Chapter 3.8 (Literatūra 9)

Kazys Boruta. „Baltaragio malūnas“ (ištraukos) (3.7 tema)

Kazys Boruta

Kazys Boruta apie 1937 m.

Kazys Boruta (1905–1965) gimė Kūlõkuose (Marijámpolės r.), mokėsi Maskvõs ir Marijampolės gimnazijose, Marijampolės mokytojų seminarijoje. Tarpukariu studijavo universitetuose KaunèVienoje ir Berlýne.

K. Boruta paprastai pristatomas kaip kraštutinių politinių pažiūrų, jokiai valdžiai neparankus asmuo. Dėl savo įsitikinimų K. Boruta ne kartą nukentėjo: 1924 m. buvo pašalintas iš mokytojų seminarijos, 1925 m. – iš universiteto, suimtas ir kalėjo, tarpukariu turėjo emigruoti, Lietuvojè buvo uždraustos platinti jo knygos. Antrojo pasaulinio karo metais rašytojas dirbo Mokslų akademijoje, stengdamasis apsaugoti nuo sunaikinimo lituanistikos rankraštinius fondus, gelbėjo žydus. Sovietmečiu K. Boruta kelerius metus kalėjo lageryje, vėliau ilgą laiką jam kliudyta spausdinti savo kūrybą.

Kūrybos kelią K. Boruta pradėjo kaip poetas (pirmasis poezijos rinkinys „A-lo!“ išleistas 1925 metais). Jo eilėraščiai kupini maišto, įtūžio, išreiškiamo laisvo vėjo, šėlstančios vėtros metaforomis, juose neretai kalbama „lietuviško berno“, aštriai kritikuojančio socialines ir politines šalies negeroves, vardu.

Žymiausias jo romanas – „Baltaragio malūnas“ (pats rašytojas jį laikė apysaka). Jis sukurtas tada, kai pasaulyje siautė Antrasis pasaulinis karas ir Lietuvà kentė okupacijas: pirmiausia – sovietų, o paskui – vokiečių. Tuo metu rašytojas slapstėsi, išgyveno dėl savo, inteligentijos ir tautos likimo. Šiuo laikotarpiu kūrėjas atsigręžė į tautosaką, kuria domėjosi dauguma jam artimų žmonių, ieškančių stiprybės tautos atmintyje.

Perskaitykite, kaip 1957 m. K. Boruta aprašo romano „Baltaragio malūnas“ atsiradimą. Kas šiame pasakojime atrodo tikroviška, o kas – ne? Kas lėmė tokio romano atsiradimą Antrojo pasaulinio karo metais?

BALTARAGIO MALŪNO BYLA (ištraukos)

Tai buvo tą vasarą, kai ant Lietuvõs iš vakarų tamsūs debesys ėjo, o iš rytų saulelė tekėjo. Tada mudu su Baliu Sruoga, vadinas, Balys iš Baibõkų ir Kazys iš Kūlõkų, du didžiausiu netikėliu, buvome pasiųsti dvaro ieškoti lietuviškai literatūrai.

<...>

Pervažiavome mudu su Baliu Sruoga skersai ir išilgai Lietuvą, daug dvarų matėme, iš kurių spruko paskutiniai ponai ir kumečiai rengėsi pradėti naują gyvenimą, bet tokio dvaro, kuris bent kiek būtų susijęs su mūsų literatūra, jokiu būdu negalėjome rasti.

<...> per daug jų nepasigesdami, pasukome į pirmą apsamanojusią sodybą ant Udruvės ežero kranto, kur buvome širdingai priimti kaip savi pakeleiviai ir pakviesti po šiaudine pastoge į seklyčią. <...> Tada mudu visai užmiršome dvarus ir savo kelionės tikslą, šnekučiuodami su meiliais šeimininkais, kalbą užgerdami alaus putele ir žvilgčiodami į malonių šeimininkų skaisčias dukteris. Tai buvo tokios gražios, liemeningos kaip ištekinės pušys, mėlynakės, geltonkasės merginos, tikros Paudruvės krašto dukterys, kad akių negalėjai nuo jų atitraukti, ir širdyje galas žino kas darėsi.

Tada nejučiomis prisiminiau rašytą ir užmestą apysaką apie obuolmušius, su kuriais važinėjo mandras jaunikis Girdvainis septynias mylias aplinkui, ieškodamas sau merginos, kad su ja galėtų lėkti per visą gyvenimą kaip vėjo sparnais.

<...> pagaliau nei iš šio, nei iš to, bene nevykusius Girdvainio obuolmušius prisiminęs, paklausiau:

– O ar nebuvo čia kur vėjinio malūno su velniais?

– Kaip nebus, – tarsi nustebo, tarsi apsidžiaugė šeimininkas. – Kaip tik buvo toks Baltaragio malūnas… Dar mano prosenelis važinėjo piršliais, bet velnias iš pelkių pasimaišė, tai iš tų piršlybų nieko neišėjo, ir malūnas pražuvo… Perkūnas nutrenkė…

<...>

Šeimininkas, palinkėjęs mums labos nakties, nuėjo, o mudu dar likome stovėdami ir žiūrėdami į Udruvės ežerą ir stačius skardžius, apaugusius pušynais, pro kuriuos kėlėsi skaisčiaveidė, kaip Paudruvės krašto merginos, aušra.

Tada man pasirodė, ar tikrai aš būčiau pamatęs, tarsi ant pačio stačiausio ežero pakriaušio būtų iškilęs malūnas ir jo sparnai pradėję suktis.

– Žiūrėk, – sušukau nustebęs Baliui Sruogai, – Baltaragio malūno net sparnai sukasi…

– Turbūt tavo galvelėje nuo aukštaičių alaus, – pašiepė mane Sruoga, abejingai žvilgtelėjęs į besisklaidantį paežerės rūką. – Einam miego, dieną pažiūrėsime…

Sruoga nuėjo į klėtį. <...>

Neiškentęs nuėjau arčiau pasižiūrėti. Ant Baltaragio skardžio atradau akmenį, labai panašų į sustingusį iš sielvarto žmogų. Patikėjau padavimu ir iš nuostabos netekau žado.

<...> Pagaliau užmigau ir sapnavau, kad parašęs visą knygą, kiekvieną jos eilutę atsiminiau, tiktai nė vieno žodžio. Kaip čia yra, negalėjau išsiaiškinti, nors ir kitais kartais man tokių dalykų atsitikdavo. Priešpiečiais Sruogos pažadintas, sumurmėjau pro miegą nepatenkintas:

– Palauk… Baigsiu knygą rašyti…

– Ką gi čia parašysi miegodamas? – išgirdau Sruogos ironiją ir pašokau iš lovos, susivokdamas, kad sapnuoju.

– Nueik Baltaragio akmens pažiūrėti, – pasiūliau trindamas akis. – Nuostabus dalykas...

– Kada čia žiūrėsi kiekvieno akmens, – burbtelėjo nepatenkintas Sruoga. – Jau įsidienoję... Reikia važiuoti... Kelias tolimas...

<...>

– Ką gi ten matei, kad net apsisapnavai? – neiškentęs vėl paklausė B. Sruoga, sėsdamas į mašiną prie vairo.

– Ką mačiau, tau nepasakysiu, kad nėjai pažiūrėt, – atkirtau nepatenkintas, – tiktai visiems pasakysiu.

<...>

Tiktai kai staiga užgriuvo karas, sudrebėjo senasis Vilnius nuo bombų sprogimų ir susverdėjo šimtamečiai jo bokštai, kad, atrodė, nei akmens ant akmens neliks mūsų krašte, aš vėl prisiminiau Baltaragio akmenį ant Udruvės ežero kranto, ir suspaudė širdį, negi ir jis išnyks su visais savo padavimais ir nuostabiai gražiu kraštu.

Paskui, kai prislėgė klaiki okupacija, grasindama mus sunaikinti, mano ausyse vėl sužvengė obuolmušiai, keldami pasipriešinimą ir atkaklumą, o vaizduotėje atgijo Baltaragis su visais savo išgyvenimais ir sielvartais, nustelbdamas kitus mano rūpesčius ir priversdamas visokiomis aplinkybėmis – besibastant, besislapstant, šąlant, badaujant – užrašyti puslapį po puslapio seną padavimą.

Gal ne viską aš kaip reikiant užrašiau, ir pats suabejojau, daviau juodraštį paskaityti Baliui Sruogai.

Paibelis tave žino, ką tu čia parašei, – tarė B. Sruoga perskaitęs. – Bet nieko… Baltaragis ir tave pergyvens, jei tik išliks…

<...>

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl K. Boruta su B. Sruoga važinėjo po Lietuvą? Kur jie užklysta?
  2. Kas pažadino K. Borutos atmintyje rašytos apysakos personažą? Kaip apibūdinamas Girdvainis?
  3. K. Boruta sužinojo iš šeimininko?
  4. Kaip K. Boruta aptiko akmenį, primenantį sielvartaujantį žmogų? Ką jį pamatęs pajuto?
  5. Kaip K. Borutos sapnas susijęs su patirtais įvykiais ir išgyvenimais?
  6. Ką ir kodėl K. Boruta atsako B. Sruogai į klausimą apie sapną?
  7. Kaip manote, kodėl užgriuvęs karas priminė K. Borutai padavimą apie Baltaragį? Kokia emocinė patirtis susiejo romano veikėjus ir rašytoją okupacijos sąlygomis?
  8. Ar B. Sruoga palankiai įvertino romano rankraštį? Atsakymą pagrįskite. Kaip supratote B. Sruogos pasakymą „jei tik išliks“?
  9. Pasidomėkite romano likimu.
    1. Kada jis buvo išleistas pirmąkart? Kaip ir kodėl taip buvo sutiktas?
    2. Kodėl K. Boruta pirmą romano leidimą keitė?
    3. Kada knyga buvo išleista antrą kartą?
    4. Kada ir kodėl romanas sulaukė pripažinimo?

Kolektyvinė tautos patirtis K. Borutos „Baltaragio malūne“

Perskaitykite Dalios Striogaitės straipsnio ištrauką apie aptariamą romaną.

<...> Dėmesys sutelkiamas ne į vieną veikėją, bet į kolektyvinę tautos patirtį. Nauja ir tikrai savita laiko problema: epocha čia nekonkretizuojama, tiesiog laikai – kiek senesni, o žmonės nėra istoriški. Tai atgaivintas tautosakinis pasaulis. Kūrinio tikrovė – kaimo kasdienybė, realūs veikėjai, jų valstietiška gyvensena glaudžiai yra susipynusi su giliausia senove – su tuo, „kaip gyveno tėvų tėvai“, kaip būta „nuo neatmenamų laikų“. Kaimo bendruomenė gyvena nuo seno įprastu ritmu: visi žino, ko tikėtis iš malūnininko, snūduriuojančio klebono, klastingo karčiamninko, piktos davatkos ar nelemtojo arkliavagio. Gana harmoningai bėga gyvenimas. Bet nelaimės ištikto, sutrikusio žmogaus sieloje netikėtai prasiveržia pasąmonės „tamsuma“ – ieškoma anapusybės paramos, griebiamasi burtų. Darnią gyvenimo tėkmę sutrukdo iracionalusis mitologinis pradas, įnešdamas daug paslapties, baimės, siaubo. Kažkas visai savaip ir nuožmiai ima tvarkyti visų likimus. Tokią iš esmės pairusią gyvenimo sampratą bei su tuo iškilusias skaudžias problemas ir siekta atkurti „Baltaragio malūne“.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. K. Borutos romane pasakojama apie praeitį. Ar dėl to romaną galima laikyti istoriniu? Kodėl taip manote?
  2. Literatūros kritikė D. Striogaitė kalba apie romane aprašytą darnios gyvenimo tėkmės sutrukdymą, „pairusią gyvenimo sampratą“. Remdamiesi skaitytomis „Baltaragio malūno“ bylos ištraukomis ir šia pastraipa, pasvarstykite, ar sugriautas darnus gyvenimas gali būti siejamas su karu, vykusiu rašant romaną. Šio klausimo nepamirškite ir skaitydami romaną.

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (I)

I

Ant Udruvės ežero stataus skardžio stovėjo Baltaragio vėjinis malūnas. Nuo neatmenamų laikų mosavo jis savo dideliais sparnais, tarytum būtų norėjęs pasikelti ir nuskristi nuo pakriūtės.

Žemai pakalnėje tyvuliavo skaidrus Udruvės ežeras, plačiai išsišakojęs tarp aplinkinių kalnų, apaugusių pušynais, ir slėnių, užtrauktų pelkių maurais. Baltaragio malūnas buvo ant aukščiausio kranto, ir jo sparnai, šmėkščiodami iš tolo pro mėlynas pušų viršūnes, sukdavosi prie mažiausio vėjelio, kuris padvelkdavo nuo ežero.

Udruvės ežero vandenys nuolatos skalavo malūno kalno apgriuvusį šlaitą, tarytum norėdami jį nugriauti su visu malūnu. Bet pragyveno Baltaragio tėvų tėvai, ežeras visą laiką skalavo pakrantę, o malūnas vis stovėjo kaip stovėjęs ant pakriūtės, jo sparnai sukosi, ir jis nuolatos ūžė. Tas jo ūžimas susiliedavo su ežero murmėjimu ir sudarydavo kažkokį svaiginantį gaudesį, kuris užkerėdavo savo paslaptingumu.

Ar ne jis buvo užkerėjęs ir paskutinį Paudruvės malūninką Baltrų Baltaragį, kuris vienišas gyveno tame malūne su savo vienturte dukra Jurga. Senas našlys taip labai mylėjo savo dukrą, kad dieną naktį akių nuo jos nenuleisdavo, kartais nušvisdamas visas, tarsi nepaprastos laimės apšviestas, o kartais taip nuliūsdamas ir susirūpindamas, kad net žilų plaukų vainikas apie nuplikusią jo galvą dar labiau išbaldavo. Ką galvodavo ir ką jausdavo senas malūninkas, niekas nežinojo, nebent nujautė, kad gražuolė dukra – visas jo gyvenimas.

O dukrai maža buvo rūpesčio, ko tėvas nušvinta ar pražyla į ją žiūrėdamas. Jai visas gyvenimas atrodė kaip linksmas jaunystės juokas, o jos kiekviename žvilgsnyje juokėsi aštuoniolika nerūpestingų metų. Tai buvo viso Paudruvės kaimo pati smagiausia mergina, kuri savo skambiu juoku, savo linksmų akių gundančiais žvilgsniais ne vieną jaunikį buvo išvedusi iš proto ir ne vieną dar žadėjo išvesti. Tai buvo tikra išdykėlė, našlio tėvo išpaikinta vienturtė, kuri iš visko juokus krėtė ir pati pirmoji juokėsi.

Ne vienas norėjo pasivogti jos tą juoką visam gyvenimui, bet niekas neišeidavo, nors kažin kaip sugundyti stengdavosi. Linksma nerūpestinga Jurga išeidavo laisva iš visų meilės pinklių ir dar smagiau kvatodavo. Vienas po kito važiuodavo jaunikiai su piršliais į Baltaragio malūną, bet neįstengdavo atvažiuoti. Vos tik privažiuodavo prie Udruvės šakoto ežero, ir patys nesuprasdavo, kaip paklysdavo, nors Baltaragio malūnas iš tolo per mylią būdavo matyti.

Čia būta kažkokios neįspėjamos paslapties, kuri mandriausius suklaidindavo, ir niekas negalėdavo suprasti, kas pagaliau pastoja piršliams kelią pas Baltaragio dukterį. Net giedriausią pavakarę staiga kildavo iš ežero rūkas, kuris aiškiausią dieną paversdavo tamsiausia naktimi, ar patys arkliai, nežinia ko išgąsdinti, pasukdavo iš tiesaus kelio į šunkelius ir dievai žino kur nuveždavo, ar ežero sąsmaukų tilčiukai, o jų buvo ne vienas, bet septyni, staiga dingdavo, ar dar kažkas atsitikdavo, tiktai piršliai, užuot nuvažiavę į Baltaragio malūną, atsidurdavo visai kitoje Udruvės ežero pusėje, arba dar blogiau, čia pat prie malūno, klampiose Pinčuko pelkėse, kuriose ligi aušros kankindavosi, nerasdami kelio, o išaušus pamatydavo, kad po plynias pakalnėje murdosi, keikdamiesi grįždavo tuščiomis namo.

O nuo to laiko, kai Meškùčių valakininko sūnus Gaudėšius Antanas prarado Pinčuko pelkėse arklius ir pats vos galo negavo su piršliu, gindamiesi nuo visokių šmėklų, kurios juos kiaurą naktį visaip dovijo ir klaidino, viliodamos į liūno eketes, o paskui, kai Dungvietų išdidus senbernis Juodišius su savo piršliu Keturakiu nuvažiavo nuo stataus skardžio tiesiai į Udruvės ežerą, sudaužė vežimą ir nusuko pačiam geriausiam apylinkės piršliui sprandą, kad tas ne po ilgo net Dievui atidavė savo melagio dūšią, niekas nedrįso, net ir drąsiausieji, važiuoti su piršliais pas Baltaragio dukterį.

Kas čia buvo, niekas tikrai nežinojo. Sklido gandai, kad Baltaragio gražuolė dukra susidėjusi su Udruvės ežero laumėmis ir pats velnias ją pasidabojęs. Kiti net spėliodavo, koks velnias, ne kuris nors kitas, tiktai pačių Paudruvės pelkių velnias – Pinčukas, visų gerai žinomas ir artimiausias Baltaragio kaimynas. Kiti, nenorėdami tikėti tokiomis paskalomis, tvirtino, kad čia pats tėvas Baltaragis kaltas, nes, be proto mylėdamas dukterį ir būdamas pats raganius (o kad jis turi kažkokių reikalų su velniais ir kitomis dvasiomis, jau seniai žmonėse kalbos sklido), taisąs visokius burtus ir pinkles, kad jaunikiai negalėtų atvažiuoti su piršliais ir iš jo paveržti dukterį.

