Chapter 1.3 (Literatūra 9)

Kodėl reikalingi žanrai? (1.2 tema)

Kodėl reikalingi žanrai?

Pagal kokius požymius galėtumėte suskirstyti šiuos paveikslus? Kaip pavadintumėte kiekvieną grupę? Aptarkite, kuo skiriasi kiekvienos grupės paveikslai.

 

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kokius vaizduojamojo meno žanrus atpažįstate? Atsakymą pagrįskite.
  2. Internete raskite daugiau vaizduojamojo meno pavyzdžių, pasirinkite kelis labiausiai patinkančius ir pasirenkite juos aptarti žanriniu požiūriu.

Tiriame

Patyrinėkite pasirinktus socialinius tinklus (Facebook, Snapchat, Instagram ar kt.) ir pasvarstykite, ar galima į juos žiūrėti kaip į socialinių tinklų žanrus, turinčius savitų bruožų. Pasirinkite kurį nors socialinį tinklą ir jį aptarkite detaliau.

Kas būdinga žanrui?

Ar kalbėsime apie vaizduojamuosius menus, ar aptarsime socialinius tinklus, susidursime su skirtingais tos srities žanrais ir jų taisyklėmis. Pavyzdžiui, vaizduojamuosiuose menuose išskiriami portretas, natiurmortas, peizažas ir kiti žanrai. Jie skiriasi pagal tai, ką vaizduoja: žmogaus veidą, ant stalo sudėliotą vaisių, indų kompoziciją ar vietovaizdį. Bet šis turinys gali būti perteikiamas skirtingais būdais, pavyzdžiui, portretai gali būti tapyti dailininko ranka arba sukurti kaip grafinis atspaudas ar fotografija. Taigi žanrui būdingas tam tikras turinys ir išraiškos būdas.

Literatūros žanrai – tai pasaulio regėjimo, suvokimo ir vaizdavimo būdai, aprėpiantys skirtingas to pasaulio sritis, pavyzdžiui, eilėraštyje gilinamasi į žmogaus vidinį pasaulį, o romane pateikiami platūs veiksmo vietos, veikėjų ir paties veiksmo aprašymai ir pan. Žanrą formuoja tema bei formalūs išraiškos bruožai. Tarkime, pasakojimas gali būti ilgas kaip romane arba trumpesnis kaip apsakyme, romane paprastai būna daugiau veikėjų, aprėpiamas ilgesnis laikotarpis, apsakyme apsiribojama vienu ar keliais veikėjais, koncentruojamasi į vieną ar kelis svarbesnius įvykius.

Atpažinus skaitomo kūrinio žanrą, lengviau suprasti tekstą. Tada galime lyginti kūrinį su jau žinomais to žanro pavyzdžiais, sieti su to žanro kontekstu. Pavyzdžiui, skaitomą pasaką siejame su liaudies kūryba ir pasakų pasauliu, detektyvinį romaną – su jau mums žinomais detektyvais.

Naujųjų laikų literatūroje rašytojas ne visada laikosi tradicinio žanro reikalavimų, pavyzdžiui, eilėraštis parašomas proza, prozinis pasakojimas atveria sudėtingą vidinį veikėjo pasaulį, o ne pateikia veikėjų ir veiksmo aprašymą.

 

