Chapter 2.10 (Istorija 9)

Napoleono Bonaparto iškilimas ir viešpatavimas Europoje (10 tema)

Šioje temoje MES:

  • apibūdinsime Napoleono Bonaparto (toliau – ir Napoleonas) įsitvirtinimo politinėje Prancūzijos valdžioje aplinkybes;
  • nustatysime svarbiausius Napoleono valdymo bruožus;
  • išanalizuosime svarbiausius Napoleono karus.

1. Napoleono veikla iki atėjimo į valdžią

AKTUALU! Kaip ir kodėl Napoleonui pavyko ateiti į valdžią Prancūzijoje?

Per Prancūzijos revoliuciją kariniais gabumais atsiskleidė jaunas karininkas Napoleonas Bonapartas. Jis gimė Kòrsikoje, kurią prieš metus Liudvikas XV buvo nusipirkęs iš Gènujos. Napoleono kelias į valdžią buvo permainingas. Atvykęs į Prancūzi studijuoti karo mokslų, jis neturėjo nei turtų, nei visuomeninių ryšių ir netgi kaip reikiant nemokėjo prancūzų kalbos. Tačiau tai nesutrukdė siekti karjeros. Napoleonui, kuriam buvo vos 24-eri, 1794 m. už nuopelnus vaduojant Tulòną iš Prancūzijos karaliaus šalininkų ir anglų suteiktas artilerijos generolo laipsnis.

Po Termidòro perversmo nuvertus jakobinus, perversmininkai dviem savaitėms suėmė Napoleoną dėl tarnybos Tulonè kartu su M. Robespjero broliu. Kitų metų spalį prasidėjus monarchijos šalininkų maištui, Konvento pavedimu Napoleonas, turėdamas kelis kartus mažesnes karines pajėgas, greitai numalšino sukilimą. Po šio įvykio prasidėjo Napoleono karvedžio sėkmės laikotarpis. Jis buvo paskirtas Parỹžiaus įgulos vadu.

Valdžią į savo rankas perėmus Direktorijai, 1796 m. Napoleonui buvo pavesta vadovauti armijai, kuri turėjo kariauti su austrais Šiáurės Itãlijoje. Napoleoną lydėjo sėkmė: jo kariuomenei pavyko užimti Milãną, dar vėliau – įsiveržti į Áustriją ir priversti ją sudaryti paliaubų sutartį su Prancūzijà. Direktorija vis labiau pasitikėjo jaunuoju karvedžiu.

Siekdama pakirsti kolonijinę Didžiõsios Britãnijos galybę, Direktorija nusprendė pasiųsti savo karinę ekspediciją į anglų valdomą Ìndiją. Kadangi kelias į šalį ėjo per Egiptą, kuris priklausė Osmãnų imperijai, nuspręsta pirmiau užimti Egiptą ir susigrąžinti Prancūzijos prieš revoliuciją turėtą įtaką Rytuosè. Vykdamas į Egiptą, 1798 m. Napoleonas, be karių, pasiėmė ir 165 mokslininkus.

Iš pradžių Egiptè Napoleoną lydėjo sėkmė. Jo kariuomenei pavyko sutriuškinti vietinių mameliukų pajėgas ir įsiveržti į Kai. Tačiau Didžiosios Britanijos karinis laivynas sumušė prancūzų laivyną ir atkirto nuo jo Napoleono kariuomenę. Egipte kilo partizaninis karas prieš Napoleoną, o Osmanų imperija paskelbė karą Prancūzijai. Napoleono padėtis Egipte tapo sudėtinga.

Dar keblesnėje padėtyje atsidūrė Prancūzijà. 1798 m. prieš Prancūziją susiformavo Didžiosios Britanijos, Austrijos, Rusijos, Osmanų imperijos ir Neãpolio karalystės koalicija. Dėl pralaimėtų karų prancūzai kitais metais buvo priversti pasitraukti už Reino, Šiaurės Italijos. Prancūzijos gyventojai buvo pasipiktinę karinėmis nesėkmėmis Euròpoje, nestabilia Direktorijos valdžia ir ėmė kalbėti apie tvirtos valdžios reikalingumą. Susidariusia padėtimi pasinaudojo Napoleonas.

