Chapter 1.1 (Gamtos mokslai 5 kl)

Įvadas

Jūs atsiverčiate naują vadovėlį. Pradedame mokytis apie gamtą, gamtos reiškinius ir žmogų. Tai ypatingas mokslas. Gamtos mokslai ne tik padeda mums suprasti gamtos dėsnius, gamtos reiškinius, tokius kaip lietų, vėją, perkūniją ir daugelį kitų, bet jie padėjo ir padeda pasigaminti daug naujų medžiagų, kurti naujus mechanizmus. Gamtos mokslų atradimai palengvina mums gyvenimą, pasitelkdami juos, išmokome įveikti ligas, nukeliauti į kosmosą, pažinti dangaus kūnus.

Dabartiniame pasaulyje yra tūkstančiai skirtingų mokslų sričių. Tačiau ypatingą vietą tarp jų visų užima tie mokslai, kurie tiria žmogų kaip gamtos dalį, jį supančią gyvąją ir negyvąją gamtą. Gamtos mokslai aprašo visatoje vykstančius procesus. Šie mokslai skirstomi į atskiras šakas: biològiją, chèmiją, fiziką (1 pav.). Biologija – mokslas apie gyvąją gamtą. Biologijos tyrimai padeda vis geriau pažinti ir suprasti gyvąją gamtą, ryšius tarp organizmų ir tai, kaip esame nuo jos priklausomi, taip pat kokią didelę (deja, ne visada teigiamą) įtaką jai darome. Chemija – mokslas, tiriantis medžiagas, jų savybes ir kitimą. Fizika tiria negyvosios gamtos reiškinius.

Kasdien daugybė mokslininkų gilinasi į šiuos mokslus ir skelbia savo tyrimų rezultatus, o remiantis jų atradimais kuriami nauji gaminiai. Ar galite įsivaizduoti, kad prieš 200 metų žmonės nieko nežinojo apie elektrą? 1800 m. italas Alesandras Džuzepė Volta (Alessandro Giuseppe Volta, 1745–1827) sukūrė elektros bateriją, o britas Maiklas Faradėjus (Michael Faraday, 2 pav.). 1821 m. sukonstravo pirmą elektros variklį. Prasidėjo elektros amžius, jis iš esmės pakeitė žmonių gyvenimą.

2 pav. Maiklas Faradėjus (1791–1867)

Kai prieš beveik 200 metų buvo sukonstruota garo mašina ir atsirado bėgiais važiuojantis traukinys, tai prilygo didžiausiam stebuklui. Sukonstruoti garo varikliais varomi garlaiviai, o vėliau buvo sukurtas ir automobilis (3 pav.). Žmonės įgijo galimybę daug greičiau keliauti.

3 pav. Vokiečių inžinieriaus Karlo Benco (Karl Benz, 1844–1929) sukurtas pirmasis benzininis automobilis

Kiek daugiau nei prieš šimtą metų išmokome pakilti į orą – tada sukurti pirmieji lėktuvai. Visais laikais žmogus, stebėdamas gamtą, mokėsi iš jos ir taikė jos dėsnius technikoje. Beveik prieš 70 metų pirmasis žmogus pamatė Žemę iš kosmoso. Dar po kelerių metų pirmieji žmonės išsilaipino Mėnulyje. Prieš 40 metų niekas nežinojo apie mobiliuosius telefonus, o skaičiavimo mašinos – pirmieji kompiuteriai – sunkiai tilpdavo į salės dydžio patalpą. Šie atradimai ne tik palengvina gyvenimą, bet ir keičia mūsų aplinką. Medicinos laimėjimai padeda ilginti žmonių gyvenimo trukmę, nuolat atsiranda naujų vaistų, medicinos tyrimų įrangos (4 pav.).

4 pav. Šiuolaikinė medicinos įranga

Viskas vystosi nepaprastu greičiu, randasi vis naujų gaminių ir jų gamybos būdų – naujų technologijų. Dabar sunkiai berastume pasaulyje vietą, kurioje nieko nebūtų žinoma apie naujausius atradimus, kur nebūtų automobilių, telefonų, radijo ryšio. Mokydamiesi gamtos mokslų, ne tik suprasite, kaip atsiranda įvairūs daiktai ir kaip paaiškinti gamtoje vykstančius pokyčius. Tikimės, jog ir patys tapsite aktyviais gamtos saugotojais, kad mūsų Žemė būtų tinkama gyventi dar daugybę metų.

Tai įdomu! 

1982 m. Lietuvõs mokslininkai pirmieji kosmose nesvarumo sąlygomis išaugino baltažiedį vairenį. Alfonso Merkio (1927–2016) vadovaujami Botanikos instituto Augalų fiziologijos laboratorijos darbuotojai sukūrė ir į kosminę stotį „Salut 7“ išsiuntė aparatą „Fiton 3 – miniatiūrinę oranžeriją. Šioje oranžerijoje iš sėklos išaugęs baltažiedis vairenis pražydo ir suformavo naujas gyvybingas sėklas.

Please wait