Chapter 7.5 (Pasaulio pažinimas 3 kl.)

Žmogaus energija. Kaip ją naudojame?

Žmogaus energija. Kaip ją naudojame?

Sakoma, kad žmonės pasigamina jiems reikalingos energijos. Tačiau tai neįmanoma – mes tik vienokią energiją paverčiame kitokia.

Iki šiol stebimės senovės statiniais, jų didingumu. Ypač mums smalsu, kaip pavyko tokius statinius sukurti neturint šiuolaikinės technikos – mašinų, kranų, variklių. Jau gilioje senovėje žmonės stengėsi paprastaisiais mechanizmais palengvinti darbą arba sustiprinti jais savo energiją. Pastudijavę senovinius piešinius, istorikai nusprendė, kad statant piramides labai pravertė svertas.

  • Kodėl antrame piešinėlyje mažesnis akmuo išlaiko pusiausvyrą su didesniu? Kaip galėtume tuo pasinaudoti?

Ypač žmogui gelbsti paprasčiausias ratas, kurį panaudodami labai palengviname savo darbus ir sutaupome energijos. Niekas nenuginčys, kad sunkų daiktą lengviau vežti ratukais negu nešti...

Dar didesnių laimėjimų žmonės pasiekė, pamatę, kad vieno rato judesį galima perduoti kitam ratui. Taip veikia daugybė įvairių mechanizmų – taip pat ir dviratis.

Mindami dviratį, savo raumenų energiją perduodame priekinei jo žvaigždutei, tada energija grandine pasiekia žvaigždutes, pritvirtintas prie galinio rato. Šis sukasi ir stumia dviratį pirmyn.

Dviratis – paprastas pavaros pavyzdys. Perduodami vieno rato judesį kitam, lengviau galime įveikti užduotį – pavyzdžiui, važiuodami dviračiu įkalnėn įjungiame tokią pavarą, kad minti būtų lengva, tačiau kojomis darbuotis tenka daugiau – užduotis atliekama ilgesniu, bet mažiau jėgos reikalaujančiu darbu.

Panašiai veikia ir automobilio pavaros – pradėdami važiuoti, įjungiame „galingiausią“ pirmą pavarą, o kai automobilis įsibėgėja, naudojame aukščiausią „greitąją“ pavarą.

Sukant didesnį ratą ir juo išjudinant mažesnį, sukti bus sunku, tačiau mažasis ratas suksis greitai. O, sukant mažą ratą, jo sukamas didesnysis judės lėtai, tačiau jį išjudinti bus lengva.

  • Tėtis ir sūnus ruošiasi suptis sūpuoklėmis. Abu sveria skirtingai. Kaip tinkamai susėsti ant sūpuoklių, kad pavyktų suptis?

  • Paimkite 30 cm liniuotę. Padėkite ją kaip sūpuokles ant gulinčių pieštukinių klijų, prieš tai juos lengvai prilipinę prie stalo plastilinu. Pamėginkite padėti liniuotę taip, kad nė vienas jos galas nesiliestų prie stalo. Kaip manote, ties kuriuo skaičiumi liniuotė remsis į klijus? Kodėl taip manote?
  • Svarstyklės taip pat veikia kaip svertas. Kaip manote, kodėl šios svarstyklių dalys būtinai turi būti vienodo ilgio?
  • Kodėl butelio atidarytuvo paveikslėlis taip pat iliustruoja svertą? Kaip manote, kuo šis svertas skiriasi nuo sūpuoklių ir svarstyklių? Ar ilgesnė atidarytuvo rankena padėtų butelį atidaryti lengviau?

  • Paveikslėlyje matote du karučius. Kaip manote, kurį lengviau vežti? Kodėl?

Užduotys

  • Sodininko žirklės
  • Karutis
  • Butelio atidarytuvas
  • Žaislas
Please wait