Klausimai ir užduotys

  1. Ko siekė Napoleonas išvykdamas į Egiptą?
  2. Apibūdinkite Napoleono Bonaparto vadovauto žygio į Egiptą reikšmę to meto Prancūzijai.

2. Nuo pirmojo konsulo iki imperatoriaus

AKTUALU! Kaip laikui bėgant pasikeitė Napoleono Bonaparto vaidmuo Prancūzijoje? Kodėl?

1799 m. rugpjūčio pabaigoje Napoleonas su puse tūkstančio karių parvyko į Prancūziją, o lapkričio 9 d. (briumero 18 d.) buvo įvykdytas valstybės perversmas. Direktorijos nariai buvo priversti atsistatydinti, ir valdžią į savo rankas paėmė trys konsulai. Šalies valdymas pradėtas vadinti Konsulatu. Nors oficialiai šalis išliko respublika, valdžia priklausė vienam iš trijų konsulų – Napoleonui (10.1 pav.). Pirmasis konsulas turėjo teisę teikti įstatymus, nuo jo priklausė deputatų, administracijos, kariuomenės ir diplomatijos pareigūnų skyrimas. Siekdamas suteikti šaliai stabilumo, valdymo pradžioje Napoleonas iš kalėjimo paleido visus politinius kalinius ir paskelbė amnèstiją visiems politiniams emigrantams.

10.1 pav. Pirmasis konsulas Napoleonas Bonapartas

1801 m. sudarytas konkordãtas su popiežiumi: Katalikų bažnyčia, prižiūrima valstybės, galėjo veikti kaip anksčiau. Katalikų religija buvo paskelbta valstybine, tačiau Bažnyčios žemės sekuliarizúotos. Šalies valdymas centralizuotas: Paryžiuje priimti nutarimai turėjo būti besąlygiškai vykdomi departamentuose – šalies administraciniuose teritoriniuose vienetuose, įvesta griežta finansų kontrolė, griežtos bausmės įvestos už valstybės turto grobstymą, sugriežtinta valdininkų atsakomybė, panaikintos renkamos departamentų savivaldybės.

Aukščiausią valdžią įgijo prefèktas, jis buvo atskaitingas tik centrinei valdžiai. Įvesta griežta spaudos cenzūrà. 1804 m. priimtas Civilinis, dar vadinamas Napoleono, kodeksas (plačiau žr. 11 vadovėlio temą). Dar vėliau priimti kiti nauji teisiniai įstatymų rinkiniai. Daug dėmesio skirta šalies ekonomikai: įsteigtas Prancūzijos bankas, susitelkta į pramonės plėtrą. Praėjus daugiau kaip dešimtmečiui nuo Napoleono atėjimo į valdžią, šalies ekonomika išaugo 50 procentų. Napoleono valdžią visuomenės akyse sustiprino ir jo pergalė prieš Austriją, 1802 m. palankiomis sąlygomis sudaryta taika su Didžiąja Britãnija.

Šalyje įsigalėjus stabilumui ir augant Napoleono autoritetui, 1802 m. jis pasiskelbė konsulu iki gyvos galvos su teise skirti savo įpėdinį, 1804 m. – Prancūzijos imperatoriumi. Siekdamas pabrėžti savo galybę, Napoleonas pareikalavo, kad jį karūnuotų pats popiežius; jį Napoleonas po kelerių metų ištrėmė iš Ròmos (1 šaltinis). Karūnavimo metu, popiežiui palaiminus karūną, pats Napoleonas ją užsidėjo ant galvos (10.2 pav.). Norėta parodyti, kad nuo šiol aukščiausia valdžia priklauso jam.

10.2 pav. Napoleono Bonaparto karūnavimas imperatoriumi, dail. Žakas Lui Davidas (Jacques-Louis David), 1806–1807 m.

Pakomentuokite paveiksle matomus Napoleono veiksmus. Ką jie reiškė?

Klausimai ir užduotys

  1. Kokias galias Prancūzijoje turėjo Napoleonas Konsulato laikotarpiu?
  2. Padiskutuokite, kuo Napoleonui svarbūs 1804 metai.

