Chapter 3.7 (Istorija 9)

Rusijos imperija XVIII–XX a. pradžioje (rekomenduotina tema) (18.2 tema)

Šioje temoje MES:

  • nustatysime, kaip pasikeitė Rùsijos teritorija XIX amžiuje;
  • apibūdinsime Rusijos vidaus politiką panaikinus baudžiavą;
  • sužinosime, kodėl XX a. pr. Rusijoje sušauktas parlamentas.

1. Rusijos teritorijos plėtra

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kaip keitėsi Rusijos teritorija XIX a. – XX a. pradžioje? Kodėl?

2014  m. Rusija iš Ukrainos atėmė Krýmo pusiasalį, o po aštuonerių metų užpuolė šią kaimyninę valstybę. Siekta Ukrai ar jos dalį jėga prijungti prie Rusijos. Tokie Rusijos valdžios veiksmai – šios valstybės pirmtakų praeityje vykdytos agresyvios užsienio politikos bruožas.

Dar Petro I valdymo laikotarpiu Rusijai sutriuškinus Švèdiją, iškovotas priėjimas prie Báltijos jūros: rusų kariuomenė užėmė daug Pãbaltijo tvirtovių: Elblòngą, Pèrnu, Kekshòlmą, Výborgą, Rỹgą, Rèvelį (Tãliną). Remiantis 1721 m. tarp Rusijos ir Švèdijos sudaryta Nýstado taikos sutartimi, Rusijai pripažinta Liflándija, Estlándija, Ìngrija, dalis Súomijos ir Karèlijos. Didelių Rytų Pabaltijo teritorijų prijungimas leido Rusijai tapti įtakinga Baltijos regiono valstybe.

Rusijos teritorija toliau buvo plečiama kariniu būdu. XVIII a. Jekaterinos II valdymo metais Rusijos valstybė gerokai išsiplėtė į pietus dėl karų su Osmanų imperija ir į vakarus, kartu su Prūsija ir Áustrija likviduojant ATR. Rusijos kariuomenė, dviejuose karuose (1768–1774 m. ir 1787–1791 m.) nugalėjusi Osmanų imperiją, įsitvirtino Juodõsios jūros pakrantėse: čia įsteigė naujų miestų, tvirtovių, uostų. Per tris ATR padalijimus (1772 m., 1793 m. ir 1795 m.) prie Rusijos prijungta didelė dalis panaikintos valstybės teritorijos (žr. 9 vadovėlio temą apie ATR panaikinimą). Išskyrus Ùžnemunę ir Prūsijos valdžioje likusį Klaipėdos kraštą, visa dabartinės Lietuvõs dalis atiteko Rusijos imperijai (18.2.1 pav.).

18.2.1 pav. Rusija XIX a. antroje pusėje XX a. pradžioje

Caro Aleksandro I įtaka Vienos kongrese ir apskritai Euròpoje buvo didelė pirmiausia dėl to, kad Rusijos kariuomenė daug prisidėjo prie Napoleono Bonaparto kariuomenės sutriuškinimo. Po Vienos kongreso Rusija gavo teisę prisijungti didžiąją dalį Váršuvos kunigaikštystės (ji buvo pavadinta Lénkijos karalyste), Súomiją ir Besarãbiją. Rusijos caro Aleksandro I pastangomis Vienos kongrese buvo įkurta Šventoji sąjunga, kuri turėjo slopinti revoliucijas ar sukilimus ir taip užtikrinti taiką Europoje.

XIX a. Rusija sparčiai plėtėsi į rytus. Ji siekė užimti kuo daugiau teritorijų Kaukazè, jį kontroliavo vis labiau silpstanti ir dėl to Europos ligoniu vadinama Osmanų imperija. XIX a. Rusija ir Osmanų imperija kariavo keturis kartus. Skelbdama, kad gina Ùžkaukazės krikščionis (gruzinus ir armėnus), Rusija po pirmųjų dviejų karų su Osmanų imperija ir po beveik tuo pačiu metu vykusių karų su Pèrsija (1805–1813 m., 1826– 1828 m.) prisijungė Grùziją, Abchãziją, Rytų̃ Armėniją, Nachičevãnės chanatą ir pietines Azerbaidžãno sritis, kur gyveno nemažai musulmonų. Per beveik 50 metų trukusį vadinamąjį Kaukãzo karą Rusija, nors ir labai sunkiai, prisijungė Dagestãną ir Čečėniją. Gerokai išsiplėtė Rusijos valdos Vidurinėje Ãzijoje. Tolimuõsiuose Rytuosè Rusija savo naudai nustatė sieną su Kinija. Taip nuolat kariaujant XIX a. pab. buvo galutinai suformuota Rusijos imperijos teritorija.