Kaip ten iš tikrujų buvo, kas žino, tiktai Jurga juokdavosi, išgirdusi tokias kalbas, o senis Baltaragis kaip žemė tylėdavo. Jeigu jau kas prisispyręs klausdavo dėl piršlių su jaunikiais nelaimių, tai Baltaragis tiktai pečiais patraukdavo.

– Turbūt per daug įkaušę buvo, kad neatvažiavo, – kartais atsakydavo. – Malūnas ant kalno, iš tolo matyti, net iš antros ežero pusės. Tai kur čia gali paklysti? Kasdien žmonės į malūną važiuoja, ir niekas nepaklysta.

Tai buvo tiesa. Važiuok į malūną – dieną ar naktį – niekados nepaklysi, o su piršliais net nemėgink – būtinai nusisuksi sprandą. Kodėl taip buvo, niekas negalėjo suprasti. Pats Baltaragis numanė, bet nieko negalėjo padaryti. O duktė kasdien vis gražesnė darėsi, tiktai piršlių su jaunikiais, nors kartais ir laukė, nesulaukė. Tada nejučiomis Jurgos linksmosios akys kartais apsiniaukdavo, ir lūpose sustingdavo juokas. Tai matydamas, tėvas vis dažniau užsidarydavo malūne, kažką galvojo, nieko nesugalvodamas, tiktai vis labiau pražildamas. Jis žinojo, kas čia yra, kad piršliai negali atvažiuoti, ir jeigu pirma pro pirštus į tai žiūrėjo ir net patenkintas buvo, tai dabar, kartais išvysdamas nuliūdusią savo dukterį, graužėsi to gailesčio ir tylėjo kaip žemė.

Tada prakalbėdavo visa burna Šveñdubrės ubagyno senmergė davatka Uršulė Purvinaitė, kuri ilgus metus tarnavo Baltaragio malūne ir su kuria ten keisti dalykai atsitiko, kuriais anksčiau niekas nenorėjo tikėti. Bet dabar, kai dėjosi toki nesuprantami reiškiniai, daug kas buvo linkęs patikėti net sena davatka.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kuo ypatingas Baltaragio malūnas ir vietovė, kur jis stovi? Kodėl vaizduojama veiksmo erdvė užkerėdavo paslaptingumu?
  2. Dėl ko keisdavosi Baltraus Baltaragio nuotaika? Kuo jis ypač rūpinosi?
  3. Kaip apibūdinama Jurga? Kokios jos būdo savybės akcentuojamos?
  4. Papasakokite, kas nutikdavo jaunikiams, su piršliais važiuojantiems pas Jurgą. Kodėl tai vadinama neįspėjama paslaptimi?
  5. Kaip Jurga ir kaip Baltaragis atsiliepdavo į kalbas apie piršlių nelaimes? O kaip juodu reaguodavo iš tikrųjų?

Savarankiškai perskaitę II–IV skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Remdamiesi II skyriaus pradžia, apibūdinkite Uršulę. Kokia buvo didžiausia jos svajonė?
  2. Koks Baltaragio požiūris į Uršulę? Kaip jis sumanė atsikratyti šios moterėlės?
  3. Ką išgyvena Uršulė išgirdusi piršlių skambalus, paskui pamačiusi, kad atvažiavo jaunikis?
  4. Papasakokite, kaip atrodė jaunikis, piršlys, jų žirgai ir karieta.
  5. Kaip jautėsi peršama Uršulė? Kas pabrėžiama kalbant apie jos būseną?
  6. Kodėl apstulbusi iš neregėtos laimės Uršulė staiga atsidūrė vidury pelkės?
  7. Kaip rašytojas pasakoja apie Uršulės ir Pinčuko kovą? Kas labiausiai kelia juoką skaitant šią sceną? Atpasakokite ją, stengdamiesi perteikti emociją.
  8. Kaip manote, kodėl Pinčukas čia vaizduojamas kaip vargšas velniukas, nepajėgiantis apsiginti nuo moteriškės?
  9. Kuo prieštaringas Uršulės elgesys?
  10. Kas juokinga ir kas graudu Uršulės piršlybų ir vestuvių epizode?
  11. Kaip pokalbiai su Uršule ir elgesys charakterizuoja kleboną? Ar galima teigti, kad rašytojas kiek ironiškai žvelgia į šį veikėją? Argumentuokite.
  12. Kokie gandai apie Baltaragio burtus ėmė sklisti? Kaip į juos reagavo Uršulė? Kodėl galvojančią apie Baltaragio burtus ją buvo pagavęs ir džiaugsmas, ir pasipiktinimas?
  13. Dėl kokios priežasties Uršulė nekentė Jurgos?
  14. Kokia mirtina nuodėmė slėgė Uršulę? Ar pavyko ją išpirkti?

Tiriame

Piršlybos „Baltaragio malūne“: ar laikomasi senųjų papročių?

  • Raskite informacijos apie piršlybų papročius. Kada buvo važiuojama pirštis? Kas lydėdavo jaunikį? Kaip elgdavosi jaunikis su piršliu ir jaunosios šeima?
  • Kokios apeigos vykdavo nuo piršlybų iki vestuvių?
  • Palyginkite savo turimą informaciją su aprašytomis Uršulės piršlybomis: kas panašu ir kas skirtinga?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (V)

V

Už septynių mylių nuo Paudruvės krašto, Daugnõrų kaime gyveno Jurgis Girdvainis, jaunas ir išdidus jaunikis, kuris niekaip negalėjo sau mergos susirasti, nors apvažiavo su piršliu, to paties kaimo skerdžiumi Anupru, septynias mylias aplinkui su geriausiais obuolmušiais žirgais.

Tuos stõninius48 obuolmušius žirgus paliko jam mirdamas tėvas ir įsakė juos saugoti kaip savo akį, nes, tarė, kol eržilai obuoliuoti bus, tol jo gyvenimas bus kaip obuolys. Sūnus šventai dabojo tėvo prisakymą, nes tie obuolmušiai žirgai buvo visas jo mandrumas ir pasididžiavimas. Tiktai Girdvainis jaunas buvo ir jokio saiko neturėjo. Per tuos obuolmušius visą ūkį apleido, kurį tėvas paliko pilną kaip aruodą, bet užtat, kai išvažiuodavo su savo obuolmušiais, tai kaip su paukščiais – lygus kelias ar pabjuręs – nulėkdavo.

48 Stõninis (svetimybė) stonioje, tvarte, laikomas ne darbui, o jojimui ar važiavimui skirtas arklys.

Pradėjo Girdvainis su savo obuolmušiais važinėti ieškodamas mergos, kuri nesibijotų visą gyvenimą važinėti su tokiais kaip viesulai arkliais. Bet pravažinėjo Girdvainis visą rudenį aplinkui pas visas mergas ir už septynių mylių, bet tokios nesurado. O kaltas čia buvo paties Girdvainio pernelyg didelis išdidumas ir tas mandrumas neapsakomas.

Kinkydavo Girdvainis savo obuolmušius, kurie vietoje negalėdavo nustovėti, ne į karietą gražiai maliavotą50, bet į apskretusį mėšlavežimį, už piršlį pasiimdavo ne liežuvingą ūkininką, bet nuskurdusį kaimo skerdžių Anuprą Visgirdą, kuris viena akim neprimatė ir viena ausim neprigirdėjo, pats apsivilkdavo ne išeiginiais drabužiais, bet išverstais kailiniais, kad svetima merga neprikibtų, persijuosdavo pančiu, kad nesužavėtų, įsistodavo į klumpes ir, įsimetęs Anuprą į vežimą, – padėk Dieve, nurūkdavo su savo dvejetu obuolmušių, kaip su paukščiais, vieškeliu ar šunkeliu, žiūrint, kur merga į akį kritusi buvo. Paskui jaunikį su piršliu tik dulkių stulpai, jei vasarą, palikdavo ant kelio, o jei rudenį, tai net padanges aptaškydavo.

50 Maliavóti (senoji svetimybė iš lenkų k. malować) – tepti, dažyti, piešti.

Taip išvažinėjo Girdvainis visą kraštą bemerginėdamas, bet savo mergos nesurado, nes visos merginos nuotakos pradėjo viena kitą tokiu mandru jaunikiu baidyti ir juoktis. Tiktai vienas Girdvainis nieko nepaisė, savo darė ir savo kalbėjo.

– Su tokiais arkliais, nors ir pasaulio krašte, o savo mergą atrasiu.

Bet, deja, tokios mergos vis neatsirasdavo, kuri susigundytų tokiais arkliais ir tokiu jaunikiu. O uošvių ir gundyti nereikėjo, nes jiems atrodė, kad visas Girdvainio gyvenimas kaip ta statinė be šulų, kuri niekada nebus pilna.

Kaip iš tikrųjų su tais šulais buvo, nežinia, jeigu jau trūko, tai visų tų šulų, kuriais rimti ūkininkai ramsto savo gyvenimą, o Girdvainis ne tik neramstė, bet tarsi su tais savo obuolmušiais ant visų vėjų ištaršyti norėjo. Todėl jam ir tokios mergos reikėjo, su kuria galėtų lėkti kaip su paukščiais, žemės nesiekdamas.

Bet kur tokią rasi? Visos buvo rimtų ūkininkų rimtos dukterys. Tai nugirdęs, kad Paudruvės krašte yra Baltaragio malūninko nepaprasta duktė, pas kurią niekas su piršliais negali atvažiuoti, pirmą sekmadienį atvažiavo su savo obuolmušiais į Švendubrę pasidairyti ir pasiklausyti.

Švendubrės mergos nuotakos ir bernai jaunikiai tuojau pažino Girdvainį iš jo obuolmušių žirgų, kurie žvengdami sustojo prie šventoriaus. Mergos nuotakos spruko prunkšdamos į šalis, kad keistas jaunikis neužkalbintų ir dėl to kalbų nekiltų. Bernai apstojo Girdvainio obuolmušius ir negalėjo atsigėrėti.

– Tai bent žirgeliai! – ne vienas su pavydu garsiai pasakė, o pats sau pagalvojo: – Su tokiais galima ir pas Baltaragio dukterį nuvažiuoti, nors ten ir kažin kokie užkerėjimai būtų.

Tuojau išgirdo apie nepaprastą jaunikį, atvažiavusį į Švendubrę, ir Jurga, kai išsiskyrė su Uršule prie varpinės ir nuėjo kvatodama. Viena kita merga, sprukdama nuo šventoriaus, prunkštelėjo Jurgai prabėgdama:

– Tavasis atvažiavo!

– Koks? – nesuprato Jurga.

– Nagi tas, su obuolmušiais žirgais, su išverstais kailiniais.

– O gal ir manasis? Ką tu žinai? – pyktelėjo Jurga, kad mergos drįsta iš jos juoktis. – Kur jis?

– Nagi, anava, ar nematai, stovi, – pirštu parodė į stovintį prie šventoriaus ąžuolo Girdvainį ir besidairantį po minią.

Jurga tiesiai ir nuėjo prie Girdvainio. Daug buvo girdėjusi apie jo obuolmušius žirgus, mėšlavežimį, išverstus kailinius ir kurčią piršlį, su kuriuo mergas gąsdindamas važinėjo. Patiko Jurgai Girdvainio keistas būdas, jo žirgai, su kuriais kaip su paukščiais skraidė, bet ėmė pagunda pasijuokti iš berno ir atkeršyti už visas mergas nuotakas, pas kurias jis lyg juokais važinėjo. Tai Jurga pastojo Girdvainiui kelią, kai tas, kaip tik jos ieškodamas, norėjo pereiti per šventorių.

– Pas visas mergas važinėji, – pasakė tiesiai į akis žiūrėdama, – o pas mane neužsuki. Negi aš tau per prasta merga, o gal paskalų bijaisi, kad pas mane kelias užkerėtas?

Girdvainis iš karto pažino, kad čia ta, kurios ieško, nes tokios gražios ir drąsios mergos jis dar nebuvo matęs. O tokios jam kaip tik ir reikėjo.

– Neprasta tu merga, – atsakė Girdvainis, – ir paskalų nesibijau. Galiu su savo obuolmušiais išsklaidyti visus užkerėjimus nuo tavo kelio.

– Tai išsklaidyk, – atsakė Jurga, ir jos akys šyptelėjo. – Jei išsklaidysi, gal ir eisiu už tavęs.

– Eisi neisi, – atgavo Girdvainis išdidumą, – o atvažiuosiu su savo piršliu Anupru.

Tuo metu, pamatę kalbantį Girdvainį su Jurga, susirinko aplinkui mergų ir bernų būrys, o kiti dar bėgo per šventorių, palikę net Girdvainio arklius.

Kai Girdvainis prižadėjo su piršliu atvažiuoti, nusiprunkštė mergos į saujas, o bernai visa gerkle nusižvengė.

– Toks tokį pažino ir alaus pavadino, – kažin kas iš užpakalio atsiliepė.

O Jurga, visai užmiršusi, kad aplinkui minia susirinkusi ir ją stebi, meiliai pažiūrėjo Girdvainiui į akis ir visa nukaisdama tarė:

– Lauksiu. Neužmiršk.

Tai pasakiusi, nuėjo nuleidusi akis, bet išdidi ir graži kaip karalaitė.

Girdvainis nespėjo nei atsakyti, tik nusekė paskui ją nustebusiu žvilgsniu.

– Tai bent merga! – nutirpęs iš džiaugsmo širdyje kartojo ir akių negalėjo atitraukti nuo jos liekno liemens ir išdidžių žingsnių.

Bet Jurga greitai išnyko iš akių, ir Girdvainis veltui klajojo po atlaidų minią, ieškodamas degančiomis akimis dar kartą ją pamatyti. Bet niekur jos nesurado. Ji su savo tėvu Baltaragiu jau buvo išvažiavusi namo.

Tai ir Girdvainis, nieko daugiau nelaukdamas, apsuko savo obuolmušius ir išvažiavo su tokiu džiaugsmu širdyje, kurio, rodos, nei jo obuolmušiai nepaveš, nors ir lėkė šuoliais.

Tiktai ar ne per greitai Girdvainis susižavėjo?

Romano „Baltaragio malūnas“ iliustracija, dail. Jonas Kuzminskis, 1945 m.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kur gyveno Jurgis Girdvainis? Ko jis važinėdavo septynias mylias aplinkui?
  2. Kuo ypatingi Girdvainio žirgai? Kokiais palyginimais pabrėžiamas jų nepaprastumas?
  3. Pasvarstykite, ar sūnus tinkamai elgėsi su tėvo palikimu.
  4. Rašytojas ne kartą mini Girdvainio išdidumą, jį nusako dviem panašios reikšmės žodžiais. Susiraskite „Lietuvių kalbos žodyne“ žodį „mandras“ – kokios dar jo reikšmės tinka kalbant apie šį veikėją? Pasirinkimą pagrįskite.
  5. Kokios nuotakos ieškojo Girdvainis? Kodėl sakoma, kad jis ieškojęs savo mergos? Kas kaltas, kad jos ilgai nerado?
  6. Kuo Girdvainis skyrėsi nuo rimtų ūkininkų? Paaiškinkite posakį, kuriuo tai nusakoma: „Jeigu jau trūko, tai visų tų šulų, kuriais rimti ūkininkai ramsto savo gyvenimą, o Girdvainis ne tik neramstė, bet su tais savo obuolmušiais tarsi ištaršyti norėjo į visus keturis vėjus.“
  7. Ko Girdvainis atvažiavo į Švendubrę? Kaip su juo elgėsi mergos ir bernai? Kodėl?
  8. Kodėl viena kita merga prunkštelėjo Jurgai: „Tavasis atvažiavo!“, ir kodėl aplinkiniai įvertina: „Toks tokį pažino“? Kuo panašūs Jurga ir Girdvainis? Kaip jie, pirmąkart susitikę, elgiasi ir kalba?
  9. Ką Jurgai pažadėjo Girdvainis? Ką ir kaip atsakė Jurga? Kaip ji jautėsi nueidama?
  10. Kaip likęs vienas jaučiasi Girdvainis? Ar jis rado savo mergą?
  11. Skyrius baigiamas retoriniu klausimu – koks pasakotojo požiūris į būsimą meilės istoriją pradeda ryškėti? Kodėl taip manote?

Tiriame

  • Išsiaiškinkite, kokie žirgai buvo vadinami obuolmušiais, į kokį vežimą kinkydavo savo arklius Girdvainis, kokiomis „karietomis“ anuomet važinėdavo ūkininkai.
  • Raskite ir perskaitykite lietuvių liaudies dainų apie bernelį ir jo žirgą. Kaip jose apibūdinamas žirgas? Palyginkite Girdvainio eržilus ir dainose vaizduojamus žirgus: kas panašu ir kas skirtinga?
  • Koks dainose bernelio santykis su žirgu? Kodėl šis jam toks svarbus?
  • Prisiminkite skaitytą P. Cvirkos apsakymą „Bernas, norėjęs amžinai žirgu joti“. Ar dainose ir apsakyme bernų ryšys su žirgais panašus?
  • Padiskutuokite, ar šiuolaikinėje kultūroje svarbus žirgas. Kada jis labiau vertinamas – kasdienybėje ar per šventes? Kaip moderniais laikais keitėsi žmogaus santykis su arkliu? Paieškokite informacijos įvairiuose šaltiniuose.

Savarankiškai perskaitę VI–VII skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Ką sužinome apie Baltaragio jaunystę? Kas jam buvo svarbiausia?
  2. Kodėl Uršulė gyveno Baltaragio namuose? Kaip klostėsi jų santykiai? Ko Uršulė tikėjosi iš Baltaragio?
  3. Kokiu metu ir kokiomis aplinkybėmis Baltaragio gyvenime pasirodė Marcelė Jaudegytė?
  4. Kuo mergina pakerėjo senstantį Baltaragį? Kokia jos būdo savybė pabrėžiama pasakojime apie pirmą jų susitikimą?
  5. Kodėl Baltaragis negali užmiršti Marcelės? Kaip pasakojama apie jo jausmus po susitikimo?
  6. Dėl kokių priežasčių rudenį Baltaragis visai prarado ramybę? Kokios jo elgesio detalės tai atskleidžia?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (VIII)

VIII

Antroje skardžio pusėje, kur stovėjo Baltaragio malūnas, buvo Paudruvės pelkės, kurios mauruose baigėsi Udruvės ežeras ir prasidėjo Úosupio upelis, kuris jungė Udruvės ežerą su Dungviẽtų ežeru ir kitais ežerais.

