Gyvybės vanduo
Žmonės visada norėjo būti sveiki, kuo ilgiau gyventi ar net būti nemirtingi. Iš tokių svajonių atsirado daugybė pasakų apie gyvybės vandenį, amžinos jaunystės šaltinį, jaunystės eliksyrą ir kitokius stebuklus, kurių ieškodami pasakų herojai patiria daug nuotykių.
Ilgalaikiai gamtos stebėjimai ir patirtis pamažu padėjo žmonijai gelbėtis nuo ligų ar gydytis. Dabar daugelis žinome, kad trauklapis stabdo kraujavimą, valerijono šaknys ramina, o liepų žiedai verčia prakaituoti ir mažina temperatūrą. Tokie ir buvo pirmieji vaistai. Dažnai žmones, išmanančius tokias augalų savybes, vadindavo raganiais ar burtininkais, nes jų veikla atrodydavo nesuprantama ir paslaptinga.
Ilgainiui pradėti gaminti sintetiniai vaistai – cheminių medžiagų mišiniai, vienaip ar kitaip veikiantys mūsų organizmą ir padedantys išgyti. Taip atsirado mums žinomos piliulės ir kitokie sintetiniai medikamentai. Dabar jie kuriami didelėse moderniose laboratorijose ir gaminami gamyklose.
Tokie vaistai labai pailgino žmonių gyvenimą, išgelbėjo nuo daugybės ligų, o skiepai – ir nuo daugelio epidemijų.
Medicinos ir technikos laimėjimai ypač pakeitė neįgalių žmonių gyvenimą. Jau įpratome matyti žmones su ratukais sportuojančius, keliaujančius lėktuvais, traukiniais ir automobiliais, dirbančius kompiuteriu.
Per nelaimingus atsitikimus ir per karus žmonės kartais netenka galimybės judėti ar atlikti kokius nors veiksmus. Šiuolaikinės technologijos gelbsti neįgaliesiems, nes suteikia galimybę laisvai judėti ir sportuoti.
Anksčiau nedaug dėmesio buvo skiriama tam, kad aplinka būtų pritaikyta neįgaliesiems, ir jie laiką dažniausiai leisdavo namie.
Kur galite pamatyti šį ženklą ir ką jis reiškia? |
- Kaip manote, kas šiais laikais suteikia panašių galimybių kaip „gyvybės vanduo“ ar „jaunystės eliksyras“ pasakose?
- Tekste sutikote žodį „epidemija“. Ką jis reiškia?
- Kaip manote, kodėl skirtingose šalyse žmonių gyvenimo trukmė skirtinga?
- Sudarykite sąrašą dalykų, kurie ilgina žmogaus gyvenimą.
Užduotys
- teritorijoje.
- Epidemija – tai
- užkrečiamųjų
- neįprastai
- tam tikroje
- didelis
- išplitimas
- ligų
- Veiksmingesni, kilus epidemijai.
- Galime naudoti savarankiškai, tačiau reikia žinoti apie poveikį.
- Pirmieji žmonių naudoti vaistai.
- Cheminių medžiagų mišiniai.
- Dažniausiai skiriami gydytojo ar vaistininko.
- Gaminami labaratorijose.
- Gali būti per silpni, smarkiai susirgus.
- Galima rasti gamtoje.