3. Napoleono karai ir imperijos ribų plėtimas

AKTUALU! Kaip pasikeitė Prancūzijos ribos nuo revoliucijos laikų iki Napoleono epochos? Žemėlapiuose (10.3, 10.4 pav.) nurodykite keletą teritorinių skirtumų. Kodėl jie atsirado?

10.3 pav. Prancūzija 1789 m. revoliucijos laikotarpiu
10.4 pav. Prancūzija valdant Napoleonui

Permainingai klostėsi Napoleono santykiai su kitomis Euròpos valstybėmis. Pamažu Rùsijos caras Aleksandras I ir kitų valstybių vadovai ėmė keisti savo požiūrį į Napoleoną. Aleksandras I ir kitų to meto Europos valstybių vadovai, matydami Prancūzijos Pirmojo konsulo karinius laimėjimus, pradėjo reikšti susierzinimą. Napoleonas laikytas išsišokėliu, griaunančiu senąją tvarką, naikinančiu „gerosios Europos“ vertybes. Tokį išsišokėlį Europos valstybės, pirmiausia Áustrija, Prūsija, Didžióji Britãnija ir Rusija, siekė pamokyti karinėmis priemonėmis. Bandyta Napoleoną nugalėti vandenyne ir sausumoje. Tuo metu Napoleonas siekė užtikrinti Prancūzijos dominavimą Europoje, todėl nuolat kariavo su kitomis šalimis, sudariusiomis jam priešišką koaliciją.

Nors Didžioji Britanija 1805 m. spalį Trafalgãro kautynėse sutriuškino Prancūzijos ir Ispãnijos karinį laivyną, Napoleonas išliko stiprus sausumoje. Likęs be savo karinio laivyno, Prancūzijos imperatorius 1806 m. paskelbė kontineñtinę blokãdą (dar vadinamą žemynine blokada) Didžiajai Britanijai. Šia Prancūzijos ekonomine politika siekta susilpninti Didžiąją Britaniją ekonomiškai ir priversti ją nutraukti karinius veiksmus prieš Prancūziją. Prancūzijos nukariautos valstybės ir sąjungininkai turėjo nutraukti bet kokius prekybos ar kitus ryšius su Didžiąja Britanija. Tokia Napoleono politika pablogino santykius su kitomis Europos valstybėmis, o svarbiausia – ekonomiškai nesužlugdė Didžiosios Britanijos, jos prekės įvairiais būdais pasiekdavo Europos šalis ir jos gausias kolonijas.

Priešingai nei vandenyne, sąjungininkams nepavyko Napoleono nugalėti sausumoje. 1805 m. gruodį Napoleono kariuomenė nugalėjo Austrijos ir Rusijos kariuomenę Áusterlico kautynėse (šiuo metu Slãvkovas, Čèkijos Respùblika). Austrijos padėtis tapo labai sudėtinga (2 šaltinis). Kitais metais Napoleonas prie Jènos ir Áueršteto sutriuškino Prūsiją, nes ji buvo labai nusilpusi. 1806 m. Napoleonas panaikino dar X a. įkurtą iš vokiečių žemių sudarytą Šveñtąją Ròmos imperiją ir jos pagrindu įsteigė Reino sąjungą. 1807 m. pr. Rusijos ir Prūsijos karinėms pajėgoms, net ir patiriančioms didžiulių nuostolių, pavyko atsilaikyti prieš Prancūziją prie PrūYlavõs, netoli Karaliáučiaus. Birželį Napoleono kariuomenė nugalėjo Rytų̃ Prūsijoje, Frỹdlando mūšyje. Po šios pergalės Prancūzijos kariuomenė užėmė Karaliáučių, nes jį Rusija atidavė nė nestojusi į kautynes.

