija-Veñgrija paskelbė, kad iš buvusių Lénkijos karalystės žemių sukuriama sąjunginiais ryšiais su jomis susieta Lenkijos karalystė. Tokiomis aplinkybėmis lietuvių inteligentai priėmė vokiečių valdžios pasiūlymą sudaryti tarybą, tačiau ne iš vokiečių valdžios parinktų žmonių, bet iš tų, kuriuos išrinks tam tikslui sušaukta lietuvių atstovų konferencija.

Lietuvių politiniai veikėjai pasiekė, kad 1917 m. rugsėjį Vilniuje būtų sušaukta konferencija. Jai atsakingai ruoštasi. Vokietijos valdžiai leidus, rugsėjo 18–22 d. Vilniuje, dabartiniame Vilniaus senojo teatro pastate (43.3 pav.), įvyko vadinamoji Vilniaus konferencija. Į ją buvo pakviesti 264 atstovai iš visos Lietuvos, atvyko 222 lietuviai. Iš pakviestųjų dėl nežinomų priežasčių nedalyvavo 29, kiti neatvyko dėl ligos ar okupacinės valdžios trukdymų.

43.3 pav. Vilniaus senasis teatras, kuriame vyko Vilniaus lietuvių konferencija

Dalis atvykusiųjų buvo išrinkti tam tikruose vietos susirinkimuose. Ten, kur vyko atstovų rinkimai, buvo renkami pasitikėjimą pelnę žmonės, spėję pasižymėti anksčiau ar vokiečių okupacijos metais. Tarp jų buvo keletas dvarininkų, atsisakiusių pritarti politiniams Lenkijos siekiams (dvarininkų, net ir Lietuvai palankių, nekviesta, nes konferencija buvo lietuvių, o dauguma dvarininkų buvo sulenkėję).

Konferencijos dalyviai atstovavo įvairiems visuomenės sluoksniams. Pagal profesiją ir socialinę padėtį didžiausias konferencijos dalyvių grupes sudarė katalikų dvasininkai (68, t. y. 31,1 proc.), ūkininkai (67, t. y. 30 proc.), mokytojai (20, t. y. 9 proc.). Konferencijos dalyviai atvyko iš 32 apskričių ir dviejų miestų. Iš Aukštaitijos su Kauno miestu buvo 66 (29,7 proc.),Žemaitijos – 45 (20,3 proc.),Suvalkijos – 36 (16,2 proc.) ir iš Dzūkijos – Piẽtryčių Lietuvõs be Vilniaus – 27 (12,2 proc.), o su Vilniumi – 75 (33,8 proc.) dalyviai.

Konferencijos dalyviai pasisakė už demokratinę nepriklausomą Lietuvą: „Lietuva galėtų laisvai plėtotis, turi būti sukurta nepriklausoma Lietuvos valstybė, demokratiškais principais sutvarkyta... Steigiamasis seimas turės nustatyti valstybės pamatus ir santykius su kitomis valstybėmis“ (43.4 pav.). Šiam tikslui įgyvendinti slaptu balsavimu buvo išrinkta 20 asmenų Lietuvos Taryba, jos pirmininku tapo A. Smetona. Viso krašto gyventojai pasitikėjo Lietuvos Taryba, jos siekius rėmė išeivijos lietuviai.

43.4 pav. Vilniaus lietuvių konferencijos rezoliucijos pirmas puslapis

Taigi Vilniaus konferencija išreiškė iš atskirų partijų programų perkeltą viso krašto gyventojų siekį sukurti nepriklausomą Lietuvą. Praėjus metams, apie Vilniaus konferencijos svarbą lietuvių spauda rašė: „Konferencijos žodis yra visos Lietuvos žodis.“