Tai buvo klampios, neišbrendamos, nors ir nedidelės, pelkės, apaugusios krūmokšniais ir uogienojais, kuriuose rudenį prisirpdavo visokių uogų ir pritraukdavo iš visos apylinkės uogautojų. Bet ir uogauti ten buvo pavojinga.

Pelkės buvo klastingos net tose vietose, kur pasitaikydavo nedidelės pievos, žemės paviršius supdavosi, tarsi pieva plauktų ant vandens. O kartais, atsistojęs ant iškilesnio kupsto, nugarmi į liūną, ir gerai, jeigu spėsi kokio krūmo nusitverti, išsigelbėsi, kitaip sveikas dingęs. Mauras nutrauks į dugną ir nei ženklo nepaliks, kur būsi žuvęs.

Be to, tose pelkėse gyveno toks nusmurgęs velniukas, kurį Pinčuko vardu vadino. Jam priskirdavo visas tas nelaimes, kurios ištikdavo tose pelkėse žmones ar gyvulius. Bet tai buvo netiesa. Pinčukas buvo toks netikęs velnias ir toks tinginys, kad niekam nepadarydavo nei blogo, nei gero. Toks iš jo buvo nevykėlis, kad jis nieku, net pačiu savimi nesidomėjo.

Žmonės būtų jį visai ir užmiršę, jeigu moterys ar piemenys kartkartėmis jo būtų neatradę snaudžiančio pelkėse. Moterys, žinia, nusigąsdavo kad ir snaudžiančio velnio ir pabėgdavo, o drąsesnieji piemenys ne tik prikeldavo Pinčuką, bet ir pavaikydavo po pelkes iš vieno guolio į kitą. Tada supykęs Pinčukas nulįsdavo kur nors į nuošalesnį liekną ir snausdavo per dienas ir naktis. Kai snausti nusibosdavo, kartais pasvajodavo, kad gal neblogai būtų, jeigu turėtų pačią. Vis dviese smagiau būtų. Bet kur ją gausi? Jokia laumė ar ragana neis už tokio nusmurgusio velniuko, o šiaip kokios moteriškos ir nesuviliosi į pelkes. Tai ir teko Pinčukui tiktai sapnais pasitenkinti.

Jeigu ne tie sapnai, tai baisiai nuobodus būtų buvęs Pinčuko gyvenimas. Toks jau nuobodus, kad žmogus jo vietoje imtum ir pasikartum, bet kaip velniui, dar tokiam netikusiam, buvo ir toks gyvenimas geras. Jis priprato prie savo sapnų ir prie Baltaragio malūno nuolatinio ūžimo, kurio klausydavo snūduriuodamas, ir jam to visiškai pakako. Jeigu nėra pačios, tai ir nereikia. Ir maža rūpesčio. Pinčukui nebent kartais, klausant Baltaragio malūno ūžimo, parūpdavo:

– Ką jis ten mala? – pagalvodavo, bet čia pat ir vėl užsnūsdavo. – Didelio daikto, malūnas mala. Tegu sau mala. Taip ir neprisirengė Pinčukas nueiti pažiūrėti, ką Baltaragio malūnas mala. Ir gal būtų niekada nenuėjęs ir dabar sau kiurksotų Paudruvės pelkėse. Bet ar žinai žmogus savo nelaimę, jeigu jos nė velnias nežino?

Pinčukas taip apsiprato su malūno ūžimu, kad jeigu kartais malūnas sustodavo, tai jam neramu pasidarydavo, tiesiog kažko stigdavo. Ir kai Baltaragis, sužavėtas Marcelės juoko, vis dažniau užmiršdavo malūną ir sustodavo jo nuolatinis ūžimas, Pinčukui visai nuobodu pasidarė ir net neramu.

– Kodėl jis nemala? – susirūpino Pinčukas, nes be malūno ūžimo nei snausti galėjo, nei apie pačią sapnuoti.

Tada nesikęsdamas atsikėlė iš savo guolio, priderančiai apsitaisė, kaip žmonėse tinka pasirodyti, ir nuėjo vieną pavakarę Baltaragio aplankyti. Tą rado ant malūno slenksčio sėdintį ir žiūrinti į antrą ežero pusę.

– Labas vakaras, kaimyne, – pasakė Pinčukas ir atsistojo priešais.

Baltaragis buvo taip užsisvajojęs ar savo sielvarte nugrimzdęs, kad visai nepamatė, kaip kažkas pas jį atėjo į svečius.Tiktai išgirdęs balsą, pakėlė akis, manydamas, kuris nors kaimynas atėjo bartis, kad grūdų per ilgai nesumaląs, ogi žiūri pakėlęs akis – stovi prieš jį toks striukas bukas ponaičiukas su kepeliušuku53 ant galvos ir dar su gaidžio plunksnele už kepeliušuko.

53 Kepeliùšas (skolinys iš lenkų k. kapelusz) – skrybėlė.

– Iš kur toks atsirado? – nustebo Baltaragis ir pats sau pagalvojo: – Ar tiktai ne malūno pirkti atėjo?

Tai dar kartą peržvelgė nuo kojų ligi galvos nematytą svečią, o paskui, kad nereiktų tuščiai aušinti burnos, tuojau pasakė:

– Ne, aš malūno neparduodu.

– Man visai nereikia tavo malūno, – abejingai truktelėjo pečiais Pinčukas. – Bet kodėl tu nemali?

– Visai man nerūpi malimas, – burbtelėjo Baltaragis, norėdamas greičiau atsikratyti įkyraus pribuvėlio, ir vėl nusigrįžo į ežero pusę.

– Tai kas gi tau rūpi? – atsirėmė ant lazdelės Pinčukas, pasirengdamas ilgai kalbai.

Baltaragis nieko neatsakė, tiktai pakilo iš vietos, nes anoje ežero pusėje suskambėjo ar tik jam pasigirdo piršlių skambalai.

Pinčukas taip pat pakilo ir žiūri į tą pusę.

– Suprantu, – paskui sako. – Ar ne vesti tiktai norėtum?

– O iš kur tu žinai? – nustebo Baltaragis ir atsigrįžo į svečią.

– Ko čia nežinosi? – truktelėjo Pinčukas pečiais. – Aš ir pats galvoju, kad būtų laikas vesti. Bet galiu dar ir palaukti.

Baltaragis pažiūrėjo į ponaičiuką, ko tam reikia iš jo, ir pamatė, kad tas ne taip kaip visi žmonės, bet tiktai su viena skylute nosyje.

– Bet kas toks esi? – nustebęs paklausė Baltaragis, spėdamas ir bijodamas įspėti.

– Argi nepažįsti? – nustebo ir Pinčukas. – Kaimynas. Čia pat pakalnės pelkėse gyvenu, Pinčukas.

Nusiėmė ponaičiukas kepeliušuką ir nusilenkė, Baltaragis pamatė du ragiukus, iššokusius jo kaktoje, ir jokių abejonių neliko.

– Tai tikrai toks esi? – vis dar netikėdamas paklausė Baltaragis.

– Kaip matai, – nusišiepė Pinčukas. – Ir galiu, kaip kaimynas, padėti.

– Kuo gi tu man galėtum padėti? – dar labiau nustebo Baltaragis.

– Kad ir vesti tą, kurią norėtum, – atsakė visai rimtai Pinčukas.

– Tai padėk! – išsprūdo Baltaragiui.

– Bet ką man už tai duosi? – mandriai pakreipė galvą Pinčukas.

– Ko tiktai nori. Imk nors ir malūną, o priedo senmergę Uršulę, – daug negalvodamas atsakė Baltaragis.

– Man to nereikia, – papurtė galvą Pinčukas.

O paskui kiek pagalvojo ir tarė:

– Jeigu tu man atiduotum tą, ko neturi, bet ką turėsi, kai vesi, tai padėčiau.

– Mielai, – sutiko Baltaragis, nieko bloga negalvodamas.

– Tai gerai, – atsakė Pinčukas ir ištraukė kažkokį popierių. – Pasirašysim sutartį, ir viskas bus tvarkoje.

Baltaragis dar paabejojo, kam čia ta sutartis, ar negalima paprasčiau, kaip kaimynas su kaimynu, bet Pinčuko pertartas pasirašė.

– Tai po dvylikos metų ateisiu pasiimti, kas man pagal sutartį priklauso, – pasakė galų gale Pinčukas. – O tu laiko negaišk, kinkyk arklį, pasiimk piršlį ir važiuok pas tą, kurios nori. Po trijų savaičių bus vestuvės.

Tai pasakęs, Pinčukas čia buvo, čia dingo, o apstulbęs Baltaragis liko vienas kiemo viduryje.

– Ar aš tiktai nesapnuoju? – pats savęs paklausė ir pasitrynė akis.

Anoje ežero pusėje nuskambėjo piršlių skambalai. Bet atgal. Matyt, nieko nelaimėję.

Romano „Baltaragio malūnas“ iliustracija, dail. Jonas Kuzminskis, 1945 m.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Apibūdinkite Pinčuką.
    1. Kokios vaizduojamos pelkės – velnio gyvenamoji vieta?
    2. Ką Pinčukas paprastai veikdavo?
    3. Kodėl pasakotojas jį vadina netikusiu, nusmurgusiu velniuku, nevykėliu?
    4. Kaip su juo elgdavosi pelkėse jį užtikę žmonės?
    5. Apie ką svajodavo ir ką sapnuodavo Pinčukas? Kodėl nebandė įgyvendinti savo svajonių?
  2. Kas sutrikdo ramų ir nuobodų Pinčuko gyvenimą?
  3. Kaip atrodė Pinčukas atėjęs pas Baltaragį? Iš ko šis supranta, kas yra jo svečias?
  4. Atidžiai paskaitykite Baltaragio ir Pinčuko dialogo pradžią. Iš kur velnias sužino apie didįjį Baltaragio rūpestį? Kaip manote, ar jis turi nepaprastų galių žinoti, ką galvoja žmogus, ar remiasi tuo, ką jaučia pats?
  5. Kokią sutartį pasirašo velnias ir žmogus? Kokio atlygio už pagalbą išsireikalauja Pinčukas? Ar sunku suprasti jo pinkles?
  6. Kodėl Baltaragis, ilgai negalvodamas, nesiderėdamas, sutinka su velnio sąlygom?
  7. Kodėl Pinčukui nepakanka žodinio susitarimo?

Tiriame

  1. Velnio ir su juo siejamų mitinių būtybių gyvenamos vietos.
    • Prisiminkite sakmes, skaitytas žemesnėse klasėse, paskaitykite jų daugiau. Raskite papildomos informacijos, kur paprastai gyvena velnias ir su juo siejamos mitinės būtybės, pavyzdžiui, laumės, gyvatės ir pan.
    • Palyginkite Pinčuko gyvenamas pelkes su sakmėse vaizduojamomis vietomis, aptarkite panašumus ir (ar) skirtumus.
    • Koks žmonių požiūris į velnio gyvenamas vietas sakmėse ir romane?
  2. Žmogaus sutartis su antgamtine būtybe.
    • Raskite ir perskaitykite sakmių, pasakų, kuriose antgamtinė būtybė už pagalbą žmogui pareikalauja tokio pat atlygio kaip ir Pinčukas. Kaip paprastai baigiasi tokie sandėriai ir visa pasaka?
    • Pasidomėkite kitokiomis žmogaus sutartimis su velniu ir jų baigtimi.
    • Atkreipkite dėmesį, kokiu būdu yra sudaromos rašytinės sutartys su velniu. Kokia tokio patvirtinimo reikšmė?
    • Padiskutuokite, kaip vertinate Baltaragio pasiryžimą pasirašyti sutartį su Pinčuku.

Savarankiškai perskaitę IX skyrių, atsakykite į klausimus.

  1. Kaip Baltaragis su piršliu važiavo pas Jaudegių Marcelę? Kaip jie buvo sutikti?
  2. Kodėl nuvykus piršliais „abi pusės greitai sutarė“?
  3. Kaip jautėsi ir kaip elgėsi Uršulė, sužinojusi apie piršlybas?
  4. Papasakokite, kaip gyveno jaunavedžiai. Kokia buvo Marcelė?
  5. Koks lemtingas įvykis sugriauna jų laimę? Ką vėliau išgyvena Baltaragis? Kaip atskleidžiami jo jausmai?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (X)

Pinčukas (akt. Gediminas Girdvainis). 1974 m. miuziklo „Velnio nuotaka“ scena, rež. Arūnas Žebriūnas

X

Dvylikti metai baigėsi, o Baltaragis vis dar negalėjo nusiraminti. Per dienas žiūrėdavo į savo dukterį, tarytum atsižiūrėti negalėdamas, ir vis liūdnesnis darėsi. To liūdesio neišsklaidydavo nei dukters juokas, kuri kas metai vis gražėjo ir linksmėjo, tuo dar labiau nuliūdindama tėvą.

Baltaragis iš to liūdesio ir gailesčio vis labiau nyko. Ir juo labiau, nes savo sielvartu su nieku negalėjo pasidalinti. Tai pats vienas graužėsi ir krimtosi, kol pavirto žmogaus šešėliu, ant kurio galvos vėjas taršė žilus plaukus, tarytum rudenį ant medžių paskutinius pageltusius lapus.

Kur ėjo, ką darė, vis iš galvos neišėjo tas pažadas Pinčukui, už kurį su džiaugsmu būtų priėmęs amžinas kančias, kad tiktai išgelbėtų vienintelę savo našlystės paguodą – dukterį Jurgą, dėl kurios taip sielojosi. O duktė net nežinojo, kad tėvas sielvartauja, nes kitokio, kaip susirūpinusio ir susikrimtusio, ji niekada nematė. Tiktai jautė jo begalinę meilę, ir to jai visiškai pakako, kad augtų linksma ir laiminga.

O Baltaragis per tuos rūpesčius ir susigraužimą viską pasaulyje – be dukters – užmiršo ir apleido. Net malūno neprižiūrėjo, ir jį baigė vėjai kedenti. Viena Uršulė viskuo rūpinosi, – ji pasidarė tiesiog pavydulinga šeimininkė, – plūdo Baltaragį už jo nerūpestingumą, o matydama, kad Baltaragis visai nepaiso nei jos, nei plūdimų, keikdavosi pritrūkus kantrybės, net susiriesdama, kad pas tokį glušą, kuris pirma buvo galvą praradęs dėl malūno, paskui dėl pačios, o dabar dėl dukters (kam tokiam Dievas ir galvą davė? – nesuprato), ji nebegalinti ilgiau gyventi, eitų primaniusi, kur akys mato, nors ir už paties velnio pagaliau, nes su tokiu kelmu gyvendama vis tiek prasikeiksi ir į pragarą pateksi.

Tai išgirdęs Baltaragis staiga pralinksmėjo. Dingtelėjo jam į galvą, o kodėl jis negali apgauti Pinčuko, kuris jį apgavo, ir vietoj dukters išleisti už velnio tą ligi gyvo kaulo įgrisusią senmergę Uršulę? Kaip sumanė, taip ir padarė. Suėjo dvylikti metai, ir atvažiavo Pinčukas su piršliu aukso karietoje. Iškišo jam tada Baltaragis dukters vietoje Uršulę ir atsiėmė pažadų raštą. Toks laimingas, kaip tą vakarą, dar niekada nebuvo Baltaragis. Tarytum didžiausias akmuo būtų nuo krūtinės nusiritęs, kuris slėgė ištisus dvylika metų.

Duktė net nepažino tėvo ir nesuprato, kodėl jis taip atsimainė.

– Pagyvensime dabar, dukrele, – mylavo savo vienturtę, pro jo suvargusias akis tryško dar lig šiol nematytas džiaugsmas. – Vieni du, be rūpesčių ir sielvarto.

Jurga pamanė, kad tėvas taip džiaugiasi Uršule nusikratęs, ir pati apsidžiaugė, nes ta niurzga visą jaunystę buvo jai apkartinusi.

Bet tėvo ir dukters laimė neilgai truko. Jau auštant pamatė Baltaragis atbėgantį Pinčuką ir nusiminė. Bet greitai susigriebė. Velniukas atrodė toks nelaimingas, suniurkytas, aplamdytas, ir net vienas ragas nusuktas, kad Baltaragis ir nusigandęs tuojau suprato, kad ne jis, o velnias jo rankose.

– Kas yra? – paklausė Baltaragis. – Šaunios vestuvės, matyt, buvo, kad net jaunikiui kliuvo.

– Kokios ten vestuvės? – numykė Pinčukas. – Nepriėjome dar ligi vestuvių, o aš vos gyvas likau. Nenoriu daugiau pačios. Pasiimk tu savo tą dukterį atgal.

Suprato Baltaragis, kad smarkiai velniui nuo Uršulės kliuvo, ir pamanė, kad reikia dar jį prigriebti, kad jis nedrįstų prie jo kabinėtis, jeigu kartais ir klastą suprastų.

– Ne, taip nebus, – sako Pinčukui. – Suvedžiojai mano dukterį, kur dabar aš ją dėsiu? Turi imti ją už žmoną.

– Ne, jokiu būdu, – net atbulas atšoko Pinčukas. – Ko nori reikalauk už suvedžiojimą, bet už žmoną aš jos neimsiu.

Pagalvojo kiek Baltaragis ir tarė:

– Ką čia dabar su tavim darysi? Jeigu sutiktum būti pas mane septynerius metus už berną, sukti malūno sparnus už vėją ir visus kitus darbus dirbti, kuriuos įsakysiu, tai gal atleisčiau tave nuo pareigos vesti mano dukterį.

Pinčukas net apsidžiaugė:

– Gerai, sako. – Būsiu pas tave septynerius metus už berną ir kuo ištikimiausiai tarnausiu.