Nors Rusijos imperijos teritorija ir buvo nuolat plečiama, XIX a. vid. išryškėjo gana nemažai valstybės silpnumo požymių. Krymo karą (1853–1856 m.) Rusija pralaimėjo jau nusilpusiai Osmanų imperijai, pastarąją rėmė Prancūzijà ir Didžióji Britãnija (ypač antroji, nes siekė įsitvirtinti Vidurinėje Azijoje). Po Krymo karo smarkiai sumenko Rusijos tarptautinis autoritetas, susilpnėjo jos įtaka Juodosios jūros pakrantėse. XIX a. antroje pusėje Rusija, stokodama lėšų ir bijodama JAV karinės ekspansijos, šioms už 7,2 mln. dolerių pardavė Aliãską ir Aleùtų salas.

Klausimai ir užduotys

  1. Kelintame amžiuje didžioji dalis dabartinės Lietuvos teritorijos buvo prijungta prie Rusijos?
  2. Prisiminkite, su kuria valstybe XIX a. Rusija kariavo net keletą kartų. Pakomentuokite plačiau.

2. Šalies vidaus raida ir baudžiavos panaikinimas

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl kilo 18.2.2 paveiksle matomas sukilimas? Kaip jis baigėsi?

Valdant carui Aleksandrui I, šalyje pradėtos įgyvendinti reformos. 1802 m. vietoj jau atgyvenusios Petro I laikų kolegijų sistemos įsteigtos ministerijos, joms tiesiogiai vadovavo carui pavaldūs ministrai. Daug dėmesio skirta caro administracijos valdininkams. Kad pakeltų valdininkų kvalifikaciją, valdžia išleido įsaką: norint gauti aštuntos klasės ir aukštesnį valdininko rangą, reikėjo turėti universitetinį išsilavinimą arba išlaikyti kvalifikacijos egzaminus iš gimnazijos kurso. Buvo įsteigta Valstybės taryba. Baudžiava išliko. Tai pagrindinė priežastis, dėl kurios buvo sunku pakelti šalies ekonomiką. Po pergalės prieš Napoleoną (1812 m.) pradėtų reformų atsisakyta.

Valdžia sugriežtino valdymą, tai sukėlė pasipiktinimą – 1825 m. pabaigoje kilo dekabristų sukilimas (18.2.2 pav.). Sukilę bajorai, kurių daugumą sudarė karininkai, siekė Rusijoje įvesti respubliką, panaikinti luomus, baudžiavą. Sukilimo neparėmė kiti gyventojų sluoksniai, sukilėlius draskė vidaus nesutarimai, trūko organizuotumo. Dėl šių priežasčių dekabristų sukilimas buvo numalšintas. 1830–1831 m. Lénkijoje ir Lietuvojè kilęs sukilimas prieš caro valdžią taip pat buvo užgniaužtas (žr. 20 vadovėlio temą apie 1830– 1831 m. sukilimą Lietuvoje).