Lietuvos Taryba nepateisino vokiečių valdžios lūkesčių. Nuo pat savo veiklos pradžios ji stengėsi ginti Lietuvos gyventojų interesus: palengvinti krašto gyventojų ekonominę ir kultūrinę padėtį, skleisti nepriklausomos valstybės atkūrimo idėją Lietuvoje ir užsienyje, vesti politines derybas su vokiečių okupacine valdžia. Lietuvos Taryba išsiuntė vokiečių okupacinei valdžiai daugiau kaip 500 raštų, o gavo tik 306 atsakymus. Tik 65 prašymai buvo visiškai patenkinti, 68 iš dalies patenkinti, 155 prašymai buvo griežtai atmesti, 18 raštų buvo informacinio pobūdžio.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokiu tikslu Vilniaus lietuvių konferencijoje buvo išrinkta Lietuvos Taryba?
  2. Apibūdinkite Lietuvos Tarybos santykių su Vokietijos valdžia pobūdį.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas

AKTUALU! Kodėl Lietuvos Taryba 1917 ir 1918 m. priėmė net du Lietuvos Nepriklausomybės Aktus?

1917 m. gruodžio pradžioje Lietuvos Taryba pradėjo derybas dėl tolesnės valstybės ateities. Vokiečių valdžiai darant spaudimą Lietuvos Tarybai, gruodžio 11 d. buvo priimtas aktas, kuris Lietuvą su Vokietija turėjo susieti glaudžiais ryšiais (2 šaltinis).

Toks Lietuvos Tarybos sprendimas sukėlė daug diskusijų ir nepasitenkinimo ne tik tarp gyventojų, bet ir pačioje Lietuvos Taryboje. Keturi jos nariai: Steponas Kairys, Mykolas Biržiška, Jonas Vileišis ir Stanislovas Narutavičius, pasitraukė protestuodami prieš tokį nutarimą. Lietuvos Taryba patyrė krizę. Tačiau 1918 m. vasarį Lietuvos Tarybos nariams pavyko susitarti ir iš jos pasitraukę kairieji grįžo (3 šaltinis), vasario 16 d. Lietuvos Taryba paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Tai įvyko Vilniuje, vadinamajame Štralio name (Didžioji g. 30), Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti patalpose, dabartiniame Signatarų muziejuje, Pilies g. 26 (43.5 pav.). Laikraštį „Lietuvos aidas“, kuriame buvo išspausdintas Vasario 16-osios aktas (43.6 pav.), Vokietijos valdžia konfiskavo. Vokietijos valdžia kovą pripažino Lietuvą, tačiau ne pagal vasario 16 d., o pagal gruodžio 11 d. aktą. Lietuvos nepriklausomybės nepripažino nė viena Europos valstybė.

43.5 pav. Signatarų namai Vilniuje
43.6 pav. Nepriklausomybės nutarimas „Lietuvos aido“ 1918 m. vasario 19 d. numeryje

Pasidomėkite Signatarų namų istorija iki 1918 m. vasario 16 dienos. Kodėl Vasario 16-osios aktą nuspręsta pasirašyti šiame pastate?

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite Lietuvos Tarybos narių santykius 1917 m. gruodžio 11 d. pasirašius Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.
  2. Kaip Vokietijos valdžia reagavo į Vasario 16-osios aktą?

TYRINĖKITE!

Remdamiesi Signatarų namų pateikta informacija, palyginkite trijų pasirinktų signatarų biografijas pagal šiuos kriterijus: a) išsilavinimas; b) profesinė veikla; c) visuomeninė politinė veikla iki 1918 m. vasario 16 d. ir pasirašius Nepriklausomybės Aktą. Padarykite išvadą apie pasirinktus signatarus. Gautus tyrimo rezultatus aptarkite su klasės draugais.

Tolesnė Lietuvos Tarybos veikla ir pirmoji Lietuvos vyriausybė

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl Lietuva 1918 m. neišnaudojo progos tapti karalyste? Kodėl monarchijos šalininkai sulaukė prieštaringų vertinimų?