– Gerai, – sutiko ir Baltaragis. – Paskui galėsi eiti sau kitos pačios ieškoti.

– Ne, – pasipurtė velniukas. – Niekada daugiau neieškosiu jokios pačios. Ir pagalvoti apie tai nenoriu.

– Kaip žinai, – patraukė pečiais Baltaragis, – tavo reikalas. O dabar, matai, jau išaušo. Metas pradėti darbą.

– Ką paliepsi daryti? – sukruto velniukas, tarsi visai nenukamuotas būtų buvęs.

– Daug malimo turiu, – sako Baltaragis, – o nėra vėjo. Pasuk malūno sparnus už vėją.

– Gerai, – sutiko Pinčukas ir užlėkė ant malūno sparnų kaip vėjas.

Malūnas tuojau pradėjo suktis, ir juo toliau, juo smarkiau, kad Baltaragiui teko net tramdyti berną, kad per daug spartus nebūtų. O Pinčukui taip patiko suktis su malūno sparnais, kad net užmiršo pereitos nakties visas nuoskaudas, ir iš viso daug smagiau buvo, negu liūne gulėti ir trūnyti. Net stebėjosi iš savęs Pinčukas, kaip jis anksčiau to nesuprato ir neatėjo Baltaragiui į talką.

Bet per anksti Pinčukas apsidžiaugė. Pradėjus dienoti, pamatė pareinančią iš pelkių Uršulę ir nesavu balsu keikiančią Baltaragį ir jį, Pinčuką, bei visus kitus velnius. Taip nusigando Pinčukas, kad iš tos baimės pats nepasijuto, kaip šoko nuo sparno tiesiai pro langiuką į malūną ir visas drebėdamas susmuko prie Baltaragio kojų.

– Kas atsitiko? – nustebo Baltaragis.

– Gelbėk, tavo duktė pareina, – gailiai sucypė velniukas.

– Ką tu sakai? – nusigando Baltaragis ir pažiūrėjo pro langiuką.

Nagi iš tikrųjų pareina pūškuodama Uršulė.

– Na, vyruti, dabar ne juokai. Matyt, gerai tu ją įpykinai. Gali abiem kliūti. Lįsk tu kol kas po girnomis ir tūnok, o aš eisiu malūno durų užremti.

Palindo Pinčukas po girnomis ir tūno drebėdamas, Baltaragis nuėjo, užrėmė ir žiūri pro plyšiuką, kas čia bus. Parėjo Uršulė, pasiautėjo, buvo pribėgusi prie malūno, bet į vidų nemėgino veržtis (Baltaragis jau nusigando, ar ne per silpna durų sklendė), o paskui apsisukus išbėgo iš namų su ryšulėliu, vis atsigrįždama ir grūmodama.

O kai Uršulė jau taip toli nubėgo, kad nebuvo matyti ir girdėti jos keiksmų, Baltaragis atsiduso su palengvėjimu ir tarė Pinčukui:

– Lįsk iš po girnų. Šį kartą pagriaudėjo ir praėjo. Bet tu būk atsargus! Moterys, kaip ir jūs, velniai, gali viskuo apsimesti. Pamatęs tokį sutvėrimą su sijonu, lįsk po girnomis ir būk nematomas, nes kai užklups, o ypač ta ragana, ir aš neišgelbėsiu.

Pinčukas, vis dar drebėdamas, išlindo iš po girnų visas miltuotas ir išklausė Baltaragio pamokymo kaip tikro savo tėvo, nepraleisdamas nė vieno žodžio. Paskui šventai to laikėsi: kai tik pamatydavo moterį, tuojau sprukdavo po girnomis ir tūnodavo, bijodamas net sučiaudėti.

Tokios baimės jam, vargšui, įvarė Uršulė. O Baltaragis šį kartą buvo visiškai Uršule patenkintas ir net jai dėkingas.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kaip pasikeitė Baltaragio gyvenimas per dvylika metų? Kodėl malūnininkas vis labiau nyko? Koks rūpestis jį graužė?
  2. Kokią mintį Baltaragiui pakiša Uršulė? Kaip manote, ar galima teigti, kad keikdamasi Uršulė pasidaro pažeidžiama ir pati prisišaukia velnią?
  3. Kaip Baltaragis pergudravo velnią? Kokiu palyginimu nusakyta jo būsena atsikračius graužiančio rūpesčio?
  4. Koks Pinčukas ir ko atbėga pas malūnininką?
  5. Žmogus ir velnias sudaro naują sutartį – ši scena komiška ar dramatiška? Pagrįskite.
  6. Kodėl palyginti lengvai Baltaragiui pavyko paversti Pinčuką savo bernu?
  7. Kaip jautėsi malūne bernaudamas Pinčukas?
  8. Apibendrinkite, koks šiame skyriuje vaizduojamas velnias, koks jo santykis su žmogumi.
  9. Paaiškinkite paskutinį ištraukos sakinį.

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XI)

Jurga (akt. Vaiva Mainelytė) ir Baltaragis (akt. Vasilijus Simčičius). 1974 m. miuziklo „Velnio nuotaka“ scena, rež. Arūnas Žebriūnas

XI

Nuo tos dienos Pinčukas pasidarė Baltaragio bernas ir ištikimai pratarnavo beveik septynerius metus. Suko malūno sparnus už vėją, prižiūrėjo girnas ir atlikdavo visokius kitus darbus, kuriuos jam pavesdavo. Su laiku būtų išėjęs visai geras malūninkas, jeigu nebūtų turėjęs kai kurių velniškų silpnybių. Bet ko norėti iš velnio, jeigu ir žmonės to gero apsčiai turi, o juk velnias, kaip sako, visų blogybių įkūnijimas.

Turėjo Pinčukas ir gerų ypatybių, iš kurių Baltaragiui labiausiai patiko, kad buvo sąžiningas, laikėsi savo žodžio ir bijojo moteriškų sijonų. Jau iš tolo pamatęs moterišką sijoną, lįsdavo po girnomis ir unkšdavo iš baimės kaip šunytis, kol Baltaragis jį nuramindavo.

Kartais Pinčuką apimdavo senasis tinginys ir visiškas abejingumas, bet užtekdavo tiktai išeiti sukti malūno sparnų, tuojau prasiblaivydavo. Suktis malūno sparnais užvis labiausiai Pinčukui patikdavo. Tada jis, dairydamasis po plačią apylinkę, liūliuojančius ežerus ir žaliuojančius kalnus, pradėdavo svajoti apie didelį ir gražų gyvenimą ir apie nepaprastus žygius jį pasiekti. Bet kol kas tai buvo tiktai svajonės, kurioms įvykdyti neturėjo nei laiko, o, be to, nei didelio noro. Taip kad pasidarė Pinčukas visai tuščias svajotojas.

O metai bėgo po metų, ir Pinčukas vis labiau priprato prie Baltaragio malūno. Savo liūno net prisiminti nenorėjo. Kartais net baimė pagaudavo, kur dingtų, jeigu jį imtų Baltaragis ir išvarytų iš malūno? Kaip tada jis gyventų ir ką darytų? Net pagaugos per velniuko kūną nueidavo, – visai jis pradėjo pavėdėti į žmogų su visomis jo silpnybėmis.

Bet Baltaragis buvo geras šeimininkas, Pinčuko darbu ir elgesiu buvo visiškai patenkintas ir nė nemanė varyti jo iš malūno. Kartais, jeigu ir pagąsdindavo moterišku sijonu (tokį suplyšusį Uršulės sijoną laikė malūne) ar savo dukterimi ragana, bet tai vis didesniam paties Pinčuko labui. Pinčukas tai suprato ir net dėkingas Baltaragiui buvo.

Pagaliau taip priprato Pinčukas prie Baltaragio malūno, kad visiškai pasikeitė ir savo velnišką prigimtį pradėjo prarasti. Net ir išvaizda jo atsimainė: iš juodo pasidarė baltas, kad net pats velnių kunigaikštis nebūtų pažinęs savo pavaldinio, jeigu ne ragiukai kaktoje, kurių vienas taip ir pasiliko Uršulės pusiau išsuktas, ir nutriušusi uodega, kuri baigė nykti. O kas anksčiau jį liūne pažinojo, nebūtų net įtaręs, kad šitas guvus ir darbštus velniukas būtų tas pats Paudruvės kimsynų tinginys velnias, kuris niekam netiko.

Galbūt Pinčukas būtų visai pasikeitęs ir visiem laikam pasilikęs Baltaragio malūne, jeigu vienas dalykas būtų neatsitikęs. Jau baigėsi septinti metai (kas iš tikrųjų velniui metai? – kaip žmogui viena diena), kai staiga jam parūpo, kas taip linksmai juokiasi apie malūną bėgiodamas. Vieną kartą neiškentęs pažiūrėjo pro plyšį ir pamatė nepaprastai gražią merginą, atbėgančią į malūną.

Mergina pribėgo prie Baltaragio, meiliai apsikabino jo kaklą ir pradėjo kažką kuždėti į ausį vis kvatodama. Tas juokas buvo toks linksmas, kad net už širdies griebė.

Pinčukas iš pradžių baisiai nusigando ir norėjo slėptis po girnomis, bet tas linksmas juokas ir tokios šviesios merginos akys sulaikė Pinčuką, ir jis užsižiopsojo.

Paskui, pasislėpęs už sąsparos, Pinčukas nugirdo, kaip mergina pasakė Baltaragiui:

– Tas vėpla riestanosis nori pas mane su piršliu atvažiuoti, bet aš jam ištaisysiu tokias piršlybas, kad antrą kartą ir užsiminti apie jas neišdrįs.

– Ak, tu mano išdykėle! – atsakė Baltaragis. – Argi šitaip merginos daro? Atvažiuos, ir išvažiuosi, mane palikdama.

– Niekados, – purtėsi mergina. – Nors ir pats karalaitis su auksine karieta atvažiuotų.

Paskui mergina, apsikabinus Baltaragį, nuėjo į trobą, o Pinčukas nusekė juos akimis ir susirūpino, kas ji galėtų būti. Nenorėjo tikėti, kad tai būtų ta pati Baltaragio duktė, pikčiurna ragana, kuri jam vos akių neišdraskė ir vieną ragą pusiau išsuko. O jeigu ne duktė, tai kas ji būtų?

Taip parūpo Pinčukui šita mįslė, kad jis laužė galvą (visai jis galvoti buvo atpratęs, sukdamas malūną) ir negalėjo suprasti. Turbūt dar ir todėl, kad kiekvieną kartą, kai pasirodydavo mergina kieme ar malūne, jis visiškai sukvailėdavo ir, viską užmiršęs, tiktai ryte rydavo akimis merginą, nieko negalėdamas galvoti. Tokia ji buvo jam graži, kad atsižiūrėti negalėjo.

Meilė į velniuko širdį įsimetė, ar ką jau, kad jis net sublogo, sekiodamas merginą akimis ir spręsdamas neįspėjamą mįslę. Baltaragis to nežinojo ir susirūpino, ar kartais jo bernas nesusirgęs, toks jau liūdnas pasidarė ir taip sunyko. Pamanė, gal savo liūno ar pragaro pasiilgo.

– Nenusimink, paguodė. – Jau baigiasi septinti metai, galėsi eiti, kur norėsi.

– Niekur aš neisiu iš tavo malūno, – atsakė nuliūdęs velniukas. – Amžinai čia pasiliksiu.

– Kaip nori, – patraukė pečiais, nieko nesuprasdamas, Baltaragis. – Būk, jeigu patinka.

O kitą kartą pats Pinčukas nei iš šio, nei iš to užkalbino Baltaragį:

– Kas ta mergina, kuri čia po kiemą bėgioja?

– Kokia mergina? – suprato Baltaragis, bet dėjosi nesuprantąs, nes nežinojo, ko velnias nori.

– Nagi ta, kuri taip linksmai juokiasi ir kažko laukia, – paaiškino Pinčukas.

– Ak šita! – apsiniaukė Baltaragis ir norėjo pagąsdinti Pinčuką, kad ji baisesnė negu anoji, kurią už jo išleido, bet pažiūrėjo į Pinčuką ir pagailo jo, toks jis sunykęs buvo. Tai ir pasakė:

– Taip sau, pakeleivinga. Laukia savųjų atvažiuojant su skambalais. Kai jie atvažiuos, tai ji išvažiuos. Gali nebijoti.

Bet Pinčukas neatstojo.

– O kas tie jos savieji?

– Ar aš žinau? – atsakė nepatenkintas Baltaragis. – Bet tu įkyrus daraisi. Pasuk verčiau malūno sparnus, malti reikia.

Pirmą kartą Pinčukas nenoromis suko malūno sparnus, visą laiką galvodamas, ką čia nuo jo malūninkas slepia. Pasuks, pasuks ir sustoja susimąstęs. Pagaliau Baltaragiui pritrūko kantrybės ir jis iškišo galvą pro langelį:

– Ar tu suki, ar nesuki? – šūktelėjo.

– Suku, suku, – piktai atsakė Pinčukas ir liežuvį kyštelėjo.

Deja, Baltaragis, užimtas darbu, nepamatė, kad jo bernas pasidarė toks įžūlus ir nemandagus.

Bet Pinčukas šį kartą turėjo pagrindo.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl tarnaudamas Baltaragiui Pinčukas pasidarė tikras svajotojas?
  2. Atidžiai perskaitykite pirmąsias skyriaus pastraipas: kokios geros Pinčuko savybės ir kokios silpnybės minimos? Sukurkite glaustą, bet smagią Pinčuko charakteristiką (jei rašysite pirmuoju asmeniu, turėsite autocharakteristiką). Nepamirškite, kad kol kas žmogus yra velnio šeimininkas.
  3. Kokie požymiai rodo, kad Pinčuko velniška prigimtis ėmė silpti?
  4. Kokia mįslė ir kodėl sujaukė ramų Pinčuko gyvenimą?
  5. Kodėl velniukas nori amžinai likti malūne?
  6. Ką į Pinčuko klausimą apie Jurgą atsakė Baltaragis? Kuo jo atsakymas dviprasmiškas?
  7. Ar galima teigti, kad skyriaus pabaigoje bunda velniškoji Pinčuko prigimtis? Atsakymą pagrįskite.

Savarankiškai perskaitę XII–XIII skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Kaip elgiasi Pinčukas, pamatęs atvykstančius piršlius?
  2. Kaip Pinčukas sulaiko jaunikio ir piršlio vežimą?
  3. Kokią ratų lūžimo priežastį įžiūri piršlys? Kaip jis atkalbinėja jaunikį pirštis Jurgai?
  4. Kaip jaučiasi Pinčukas suvokęs, kad Baltaragis jį apgavo? Kokį keršto planą jis sugalvoja?
  5. Kas rodo, kad Pinčukas atgauna savo velnišką galią?
  6. Dėl ko Baltaragis susiruošia eiti į Paudruvės pelkes?
  7. Kodėl Baltaragiui nepavyksta gražiuoju susitarti su Pinčuku? Kaip pasikeitęs velnio elgesys?
  8. Baltaragis sako, kad norėjęs su Pinčuku kaip su žmogumi susitarti, „bet velnias – vis velnias“. Ar Baltaragis teisus šiose derybose?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XIV)

XIV

Tai nelengvas buvo ir Girdvainiui kelias pas Baltaragio dukterį Jurgą, nors ir su obuolmušiais žirgais.

Visą savaitę laukė nesulaukdamas subatvakario, o paskui pavakarės, kad galėtų važiuoti su savo piršliu Anupru.

Pagaliau atėjo ta laiminga valanda, išvedė iš stoniõs negalinčius vietoje nustovėti obuolmušius ir norėjo kinkyti ne į mėšlavežimį, bet į karietą dažytą, dar tėvų tėvo paliktą, bet Anupras pertarė:

– Kam reikia? pasakė. – Kaip pas visas važinėjome, taip ir pas šitą nuvažiuosime. Ne į kokį dvarą, o į malūną važiuojame.

– Bet vis dėlto, dėde, – paabejojo Girdvainis, – gal šį kartą geriau būtų, kad su karieta važiuotume.

– Nesirūpink, – mostelėjo Anupras. – Nesvarbu, su kuo važiuosime, kad tik nuvažiuotume.

– O kodėl nenuvažiuotume? – nustebo Girdvainis.

– Girdėjai, ką žmonės kalba? – atsakė susirūpinęs Anupras.

– Paskalos ir pasakos, – su panieka numojo Girdvainis.

– Pamatysime, – pasakė Anupras, vis labiau susirūpindamas, tarsi į tolimą ir pavojingą žygį išsirengdamas.

Pakinkė obuolmušius į tą patį mėšlavežimį, su kuriuo pas kitas mergas juokais važinėjo. Tiktai šį kartą jaunikis neturėjo tos drąsos ir ryžtingumo, kaip anais kartais, o piršlys buvo ne tik susirūpinęs, bet ir kažkoks paslaptingas.

Prieš išvažiuodamas apėjo vežimą ir arklius, kažką po nosimi murmėdamas, lyg burtus darydamas, o paskui pats persižegnojo ir jaunikį peržegnojo.

– Sėsk, – tarė pagaliau. – Su pono Dievo pagalba važiuosime.

Keistas pasirodė Girdvainiui Anupro prietaringumas, bet supaisysi seną žmogų? O Girdvainiui ir taip nekantru buvo, tai šoko į vežimą, švilptelėjo ir išdundėjo.

Pakilo obuolmušiai kaip viesulai ir taip lėkė, kaip dar niekada – kalnas ar klonis – žemės nesiekdami. Anupras tramdė Girdvainį, kad nepervarytų arklių, nes kelias tolimas – septynios mylios, prireiks dar eiklumo, bet Girdvainis tiktai su panieka truktelėjo pečiais, – didelis čia daiktas! – ir leido obuolmušius kiek įkabina.