18.2.2 pav. Dekabristų sukilimas

Rusijai pralaimėjus Krymo karą, naujasis caras Aleksandras II (18.2.3 pav.) ėmėsi reformuoti šalį. Tuo metu Rusijoje gyveno maždaug 40 mln. gyventojų: iš jų mažiau kaip 1,5 proc. buvo caro valdininkai: dvarininkai, dvasininkai, pirkliai, generolai ir karininkai, valstybės valdininkai, o kiti – 98,5 proc. – beteisiai baudžiauninkai. Pirmiausia 1861 m. vasarį visoje Rusijoje buvo panaikinta baudžiava (1 šaltinis). Baudžiauninkai gavo asmens laisvę, teisę turėti privačią nuosavybę, laisvai tuoktis. Tiesa, remiantis baudžiavos panaikinimo manifestu, buvę baudžiauninkai negavo žemės, jos reikėjo patiems įsigyti, bet žmonės neturėjo už ką. Be to, manifestas skelbė, kad baudžiauninkai dar dvejus metus turi eiti baudžiavą ir atlikti kitas prievoles. Tokios baudžiavos panaikinimo sąlygos buvo nepriimtinos valstiečiams, taigi jie ėmė bruzdėti. Pavyzdžiui, 1863–1864 m. Lenkijoje ir Lietuvoje prasidėjo sukilimas prieš caro valdžią (žr. 21 vadovėlio temą apie 1863–1864 m. sukilimą Lietuvoje), jame aktyviai dalyvavo ir valstiečiai.

18.2.3 pav. Caras Aleksandras II

Iš esmės valstiečių padėtis pagerėjo XX a. pr., kai Rusijos vyriausybei vadovauti ėmė iš Lietuvos (Kėdáinių) kilęs Piotras Stolypinas (1862–1911). Pradėta įgyvendinti žemės reforma (1906–1911 m.), dar vadinama Stolypino reforma (2 šaltinis). Valstiečiai galėjo palikti kaimo bendruomenę ir išsipirkti žemės, kaimai pradėti skirstyti į vienkiemius.

Baudžiavos panaikinimas sudarė sąlygas atsirasti kapitalistiniams santykiams Rusijoje, o P. Stolypino žemės reforma padėjo pamatus tiems santykiams plėtotis. Žemės ūkyje daugiausia dirbo laisvai samdomi darbininkai, pradėta naudoti mašinas. Pamažu kai kurie valstiečiai praturtėjo, jų ūkiuose dirbo pasamdyti nusigyvenę ar neturtingi valstiečiai. 

Panaikinus baudžiavą, imta pertvarkyti ir kitas valdymo sritis. Aleksandro II valdymo laikotarpiu pradėti steigti nepriklausomi teismai, vietos valdymo organai – žemietijos (gubernijų, apskričių savivaldybės), miestų tarybos ir valdybos. 1864 m. priimti nauji teismų nuostatai skelbė, kad panaikinami senieji feodaliniai luominiai teismai ir kuriami bendri visų luomų žmonių teismai. Švietimo srityje buvo panaikinti iki tol buvę luominiai apribojimai. Remiantis 1863 m. išleistais naujais Universitetų nuostatais, visų luomų atstovai be apribojimų galėjo stoti į aukštąsias mokyklas. 1869 m. imti steigti aukštieji moterų kursai, juose buvo mokoma pagal universitetų programas. Rekrùtų prievolę pakeitė visuotinė karo prievolė. Pradėtos pertvarkos buvo tęsiamos ir po 1881 m., kai naròdnikai nužudė carą Aleksandrą II.

Įgyvendinus reformas, Rusija gerokai pasikeitė: tapo modernesnė, sparčiai plėtojosi pramonė. 1870 m. Rusija užėmė penktą vietą pagal pagaminamos pramonės produkcijos kiekį pasaulyje, po 1890 m. gerokai priartėjo prie kitų pirmaujančių valstybių. 1870 m. Rusijos dalis pasaulio pramonės rinkoje sudarė 4 procentus. Pokyčiai smarkiai pakeitė Rusijos gyventojų sudėtį: žmonės kėlėsi į miestus (18.2.1 lentelė), šie sparčiai augo (18.2.2 lentelė).

18.2.1 lentelė. Rusijos gyventojų sudėties pokyčiai XX a. pradžioje

Metai

Gyventojų skaičius (mln.)

Kaimo gyventojai (proc.)

Miesto gyventojai (proc.)

1897

129

87

13

1913

172

84,5

15,5

18.2.2 lentelė. Gyventojų skaičiaus augimas didžiausiuose Rusijos miestuose (tūkst. gyventojų)

Miestas

1863 m.

1897 m.

1914 m.