Mindaugas – vienintelis Lietuvos karalius, karūnuotas dar XIII amžiuje. Vytauto Didžiojo pastangos 1430 m. karūnuotis baigėsi nesėkme. Nauja idėja Lietuvai turėti savo karalių vėl atgimė paskutiniais Pirmojo pasaulinio karo metais. Tai pirmiausia susiję su sudėtinga Lietuvos tarptautine politika. Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas nepakeitė okupacinio valdymo. Vokietija ir toliau siekė Lietuvą prijungti prie vokiečių žemių Prūsijos arba Saksònijos.

Lietuvos Tarybai, 1918 m. liepą pasivadinusiai Lietuvos Valstybės Taryba, reikėjo laviruoti ir gelbėti valstybę. Bandyta Lietuvą paversti monarchija. Lietuvos Taryba ryžosi užmegzti santykius su katalikiška Viùrtembergo valstybe ir pakviesti jos kunigaikštį Vilhelmą Karlą fon Urachą (Wilhelm Karl von Urach, 1864–1928, 43.7 pav.) tapti Lietuvos karaliumi Mindaugu II. Tokiu sprendimu Lietuvos Valstybės Taryba siekė išvengti Lietuvos prijungimo prie Vokietijos. Liepos 13 d. Lietuvos Valstybės Taryba išrinko V. K. fon Urachą Lietuvos karaliumi, bet Vokietija jo nepripažino. Tik kai 1918 m. lapkritį Vokietija pralaimėjo Pirmąjį pasaulinį karą, Lietuvai pasitaikė proga tapti iš tiesų nepriklausomai. Monarchijos idėja atkrito, ir Lietuva, kaip ir skelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, tapo demokratine parlamentine respublika, tiesa, kitos valstybės neskubėjo jos pripažinti.

43.7 pav. Vilhelmas Karlas fon Urachas su šeima

Kokias pareigas 1918 m. Lietuvos Taryba numatė Vilhelmui Karlui fon Urachui?

1918 m. lapkričio 11 d. buvo sudaryta pirmoji Lietuvos vyriausybė, vadovaujama profesoriaus Augustino Voldemaro. Pirmosios vyriausybės vadovas iš pradžių daugiausia dėmesio skyrė šalies vidaus valdymui, ketino sukurti valstybės valdymo organus, teismų, švietimo sistemą, savivaldybes, plėtoti gamybą, prekybą. Todėl, pristatydamas savo vyriausybės programą, A. Voldemaras nurodė, kad artimiausias vyriausybės uždavinys – apsaugoti šalį nuo netvarkos, kad kovai su įsisiautėjusiais plėšikais kuo skubiau turi būti sukurta „ginkluota pajėga – milicija ar policija“. Tarptautinė padėtis A. Voldemarui neatrodė grėsminga. Lietuvos sienų klausimą, tarptautinį pripažinimą ir saugumo klausimą vyriausybės vadovas siejo su Vakarų demokratinėmis valstybėmis, su Parỹžiaus taikos konferencija. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad lūkesčiai neišsipildys, į Lietuvą pradėjo veržtis bolševikų karinės pajėgos.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl 1918 m. Lietuvos Taryba siekė Lietuvą paversti karalyste?
  2. Kodėl būsimasis Lietuvos karalius Mindaugas II turėjo būti vokietis, o ne lietuvis?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl Lietuvos nepriklausomybės idėja ir jos įgyvendinimas įgijo pagreitį tik Pirmojo pasaulinio karo metais?
  2. Kuo Lietuvai svarbūs 1917 metai?
  3. Kokiomis aplinkybėmis ir kodėl Vilniaus lietuvių konferencijoje buvo išrinkta Lietuvos Taryba?
  4. Kodėl Lietuvos vyriausybės vadovas A. Voldemaras neskubėjo stiprinti šalies ginkluotųjų pajėgų?