Nepasijuto, kaip pralėkė tolimą kelią ir atsidūrė Paudruvės krašte. Tarp kalnų tyvuliavo ežerai ežeriukai, kelias išsisukinėjo pro ežerų alkūnes, tilteliai peršokinėjo per sąsmaukas, upelius, kilo į kalnus, leidosi į pakalnę ir painiojosi begaliniuose vingiuose. Tuose kelio vingiuose arkliai staiga pradėjo prunkšti, ausimis karpyti, akimis žaibuoti ir, tarsi ko išgąsdinti, taip lėkė, kad net Girdvainis pradėjo stabdyti savo obuolmušius.

– Nieko, – tada pertarė jį Anupras. – Dabar tegu lekia.

Girdvainis pažiūrėjo nustebęs į Anuprą ir nieko neatsakė. Tiktai keista pasirodė, kad Anupras nestabdė arklių, kada jis ir smarkios risčios vengdavo.

O arkliai vis smarkiau lėkė. Atrodė, šį kartą nenuvažiuos, bet lėkti nulėks, jeigu tik vadelės atlaikys. Ir Girdvainiui, nors ir norėjo greičiausiai nuvažiuoti pas Baltaragį, įtartinas pasirodė tas arklių nepaprastas eiklumas ir Anupro rimtas susikaupimas, ir kažkokie paslaptingi ženklai, kuriuos jis aplinkui darė. Negi iš tikro kelias užkerėtas? – pagalvojo Girdvainis. Tada dar smarkiau paleido arklius, kiek tik įkabina, kad net kvapą užėmė.

Taip lekiant arkliams, pasigirdo kažkoks cypimas, unkštimas, čia vienoje ratų pusėje, čia kitoje, čia užpakalyje. Apsidairė Girdvainis – nieko nematyti, tiktai Anupras kažkokius ženklus daro. O kai suko Aklojo ežero alkūnę, tas cypimas nuzvimbė tiesiai per liūną ežero sąsmaukos link, kur buvo tiltelis.

Įsilėkę arkliai nespėjo priešakinėm kojom ant to tiltelio atsistoti, tiltelis – triokšt ir sugriuvo, bet įsismarkinę arkliai peršoko per sugriuvusį tiltelį, pernešdami oru ir vežimą.

Tada dar labiau kažkas po ratais suunkštė ir sucypė, tarytum būtų kas suvažinėtas, arkliai dar labiau padūko ir taip lėkė, kad Girdvainis nespėjo nei atsigrįžti pažiūrėti, kas čia atsitiko.

Neatsigrįžo nei Anupras, tiktai kažkokį ženklą padarė ir Girdvainiui pasakė:

– Nesidairyk atgal. Dar tiktai vieną tiltelį pervažiavome, o jų septyni. Lėk tiesiai, nieko nežiūrėdamas.

Girdvainis, net ir norėdamas, būtų kitaip negalėjęs, nes arkliai taip įšėlo, kad buvo nesulaikomi. Bematant privažiavo antrą tiltelį – tas pats atsitiko. Tiktai šį kartą arkliai spėjo ant tilto kojomis atsistoti. Trečią tiltą ligi pusės įvažiavo, kai jis griuvo. Ketvirtą net nepastebėjo, kaip pralėkė. Penktas griuvo, kai baigė per jį važiuoti. Šeštas – nudardėjo, kai buvo pervažiavę, o septintą ir patys nežino, ar jį pravažiavo, ar jis kur dingo.

Jau buvo matyti ant kalno Baltaragio malūnas, kai staiga iš Pinčuko pelkių pakilo nepermatomas rūkas ir viską užliejo – kelius, ežerus, kalnus, – nors durk į akį, nieko nematyti. Visa laimė, kad Girdvainis spėjo pastebėti Baltaragio malūno kryptį ir paleido arklius tiesiai į tą pusę.

Arkliai net šniokšdami lėkė – nesuprasi, ar į kalną, ar į pakalnę. Taip akla buvo. O paskui ratus jau ne cypė, bet tiesiog kažkas kriokė vydamasis ir neatgaudamas kvapo. Ir juo smarkiau lėkė arkliai, juo daugiau atsiliko tas uždusęs kriokimas.

Pagaliau arkliai patys sustojo ir taip nusižvengė, kad rūkas staiga išsisklaidė, ir Girdvainis pamatė, kad atvažiavo į Baltaragio kiemą, tiktai ne keliu, bet nuo ežero pusės, stačiausiu skardžiu, kur net pėsčiam užlipti sunku buvo. Bet to nei Girdvainis, nei Anupras nepastebėjo, tiktai Baltaragis nuo malūno slenksčio pamatė ir todėl nesiryžo prieiti prie atvažiavusiųjų, nes buvo neaišku, kas jie tokie.

Girdvainis su Anupru, atvažiavę į Baltaragio kiemą, dairėsi aplinkui ir stebėjosi. Važiavo pro nepermatomą rūką, o čia giedriausias vakaras, skaidrus kaip ežero vanduo. Šviesioje prieblandoje stovi suglaudęs sparnus malūnas, lyg užsnūdęs, o viršum jo spindi vakarinė žvaigždė. Tiktai apačioje garuoja Udruvės ežeras, ir rūkas skleidžiasi pievose ir pelkėse.

Taip tylu buvo, tarytum nei gyvos dvasios aplinkui nebūtų, ir sustoję Girdvainis su Anupru žiūrėjo vienas į kitą, girdėdami tiktai savo kvėpavimą ir nuvarytų arklių šniokštimą.

– Matai, ir atvažiavome su Dievo pagalba, – pagaliau sakė Anupras ir pradėjo dairytis, ar ko nepamatys.

Išgirdęs Dievą minint, pakilo nuo malūno slenksčio Baltaragis ir priėjo prie atvažiavusiųjų.

– Labas vakaras, pasakė. – Ar iš toli keliaujate?

– Taip iš toli, kad net patys gerai nežinome, – atsakė Anupras. – Bet važiavome, važiavome ir paklydome. Tiktai jūsų malūnas ir išgelbėjo. Ar priimsite pakeleivius kiek pailsėti ir atsikvėpti?

– Labai prašome, – nusilenkė Baltaragis, ir jo balti plaukai prieblandoje nušvito.

Girdvainis, pasisveikinęs su Baltaragiu, vis dar žvalgėsi aplinkui, ar nepamatys tos, dėl kurios atvažiavo. Nuklydo akys į seklyčios langus, bet ten mirguliavo tiktai vakaro žvaigždės.

– Statykite arklius ir eisime į vidų, – girdi lyg pro sapną Girdvainis Baltaragio balsą, o akių negali nuo seklyčios langų atitraukti.

Pastatė arklius prie malūno ir nuėjo į seklyčią. Ten juos sutiko Jurga, pasipuošusi ir išdidi, pasisveikino su Anupru, o Girdvainiui sako:

– Tai vis dėlto išsklaidei burtus nuo mano kelio?

– Išsklaidžiau, – atsakė Girdvainis ir išdidus pasijuto. – Visus tiltus nugrioviau.

– Tai gerai, – nusijuokė merginos akys. – Naujus pastatysime.

– Pastatysime, – atsakė Girdvainis, žiūrėdamas į merginos akis ir svaigdamas iš nežinomo džiaugsmo.

Baltaragis pakvietė svečius už stalo.

– Ačiū, – atsakė Anupras ir išsitraukė iš kišenės butelį ir skarelę.

<...>

Anupras apsakinėjo Baltaragiui sunkią kelionę į jo malūną, Baltaragis klausė ir šypsojosi lyg netikėdamas, o jaunieji iš viso negirdėjo, ką seniai kalba, nes jie tarp savęs akimis kalbėjo. O ta kalba daug ką jiems sakė, nes jie pasijuto, kad surado vienas antrą.

Tai ir užtruko subatvakaris ligi trečiųjų gaidžių, nes kalbos buvo apstu ir alaus nestigo. Alaus statinė kamaroje, visą savaitę tūtavusi, nesiliovė putojusi.

Romano „Baltaragio malūnas“ iliustracija, dail. Jonas Kuzminskis, 1945 m.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kuo ypatinga Girdvainio jausena, ruošiantis pas Jurgą, ir koks piršlio Visgirdos elgesys?
  2. Aptarkite nelengvą kelią pas Jurgą į Baltaragio malūną.
    1. Kodėl arkliai vis smarkiau lekia, vis labiau šėlsta, o abu vyrai jų nebestabdo?
    2. Kuo neįprastas Girdvainiui atrodė Anupro elgesys?
    3. Kaip Girdvainiui su piršliu pavyko pervažiuoti septynis tiltus?
    4. Kokia buvo paskutinė kliūtis? Kaip pavyko ir ją įveikti?
    5. Kas yra visų kliūčių kaltininkas? Žmonės jo nemato, tik girdi – patyrinėkite, kaip intensyvėja baugūs garsai.
  3. Pasvarstykite, kodėl Girdvainiui su piršliu pavyko pasiekti Baltaragio kiemą, o kitiems piršliams baigdavosi kur kas liūdniau.
  4. Kodėl Baltaragis iš pradžių nedrįso prieiti prie svečių?
  5. Kas rodo, kad piršliams atvažiavus dingo visi kerai?
  6. Kuo panašūs Jurga ir Girdvainis? Nors apie savo jausmus jiedu nekalba, pabandykite aptarti, ką abu išgyvena. Kaip suprantate pasakymą, kad Jurga su Girdvainiu „akimis kalbėjo“?

Savarankiškai perskaitę XV–XVII skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Kaip pristatomas arkliavagis Raupys? Koks rūpestis jam neduoda ramybės?
  2. Ar arkliavagis pats prisišaukia velnią? Atsakymą pagrįskite.
  3. Kaip atrodo į karčiamą atėjęs Pinčukas? Kokia nelaimė ir nešlovė jį ištiko?
  4. Aptarkite Pinčuko ir Šešelgos pokalbį. Kaip jis charakterizuoja karčiamninką? Kokie Šešelgos epitetai atskleidžia pasakotojo vertinimą?
  5. Kam Pinčukui reikalingas Raupys? Kokį planą rezga velnias?
  6. Kodėl į velnio ir arkliavagio suokalbį įsikiša Šešelga? Koks rūpestis prislegia jo galvą?
  7. Tuo pačiu metu veiksmas vyksta ir Baltaragio namuose. Kaip jaučiasi Girdvainis ir Jurga? Kodėl jie kitokie, pasikeitę?
  8. Ką Girdvainis siūlo Jurgai? Kaip jis supranta jųdviejų gyvenimo laimę? Kaip stengiasi įtikinti mylimąją savo ketinimų rimtumu?
  9. Ką iš pradžių į Girdvainio kvietimą tapti jo žmona atsako Jurga?
  10. Kaip jaunųjų pokalbyje paminimi Girdvainio arkliai?
  11. Ką, išgirdęs Jurgos sutikimą tapti jo žmona, nusprendžia daryti Girdvainis?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XVIII)

XVIII

Kaip išvažiavo Girdvainis su Jurga užsakų, taip ir nulėkė tiesiai į Švendubrę, nesustodami nei prieš kalną, nei prieš tiltą. Pirmuosius tiltelius pralėkė ir nepastebėjo, ar sveiki jie buvo, ar sugriuvę, o pastaruosius pamatęs Girdvainis net nustebo, visiškai buvo sveiki, tarsi vakar jų būtų nesugriovęs.

Kaip čia atsitiko, neturėjo laiko pagalvoti. Šuoliais lėkė obuolmušiai, širdis iš džiaugsmo smarkiai plakė, ir akių nuo Jurgos nenuleido, stipriai ją laikė apkabinęs dešiniąja ranka per liemenį.

Nepamatė, kaip nulėkė į Švendubrę ir sustojo ties šventoriumi prie klebonijos vartų. Nusižvengė žirgai ir prižadino Švendubrės kleboną, kuris dar šiltoje lovoje saldžiai miegojo.

– Kas gi čia dabar taip anksti atvažiavo? – pagalvojo pro miegus Bonifacas Bobinas. – Ar ne Vėjinės dvarponis baigt vinto?

Bet saldus miegas taip ir lipo ant akių, ir klebonas apsivertė ant antro šono. Tegu sau važiuoja nors ir į pragarą su velniais baigti, – pagalvojo ir vėl užmigo.

O Girdvainis pastatė arklius prie šventoriaus tvoros, paėmė Jurgą už rankos ir nuėjo susikabinę į tuščią bažnyčią. Sustojo prie altoriaus ir laukia, kada klebonas pasirodys.

Bet pasirodė tiktai zakristijonas. Girdvainis truktelėjo jį už skverno, kai tas ėjo pro šalį, klūpčiodamas prieš didįjį altorių, ir sako:

– Prikelk kleboną! Turiu labai skubų reikalą.

Zakristijonas pažiūrėjo į jaunikį su nuotaka ir suprato, koks čia gali būti reikalas, tad abejingai atsakė:

– Spėsi. Nedega.

– Ką tu žinai, gal man dega? – pyktelėjo tada Girdvainis ir įspaudė rublinę zakristijonui į delną.

Tada bažnyčios tarnas iš karto atlyžo ir sako:

– Tuojau. Tik dulkes nuo altoriaus nušluostysiu ir nueisiu. Nuėjo zakristijonas ir sugrįžo, bet klebonas dar negreitai pasirodė. Jaunavedžiai laukė valandą kitą, kol atėjo užsimiegojęs klebonas ir pašaukė juos į zakristiją.

– Ko reikia? – piktai paklausė. Girdvainis, nei pagarbinęs, nei rankos klebonui nepabučiavęs, tiesiai ir pasakė:

– Duok, klebone, tuojau šliūbą60 arba po trijų savaičių.

60 Šliū̃bas (skolinys iš lenkų k. ślub) – bažnytinės sutuoktuvių apeigos.

Pažiūrėjo tada nepatenkintas klebonas, paskutinis miegas nuo blakstienų nulakstė, peržegnojo tokį smarkų jaunikį ir atgal žengė.

– Užkerėtas esi, sako, – ar ką jau? Tegu kerai pirma praeis, o jau paskui apie šliūbą kalbėk.

– Nepraeis, – nusišypsojo Girdvainis. – Visam gyvenimui esu užkerėtas.

– Neduosiu tada šliūbo ir nepriimsiu ant užsakų, – atsakė klebonas. – Su piktom dvasiom turite reikalą, tegu jos ir sutuokia judu.

Mato Girdvainis, kad nieko neišeis, nesusikalbės su klebonu, todėl, negaišdamas laiko, išsitraukė dešimtrublę iš kišeniaus ir padėjo ant stalo.

Klebonas pažiūrėjo į dešimtrublę, nusižiovavo ir sako:

– Na, ką čia dabar su jumis darysi? Kalbėkite poterius, ar ką jau?

Atkalbėjo tada poterius klebonas lotyniškai, pamažu, žiovaudamas, Girdvainis su Jurga lietuviškai, skubindami, praleisdami, vienas į kitą žvilgčiodami.

Po poterių subarė klebonas jaunuosius ir vėl sako:

– Stonan moterystės stojate, o poterių nemokate. Negaliu priimti užsakų.

– Per maža, – pagalvojo Girdvainis ir dar vieną dešimtrublę ant stalo padėjo.

Klebonas pašnairavo į naują dešimtrublę ir sako:

– Kuo tu pavarde ir vardu ir iš kur tu?

– Girdvainis Jurgis iš Daugnõrų kaimo, – atsakė Girdvainis patenkintas, kad pagaliau nugalėjo klebono užsispyrimą.

– Girdėjau, – atsakė užrašydamas klebonas. – Tėvas buvo geras ūkininkas, o tu, girdėjau, didelis palaidūnas. Turi pasitaisyti stojęs į moterystės stoną.

– Pasitaisysiu, – prižadėjo Girdvainis.

– O nuotaka iš kur? – paklausė klebonas.

– Iš Paudruvės kaimo, – atsakė už nuotaką Girdvainis. – Malūninko Baltaragio duktė Jurga.

– Pala? – sustojo rašęs klebonas. – Kokio Baltaragio? Ar ne to raganiaus?

– To paties, – linksmai atsakė Jurga.

– Na, taip aš ir maniau, – nuleido rankas klebonas. – Apraganiavo tave, neišmanėli, o tu ir galvos netekai.

– Nors ir dvi turėčiau, nesigailėčiau, – atsakė Girdvainis.

– Matau, matau, – sutiko klebonas. – Priimsiu užsakus, bet tu dar pagalvok, kol dar laiko yra.

– Neturiu ko galvoti, – atsakė Girdvainis ir žvilgtelėjo į Jurgą. – Ar ne taip?

Jurga atsakė šypsena.

Tuo metu pasigirdo skardus arklių žvengimas, kad net bažnyčios stiklai sudardėjo. Krūptelėjo Girdvainis ir įsiklausė.

Pro zakristijos duris įpuolė tokia supintijusi moterėlė ir, vos atgaudama kvapą, sušuko:

– Arklius pavogė! Arklius pavogė!

Tai buvo Uršulė.

– Kokius arklius? – nesuprato klebonas.

Girdvainis lyg įgeltas šoko iš vietos ir išbėgo pro duris. Lauke arkliai dar garsiau žvengė. Tiktai Girdvainis negalėjo suprasti, kurioje pusėje žvengia. Į kurią pusę tiktai atsisuks, ten ir žvengimas pasigirsta.

Bėgo į vieną pusę, į kitą pusę, ir vis priešingoje pusėje žvengė eržilai. Apsisuko Girdvainiui galva besisukinėjant, ir jis nubėgo tiesiai per laukus, palikęs savo nuotaką ir viską užmiršęs pasaulyje.

O arkliai vis dar žvengė.

Jurga ir Girdvainis (akt. Regimantas Adomaitis). 1974 m. miuziklo „Velnio nuotaka“ scena, rež. Arūnas Žebriūnas

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kaip jaučiasi Girdvainis su Jurga lėkdamas į Švendubrę? Kodėl tas pats kelias, kuriuo vakar važiavo, atrodo lyg atkerėtas?
  2. Kaip Girdvainis kalba ir elgiasi su zakristijonu ir su klebonu? Ką apie Girdvainį sako scena bažnyčioje?
  3. Kaip klebonas reaguoja sužinojęs, kieno dukra yra Jurga? Dėl ko jis įspėja Girdvainį?
  4. Klebono ir jaunųjų pokalbyje kelis kartus minimi kerai, raganavimas. Kaip į tai žiūri klebonas ir jaunikis su nuotaka?
  5. Kokie jaunųjų jausmai ryškėja jų pokalbyje su klebonu?
  6. Kaip pasielgia Girdvainis, išgirdęs Uršulės išrėktą žinią? Kas jį, išbėgusį gelbėti žirgų, klaidina?
  7. Kuo pasakotojo komentaras, kaip Girdvainis išbėga ieškoti savo eržilų, palikęs nuotaką, skiriasi nuo jo pažado piršlybų naktį?

