Chapter 1.1 (Istorija 9)

Pratarmė

Jaunieji istorikai!

Istorijos vadovėlis 9 klasei parengtas pagal atnaujintą Istorijos bendrąją programą. Jo ašis – probleminis mokymas. Dauguma vadovėlio potemių pradedama problema, ją mokiniams siūloma išspręsti susipažinus su pateikta informacija. Iškelti probleminiai klausimai provokuoja, yra susiję su dabartimi, skatina mokinius mąstyti, ieškoti teisingo atsakymo.

Vadovėlį sudaro šeši skyriai: pirmas – įvadas, antrame aptariamas Apšvietos sąjūdis ir šiuolaikinės demokratinės politinės sistemos kūrimosi pradžia, trečiame pristatoma XIX a. politinė Europa, ketvirtame nagrinėjamas industrinės visuomenės kūrimasis pasaulyje ir lietuviškasis aspektas XIX a., penktas skyrius skirtas moderniam pasauliui ir masinės kultūros radimuisi XIX–XX a. pradžioje, o šeštame skyriuje pagrindinis dėmesys skiriamas Pirmajam pasauliniam karui ir Europos imperijų griūčiai. Įvadas smulkiau nesuskaidytas, o skyriuose temos smulkiau suskirstytos į potemes (temos numeruojamos ištisai, tekste daug kur pateikiamos nuorodos į atitinkamas temas arba potemes).

Vienoje vadovėlio temoje pateikiami vidutiniškai trys probleminiai klausimai. Jų tikslas – ne tik sudominti mokinį perskaityti vadovėlio tekstą, bet ir skatinti jį ieškoti atsakymo, kaip išspręsti praeities problemas, kelti klausimus, pateikti argumentų, diskutuoti, paneigti vyraujančius stereotipus, susieti įvykius su šiandiena. Toks mokymas padeda ugdyti atnaujintoje programoje išskirtas kompetencijas, leidžia mokiniui susidaryti išsamų vaizdą apie praeitį, susieti istorinius įvykius su dabartimi. Dėl to mokiniui neturėtų kilti abejonių, kodėl reikia gilintis į istoriją, domėtis kelių šimtų metų senumo įvykiais. Dalyje temų potemės prasideda rubrika „Aktualu!“, čia pateikiami klausimai, aktualizuojantys temą, o kartu į ją įvedami mokiniai.

Apie temos struktūrą. Vadovėlyje apie 70 proc. temos sudaro autorinis tekstas ir apie 30 proc– papildoma medžiaga (iliustracijos, žemėlapiai, lentelės, schemos, šaltiniai). Vadovėlio tekstas suskirstytas į potemes, jos formuluojamos kaip problemos. Po kiekviena poteme pateikti keli klausimai. Užduočių pateikiama ir po dauguma iliustracijų, žemėlapių. Sudėtingesnės užduotys pažymėtos žvaigždute. Po kiekvienos teksto dalies pateikti penki klausimai, padėsiantys geriau suvokti perskaitytą medžiagą. Pagrindinis vadovėlio tekstas ir papildoma medžiaga nedubliuoja vienas kito, o šaltiniai, vaizdinė medžiaga praplečia dėstymą. Kiekvienos temos skyrelyje „Darbas su šaltiniais“ dažniausiai pateikiami du šaltiniai ir jiems skirti klausimai. Temos pabaigoje rasite sąvokų žodynėlį, jame surašytos svarbiausios sąvokos ir jų paaiškinimai. Turinyje prie programoje neprivalomų temų nurodyta „rekomenduotina tema“, o jų pavadinimai išskirti pasviruoju šriftu.

Kiekvieno skyriaus pradžioje nurodytos svarbiausių įvykių datos, išskirtos sąvokos ir datos, kurios bus aptariamos. Pateikiamos dvi siūlomo tyrimo temos, rekomendacijos, kaip jį atlikti, ir nurodomos kompetencijos, kurias mokiniai ugdys nagrinėdami skyriaus istorinę medžiagą. Skyriaus pabaigoje – apibendrinamosios užduotys. Teorinė ir metodinė vadovėlio medžiaga tinkama ir nuotoliniam ugdymui.

Linkiu sėkmės dirbant su šiuo istorijos vadovėliu!

Autorius
Please wait