Chapter 8.2 (Istorija 5)

Vasario 16-osios Lietuvos kūrimas (11 tema)

Šioje temoje MES

  • Išsiaiškinsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aplinkybes.
  • Išnagrinėsime 1918 m. vasario 16-osios aktą.
  • Susipažinsime su detektyvine Nepriklausomybės Akto istorija.

Kelias nepriklausomybės atkūrimo link

Vasario 16-oji mūsų valstybės kalendoriuje ypatinga diena, juk šią dieną švenčiame Lietuvos valstybės atkūrimą! Taigi ji tokia pat svarbi kaip liepos 6-oji – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Tai dar vienas mūsų šalies gimtadienis, todėl keliame vėliavas ir džiaugiamės (11.1 pav.), kad 1918 m. pavyko atkurti 1795 m. sunaikintą valstybę.

11.1 pav. Vasario 16-ąją Vilnius ir kiti Lietuvos miestai bei miesteliai nušvinta mūsų vėliavos spalvomis.

Lietuvą daugiau nei šimtą metų valdė Rusijos imperija, padėtis pasikeitė XX a. pradžioje (1914 m.) prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui. Šiame kare tarpusavyje kovojo daug valstybių, bet kelios buvo pagrindinės: sąjungininkės Rùsija, Didžióji Britãnija ir Prancūzijà kovojo su taip pat sąjungą sudariusiomis Vokietijos ir AustrijosVengrijos imperijomis. 1915 m. Vokietijai pavyko užimti Rusijos vakarų teritorijas, taigi ir Lietuvos žemes. Taip Rusijos imperijos okupaciją pakeitė Vokietijos imperijos okupacija. Lietuva ir toliau buvo nelaisva, vokiečiai nė negalvojo suteikti jai nepriklausomybės. Kraštas buvo naudojamas karo reikmėms: kertami miškai, ūkininkai privalėjo atiduoti didelę dalį derliaus, gyvenimas buvo labai sunkus.

Tačiau karas suteikė kraštui galimybę išsivaduoti ir vėl gyventi nepriklausomoje valstybėje. Jonas Basanavičius, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Antanas Smetona ir daugelis kitų lietuvių veikėjų tai suprato. Nors tikslas buvo aiškus – atkurti valstybę, vis dėlto iškilo daug klausimų, į kuriuos reikėjo rasti atsakymus. Kokie tai buvo klausimai? Kada ir kaip paskelbti apie nepriklausomybės atkūrimą? Kas turėtų apie jį paskelbti? Ar vokiečių valdžia leis tapti laisviems? Kokios bus atkuriamõs valstybės ribos? O gal verta atkurti bendrą valstybę su Lenkija? Tikriausiai klausimų buvo ir daugiau, tad veiklūs lietuviai stengėsi į juos atsakyti tiek susirinkę grupelėmis, tiek skelbdami straipsnius spaudoje.

Ypač svarbus norinčių atkurti nepriklausomybę lietuvių susirinkimas – Vilniaus (arba Lietuvių) konferencija – įvyko Vilniuje 1917 m. rugsėjį (11.2, 11.3 pav.). Dalyvavo daugiau nei 200 lietuvių, siekiančių susitarti dėl mūsų valstybės atkūrimo. Nors rugsėjo 18–22 d. vykusiuose posėdžiuose Lietuvos valstybė nebuvo atkurta, buvo priimti keli svarbūs nutarimai: pirma, kad turi būti atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė ir ji turi būti demokratinė; antra, kad Lietuvos valstybės pagrindus turi nustatyti gyventojų išrinktas Steigiamasis Seimas, kuris dirbtų Vilniuje. Iš konferencijos dalyvių buvo išrinkta 20 asmenų į Lietuvos Tarybą. Jai buvo patikėtas pagrindinis uždavinys – paskelbti, kad atkuriama Lietuvos valstybė.

11.2 pav. Daugiau nei 200 lietuvių dalyvavo Vilniaus konferencijoje. Posėdžiai vyko dabartinio Vilniaus senojo teatro pastate.
11.3 pav. Šiame pastate vyko Vilniaus konferencija. Dabar čia įsikūręs Vilniaus senasis teatras.