Po Frydlando mūšio 1807 m. vasarą Rusijos prašymu su Prancūzijà sudaryta Til̃žės taika. Pirmą kartą netoli Tilžės (dab. Kaliningrãdo sritis, Rusija), ant plausto Nẽmuno viduryje, susitiko Aleksandras I ir Napoleonas Bonapartas (10.5 pav.). Pagal Tilžės taiką Rusija prisijungė prie Napoleono paskelbtos kontinentinės blokados Didžiajai Britanijai, pripažino visus Prancūzijos užkariavimus, taip pat Napoleono įsteigtą Reino sąjungą. Remdamasi Tilžės taikos susitarimu, Rusija išvedė savo kariuomenę iš Valãkijos bei Moldãvijos ir Napoleonui perdavė Jònijos salas. Lenkiškų žemių pagrindu sudaryta Váršuvos kunigaikštystė (į jos sudėtį įėjo Suvalkijà, dar vadinama Ùžnemune), pavaldi Napoleonui. Iš Prūsijos atimtos žemės į vakarus nuo Elbės upės. Tilžės taika suardė prieš Napoleoną suburtą koaliciją, sudarytą iš Rusijos, Prūsijos, Didžiosios Britanijos, Saksònijos ir Švèdijos.

10.5 pav. Napoleono ir Aleksandro I susitikimas ant Nemuno Tilžėje

Kuo paveiksle matomas Napoleono ir Aleksandro I susitikimas buvo svarbus Lenkijai ir Lietuvai?

Kariaujant Napoleonui pavyko užimti didžiąją dalį Europos, o užkariautose šalyse į sostus jis pasodindavo savo giminaičius. Vykstant karams, susidurta ir su dideliais iššūkiais. Vienas jų kilo Ispãnijoje: 1808 m. Prancūzijos kariuomenei įsiveržus į šią šalį, prasidėjo partizaninis karas – gerilja, jis truko penketą metų. Dar didesnis iššūkis laukė Napoleono priėmus sprendimą 1812 m. užpulti Rusiją.

Klausimai ir užduotys

  1. Koks buvo pagrindinis kontinentinės blokados tikslas?
  2. Apibūdinkite Tilžės taikos esmę.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Apibūdinkite Napoleono atėjimo į valdžią Prancūzijoje aplinkybes.
  2. Išskirkite ne mažiau kaip tris svarbiausius Napoleono vidaus politikos bruožus.
  3. Kurią valstybę Napoleonas laikė didžiausia savo priešininke? Kodėl?
  4. Nurodykite žemyninės blokados padarinius Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai.
  5. * Palyginkite Prancūzijos padėtį iki Napoleono ir jo valdymo laikotarpiu. Paaiškinkite nustatytus skirtumus.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu, pasidomėkite, kaip Europoje šiais laikais vertinamas Napoleonas ir jo epocha.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Apie paaštrėjusius Napoleono ir popiežiaus santykius

Jis [Napoleonas] delsė įgyvendinti sudarytą sutartį [konkordatą], ir tik 1802 m. balandžio 8 d. ji buvo paskelbta valstybės įstatymu <...>, tačiau be papildomų derybų su popiežiumi pakeitus kelis straipsnius valstybės labui. Popiežiaus dekretams paskelbti reikėjo gauti valstybės leidimą, o Prancūzijos Vyskupų Sinodui sušaukti – aiškų valstybės pritarimą. <...>

Vienašališkas Napoleono žingsnis sujaudino Kuriją, santykiai vis labiau komplikavosi. Galų gale Napoleonas popiežiui parodė savo galią: Prancūzijos kariuomenė užėmė Ròmą, 1809 m. gegužės 17 d. Napoleonas paskelbė, kad pasaulietinis popiežiaus viešpatavimas baigėsi, Bažnyčios valstybę aneksuojanti Prancūzija. Kai Pijus VII paskelbė ekskomunikuojąs (vardais nenurodytus) Bažnyčios apiplėšimo iniciatorius, Napoleonas nieko nelaukdamas 1809 m. liepos 6 d. įsakė suimti priešginą ir ištremti iš Romos. 1812 m. vasario 23 d. jis atšaukė konkordatą, o Pijui VII atsisakius pasirašyti Bažnyčiai kur kas nepalankesnį variantą perkėlė Katalikų bažnyčios vadovą į Fonteblo. Tik Napoleonui pralaimėjus išsivaduojamuosius karus, popiežius buvo paleistas iš nelaisvės ir 1814 m. gegužės 24 d. iškilmingai grįžo į Romą.