Miestas 1863 m. Sank Peterburgas

539

1 265

2 119

Maskva

462

1 039

1 763

Ryga

77

282

558

Kijevas

68

248

520

Odesa

119

404

500

Kaip ir kodėl keitėsi Rusijos gyventojų sudėtis XX a. pr. ir šalies gyventojų skaičius didžiausiuose Rusijos miestuose?

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip pasikeitė valstiečių padėtis panaikinus baudžiavą? Nurodykite ne mažiau kaip du aspektus.
  2. Aptarkite, koks buvo P. Stolypino reformos tikslas.

3. 1905 m. revoliucija ir pirmojo šalies parlamento sušaukimas

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl XX a. pr. Rusijos caras leido pirmą kartą sušaukti Valstybės dūmą – parlamentą? Kodėl, kaip nurodyta 18.2.3 lentelėje, skyrėsi dūmų kadencijų trukmė?

Padėtis šalyje pablogėjo po rusams nesėkmingo Rusijos ir Japònijos karo (1904–1905 m.). Tarptautinėje arenoje sumenko valstybės prestižas. Sunkiai buvo suvokiama, kad mažai žinoma Japonija kovoja sėkmingiau už jau kuris laikas imperialistinę politiką vykdančią Rusiją. Taigi jau pirmieji rusų kariuomenės pralaimėjimai sukėlė visuotinį pasipiktinimą šalyje. 1904 m. pabaigoje Sankt Peterbùrge per žemietijų atstovų suvažiavimą pareikalauta įsteigti pilietinių teisių ir tautos atstovybes. Panašius reikalavimus kėlė ir pradėję streikuoti darbininkai. Nepatenkinti buvo ir kaimų gyventojai. Tam įtakos turėjo vis sunkėjanti šalies vidaus padėtis – dėl karo tūkstančiai žmonių buvo mobilizúoti, ūkyje trūko darbo rankų.

Valdžios ir protestuotojų nesutarimai įplieskė revoliuciją 1905 m. pradžioje (sausio 9 d., sekmadienį) minia protestuotojų ėmė žygiuoti prie Žiemos rūmų, kur buvo įsikūręs caras Nikolajus II (valdė 1894–1917 m.) ir jo vyriausybė. Valdžia neklausė taikių demonstrantų reikalavimų. Karinėms pajėgoms buvo įsakyta šaudyti (18.2.5 pav.). Per „Kruvinąjį sekmadienį“, įvairiais duomenimis, žuvo apie 1 tūkst. žmonių, apie 4 tūkst. buvo sužeista. Tuojau didesniuose miestuose prasidėjo darbininkų protesto streikai ir demonstracijos.

Kaip vadinamas paveiksle matomas įvykis? Kodėl?

18.2.5 pav. Rusijos caro kareiviai šaudo į beginklius demonstrantus, reikalaujančius reformų, 1905 m. sausio 9 d.

1905 m. Rusija pralaimėjo karą su Japonija. Gyventojų pasipiktinimas valdžia dar labiau išaugo. Demonstracijos vyko visoje šalyje, reikalauta surengti laisvus rinkimus, sušaukti parlamentą, suteikti amnestiją politiniams kaliniams. Taikiai susitarti nepavyko. 1905 m. pabaigoje Maskvojè kariuomenės dalinių ir sukilėlių kova baigėsi valdžios pergale. Taip buvo nuslopinta 1905 m. revoliucija, nors dar dvejus metus visoje šalyje bruzdėjo valstiečiai, streikavo darbininkai, būta ir pavienių kariuomenės maištų.

1905 m. įvykiai Rusijoje ir spalio mėnesį kilęs visuotinis streikas buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios caras Nikolajus II buvo priverstas paskelbti vadinamąjį Spalio manifestą. Leista veikti organizacijoms, draugijoms, atgijo spauda, visuomeninis gyvenimas. Valdžia įsipareigojo sušaukti šalies parlamentą – dūmą (18.2.4 pav.), į ją savo atstovus galėjo siųsti ir lietuvių tauta. Tiesa, patys rinkimai į dūmą nebuvo demokratiniai. 1906–1917 m. iš viso sušauktos keturios dūmos (18.2.3 lentelė), jose dirbo 22 lietuviai. Jie kėlė lietuvių tautai svarbius klausimus. Bene žymiausi lietuvių atstovai buvo Andrius Bulota ir Martynas Yčas.

