Pasitikėjimas žmogumi – naujųjų laikų pradžia
Po viduramžių prasideda naujieji laikai, kurie pasižymi įspūdingais technikos išradimais, tolimomis kelionėmis, bet svarbiausia – pasikeičia požiūris į žmogų. Pabrėžiama jo laisvė ir orumas, pasitikima jo proto galia, vertinamas žmogaus kūrybiškumas. Neatsitiktinai naujųjų laikų pradžia vadinama Atgimimu arba Renesansu.
Tai laikas, kai Johanas Gutenbergas išrado knygų spausdinimą (laiko juostoje įrašykite datą 1454 m.). Spausdinama būdavo taip: iš švino išlietos raidelės būdavo sudedamos į eilutes, ištepamos dažais ir ant jų prispaudžiamas popieriaus lapas. Tada lapus surišdavo į knygas.
- Pasidomėkite, kokias knygas žmonės skaitė iki spausdinimo išradimo.
- Kokia buvo pirmoji lietuviška knyga? Kada ji išspausdinta? Datą įrašykite į laiko juostą.
- Kas gali pakeisti knygas šiais laikais, kai atsirado naujų elektroninių galimybių?
Atgimimo laikais Mikalojus Kopernikas aukštyn kojom apvertė žmogaus supratimą apie dangaus kūnus. Tradicinę nuomonę apie Žemę, kaip pasaulio centrą, jis keičia kita: Žemė sukasi aplink Saulę.
Kopernikas rašė:
„Po ilgų tyrinėjimų aš pagaliau įsitikinau, kad Saulė yra nejudri žvaigždė, apsupta planetų, kurios sukasi aplink ją – savo centrą ir žibintą, kad Žemė yra svarbiausia planeta, paklūstanti trigubam judėjimui; kad visi dienos bei nakties ir metų kaitos reiškiniai, periodiškai pasikartojantys sezonai, visi šviesos ir su ja susiję atmosferos temperatūros svyravimai – tai Žemės sukimosi aplink Saulę ir apie savo ašį pasekmė.“
- Iš pradžių tarpusavyje aptarkite Koperniko pastebėjimus. Kurie jo žodžiai šiandien yra laikomi teisingais, o kuriuos paneigė tolesnė mokslo raida? Pasidomėkite, kada ir kur gyveno Kopernikas. Įrašykite jo gyvenimo metus į laiko juostą.
Atgimimo laikais iškilo daug talentingų asmenybių, kurios neapsiribojo kokia nors viena veiklos sritimi. Jau minėtas Kopernikas tyrinėjo ne tik dangaus kūnus, bet buvo ir gydytojas, matematikos profesorius, kunigas. Viena žymiausių šio laikotarpio asmenybių – italas Leonardas da Vinčis. Jis – tapytojas, skulptorius, architektas, inžinierius, žmogaus kūno sandaros tyrinėtojas, rašytojas.
Leonardas da Vinčis – žymiojo paveikslo „Mona Liza“ autorius, jis kūrė skraidymo aparatus, aprašė nusileidimo po vandeniu galimybes, sukonstravo dengtą šarvuotą vežimą, kuris kaip šiandieninis tankas gali įsiveržti į priešo gretas.
- Įsižiūrėkite į Leonardo da Vinčio sukurtą skraidymo aparatą. Ką jis primena, kaip jis gali pakilti?
- Gruodžio mėnesį buvo kalbėta apie Kolumbo, Magelano keliones. Pasidomėkite, kada jos vyko, ir pažymėkite tai laiko juostoje.
- Pasvarstykite, kokie šių dienų išradimai praėjus šimtui metų atrodys patys reikšmingiausi. Sudarykite jų sąrašą.
Užduotys
teigė, kad Žemė sukasi aplink Saulę.
išrado knygų spausdinimą.
yra žymaus paveikslo „Mona Liza“ autorius.