Pagal Uwe Birmstein, Herbert Gutschera knygą „Krikščionybės kronika“, vertė Agnė Blaževičienė, Vilnius, 1999, p. 331.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia problema aptariama šaltinyje? Kodėl ji iškilo?
  2. Kuo Napoleonui nusikalto popiežius?
  3. Kiek buvo pagrįsti Napoleono kaltinimai popiežiui?
  4. Kaip popiežius bandė pasipriešinti Napoleonui?
  5. Kokią galite padaryti išvadą apie Napoleono požiūrį į Bažnyčią?

2 ŠALTINIS

Istorikas Alanas Džonas Persivalis Teiloras apie Austrijos imperijos padėtį Napoleono pergalių laikotarpiu

1805 metais paskutinįkart žybtelėjo Habsburgų svajonė apie visuotinę monarchiją: Pranciškus užsimojo apginti senąją Europą nuo Napoleono. Áusterlico mūšis sutrypė šią svajonę, nušlavė Šventõsios Ròmos imperijos likučius ir paliko Pranciškų geriausiu atveju tik antrarūšiu imperatoriumi. Šiaip ar taip, Áustrija iš mūšio lauko išėjo kaip nepriklausoma šalis ir siekė vykdyti nepriklausomą politiką. Tai privedė prie 1809 metų karo; Austrija dėjo visas pastangas griežti pirmuoju smuiku išvaduojant Vokieti. Šis karas vos nesužlugdė Austrijos imperijos. Napoleonas skatino vengrų sukilimą ir net svarstė planus dėl atskiros Bohèmijos karalystės. Austriją išgelbėjo ne kariuomenės galia ir ne tautų lojalumas, o dviejų kaimyninių valstybių varžytuvės: Rusijos Aleksandras ir Napoleonas niekaip negalėjo pasidalyti teritorijų, bet buvo patenkinti išplėtę savo sienas – Aleksandras nugvelbė rytinę Galiciją, o Napoleonas pietines slavų gyvenamas žemes pavertė Prancūzijos provincija Ilỹrija. <...> Didžiosios valstybės pripažino, kad nuolaužos, likusios iš Habsburgų užmačių tapti visuotine monarchija, yra mažiau pavojingos jų pačių rankose nei kokios nors naujos pretendentės į pasaulinę imperiją.

Pagal Alan John Percivall Taylor knygą „Habsburgų monarchija. 1809–1918. Austrijos imperijos ir Austrijos–Vengrijos istorija“, vertė Inga Mataitytė, Vilnius, 1999, p. 44-45.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kodėl Habsburgams nepavyko sukurti visuotinės imperijos? Nurodykite du argumentus.
  2. Su kokiomis išorinėmis problemomis susidūrė Austrijos imperija XIX a. pradžioje? Kodėl?
  3. Koks ryšys tarp Austrijos imperijos ir Šventosios Romos imperijos?
  4. Koks Napoleono požiūris į Austrijos imperiją atsispindi šaltinyje?
  5. Kurie šaltinio faktai rodo, kad Napoleono valdymo laikotarpiu Austrijos imperija žymiai susilpnėjo?

Sąvokos

Amnèstija – visiškas ar dalinis atleidimas nuo teismo paskirtos bausmės.

Cenzūrà – valdžios organų vykdoma spaudos ir kitokios viešosios informacijos kontrolė.

Konkordãtas – popiežiaus vadovaujamos valstybės ir pasaulietinės valstybės tarptautinė sutartis, nustatanti Katalikų bažnyčios teisinę padėtį, pareigas ir privilegijas toje valstybėje.

Prefèktas – Prancūzijoje ir kai kuriose kitose šalyse administracijos pareigūnas arba policijos viršininkas.

Sekuliarizãcija – bažnyčios turtų suvalstybinimas.

Žemýninė (kontineñtinė) blokadà – 1806–1814 m. Prancūzijos ekonominė politika, nukreipta prieš Didžiąją Britaniją.

Please wait