Klausimai ir užduotys

  1. Lietuva valstybingumą prarado 1795-aisiais, o atgavo 1918 metais. Kiek metų ji buvo okupuota? Išvardykite valstybes, kurios Lietuvą buvo okupavusios 1795–1918 metais.
  2. Kuris Vilniaus konferencijos nutarimas jums atrodo svarbesnis? Kodėl taip manote?
  3. Vadovėlyje paminėti klausimai, kurie kilo siekiantiems atkurti mūsų valstybę žmonėms. Koks dar klausimas, jūsų manymu, galėjo jiems kilti? Užrašykite jį ir paaiškinkite, kodėl jis galėjo būti svarbus.

Tyrinėkite

Pasidomėkite, kodėl Lietuvos moterys protestavo prieš Vilniaus konferenciją. Kaip manote, ar jos buvo teisios? Atsakymą pagrįskite.

Nepriklausomybės Akto pasirašymas

Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodytų paprasta. 20 asmenų susirenka, surašo tekstą, jį pasirašo, ir valstybė atkurta. Deja, viskas buvo daug sudėtingiau, nes reikėjo bent iš dalies susitarti su tuo metu kraštą valdžiusia Vokietija. O ši nenorėjo suteikti nepriklausomybės. Be to, tarp Lietuvos Tarybos narių nebuvo visiško sutarimo. Tačiau sunkumai netrukus buvo įveikti.

1918 m. vasario 16 d. buvo šalta, paryčiais temperatūra nukrito iki minus 17 laipsnių, šiek tiek pasnigo. Įdienojus oras kiek sušilo, tačiau vis tiek buvo šalta. Ir šiais laikais būna tokių žiemų. Taigi reikėjo iškūrenti krosnis. Jomis buvo apšildomi ne tik kaimo, bet ir miesto gyventojų būstai, panašiai kaip jūsų sodybose. Malkos buvo gana brangios, nes kraštą okupavę vokiečiai medieną naudojo karo reikmėms. Šaltą vasario 16 d. įvyko du Lietuvos Tarybos posėdžiai. 20 Tarybos narių (11.4 pav.) iš įprastos posėdžių vietos J. Basanavičiaus bute persikėlė į Štralio namą (taip vadintas, nes tokia buvo pastato savininko pavardė) Pilies gatvėje. Šiame name veikė Lietuvių draugija nukentėjusiems dėl karo šelpti, dalis Lietuvos Tarybos narių buvo jos nariai. Posėdžių vietą pakeitė dėl paprastos priežasties – ten buvo šilčiau.

11.4 pav. Dar iki Nepriklausomybės Akto priėmimo fotografė Aleksandra Jurašaitytė 1917 m. įamžino Lietuvos Tarybos narius. Ar galite juos atpažinti?

Nors Lietuvos Tarybos pirmininko pareigas ėjo Antanas Smetona, pirmajam tos dienos posėdžiui pirmininkavo J. Basanavičius. Iš susirinkusiųjų jis buvo vyriausias amžiumi, be to, ilgiausiai ir veikliai siekė atkurti Lietuvos valstybingumą, vėliau net bus vadinamas tautos patriarchu. Taip buvo siekiama išreikšti jam pagarbą, be to, A. Smetona ne itin gerai sutarė su kai kuriais Tarybos nariais. Apie 13 val. J. Basanavičius perskaitė nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Šis dokumentas, įprastai vadinamas Nepriklausomýbės Aktù, buvo mūsų valstybės atkūrimo pradžia, todėl tą atkūrimo laikotarpį galime vadinti Vasario 16-osios Lietuva.

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos posėdyje Jonas Basanavičius perskaitė:

„Lietuvos Taryba savo posėdyje vasario m. 16 dien. 1918 m. vienu balsu nutarė kreiptis į Rusijos, Vokietijos ir kitų valstybių vyriausybes šiuo pareiškimu: Lietuvos Taryba, kaipo vienintelė lietuvių tautos atstovybė, remdamos pripažintąja tautų apsisprendimo teise ir lietuvių Vilniaus konferencijos nutarimu rugsėjo mėn. 18–23 d. 1917 metais, skelbia atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis. Drauge Lietuvos Taryba pareiškia, kad Lietuvos valstybės pamatus ir jos santykius su kitomis valstybėmis privalo galutinai nustatyti kiek galima greičiau sušauktas Steigiamasis Seimas, demokratiniu būdu visų jos gyventojų išrinktas. Lietuvos Taryba, pranešdama apie tai . . . . . . . . . . . . . . . . .  . .  vyriausybei, prašo pripažinti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Vilnius, vasario 16 d. 1918 m.