Savarankiškai perskaitę XIX–XXI skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Aptarkite pasakojimą apie įvykius Švendubrėje.
    1. Kodėl, žmonių požiūriu, Jurga ir Girdvainis vienas kitam skirti?
    2. Kokie gandai sklandė apie Girdvainio eržilų vagystę? Kas čia žmonėms buvo suprantama, o kas ne?
    3. Išrinkite Jurgos – paliktos nuotakos – apibūdinimus ir pakomentuokite jos elgesį.
  2. Kokią įvykių versiją pateikė Uršulė? Kodėl ne visi ja patikėjo?
  3. Kaip pasakotojas komentuoja, kas įvyko jauniesiems būnant bažnyčioje?
  4. Kaip jautėsi Baltaragis ir jo dukra po nelaimingų užsakų?
  5. Ką apie Girdvainį kalbėjo žmonės?
  6. Ką dukra atsakė tėvui apie savo jaunikį?
  7. Kaip manote, kodėl tėvas nepapasakoja Jurgai apie jį slegiančią paslaptį? Prisiminkite, kokia tai paslaptis, apie kurią pasakotojas sako: „Suprato Baltaragis, kad savo kaltę – tą džiaugsmo trupinį – buvo su kaupu išpirkęs viso savo gyvenimo žmogui nepakeliama kančia, bet nežinojo, kaip pašalinti jos šešėlį nuo dukters galvos <...>“.
  8. Ko vis dėlto tikėjosi ir Baltaragis, ir jo dukra? Kaip atrodė Girdvainis Jurgos sapnuose?
  9. Ką piršlys Anupras galvojo apie Girdvainį ir kur jo ieškojo?
  10. Kaip pasikeitė arklių beieškantis Girdvainis: kaip jis atrodė, kur gyveno, kaip bendravo su žmonėmis?
  11. Kaip Anupras susitiko Girdvainį? Apie ką jie kalbasi? Ką senasis Anupras pataria Girdvainiui?
  12. Anupro ir Girdvainio pokalbyje sugretinta jaunoji ir arkliai. Kaip apie tai kalba Anupras, ką sako Girdvainis? Kaip manote, kodėl Girdvainis be savo arklių negali vykti pas jaunąją?
  13. Kaip ir kodėl baigiasi Anupro ir Girdvainio pokalbis?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XXII)

XXII

Po susitikimo su Girdvainiu Anupras nuėjo ne atgal į savo kaimą, bet pasuko keliu Paudruvės link.

Iš Girdvainio pasiilgimo, kuris pasigirdo jo balse, kai jiedu pakelėje ant akmens sėdėjo, Anupras suprato, kur galima būtų rasti pagalbą prieš ištikusią Girdvainį nelaimę ir kas galėtų nuimti užkerėjimą nuo jo galvos, – nustelbti obuolmušių žvengimą ir jį sugrąžinti į namus iš bergždžių klaidžiojimų keliais ir šunkeliais.

Tai supratęs, Anupras su palengvėjimu atsiduso ir, nors pavargęs buvo, kol surado Girdvainį, bet pasiryžo, neatidėdamas ir namo neužsukdamas, tuojau pat nuvykti į Paudruvės kraštą ir pasikalbėti su Baltaragiu ir jo dukterimi.

Tai buvo tolimas ir sunkus kelias. Prieš pat pavasario pabjurimą. Išmaltas, duobėtas, kad Anupras, tiktai didelio ir skubaus reikalo spiriamas, galėjo pasiryžti jį nugalėti. Gaila jam buvo Girdvainio, to mandro jaunikio, kuris, vaikydamasis vėją laukuose, gali visai pražūti. Tai klupdamas, slidinėdamas ir vėl pasikeldamas, pagaliau temstant pasiekė Paudruvės kraštą ir Baltaragio malūną.

Stovėjo malūnas vakaro prieblandoje, suglaudęs sparnus ir nykus kaip baidyklė. Aplinkui nė gyvos dvasios nesimatė. Pasižiūrėjo Anupras į trobos langus. Taip pat tamsu. Jokio žiburėlio. Net žvaigždės languose nemirga.

– O gal jų ir gyvų nebėra? – apsidairė ir atsiduso Anupras. – Kas tada bus?

Bet čia išgirdo, tarytum kas leidžiasi malūno laiptais. Sunkiai, pamažu, graibaliodamas patamsėje.

Prasivėrė malūno durys, ir Anupras pamatė Baltaragio šešėlį. Pūstelėjo vėjas, ir sujudėjo šešėlis. Anupras net krūptelėjo, ar tik nesivaidena kartais Baltaragio dvasia.

– Ar dar gyvas, svotai, ar tik tavo šešėlis iš ano pasaulio pasirodo? – paklausė Anupras, žiūrėdamas į Baltaragį, ant kurio vienplaukės galvos vėjas taršė visai pražilusius plaukus.

– Dar gyvas, – atsakė vos girdimai Baltaragis. – Ką čia Dievas siunčia mums į svečius?

– Tai aš, – nudžiugo Anupras, kad su gyvu žmogum, o ne dvasia, susitinka. – Argi nepažįsti? Tai aš, tavo piršlys Anupras.

Nušvito Baltaragio šešėlis, sujudėjo ir, priėjęs prie Anupro, drebančiomis rankomis jį apkabino.

– Su kokia žinia ateini? – paklausė sveikindamas.

– Pagalbos ieškodamas, – atsakė Anupras.

– Nežinau, – atsiliepė Baltaragis atsidusdamas. – Ar galima pas mus kokią pagalbą rasti?

– Tiktai pas tave ir tavo dukrą, – atsakė Anupras. – Jeigu nesurasiu, nueis Girdvainis su vėjais.

– Tai eisime į trobą, pasitarsime, ką čia mes galėtume padėti, – pakvietė Baltaragis.

Ir abu seniai nuėjo susirūpinę į trobą, kokia čia pagalba gali būti ir kaip ją surasti.

Troboje prie lango sėdėjo Jurga ir žiūrėjo į vakaro prieblandoje paskendusį Udruvės ežerą, tarytum kažko laukdama. Ko laukė, pati nežinojo, nes visko buvo išsižadėjusi ir norėjo tiktai vieno – viską užmiršti. Tik širdis neklausė. Ji visą laiką virpėjo krūtinėje, tarsi paukštė rankoje, su baime kažko laukė ir pyko ant savęs, kad laukia.

Išgirdusi priemenėje tėvą su kažkuo ateinantį, pakilo nuo lango ir, visa įsitempusi, žiūrėjo į duris, negalėdama įspėti, kas pro jas įeis. Nuo tų nelaimingų užsakų kaimynai vengė pas juos užeiti, ir niekas beveik nebuvo užėjęs nuo to laiko. Tai kas gi dabar čia atėjo? Negi jis? Bet pro duris įėjo tiktai tėvas ir kažkoks senis, kurio Jurga iš karto nepažino, ir širdis, baisiai nusivylusi, lyg nukrito.

– Labas vakaras, mergele, – pasakė Anupras, į trobą įėjęs. – Pas tave tolimą kelią ėjau su dideliu reikalu.

Iš balso Jurga pažino Anuprą, širdis vėl pakilo ir sustingo laukdama: matyt, atėjo su kokia nors žinia apie Girdvainį. Bet su kokia? Visa nerimo, bet staiga pamestos nuotakos išgyventas nusivylimas kaip ledas sukaustė krūtinę, ir ji visa atšalo.

– Nežinau, – atsakė abejingai, nors ir pati su savimi kovodama, – ar verta pas mane eiti tolimą kelią su kokiais nors reikalais.

– Verta, – tarė neabejodamas Anupras. – Tik tu viena gali čia padėti, ir niekas kitas. Senas aš žmogus, žinau, ką darau ir kalbu. Tiktai ar pajėgsi tu, mergele, pati save pergalėti? Jeigu pajėgsi, viskas gerai bus, jeigu nepajėgsi – viskas pražuvo.

– Argi dar nėra viskas pražuvę? – paabejojo Jurga. Viltis ir neviltis iš abiejų pusių ją plėšė.

– Ne, mergele, – pasakė Anupras. – Ne viskas dar pražuvo. Viską dar galima išgelbėti. Reikia tik gerų norų ir valios.

– Nežinau, ką čia, dėde, kalbi, – tarė pati nuo savęs bėgdama Jurga, nepajėgdama daugiau su savimi kovoti.

– Palauk, mergele, atsisėsim, pakalbėsim, aš tam juk ir atėjau, – neskubėdamas Anupras dairėsi, kur čia kepurę pasidėjus ir kur pačiam atsisėdus.

Tai pamatęs Baltaragis pakvietė svečią už stalo.

– Ačiū, – padėkojo Anupras. – Nors čia ir skubus reikalas, bet negi stovėdami jį aptarsime? Prisėsime, pagalvosime.

Nors ir skubėjo Anupras ateiti, bet atėjęs delsė, tarsi apgalvodamas savo žygį ir jį persvarstydamas. Tad atsisėdęs kerčioje, kalbėjo apie šį, apie tą, nei žodžio neužsimindamas, ko atėjo.

Tiktai paskui, po vakarienės, kai prisikimšo pypkę lapinio tabako ir užsitraukė dūmą, atidžiai pažiūrėjo į Jurgą, tarsi ja nepasitikėdamas ar dėl savo sumanymo abejodamas, bet, sukaupęs visą pasiryžimą – kaip bus, taip bus, pagaliau tarė:

– Tai va, mergele, koks mano reikalas. Tiktai vienas Girdvainis galėjo pas tave atvažiuoti su savo obuolmušiais ir išsklaidyti burtus nuo tavo kelio. Bet užtat pats pakliuvo į velnio žabangas, prarado savo obuolmušius ir, monų vedžiojamas, klaidžioja keliais ir šunkeliais. Tai dabar tavo eilė, mergele. Tiktai tu viena gali išsklaidyti tuos monus nuo jo kelio, nustelbti jo ausyse užkerėtą žvengimą, grąžinti jį iš klaidžiojimo vėl į žmonių pastogę. Ar padarysi tai? – paklausė Anupras, dar atidžiau žiūrėdamas į Jurgą.

– Kaip aš tai galiu padaryti? – nuleido akis Jurga.

– Labai paprastai, mergele, – atsakė Anupras. – Tau širdis pasakys, ką turi daryti. Turi jį surasti pasiklydusį ant kelio, turi savo juoku nustelbti jo ausyse pražuvusių obuolmušių žvengimą, turi savo šypsena išsklaidyti monus nuo jo kelio ir savo meile užstoti jam visą pasaulį, nes kitaip jis pražuvęs, ir tu neišsigelbėsi.

– Niekados! – pašoko tada Jurga iš vietos ir visa užsidegė. – Tegu jis pražus, bet aš niekados jo neieškosiu, mane palikusio ir išbėgusio į visus vėjus, paskui savo pavogtus eržilus. Niekados aš jam nenusišypsosiu ir nenusijuoksiu, nes mano šypseną ir juoką jis išmainė į savo obuolmušių žvengimą. Niekados aš jam savo meile neužstosiu pasaulio, nes tą meilę jis sumynė su savo eržilais po kojomis. Tegu dabar jis klaidžioja savo šunkeliais, man jo daugiau nereikia.

Vienu atsikvėpimu visa tai pasakė Jurga, paskui, lyg kvapo pritrūkusi, staiga sustojo, ir ašaros pradėjo riedėti per jos išblyškusius veidus. Tada pabėgo į seklyčią ir ten ligi valiai paleido savo širdgėlą ir visas mergautines ašaras.

Pasilikę vienu du, Baltaragis su Anupru pasižiūrėjo vienas į kitą, nežinodami, ką daryti. Ak, ta jaunystė! Niekada ji neklausė ir nepaklausys seno proto. Atsiduso Baltaragis, o Anupras palingavo galva ir tarė:

– Taigi! Šitaipos.

– Palauk, – pertarė jį Baltaragis. – Nenusimink pirma laiko. Aš dar bandysiu pakalbėti.

Bet nuėjo tėvas pas dukrą į seklyčią – nesusikalbėjo. Sugrįžo atgal pas Anuprą ir atsisėdo žodžio neprataręs. Suprato Anupras viską ir be žodžių.

Taip prasėdėjo abudu seniai per naktį už stalo nei žodžio nepratardami. Abudu savo galvojo, bet kalbėti nebuvo ko, nes abudu gerai žinojo, kad senių išmintis nenugalės įžeistos meilės. Ji eis savo keliais, viską sumins, viską išniekins ir pražudys, nei savęs, nei kito nepasigailės. Ak, juk tai abudu seniai gerai žinojo! Ir nors vienam buvo gaila savo dukters, kitam savo jaunikio, bet ką jiedu čia galėjo padaryti, kada viena žliumbė seklyčioje visko išsižadėjusi, o kitas – viską užmiršęs, klaidžiojo šunkeliais paskui savo eržilų žvengimą.

Prieš aušrą pakilo seniai, atsisveikino ir nuėjo kiekvienas savo keliais. Kas bus, tas bus – nieko čia nepadarysi. Jeigu artinasi nelaimė, žinojo, jos neaplenksi, lieka ją tiktai pakelti. Todėl ir palinko senatvės pečiai, nujausdami visą jos sunkumą.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Ką Anupras kalbėdamasis išgirdo Girdvainio balse?
  2. Kur nusprendžia eiti Anupras po pokalbio su Girdvainiu?
  3. Kokius dvejopus jausmus išgyvena Jurga, pažinusi Anupro balsą?
  4. Apie kokią pagalbą kalba Anupras ir ko reikia, kad ji būtų įmanoma?
  5. Ką turėtų padaryti Jurga? Pacituokite.
  6. Jurga Anuprui atsako, kelissyk kartodama „niekados“. Kokį įspūdį sukuria šis pakartojimas? Ko Jurga nedarys „niekados“? Kaip ji jaučiasi tai sakydama? Kokius prieštaringus jausmus ji patiria?
  7. Kaip Jurga elgėsi atmetusi Anupro siūlymą? Ką dar bandė daryti jos tėvas?
  8. Ką abu seniai, Anupras ir Baltaragis, galvojo apie įžeistą meilę? Pacituokite šį epizodą.
  9. Kaip supratote pasakotojo komentarą skyriaus pabaigoje, kur kalbama apie senių išmintį: „Jeigu artinasi nelaimė, žinojo, jos neaplenksi, lieka ją tiktai pakelti.“

Diskutuojame

Ar įžeistas mylintis žmogus turi stengtis pergalėti save taip, kaip Anupras patarė Jurgai?

Savarankiškai perskaitę XXIII–XXXI skyrius, atsakykite į klausimus.

  1. Kokią sąlygą iškelia naktį sutiktas Pinčukas, kad Girdvainis rastų savo eržilus?
  2. Kaip Girdvainis reagavo į pasiūlymą ir ką jis galų gale suprato?
  3. Kas atsitiko Girdvainio arkliams?
  4. Kaip apsilankius piršliui Anuprui jautėsi Baltaragis ir jo duktė Jurga? Kodėl jiems nesisekė darbai?
  5. Kokie prieštaravimai „sprogdino“ Jurgos širdį? Ko ji laukė?
  6. Kokiu pranašišku ženklu tapo pelėdos ūksmas apleistame malūne?
  7. Dėl ko nusigando Jurga ir ko ji prašė tėvo?
  8. Kaip manote, ką reiškia sidabrinė kulka, kuria užtaisė šautuvą Baltaragis?
  9. Kas nutinka arkliavagiui Raupiui?
  10. Kaip supratote pasakymą „bajoriškas unaras“, apie kurį užsimenama Šešelgai kalbantis su Pinčuku?
  11. Ko primoko Pinčukas Šešelgą ir kaip pastarajam sekasi vykdyti nurodymus?
  12. Dėl ko antrą kartą Šešelga eina pas Pinčuką prašyt patarimo?
  13. Ką iš jų pokalbio sužinome apie Pinčuko burtų galią Girdvainiui?
  14. Kuo Šešelgai baigiasi arklių gydymas?
  15. Kuo davatkos apkaltina Uršulę?
  16. Apie kokius savo burtus papasakojo Uršulė per išpažintį klebonui Bubinui? Kaip jos pasakojimas paaiškina Baltaragio šeimos nelaimes?
  17. Koks buvo klebono sprendimas išklausius Uršulės viso gyvenimo išpažintį?
  18. Kaip pasielgti su Uršule buvo sumanęs zakristijonas Benjaminas ir kodėl jam tai nepavyko?
  19. Ką parapijos paribyje besipešantiems vyrams patarė netikėtai pasirodęs ponaičiukas?
  20. Kaip savo gyvenimą baigė Uršulė?
  21. Ką dalyvavusieji skandinant Uršulę suprato apie ponaičiuką?
  22. Kaip jautėsi ir kaip buvo nubausti Bernardas ir Benjaminas po Uršulės žūties?

Tiriame

  • Raskite informacijos apie raganų teismus. Kas buvo laikoma raganomis, kuo remiantis jas apkaltindavo, kaip teisdavo, išbandydavo? Ar raganų teismai buvo populiarūs Lietuvojè?
  • Kuo remiantis Uršulė buvo apkaltinta raganavimu, kaip ją teisė ir išbandė? Palyginkite tai su savo rasta informacija apie raganų teismus ir išbandymus. Aptarkite panašumus ir skirtumus.
  • Aptarkite, kokia jums atrodo Uršulės teismo istorija: tragiška ar komiška?
  • Žiniasklaidos priemonėse vartojama frazė „raganų medžioklė“. Apie kokius dalykus kalbama ją vartojant? Kaip tai charakterizuoja visuomenę, kuriai būdingos raganų medžioklės?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XXXII)

XXXII

Pagaliau po visų savo klaidžiojimų keliais ir šunkeliais sugrįžo į savo kraštą Girdvainis. Obuolmušiai ausyse jau nebežvengė. Buvo baisiai tylu ir tuščia. Tarytum visas pasaulis būtų staiga ištuštėjęs.