18.2.3 lentelė. Rusijos dūmos 1906–1917 m.
18.2.4 pav. Rusijos caras Nikolajus II atidaro Valstybės dūmą Žiemos rūmuose Sankt Peterburge, 1906 m.

Dūma buvo savotiška paskata telktis lietuvių visuomenei krašte. Per savo atstovus buvo galima supažindinti Rusijos valdžią, politikus, visuomenės veikėjus ir kitų pavergtų tautų gyventojus su lietuvių tautos gyvenimo sunkumais ir kelti reikalavimus. Tai buvo galimybė įstatymais palengvinti savo tautos, o kartu ir visų Rusijos imperijos tautų padėtį. Be pasiektų laimėjimų, lietuvių atstovai dūmoje galėjo išsakyti okupacinio valdymo trūkumus, kritikuoti patį valdymą, skelbti demokratines nuostatas. Neatsitiktinai dėl valdžios kritikos pirmosios dūmos gyvavo trumpai. 1914 m. prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas (po trejų metų – ir didieji sukrėtimai Rusijoje) nutraukė dūmos veiklą. Valdžią į savo rankas paėmė Vladimiro Lenino vadovaujami bolševikai (žr. 42 vadovėlio temą apie Spalio perversmą ir bolševikų atėjimą į valdžią Rusijoje).

Klausimai ir užduotys

  1. Padiskutuokite, kodėl Rusijoje 1905 m. kilo revoliucija.
  2. Kokį vaidmenį atliko XX a. pr. Rusijoje pirmą kartą išrinkta dūma?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Apibūdinkite ne mažiau kaip du, jūsų nuomone, svarbiausius Rusijos užsienio politikos bruožus XVIII–XIX amžiuje.
  2. Su kokiais sunkumais susidūrė Rusija XIX a. vidaus politikoje? Nurodykite ne mažiau kaip du sunkumus.
  3. Įvardykite ne mažiau kaip dvi žymiausias XIX a. Rusijoje įvykdytas reformas.
  4. Kodėl į Rusijos dūmą būdavo renkami atstovai ir iš Lietuvos?
  5. * Dirbdami poromis, diskusijoje įrodykite arba paneikite teiginį, kad XX a. pr. Rusijos valdžia išgyveno krizę. Savo vertinimą paremkite ne mažiau kaip dviem argumentais.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Iš 1861 m. Rusijos caro manifesto

Įsigilinę į kilmės ir luomų klausimą valstybėje, mes įžiūrėjome, kad valstybės įstatymai, aktyviai užtikrindami gerovę aukštuomenei ir vidutiniams luomams, nustatydami jų pareigas, teises ir privilegijas, nebuvo tolygiai palietę baudžiauninkų <...>. Paskelbus nurodytus naujus nuostatus, baudžiauninkai gaus nustatytu laiku visas laisvų kaimo gyventojų teises <...>. Kartu jiems suteikiama teisė išsipirkti sodybą, o dvarininkams sutinkant jie gali įsigyti nuosavybėn laukus bei kitas naudmenas, išskirtas jiems nuolatiniam naudojimui. Taip įsigiję nuosavybėn tam tikrą žemės kiekį, valstiečiai bus laisvi nuo prievolių dvarininkams už išpirktą žemę ir galutinai pereis į laisvų valstiečių savininkų luomą <...>. Kad būtų patogiau įgyvendinti tarp dvarininkų ir valstiečių tuos susitarimus, pagal kuriuos antrieji įsigis nuosavybėn kartu su sodybomis ir žemės ūkio naudmenas, vyriausybė teiks paramą, išduodama, remiantis atskiromis taisyklėmis, paskolas ir perskaičiuodama dvarų skolas.