„Lietuvos Tarybos 1918 02 16 posėdžio protokolas“, kn. Lietuvos Taryba ir nepriklausomos valstybės atkūrimas 1914–1920 m. dokumentuose, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2017.

Klausimai ir užduotys

  1. Kuri institucija paskelbė šį dokumentą?
  2. Kodėl šaltinyje rašoma, kad buvo nutarta kreiptis į Rusijos, Vokietijos ir kitų valstybių vyriausybes?
  3. Nurodykite du dokumente minimus dalykus, kuriais remiantis buvo priimtas šis nutarimas.
  4. Koks esminis šiame šaltinyje minimas pareiškimas? Kuo jis svarbus Lietuvos valstybei?
  5. Kuri institucija turėjo nustatyti Lietuvos valstybės pamatus? Kaip ji turėjo būti sudaryta?

Įvykus balsavimui, pirmasis Aktą pasirašė J. Basanavičius, patvirtindamas savo požiūrį į valstybės atkūrimą. Po jo, pagal abėcėlę, pasirašė ir visi kiti Lietuvos Tarybos nariai. Visi 20 asmenų, kurie pasirašė šį istorinį dokumentą – naujo mūsų valstybės etapo pagrindą, – vadinami signatãrais, kitaip tariant, pasirašiusiaisiais, o pastatas, kuriame nutarimas buvo priimtas, šiandien vadinamas Signatarų namais (11.5 pav.). Juose įkurta ekspozicija (11.6 pav.) pasakoja apie šį istorijos įvykį. Gal jums teko ten apsilankyti? Jei ne, raskite laiko ir galimybių nuvykti į Signatarų namus ir pajusti daugiau nei prieš 100 metų vykusio posėdžio dvasią.

11.5 pav. Signatarų namai. Juose veikiančio muziejaus ekspozicija mus nukelia į 1918 metus.
11.6 pav. Šiame kambaryje 1918 m. vasario 16 d. buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas.

Vasario 16-osios akto signataras Petras Klimas savo dienoraštyje 1918 m. rašė:

„Šiandien 12–3 val. dieną Lietuvos Komiteto bute, Didžioji gatvė 30-2, mažam kambary susikimšusi Taryba „paskelbė“ vienu balsu Lietuvos nepriklausomybę. Tai yra susijungusios Tarybos vaisius. Tai yra ir pamatinės reikšmės aktas Lietuvos istorijoje. <…>

Tą pačią dieną 5–6 val. vakaro Šaulys Tarybos nutarimą pranešė užsienio reikalų ministerijos atstovui ir prašė leisti paskelbti laikraščiuose. Vakare nuo 6 val. buvo paskutinis posėdis (6 sesijoje). Aptarėme instrukcijas delegacijai į Berlýną. Buvo ir kitų klausimų.“

P. Klimas, Dienoraštis: 1915.XII.1–1919.I.19, Čikaga: Algimanto Mackaus knygų leidimo fondas, 1988, p. 224–225.

Klausimai ir užduotys 

  1. Kur, anot P. Klimo, buvo susirinkusi Lietuvos Taryba? 
  2. Kaip dienoraščio autorius vertina Nepriklausomybės Aktą? Atsakymą pagrįskite šaltinio citatomis.
  3. Kokie buvo tolesni Lietuvos Tarybos narių veiksmai priėmus Nepriklausomybės Aktą?

Klausimai ir užduotys

  1. Kas pirmininkavo Lietuvos Tarybos posėdžiui 1918 m. vasario 16 dieną? Paaiškinkite, kodėl būtent jis.
  2. Kodėl Lietuvos Tarybos posėdis, kuriame buvo priimtas Nepriklausomybės Aktas, vyko Štralio name?
  3. Kiek signatarų patvirtino Nepriklausomybės Aktą? Kodėl šie žmonės vadinami signatarais?