Po susitikimo kryžkelėje su Pinčuku jau nebesitikėjo surasti savo obuolmušių. O su jais tarytum viskas dingo. Po kelionės sugrįžęs namo, pasijuto kaip po gaisro – nežinojo nei ką pradėti, nei ką daryti.

Tai sužinojęs iš skerdžiaus Anupro apie savo likimą, tą pat vakarą išėjo į Gaidžgalės karčiamą.

Nuėjęs net labo vakaro nepalinkėjo visokių nelaimių persekiojamam Šešelgai, tiktai apsidairė, lyg kažko ieškodamas, po karčiamą ir atsisėdo niaurus kaip naktis į pačią kerčią už stalo.

Visa laimė, Šešelga iš karto nepažino Girdvainio, nes niekada nebuvo jo matęs, tai neprasmego iš tos baimės kiaurai žemę su visa savo karčiama. Tiktai nujautė, kad šis vėlyvasis svečias ne prieš gera atėjo. Todėl stebėjo nusigandusiomis savo akimis kiekvieną jo judesį ir stengėsi įspėti, kas per vienas jis būtų.

O Girdvainis, atsisėdęs už stalo, tarytum visai nepastebėjo Šešelgos, tiktai iš paniūrų žvilgtelėjo į karčiamninką ir tarsi jam, tarsi ne jam – tarė:

– Duok degtinės. Į uždūšines atėjau.

Nusigandęs Šešelga pašoko iš vietos ir tuojau atnešė butelį geriausios degtinės. Pastatė ant stalo prieš Girdvainį ir žemai nusilenkė, kaip prieš poną.

– Labai prašau. Gal dar ko malonėsite?

Girdvainis nieko neatsakė ir net nepažiūrėjo į karčiamninką, paėmė butelį ir išgėrė vienu užsivertimu. Paskui trenkė butelį į grindis, Šešelga kaip stovėjo, taip ir atsisėdo ant žemės. O Girdvainis lyg niekur nieko vėl tarė:

– Dar duok!

– Kas čia dabar per žmogus? – spoksojo Šešelga į Girdvainį, negalėdamas atsikelti nuo žemės ir nulaikyti danties ant danties. Tokio dar jis kaip gyvas nebuvo matęs, nors ir nemaža visokių žmonių – ir ponų, ir mužikų, ir kitokių – praėjo pro jo karčiamą. Bet nespėjo Girdvainis antrą kartą žvilgtelėti, kai Šešelga jau atnešė antrą butelį. Girdvainis išgėrė jį kaip pirmą ir trečio paprašė.

Tik tada Šešelga atsigodė ir suprato. „Ar tik ne Girdvainis bus? – pats sau pagalvojo, stingdamas iš baimės.

Tai atnešęs trečią butelį – nei gyvas, nei miręs – pradėjo teisintis, kad jis nieko nekaltas, kad tai Pinčuko velnio, kuris pas Baltaragį bernavo, ir arkliavagio Raupio darbas. O jis iš to jokios naudos neturėjęs, tik priepuolį gavęs, kai Raupį taip žiauriai stadaloje užpampinę obuolmušio odoje. Bet jam taip ir reikėję, kad nevogtų gerų arklių. O ir Pinčukui tas gražumu neapsieis, nes jis čia buvo didžiausias kaltininkas.

Šešelga, visas drebėdamas, išpasakojo, ką jis žinojo ir ko nežinojo. Girdvainis, nors ir klausė viena ausim Šešelgos kalbos, bet visai ja nesidomėjo ir nieko negirdėjo. Jis buvo paskendęs savo mintyse, kurios nieko bendro su Šešelgos plepalais neturėjo. O tos mintys slėgė kaip akmenų kalnas. Tad išgėrė trečią butelį ir pakilo nuo stalo, savęs nepakeldamas, baisiai niaurus ir girtas. Piktomis dėbtelėjo į besiteisinantį Šešelgą, kad tas visiškai apmirė ir neteko žado.

– Pasirink, tarė, – po kuriuo balkiu nori kaboti. Apmokėsiu sąskaitą.

Šešelga, neištaręs nė žodžio, kaip stovėjo, taip ir susmuko vietoje, o paskui atsipeikėjęs keturpėsčias nulindo už alaus statinių ir nesavu balsu pradėjo spiegti, lyg būtų kariamas.

Maža vilties šį kartą turėjo Šešelga, kad liks nepakartas, bet tik be reikalo baimę šią kentė.

– Nenori nereikia! – abejingai patraukęs pečiais, tarė Girdvainis. Paskui koja spyrė į karčiamos duris ir išėjo, palikdamas karčiamoje sukeltą siaubą.

Lauke šniokštė pavasario vėjas. Girdvainis lyg išsipagiriodamas apsidairė aplinkui, pamatė prie karčiamos pamestą kaimo vyrų kuolą, su kuriuo pampino Raupį, paėmė jį ir užrėmė karčiamos duris iš lauko.

Paskui, užėjęs už kampo, pasižiūrėjo, iš kurios pusės vėjas pučia, pasigraibė kišeniuose, atrado degtukų ir brūkštelėjęs uždegė karčiamos šiaudinį stogą.

Liepsną pagavo vėjas, ir gaisras išsiplėtė ant viso namo.

Pergąsdintas Šešelga ne iš karto suprato, kas atsitiko. Tiktai tada susigriebė, kai pro lubas lyžtelėjo liepsnų liežuviai ir visa karčiama prisipildė dūmų. Šoko pro duris, bet durys buvo užremtos. Tada su dūmais išsivertė pro langą.

Liepsnojo pleškėdama visa karčiama. Šešelga norėjo bėgti į kaimą pagalbos, bet galva apsisuko ir, pats nežinodamas kaip, nurūko į Pinčuko pelkes. Tenai beveik verkdamas pasišaukė Pinčuką.

– Na, tu ir vėl čia? – ne juokais supyko iškviestas Pinčukas. – Sakiau, kad daugiau man į akis nepasirodytumei. Lįsk dabar į pirmą akivarą ir užsirauk, kol aš dar tavęs tenai neįgrūdau.

– Pasigailėk! – puolė ant kelių Šešelga. – Mane tokia nelaimė ištiko, o tu akivarą siūlai. Girdvainis karčiamą uždegė.

– Kas man darbo? – atsakė Pinčukas. – Girdvainis dabar per laukus eina, ieškodamas šakos kur pasikarti. Na, greičiau lįsk, kaip sakiau, aš neturiu laiko.

– Kaipgi dabar aš – bajoras, o lįsiu kaip kiaulė į dumblą? – mėgino išsisukti Šešelga.

– Bajoras ne bajoras, neturiu laiko ilgai su tavimi terliotis, – atkirto Pinčukas ir tėškė Šešelgą į vidurį liūno, o pats kažin kur paskubomis nurūko. Turbūt užbėgti Girdvainiui už akių, kad nenueitų į Baltaragio malūną.

O Girdvainis, uždegęs karčiamą, kaip tik nuėjo gaisro atšvaistėse tiesiai per kalnus Udruvės ežero link, kur buvo Baltaragio malūnas. Bet nenuėjo nė pusės kelio. Kaip jis galėjo grįžti be savo obuolmušių pas savo nuotaką, kuri jo išsižadėjo?

Iš ryto atrado jį žmonės pasikorusį ant kalno prie kelio, kuris ėjo į Baltaragio malūną, ir tą kalną praminė Girdvainio piliakalniu.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kaip jautėsi po susitikimo su Pinčuku į savo kraštą grįžęs Girdvainis?
  2. Kaip sužinojęs apie savo obuolmušių likimą ir atėjęs į Šešelgos karčiamą elgėsi Girdvainis?
  3. Kaip manote, kodėl Girdvainis ėjo, bet nenuėjo į Baltaragio malūną?

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XXXIII)

Romano „Baltaragio malūnas“ iliustracija, dail. Jonas Kuzminskis, 1945 m.

XXXIII

Tą naktį pabudo Jurga iš klaikaus sapno ir visa drebėdama pašoko iš lovos. Pro seklyčios langus švietė kažkokia atšvaistė, o už langų skardeno kažkoks nepaprastas žvengimas, kad net visa seklyčia drebėjo.

Jurga vis dar sirgo ir kliedėjo nuo to vakaro, kai išgąsdino ją nepaprastas pelėdos ūkimas. Dar pereitą rytą buvo pakilusi kliedėdama, apsirengusi ir buvo besiruošianti kažkur išeiti, tiktai tėvas, neišleisdamas sergančios dukters iš akių, spėjo sulaikyti tarpduryje.

– Kur eini, dukrele? – nustebęs paklausė.

– Girdvainio ieškoti, – atsakė be sąmonės Jurga.

– Kur tu jo ieškosi, dukrele, pati sirgdama? – iš karto nesuprato tėvas, kad duktė kliedi. – Palauk, pasveiksi, o gal ir jis, suradęs savo obuolmušius, atvažiuos pas tave.

– Ne, – atsakė Jurga. – Be manęs jis niekada nesuras savo obuolmušių ir pas mane neatvažiuos. Turiu aš jį surasti ir visa taip padaryti, kaip Anupras sakė, nes kitaip jis be manęs pražus ir man nebus be jo gyvenimo.

Ir veržėsi išeiti pro duris. Tėvas vos pajėgė sulaikyti ir paguldyti atgal į lovą. Supyko net ant Anupro, ko jis čia buvo atėjęs ir sukėlęs visus tuos atsiminimus, kuriuos Jurga, atrodė, jau baigia užmiršti. Ir kam dar jis gundė eiti ieškoti pamišusio jaunikio? Geriau jis būtų niekada neatvažiavęs, negu tokią bėdą pramanęs.

Bet paguldyta Jurga nurimo, tarsi užmiršo savo ketinimą eiti Girdvainio ieškoti, ir ramiai užmigo.

Pramiegojo ligi pavakarės, o paskui pabudusi apsidairė aplinkui, lyg nesuprasdama, kas čia atsitiko, kad taip ilgai mieganti, tuojau pašoko iš lovos, lyg nesirgusi, buvo nepaprastai linksma ir gera su tėvu.

– Ak, tėveli, – skundėsi lyg susisarmatijusi. – Kokia aš miegalė pasidariau! Ir kaip apleidau viską. Nepyk, tėveli! Aš tuojau apsiruošiu.

Tėvas nustebęs žiūrėjo į dukrą ir nežinojo pats ką galvoti. Negi iš tikrųjų būtų pasveikusi? Kokia tat laimė būtų! Ir tėvo sunykusiose akyse švystelėjo vienas kitas džiaugsmo spindulėlis.

O Jurga, tarsi visai nesirgusi ir viską užmiršusi, sukosi linksma po trobą, tvarkėsi, ruošėsi lyg prieš didelę šventę. Nei žodžiu neužsiminė apie Girdvainį, tarytum nei jo pažinusi, nei apie jį girdėjusi, ne tik kad širdyje būtų kada nors turėjusi.

Apsitvarkiusi paruošė iškilmingą vakarienę, lyg svečių būtų, užtiesė stalą balta staltiese ir, žiūrėdama į tėvą, tarsi prisimeilindama, tarsi atsiprašydama, pasakė:

– Eikš, tėveli, pavakarieniausime. Tu toks suvargęs, sunykęs, kad gaila į tave žiūrėti. Ak, tai vis aš kalta! Bet aš dabar pasitaisysiu, tėveli, ir pamatysi, kokia aš gera būsiu.

Tėvas tik žiūrėjo į dukterį ir šypsojosi. Taip gera jam buvo, kad pagaliau dukra pasveiko. Atsisėdęs už stalo valgė už du, lyg iš badų parėjęs, nes iš tikrųjų seniai jau buvo taip vakarieniavęs. O Jurga, atsisėdusi šalia tėvo, ne tiek pati valgė, kiek jį penėjo ir žiūrėjo į jį pilnomis meilės ir pasigailėjimo akimis.

– Kaip man gera su tavim, tėveli, – glausdamasi kalbėjo. – Visą amžių taip gyvenčiau ir niekada nesiskirčiau. Nieko man daugiau nereikia, tiktai matyti tavo žilą galvą ir tavo prašvitusias akis.

– Ak, tu mano varguolėle, gražuolėle! – ne mažiau džiaugėsi tėvas, tarsi būtų prasidėjęs naujas, šviesus ir laimingas gyvenimas. – Kaip aš norėčiau, kad tu visada tokia laiminga ir linksma būtum!

– Ir būsiu, – spindėjo visa Jurga.

Prie stalo užtruko ligi vėlių išvakarių, negalėdami atsiskirti ir atsidžiaugti savo naujai surasta laime.

Ak, ta laimė, kokia ji paprasta!

Jurga, eidama gulti į seklyčią, išbučiavo iš džiaugsmo apsvaigusį tėvą. Baltaragis net neatsimena, kada jis toks laimingas buvo, kaip tą vakarą.

– Labanakt, tėveli! – šypsojosi ant slenksčio laiminga Jurga. – Labanakt, tu mano šviesusis mėnuli su išsisklaidžiusiais rūpestėlių debesėliais.

Negalėdama atsiskirti, pribėgo dar kartą prie tėvo, prisiglausdama ir jį bučiuodama.

– Na, dukrele, ar ne per daug šiandien laimės? – glostė tėvas ramindamas dukters gelsvas kasas.

– Eik išsimiegok gerai ir atsikelk rytoj kaip šviesi saulelė.

Palydėjo dukrą į seklyčią, paguldė, užklostė ir sugrįžo atgal į trobą. Atsigulė, bet užmigti iš tos nepaprastos laimės ir su praskaidrėjusia širdimi ir galva negalėjo. Tai nuėjo dar kartą į seklyčią pažiūrėti savo dukters.

Nuėjęs atrado Jurgą ramiai miegančią, tarsi po didelių vargų ir sunkių darbų ilsinčią ir pro sapną šypsančią. Pažiūrėjo tėvas į miegančią dukrą, paglostė jos galvą, nusiramino ir sugrįžo atgal į trobą visas spindėdamas. Atsigulė ir tuojau užmigo kietu, laimingu miegu, kaip seniai buvo miegojęs. Bet šį kartą – ir paskutinį – apgavo Baltaragį šviesi laimė šypsena.

Jurga, vos spėjusi numigti pirmą miegą, pabudo iš klaikaus sapno ir – baisiai išsigandusi ir visa drebėdama – pašoko iš lovos.

Prisisapnavo jai Girdvainis, tarsi jis būtų važiavęs pas ją su savo obuolmušiais, bet prasivėrusi bedugnė ir nugarmėjęs jis kiaurai žemę su savo žirgais.

Prikėlė ją paskutinis obuolmušių žvengimas. Toks skardus, kad net seklyčios langai sudrebėjo. Bent taip pasirodė Jurgai iš miego ir išgąsčio.

Visa drebėdama pribėgo prie lango pažiūrėti, kas čia atsitiko. Tolumoje švietė gaisras, o aplinkui ūžavo pavasario vėjai, keldami audrą. Ir pasivaideno Jurgai, kad už lango stovi baisiai nuliūdęs Girdvainis. O jo žvilgsnis, kai susitiko akis į akį, toks nusiminęs, kad net širdį perveria. Pamojo lyg su ranka, kviesdamas išeiti.

Sušuko tada nesavu balsu Jurga ir išbėgo vienmarškinė į kiemą. Bet už lango Girdvainio jau nebuvo. Jo šešėlis, vėjo blaškomas, tolo Udruvės ežero link.

Vėjas pagavo Jurgą ir nunešė paskui.

– Palauk! – šaukė ji šešėliui. – Nepražūk antrą kartą. Dabar niekur ir niekada nuo tavęs nesiskirsiu.

O vėjas jau nešė ją Udruvės ežero pačia pakriūte.

Pro šalį pralėkdama sukliko žuvėdra, lyg išgąsdinta, ir dingo tamsoje.

Apačioje šniokštė ežeras, verždamasis iš savo krantų. O vėjas vis didėjo. Jis nešte nešė Jurgą.

Vėjas išskleidė Jurgos palaidas kasas, ji ištiesė rankas ir krito, tarsi į mylimojo glėbį, į šniokščiančius prieš audrą Udruvės ežero vandenis.

Atsiritusi banga pagavo ją ir nunešė į ežero vidurį.

O Jurga vaizdavosi, tarsi ji važiuotų į savo vestuves. Ir atrodė jai, tartum ne šaltos bangos ją glamonėja, bet mylimojo rankos. Ir tokia nepaprasta ir didelė laimė, rodos, apglobė ją, kad širdis neišturėjo ir sustingo iš džiaugsmo.

Tada dangus prasivėrė, ir žvaigždės mirgėdamos skambėjo kaip varpai.

Ak, tai tik pavasario audra, pasikėlusi ant Udruvės ežero, nusinešė kvatodama savo glėbyje gražiausią Paudruvės krašto merginą, Baltaragio dukterį ir Girdvainio nuotaką.

O audra tarsi džiūgaudama vis labiau šėlo.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kur kliedėdama ruošėsi eiti Jurga?
  2. Kaip netikėtai pasikeitė Jurgos savijauta ir elgesys?
  3. Kaip Jurgos pasikeitimą priėmė Baltaragis?
  4. Koks buvo Jurgos sapnas ir kaip ji pasielgė vienmarškinė išbėgusi į lauką?
  5. Ką įsivaizdavo skęstanti Jurga?
  6. Kaip sukilusių gamtos jėgų fone aprašoma Jurgos mirtis?
  7. Paaiškinkite pasakotojo žodžius: „Tada dangus prasivėrė, ir žvaigždės mirgėdamos skambėjo kaip varpai.“
  8. Perskaitykite paskutinius šio skyriaus sakinius ir aptarkite, kaip pasakotojas apibendrina šį epizodą.