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kaip žanro atpažinimas padeda suvokti skaitomą kūrinį?
  2. Apibūdinkite pasirinktą žanrą, pateikite 2–3 literatūros kūrinių pavyzdžius. Aptarkite juos kreipdami dėmesį į tam žanrui būdingus bruožus.
  3. Išrinkite iš lentelės tuos žanrus, kurių neatpažįstate, negalite apibūdinti. Pasidalykite darbą su bendraklasiais ir pasirenkite paaiškinti po vieną jums neaiškų žanrą. Medžiagos ieškokite bibliotekoje arba internete.
  4. Pasvarstykite, kodėl poema įrašyta ir prie epikos, ir prie lyrikos žanrų.
  5. Kuriems dramos žanrams priskirtumėte šias frazes:
    1. veikėjas – turtingos dvasios, galingų aistrų, didelių siekių asmenybė;
    2. atsisakoma pagrindinių dramos požymių: nuoseklaus veiksmo, konflikto, charakterių;
    3. sudėtingi gyvenimo klausimai keliami tarsi juokais?
  6. XVII a. viduryje, Klasicizmo laikais, Europoje susiformavo griežta literatūros žanrų teorija. Manyta, kad poetinėje kūryboje pagrindinis vaidmuo tenka protui, o ne vaizduotei ar įkvėpimui. Todėl poetas, jei nori sukurti tobulą kūrinį, privalo laikytis griežtų taisyklių. Nikola Bualo (Nicolas Boileau1636–1711), prancūzų poetas ir literatūros kritikas, šias taisykles sueiliavo ir savo kūrinį pavadino „Poezijos menas“ (1674). Perskaitykite keletą kūrinio ištraukų ir pasvarstykite, kurį lyrikos žanrą galima įrašyti praleistų žodžių vietoje.
    ***
    ................. – kitokia: veidas jos išbalęs,
    ​Ir palaidais plaukais su liūdinčiais kartu
    ​Kaip gyvas gedulas ji stovi ties karstu.​​
    ***
    Veržli, valdinga ............. verpias į padanges
    ​Ir įspūdingai šneka su dievais tenai;
    ​Orumo nepraranda niekados jinai,
    ​Ar kai Olimpijoje šlovina atletą,
    ​Ar kai lenktynininką sveikina dulkėtą,
    ​Ar kai Achilą veda žygdarbių keliais <...>​​
    ***
    <...> Dievas kaprizingas, kaip girdėt man teko,
    ​Nubaust norėdamas posmuotojus šaunius,
    ​Išrado jiems .................... rėmus plieninius, <...>
    ​Ir skaičius skiemenų, ir ritmas – nustatytas;
    ​Toksai eilėraštis – nelyginant granitas.
    ***
    ................. – laisvesnė; pašaipi, glausta,
    ​Dažnai ji tenkinas dviem rimais pagreta <...>
    ​Linksma, gera išdaiga – aišku, ne bėda,
    ​Tik saiko peržengti nereikia niekada.
    ​Tuo ničnieko nepešit, galit būti ramūs,
    ​Kad ir labai nuodingos jūsų ................. .​​​​

    Vertė Aleksys Churginas
  7. Aptarkite, kaip apibūdinami ištraukose minimi lyrikos žanrai, kokios jų savybės išryškinamos.

Prozos žanrai

Ankstesniais mokslo metais jau buvo aptarti pasakojamieji tautosakos žanrai: padavimai, legendos, mitai, pasakos, liaudies kūrybai artimos literatūrinės pasakos. Buvo minėti ir apsakymas, novelė, apysaka, romanas. Dabar juos aptarsime detaliau. Pirmiausia jie skiriasi apimtimi – apsakymas ir novelė yra trumpi pasakojimai, juose vaizduojami keli veikėjai, įvykių laikas ir erdvė riboti. Apysaka ir romanas būna gerokai ilgesni, neretai rašomi romanų ciklai, sudaryti iš kelių knygų. Skirtumai tarp apsakymo ir novelės ar apysakos ir romano ne visuomet aiškūs, dažnai autorius pats priskiria savo kūrinį kuriam nors žanrui. Pavyzdžiui, smulkiosios prozos meistrės Bitės Vilimaitės kūriniai vadinami apsakymais, nors sandara jie panašesni į noveles.

Žanrines taisykles turi ir negrožinės prozos tekstai: laiškai, atsiminimai, reportažai, apybraižos (pasakojimas apie kokį nors asmenį ar įvykį), interviu ir kt.

Šiame vadovėlyje prozinius pasakojimus skirstysime į dvi dalis: smùlkiąją pròzą (novelė ir apsakymas) ir stambiąją pròzą (apysaka ir romanas).

KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Prisiminkite anksčiau skaitytus kūrinius ir pateikite tiek smulkiosios, tiek stambiosios prozos pavyzdžių, nurodykite jų žanrus.
  2. Pasirinkite mėgstamą lietuvių ar užsienio rašytoją ir aptarkite jo kūrybą žanriniu požiūriu.
Please wait