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internete rasta medžiaga, palyginkite 1918 m. vasario 16 d. ir 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktus šiais aspektais: a) dokumentų pasirašymo aplinkybės, autoriai, tikslai; b) dokumentų turinio panašumai ir skirtumai; c) dokumentų reikšmingumas.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Iš pirmosios lietuvių konferencijos, vykusios Bèrne 1916 m. kovo 1–5 d., rezoliucijos

  1. Atsižvelgiant į tai,
  1. kad Lietuva daug amžių buvo nepriklausoma valstybė;
  2. kad Lietuvių tauta niekad nebuvo nustojusi reikalauti savo nepriklausomybės grąžinimo;
  3. kad ji turi savo tautinę individualybę, originalinę amžių kultūrą ir atskirą politinį organizmą;
  4. kad kaip sunaikinta šalis negalės kitaip atsigauti, kaip tik visiškos laisvės režime, atstačius nepriklausomą Lietuvos valstybę <...>.

Konferencija nutarė reikalauti taikos konferencijoj grąžinti Lietuvai visišką laisvę ir nepriklausomybę.

  1. Atsižvelgiant į tai,
  1. kad lenkai stengiasi įrodyti Lietuvą esant Lenkijos provincija;
  2. kad lenkai, remdamiesi šituo klaidingu principu, savinasi lietuvių teises;
  3. kad lenkai stengiasi visur rodytis teisėtais Lietuvių atstovais, lietuvių konferencija pareiškia, jog Lietuvių Lenkų valstybių unija buvo panaikinta per šitų valstybių padalinimą, įvykusį XVIII amžiaus pabaigoj ir ipso facto nustojo egzistavusi faktiškai ir juridiškai.

Lietuvių tauta, nuoširdžiai linkėdama Lenkų tautai nepriklausomybės jos etnografinėse sienose, nori pasilikti šeimininkė savo žemėje ir energingai protestuoja prieš lenkų pasikėsinimą savintis lietuvių teises.

Pagal knygą „Lietuvos Taryba ir nepriklausomos valstybės atkūrimas 1914–1920 metų dokumentuose“, sud. A. Eidintas ir R. Lopata, Vilnius, 2017, p. 144.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Koks priimtos rezoliucijos tikslas?
  2. Kaip rezoliucijoje vertinama Lietuvos praeitis, dabartis ir kokia numatoma jos ateitis?
  3. Apibūdinkite rezoliucijoje aptariamus Lietuvos ir Lenkijos santykius. Kokios priežastys lėmė tokį apibūdinimą?
  4. Kaip teritoriniu požiūriu turėjo atrodyti atkurta nepriklausoma Lietuva?

2 ŠALTINIS

1917 m. gruodžio 11 d. Lietuvos Nepriklausomybė Aktas

Lietuvos Taryba, kuri, kaip pripažįsta krašto ir užsienio lietuviai, vienintelė įgaliota atstovauti lietuvių tautai, remdamasi pripažintąja tautų apsisprendimo teise ir 1917 m. rugsėjo mėn. 18–23 d. Vilniuje vykusios Lietuvių konferencijos nutarimu, skelbia nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą su sostine Vilniumi ir jos atskyrimą nuo visų valstybinių ryšių, kurie kada nors yra buvę su kitomis valstybėmis.

II

Šiai valstybei tvarkyti ir jos interesams ginti taikos derybose Lietuvos Taryba prašo Vokietijos valstybę apsaugos ir pagalbos. Atsižvelgdama į gyvybinius Lietuvos interesus, kurie reikalauja nieko nelaukiant sueiti į ilgalaikius ir glaudžius santykius su Vokietijos valstybe, Lietuvos Taryba pasisako už amžiną, tvirtą Lietuvos valstybės sąjungą su Vokietijos valstybe; ta sąjunga turėtų būti įgyvendinta karinės ir susisiekimo konvencijų, muitų bei monetinės sistemos bendrumo pagrindu.