BALTARAGIO MALŪNAS, ARBA KAS DĖJOSI ANUO METU PAUDRUVĖS KRAŠTE (ištraukos) (XXXIV)

XXXIV

Prieš pat aušrą išgirdo Baltaragis skardų eržilų žvengimą ir pabudo. Pagalvojo, negi Girdvainis būtų suradęs savo obuolmušius ir atvažiavęs. Nežinojo Baltaragis, niekur neišeidamas iš savo malūno ir tik savo sielvartu gyvendamas, kad Girdvainio obuolmušiai seniai jau buvo žuvę ties Gaidžgalės karčiama.

– Ar nesapnuoju? – paabejojo, bet čia pat vėl išgirdo, kaip trinktelėjo priemenės durys, ir suprato, kad tai Jurga išbėgo pasitikti savo jaunikio. Tada nudžiugęs atsikėlė ir, užsimetęs kailinius ant pečių, išbėgo ant kiemo.

Vos išėjęs pro duris, pamatė – lyg Jurgos šešėlis šmėkštelėjo ant ežero pakriūtės ir dingo, o paskui pasigirdo dar skardesnis eržilų žvengimas, nustelbdamas šniokščiančią audrą.

– Jurgele mano, kur tu? – nusigandęs šūktelėjo Baltaragis ir nubėgo prie ežero pakriūtės, kur matė lyg Jurgos šešėlį.

Bet tenai nieko nebuvo.

Tiktai žemai pakalnėje šniokštė sukilęs ežeras ir kraupioje mėnesienoje skardeno nejaukus eržilų žvengimas. Visai toks pat, kaip tada, kai buvo atvažiavęs Girdvainis piršlyboms.

– Kas čia dabar galėtų būti? – stebėjosi Baltaragis ir dairėsi aplinkui.

Bet nieko nebuvo matyti. Nei Jurgos, nei Girdvainio, nei jo obuolmušių žirgų. Negi būtų spėję išvažiuoti, jam nei žodžio nepasakę? Bet iš kur tada tas žvengimas?

Nieko nesuprasdamas Baltaragis žvalgėsi aplinkui stingstančia širdimi. Antroje ežero pusėje švietė gaisro pašvaistė. Tai degė Gaidžgalės karčiama. Bet gaisras ilgiau nepatraukė Baltaragio dėmesio. Jis, visas susikaupęs, klausėsi nesuprantamo žvengimo, nujausdamas nelaimę.

Su drebančia širdimi puolė atgal į trobą, įbėgo į seklyčią – taip ir yra, kaip nujautė: nėra Jurgos, o patalas dar šiltas. Matyt, ne tik jam pasirodė, bet ji tikrai išbėgo, kai trinktelėjo priemenės durys.

Ak, ta vakarykštė laimė! Kokia ji buvo apgaulinga.

Kaip pamišęs išbėgo Baltaragis atgal į kiemą, dairosi aplinkui ir nieko nesupranta. Tiktai žvilgtelėjęs į tą pusę, kur pro audros debesis lėkė pažeme lyg vejama mėnulio delčia, viską suprato Baltaragis ir apmirė vietoje.

Ant mėnulio rago sėdėjo velnias – Baltaragis gerai jį pažino, tai buvo jo bernas – Pinčukas – iš nepaprasto džiaugsmo kabaldavo arklio kanopomis ir žvengė visa gerkle, net susiriesdamas.

„Tai nelabasis džiaugiasi savo darbais“, – pagalvojo Baltaragis ir visai nusiminė.

O Pinčukas irgi pamatė Baltaragį, stovintį vienplaukį kiemo viduryje. Nušoko tada nuo mėnulio rago tiesiai ant malūno sparno ir taip sužvengė, kad net malūnas visas sudrebėjo ir Baltaragis išbalo kaip drobė.

– Cha-cha, i-cha-cha! – žvengė Pinčukas visa gerkle tiesiai Baltaragiui į akis. – Norėjai mane apgauti, netekai ne tik žento, bet ir dukters.

Iš to velniško smagumo Pinčukas, prisiminęs senus laikus, pradėjo sukti malūno sparnus. Tuščias malūnas ūžė visais garsais, susimaišydamas su velnio žvengimu ir audros staugimu.

Baltaragis stovėjo vietoje nesujudėdamas ir taip nusiminęs, tarsi žemėn įsmukęs. Dabar jis viską suprato.

– Jurgele mano, dukrele mano, – kartojo stingstančios Baltaragio lūpos, – tai aš tave pražudžiau.

O Pinčukas, sukdamas malūno sparnus, taip įsismagino, kad visai nesivaržydamas tyčiojosi iš savo buvusio šeimininko. Rodė jam liežuvį, kaišiojo špygas, baksėjo ragais ir visaip kitaip šaipėsi.

Bet Baltaragis, pritrenktas savo nepakeliamos nelaimės, visai jo nepaisė ir nieko nepastebėjo. Jis iš to skausmo visas sustingo ir tarsi suakmenėjo.

Tada nuo įsisiautusio Udruvės ežero pakilo didžiulė audra, suūžė, sušniokštė ežeras, griaudamas savo krantus, dangus kryžiumi sužaibavo, ir trenkė perkūnija tiesiai į Baltaragio malūną.

Tai senelis Perkūnas, pirmą kartą tą pavasarį išvažiavęs su savo ratais pasivažinėti po plačią padangę, pamatė, kaip velnias, paskandinęs nelaimėse žmogų, dar tyčiojasi iš jo sielvarto, baisiai užsirūstino ir nutrenkė velnią savo ugnine strėle į pat pragaro gelmes.

O įsismaginęs Pinčukas, džiaugdamasis savo pergale ir tyčiodamasis iš Baltaragio, visai nepastebėjo, kaip pasirodė padangėje jo nenumaldomas priešas. Tiktai akyse sužaibavo, kai krito nuo malūno sparno ir prasmego kiaurai žemę, nespėjęs nė žioptelėti. Taip ir užspringo ant amžių amžinųjų su savo nelemtu žvengimu.

---

Praūžus audrai, žmonės pasigedo Baltaragio malūno, kuris per visą žiemą stovėjo kaip šmėkla, suglaudęs sparnus ant Udruvės ežero stataus kranto.

– Negi būtų nuskridęs? – kai kas mėgino pajuokauti, bet juokas tuoj pat stingo ant lūpų.

Nujautė žmonės, kad čia kažkas negero turėjo atsitikti. Nuėję į vietą, rado malūną perkūno nutrenktą ir sugriuvusį, o patį malūninką Baltaragį ligi kelių į žemę įsmukusį ir visą tarsi suanglėjusį, tarsi suakmenėjusį.

O kur dingo Baltaragio duktė, linksmoji gražuolė Jurga, taip ir nesužinojo niekas. Ji vis dėlto išvažiavo, ūžiant pirmai pavasario audrai ir žvengiant Girdvainio obuolmušiams, su savo pražuvusiu jaunikiu susituokti.

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Dėl ko pabudo Baltaragis ir kodėl jis buvo toks sunerimęs?
  2. Kada Baltaragis viską suprato ir ką sau prisipažino?
  3. Kaip elgėsi Pinčukas grįžęs prie Baltaragio malūno?
  4. Kas atsitiko Baltaragiui ir kas Pinčukui?
  5. Ką praūžus audrai rado žmonės Baltaragio malūno vietoje?
  6. Kaip supratote paskutinį kūrinio sakinį, skirtą Jurgai: „Ji vis dėlto išvažiavo, ūžiant pirmai pavasario audrai ir žvengiant Girdvainio obuolmušiams, su savo pražuvusiu jaunikiu susituokti.“

Tiriame

  • Pasidomėkite, kodėl Perkūnas šiame pasakojime vadinamas nenumaldomu velnio priešu. Suraskite daugiau apie tai kalbančių tautosakinių tekstų ir palyginkite su romanu.
  • Pasidomėkite dar vienu finalinės scenos motyvu – kodėl minima būtent mėnulio delčia ir ant mėnulio rago sėdintis velnias.

Apibendriname

  1. Aptarkite, kur vyksta romano veiksmas. Nusipaišykite įsivaizduojamą žemėlapį, kuriame būtų nurodytos pagrindinės veiksmo vietos: bažnytkaimis su bažnyčia, karčiama, ežeras su ant kranto stovinčiu malūnu, tarp bažnytkaimio ir malūno tvyrančios pelkės, keliai, tiltukai ir t. t.
  2. Apibūdinkite romano laiką.
    1. Į chronologinę eilę surašykite svarbiausius romano įvykius.
    2. Kiek laiko trunka pagrindinis romano veiksmas – Jurgos ir Girdvainio meilės istorija, pradedant nuo Girdvainio piršlybų iki jų žūties?
    3. Kaip manote, kodėl būtent per pavasarinę audrą dramatiškai baigiasi visa ši istorija?
    4. Pasvarstykite, koks istorinis laikas vaizduojamas šiame pasakojime?
  3. Pasiaiškinkite šio romano kompoziciją: kokius epizodus laikytumėte ekspozicija, kokius užuomazga, kuri veiksmo vieta būtų kulminacija, kuri atomazga?
  4. Apibūdinkite romano veikėjus, bet prieš tai perskaitykite kelias trumpas jau minėto D. Striogaitės straipsnio ištraukas. Straipsnio mintimis galite pasinaudoti kalbėdami apie romano veikėjus.
Girdvainis ir Jurga – puikūs vyriškumo ir moteriškumo dvasios atstovai. Jie neabejotinai skirti vienas kitam. Mylima moteris šįsyk drąsi, išdidi, idealiai atitinkanti savo išrinktąjį. Bet siekiamos laimės nėra: išdidūs jaunieji, primenantys skandinaviškos literatūros herojus, pakliuvę į velnio žabangas, blaškosi neįveikdami savęs ir nerasdami išeities. Girdvainis, praradęs žirgus, pats save praranda. Jurga negali dovanoti, kad yra palikta, užmiršta. <...> Obuolmušiai – grožio, gyvenimo džiaugsmo, laisvės ir polėkio įsikūnijimas. Žirgų praradimas yra žmogaus atskyrimas nuo to, kas buvo brangiausia jo sielos dalis, – tai jau pačios sielos praradimas. Savo žirgų beieškantis, neviltingai klaidžiojantis Girdvainis lyg nebe žmogus, o tik šešėlis. <...> Malūnininkas Baltaragis narsiai grūmėsi su velniu – protu, gudrumu buvo jį įveikęs, laikinai pažabojęs, bet ir jis Likimo neįveikė. Baltaragis simboliškai virsta akmeniu. Tai vykusiai panaudotas daugiaprasmis (tautosakinis ir kartu borutiškas autorinis) simbolis. Akmuo yra slėpiningas, jis tarsi sukaupęs savyje daug vertybių – iškentėtą skausmą, dvasios ištvermę, pastovumą, amžinumą. <...> Gražūs, šviesūs „Baltaragio malūno“ herojai žūva vienas paskui kitą, bet fizinė žūtis tik pabrėžia vidinę jų pergalę ir taurumą – jie neatsižadėjo savo siekių, nepasidavė blogiui, kovojo lig paskutinių jėgų, išėjo nerezignavę.
  1. Surašykite visus svarbesnius romano veikėjus ir suskirstykite juos į teigiamus ir neigiamus, taip pat nurodykite tuos, kurie nėra griežtai teigiami ar neigiami.
  2. Kuriuos veikėjus laikytumėte pagrindiniais, kuriuos antraeiliais?
  3. Vieni veikėjai būna statiški, t. y. jie nesikeičia, laikosi tų pačių vertybinių nuostatų viso pasakojimo metu, kiti – dinamiški, jų pažiūros ar vertybės gali keistis. Įvertinkite aptariamo romano veikėjus šiuo požiūriu.
  4. Apibūdinkite Baltaragio portretą ir charakterį. Kaip manote, ar teisingai daro Baltaragis finalinėje scenoje prisiimdamas kaltę dėl dukros žūties?
  5. Kaip vaizduojama Jurga? Kokios jos išorės ir būdo savybės pabrėžiamos?
  6. Aptarkite Girdvainio paveikslą. Kokios jo portreto ir charakterio savybės išryškinamos?
  7. Apibūdinkite Uršulę: jos išvaizdą, būdą, troškimus ir jų motyvus, elgesį. Kaip manote, ar Uršulę galima laikyti prieštaringu personažu?
  8. Kaip kuriamas Pinčuko paveikslas? Kaip jis atrodo, kokie jo būdo bruožai?
  9. Apibūdinkite Raupį, Šešelgą, kleboną, piršlį Anuprą.
  1. Papasakokite Jurgos ir Girdvainio meilės istoriją. Kokia jos pradžia? Kaip ji plėtojosi? Kokios priežastys nulemia nelaimingą jos pabaigą?
  2. Pasvarstykite, ar Jurga galėjo išgelbėti Girdvainį, jei būtų paklususi Anuprui ir išėjusi gelbėti savo jaunikio?
  3. Kaip galima būtų paaiškinti Girdvainio nenorą grįžti pas Jurgą be obuolmušių?
  4. Atidžiau iš eilės peržiūrėkite visas Jurgos ir Girdvainio susitikimų scenas stebėdami jų bendravimą. Kada bendraujama tik žvilgsniais, kada žodžiu, kada prisiliečiama? Nepamirškite įtraukti ir Jurgos žūties scenos, kai ją apglėbia ežero bangos.
  5. Palyginkite Uršulės ir Jurgos piršlybas. Kuo jos panašios ir kuo skiriasi?
  6. Ką romane reiškia nuolat pasigirstantis žirgų žvengimas? Kokią žinią jis neša? Kaip ta žinia keičiasi?
  7. Romane galima išskirti dvi pasakojimo plotmes: viena – įprastas kaimo žmonių gyvenimas su tradiciniais papročiais, kita – nuo žmogaus nepriklausančios, įprastą gyvenimo tvarką griaunančios aukštesnės jėgos, kurioms atstovauja Pinčukas. Šių jėgų poveikis kelia žmonėms neviltį ir veda prie dramatiškų veikėjų mirčių kūrinio pabaigoje. Pasvarstykite, kaip šis slegiantis beviltiškumo pojūtis gali būti susijęs su Antrojo pasaulinio karo, nors šis karas nėra minimas, aplinka ir tuomete Lietuvõs žmonių savijauta.
  8. Aptarkite, kokiomis aplinkybėmis tiek teigiami, tiek neigiami veikėjai kreipiasi į velnią prašydami pagalbos arba sutinka ją priimti ir kaip visa tai jiems baigiasi.
  9. Kaip jūs apskritai vertintumėte Jurgos ir Girdvainio paveikslus ir šių veikėjų meilės istoriją?
  10. Aptarkite šio romano pasakotoją, kuris komentuoja veiksmo eigą, vertina veikėjų poelgius, o skyrių pabaigoje dažnai savo replikomis, nebūtinai tiesioginėmis, kartais užbėga veiksmui į priekį, kartais nevengia ir pamoralizuoti. Pasirinkite kurį nors ryškesnį pasakotojo įsikišimą ir pakomentuokite, ką jis nori pasakyti.

Tiriame

Peržiūrėkite pirmąjį lietuvišką miuziklą „Velnio nuotaka“ (1974) ir atsakykite į klausimus.

  1. Palyginkite romano ir miuziklo siužetą: ką miuziklo autoriai perima iš romano, kokių svarbių siužeto dalių atsisako arba keičia, kuo papildo?
  2. Palyginkite pagrindinių miuziklo veikėjų charakterius su aprašytais romane. Kurie iš jų, jūsų nuomone, labiau pavykę? Pasirinkite kurį nors vieną veikėją ir jį detaliau aptarkite.
  3. Įvertinkite miuziklo veiksmo aplinką, kiek tai artima romane aprašytajai.
  4. Kaip vertintumėte miuzikle pasiūlytą veiksmo pabaigą?
  5. Kaip jums atrodo, kodėl miuziklas pavadintas „Velnio nuotaka“, o ne „Baltaragio malūnas“? Kas, jūsų manymu, miuzikle yra velnio nuotaka? Paaiškinkite, kodėl taip galvojate.
  6. Kaip jums apskritai patiko šis miuziklas? Įvertinkite jo tekstus, vizualinę pusę, garso takelį? Gal yra epizodas, kurį siūlytumėte visai klasei kartu pasižiūrėti ir pasiklausyti?

Diskutuojame

  • Kartais sakoma, kad meilė nugali viską, bet taip pat sakoma, kad karšta meilė gali viską pražudyti. Padiskutuokite, kuris variantas tinkamesnis romanui ir kuris miuziklui.
  • K. Borutos romane Girdvainio pasididžiavimas – obuolmušiai, skrendantys su vėju. Aptarkite, kuo didžiuojasi jūsų kartos jaunuoliai.

Rašome

  1. Perkelkite romano meilės istoriją į mūsų laikus ir sukurkite šiuolaikinio filmo apie dviejų jaunuolių tragišką meilę scenarijaus santrauką, kuri tilptų viename puslapyje. Kurdami pagalvokite, kuo būtų galima pakeisti obuolmušius, kas galėtų būti malūno vietoje ir pan. Koks šiuolaikinis personažas ar kokia jėga galėtų dalyvauti šioje istorijoje kaip Pinčukas?
  2. Parašykite literatūrinį laišką pasirinktam romano „Baltaragio malūnas“ personažui, duokite jam kokį nors patarimą.
  3. Parašykite rašinį pasirinkta tema.
    • Ar pats žmogus lemia savo likimą?
    • Ar mylėti lengva?
    • Ar siekiant laimės geros visos priemonės?
    • Kuo ypatinga K. Borutos romano veikėjų meilė?
    • Kokį jauną žmogų vaizduoja K. Boruta?
    • Tarnaujantis ir kerštaujantis velnias K. Borutos romane „Baltaragio malūnas“
    • Velnio paveikslas lietuvių sakmėse ir K. Borutos romane
Please wait