Tyrinėkite

Pasidomėkite, kaip Nepriklausomybės Akto pasirašymas kasmet švenčiamas prie Signatarų namų.

Ar 1918 m. vasario 16 dieną Lietuva tapo laisva?

Nors Nepriklausomybės Aktas ir buvo pasirašytas, visiškos nepriklausomybės teko palaukti. Juk reikėjo visiems krašto gyventojams ir užsienio šalims, ypač Vokietijai, pranešti apie priimtą nutarimą ir pareikšti, kad lietuviai dabar patys valdys savo valstybę. Nei viena, nei kita nebuvo paprasta.

Kaip geriausiai paskleisti svarbią žinią tarp daugybės gyventojų? Šiais laikais galėtume paskelbti socialiniuose tinkluose arba per televiziją. Tuo metu tokių galimybių nebuvo, net ir radijo nebuvo. Todėl buvo panaudota tuo metu įprasta žmonių informavimo priemonė – laikraštis. Nepriklausomybės Aktas buvo išspausdintas laikraštyje „Lietuvos aidas“ (11.7 pav.). Vokiečiai apie tai sužinojo ir konfiskavo visus tos dienos „Lietuvos aido“ egzempliorius. Tik apsukrių žmonių dėka šiek tiek egzempliorių buvo paslėpta ir vėliau išplatinta. Taigi žinia, kad buvo priimtas istorinis nutarimas, plito iš lūpų į lūpas ir plačiai pasklido.

11.7 pav. Vokiečių valdžios konfiskuotas „Lietuvos aido“ numeris, kuriame išspausdintas Nepriklausomybės Aktas.

Apie priimtą nutarimą kuo skubiau reikėjo pranešti ir Vokietijai. Buvo aišku, kad Lietuvą valdantys vokiečiai nenori, jog apie jį sužinotų Berlýne ir kitose Vokietijos vietose. Todėl buvo rastas patikimas vokietis žurnalistas, kuris vyko į Berlýną. Kadangi Lietuvos Tarybos nariai buvo sekami, Akto nuorašą šiam žurnalistui pasiryžo perduoti signataro A. Smetonos žmonos sesuo Jadvyga Chodakauskaitė (11.8 pav.). Naktį ji slapta susitiko su vokiečiu žurnalistu. Jis paslėpė dokumentą tarp savo daiktų ir saugiai nugabeno į Berlyną. Netrukus Lietuvos Nepriklausomybės Aktas buvo paskelbtas vokiečių spaudoje. Kiek vėliau ir Vokietijos valdžios atstovai gavo Lietuvos Tarybos pranešimą. Jiems tai labai nepatiko ir reikšmės Aktui jie nesuteikė. Lietuviams teko laukti geresnių laikų, ir jie atėjo 1918 m. pabaigoje, lapkričio mėnesį, kai Vokietija karą pralaimėjo ir susidarė palankios sąlygos įvykdyti Nepriklausomybės Akto nuostatas.

11.8 pav. Jadvyga Chodakauskaitė prisidėjo prie Nepriklausomybės Akto nusiuntimo į Vokietiją.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite J. Chodakauskaitės vaidmenį viešinant Nepriklausomybės Aktą.
  2. Paaiškinkite, kodėl apie priimtą Nepriklausomybės Aktą reikėjo pranešti Vokietijos valdžiai.
  3. Paaiškinkite, kodėl apie priimtą Nepriklausomybės Aktą reikėjo pranešti visuomenei. Kokiais dviem būdais tai buvo padaryta?
  4. Kodėl Vokietijos valdžia nenorėjo, kad Nepriklausomybės Aktas būtų paskelbtas?

Vasario 16-osios akto detektyvas

Žinoma, kad 1918 m. vasario 16 d. buvo pasirašytas ne vienas Nepriklausomybės Akto egzempliorius. Kodėl jų reikėjo? Signatarų pasirašytas Akto originalas buvo tarsi pagrindinis dokumentas. Be to, buvo pasirašytas Akto dublikatas, kuris prireikus turėjo atstoti originalą. Taip pat buvo pasirašyti Akto nuorašai, skirti užsienio šalių vyriausybėms. Visi šie Nepriklausomybės Akto egzemplioriai buvo patvirtinti visų Lietuvos Tarybos narių parašais.