Pagal https://lt1918.lt

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kuo remiantis turėjo būti atkurta nepriklausoma Lietuva?
  2. Kodėl dokumente išskirtinis dėmesys skirtas Vokietijai?
  3. Kaip turėjo pasikeisti Lietuvos politinė padėtis įgyvendinus aptariamą dokumentą?
  4. Nurodykite 1917 m. gruodžio 11 d. ir 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktų panašumus bei skirtumus.

3 ŠALTINIS

Iš 1918 m. vasario 15 d. Lietuvos Tarybos posėdžio protokolo

Komisija, išrinkta dėl derybų su išstojusiais, praneša apie pasišnekėjimus su jais ir gautą nuo išstojusiųjų raštą tokio turinio:

„Lietuvos Tarybos komisijai iš p. P. Klimo, J. Šaulio ir Vailokaičio. Išstojusių iš Lietuvos Tarybos narių M. Biržiškos, St. Kairio, St. Narutavičiaus ir Jono Vileišio. Pranešimas. Atsakydami į Jūsų pasiūlymą, šiuo pranešame, jog dėlei Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo mes [su]tinkame balsuoti en bloc už sekančią formulą ir grįžti Tarybon. „Lietuvos Taryba savo posėdyje vasario 15 dien. 1918 m. vienbalsiai nutarė kreiptis į Rusijos, Vokietijos ir kitų valstybių vyriausybes šiuo pareiškimu: Lietuvos Taryba, kaipo vienintelė lietuvių tautos atstovybė, remdamos pripažintąja tautų apsisprendimo teise ir lietuvių Vilniaus konferencijos nutarimu rugsėjo 18–23 dien. 1917 metais, skelbia atstatanti nepriklausomą demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis. Drauge Lietuvos Taryba pareiškia, kad Lietuvos valstybės pamatus ir jos santykius su kitomis valstybėmis privalo galutinai nustatyti kiek galima greičiau sušauktas Steigiamasis Seimas, demokratiniu būdu visų jos gyventojų išrinktas. Lietuvos Taryba, pranešdama apie tai ……… vyriausybei, prašo pripažinti nepriklausomos Lietuvos valstybę. 18-2-1918. Vilnius. J. Vileišis, S. Kairys, M. Biržiška, Narutavičius.

Toliau balsuojama formula, pasiūlyta išstojusių pareiškime.

Už tos formulos priėmimą balsuoja 11, susilaiko 3 (Mironas, Petrulis ir Smetona).

Toliau balsuojama, ar kviesti išstojusius grįžti į Tarybą.

Už tai, kad reikia kviesti, balsuoja visi.

S m e t o n a pareiškia, kad jis atsisako būti toliaus Lietuvos Tarybos pirmininku.

J . Š a u l y s pareiškia, kad jis atsisako būti sekretoriu.

M i r o n a s pareiškia, kad jis atsisako būti vicepirmininku.

Susirinkimas prašo Basanavičiaus, kaipo vyriausio amžiumi, pirmininkauti toliau posėdyje.

B a s a n a v i č i u s užima pirmininko vietą.

Susirinkimas nutaria: sekantį posėdį paskirti 16 vasario 11 val. rytą ir į tą posėdį pakviesti išstojusius narius.

Pagal knygą „Lietuvos Taryba ir nepriklausomos valstybės atkūrimas 1914–1920 metų dokumentuose“, sud. A. Eidintas ir R. Lopata, Vilnius, 2017, p. 362.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kodėl buvo parengtas šis protokolas?
  2. Pakomentuokite šaltinyje minimų M. Biržiškos, S. Kairio, S. Narutavičiaus ir J. Vileišio veiksmus.
  3. Apibūdinkite šaltinyje aprašomą A. Smetonos poelgį.
  4. Kuo šaltinyje minima 1918 m. vasario 16 d. reikšminga Lietuvai?
  5. Padarykite išvadą apie Lietuvos Tarybos narių santykius 1918 m. vasario 15 dieną.

Sąvokos

Lietuvõs Tarýba – nuo 1917 m. rugsėjo iki 1920 m. gegužės veikusi laikinoji vykdomosios valdžios institucija.

Please wait