Pagal knygą „Lietuvos TSR istorijos šaltiniai“, II t., Vilnius, 1965, p. 8–10.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Koks manifesto išleidimo tikslas?
  2. Kaip šaltinyje vertinami baudžiauninkai?
  3. Kokios baudžiauninkų teisės numatytos manifeste?
  4. Kokias prievoles baudžiauninkai turėjo atlikti dvarininkams?
  5. Ar tiesa, kad išleidus manifestą kurį laiką baudžiauninkų padėtis išliko sunki? Įrodykite arba paneikite.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu, pasidomėkite ir aprašykite XIX a. carinės Rusijos vykdytos okupacinės politikos Lãtvijoje arba Èstijoje bruožus. Kokie šio valdymo padariniai buvo Lãtvijai arba Èstijai? Surinktus duomenis pristatykite klasės draugams.

2 ŠALTINIS

Rusijos istorikas Jevgenijus Anisimovas apie Piotro Stolypino vyriausybę

Po 1905–1907 m. revoliucijos vidaus politiką nustatinėjo valingas ir ryžtingas ministras pirmininkas Piotras Stolypinas (1862–1911). <...> Svarbiausia reforma ministras pirmininkas laikė agrarinę. Buvo išleisti įstatymai dėl kaimų bendruomenių paleidimo ir dėl valstiečių teisės turėti asmeninius fermerių ūkius. <...>. Didžiausias Stolypino agrarinės šalies reformos tikslas buvo per 20 metų sukurti pasiturinčių valstiečių savininkų sluoksnį. <...> Stolypino agrarinė reforma išsprendė daugelį valstiečių problemų. Viena iš jų – mažažemių – buvo ypač opi. Todėl Stolypinas pasisakė už valstiečių persikėlimą iš Centro į Sibirą ir kitas neįsavintas žemes. Ten ir patraukė milijonai atkilėlių. Neretai tai buvo daroma neapgalvotai, paskubomis. <...> Šimtai, tūkstančiai atkilėlių, neprigiję prie Urãlo, grįždavo namo galutinai nuskurdę. Bet Sibire vis dėlto apsigyveno ir apsiprato apie 2,5 mln. žmonių. Sunkioje kovoje su gamta jie pradėjo gyvenimą naujoje vietoje ir greitai prakuto. <...>

Stolypinu buvo nepatenkintas caras ir rūmininkų šutvė, nenorėjusi jokių reformų. 1911 m. rugsėjo 1 d. teatre Kijeve jį mirtinai sužeidė eseras D. Bogrovas <...>. Žuvus Stolypinui, išnyko paskutinės galimybės Rusijai atsinaujinti be revoliucijos baisybių.

Pagal Jevgenij Anisimov knygą „Rusijos istorija. Nuo Riuriko iki Putino. Žmonės, įvykiai, datos“, vertė Aldona Bendorienė, Vilnius, 2014, p. 323–324.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia pagrindinė Stolypino reformos esmė?
  2. Kokiomis priemonėmis buvo vykdoma šaltinyje aprašyta žemės reforma?
  3. Su kokiais sunkumais susidūrė Rusijos valdžia įgyvendindama Stolypino reformą?
  4. Kurie bruožai būdingi Rusijos žemės ūkiui iki Stolypino reformos?
  5. Nurodykite Stolypino reformos rezultatus.

Sąvokos

Dekabristai (rus. dekabristy < dekabr „gruodis“) – Rusijos revoliucionieriai, sukėlę 1825 m. gruodžio sukilimą prieš vienvaldystę ir baudžiavą.

Esèrai (rus. esery < s(ocialisty) r(evoliucionery) – socialistai revoliucionieriai) – Rusijoje 1901–1922 m. veikusi kairioji partija, 1917 m. bolševikams padėjusi įvykdyti Spalio perversmą. Bolševikams įsigalėjus valdžioje eserų partija uždrausta, o jos nariai buvo persekiojami.

Mobilizúoti – atsargos karo prievolininkus šaukti į tikrąją karo tarnybą.

Naròdnikai (rus. narodnik „liaudininkas“) – XIX a. antros pusės radikalūs nekilmingi Rusijos inteligentai, kovoję su caro vienvaldyste, rengę pasikėsinimus į aukštus valdininkus; jie smerkė baudžiavinę santvarką ir ieškojo nekapitalistinės šalies raidos būdų.

Rekrùtas – asmuo, paimtas į Rusijos kariuomenę pagal rekrutų prievolę XVIII–XIX amžiuje.

Please wait