Pasirašytą Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą saugoti apsiėmė posėdžiui pirmininkavęs J. Basanavičius. Matyt, juo labiausiai pasitikėta. Aktą galėjo konfiskuoti vokiečiai ar perimti kiti piktavaliai, todėl reikėjo paslėpti. J. Basanavičiui tai puikiai pavyko – originalas iki šiol nerastas. O Nepriklausomybės Akto dublikatas buvo saugomas su kitais mūsų valstybės dokumentais Prezidento kanceliarijos archyve. Tačiau ir jis dingo, kai 1940 m. Lietuvą okupavo sovietai.

Ilgą laiką Nepriklausomybės Akto tekstas buvo žinomas iš kopijų, nes neturėjome originalių dokumentų. 2017 m. Lietuvą apskriejo džiaugsminga žinia – Vokietijos diplomatiniame archyve profesorius Liudas Mažylis rado originalų Nepriklausomybės Aktą, tiksliau, Akto nuorašą, kuris buvo skirtas Vokietijos vyriausybei (11.9 pav.). Šis dokumentas buvo atgabentas į Lietuvą ir kurį laiką eksponuotas Signatarų namuose, o vėliau grįžo į Vokietijos diplomatinį archyvą. Svarbus atradimas patvirtino paprastą taisyklę: kas ieško, tas randa!

11.9 pav. Profesoriaus Liudo Mažylio Vokietijos diplomatiniame archyve rastas vienas iš Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto nuorašų

Taigi mūsų Nepriklausomybės Akto detektyvas dar nėra iki galo išnarpliotas. Gal jūs imsitės šio tyrimo? Tačiau net ir neradus Akto originalo niekas negali paneigti, kad 1918 m. vasario 16 d. mūsų signatarai atkūrė Lietuvos valstybę, kuri vėliau buvo stiprinama. Todėl kasmet vasario 16 dieną švenčiame, kad ir koks būtų oras: šaltas, vėjuotas ar lietingas!

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl Lietuvos Tarybos nariai 1918 m. vasario 16 d. posėdyje pasirašė ne vieną Nepriklausomybės Akto egzempliorių?
  2. Kodėl Nepriklausomybės Akto originalas buvo perduotas saugoti J. Basanavičiui? Koks Nepriklausomybės Akto originalo likimas?
  3. Kaip manote, ar verta ieškoti dingusių Nepriklausomybės Akto egzempliorių? Atsakymą pagrįskite.

Tyrinėkite

Pasidomėkite, kaip profesoriui L. Mažyliui pavyko rasti vieną iš Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto nuorašų.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Paaiškinkite, kaip Vilniaus konferencija susijusi su 1918 m. vasario 16 d. pasirašytu Nepriklausomybės Aktu. Nurodykite ne mažiau kaip dvi sąsajas.
  2. Nurodykite ne mažiau kaip tris Nepriklausomybės Akto nuostatas. Kuri iš jų, jūsų manymu, svarbiausia? Kodėl taip manote?
  3. Kodėl Nepriklausomybės Akto istorija panaši į detektyvą? Kuri šio detektyvo dalis jums įdomiausia? Paaiškinkite, kodėl.

TYRINĖKITE

Sužinokite daugiau apie Lietuvos Tarybos narius. Naudodamiesi knygomis ir internetu išsiaiškinkite: a) iš kurios vietovės kilęs kiekvienas Lietuvos Tarybos narys; b) kuriam luomui (valstiečių, bajorų, miestiečių ir kt.) priklausė; c) kokį turėjo išsilavinimą (vidurinį, aukštąjį ir pan.); d) kokio buvo amžiaus pasirašydamas Nepriklausomybės Aktą; e) kitus svarbius duomenis.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Ar jums svarbu dalyvauti švenčiant arba minint Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto pasirašymo dieną? Atsakymą pagrįskite.

Please wait