Ar mano nuomonė svarbi?
Demokratinėse valstybėse sprendžiant svarbius visai šaliai klausimus atsiklausiama žmonių nuomonės ir rengiamas referendumas. Tada balsalapyje užrašomas klausimas ir du atsakymai: TAIP ir NE, iš kurių balsuotojas pasirenka vieną.
Kai Lietuva dar buvo užgrobta Sovietų Sąjungos ir mūsų šalies piliečių nuomonė nelabai kam rūpėjo, Lietuvos žmonės kartu su kaimynais latviais ir estais labai netikėtu būdu išreiškė savo norą gyventi laisvai, nepriklausomose šalyse. Jie vienu metu stojo žmogus prie žmogaus, susikibo rankomis ir nutiesė gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Estijos sostinės Talino. Tai nebuvo tikras referendumas, nes sovietų valdžia nebūtų leidusi jo surengti. Tačiau šiuo neįprastu renginiu, kuris buvo pavadintas Baltijos keliu, buvo išreikšta daugumos šių Baltijos šalių piliečių nuomonė. Gyvąją grandinę per TV pamatė visas pasaulis, visiems pasidarė aišku, ko siekia trys atkaklios tautos, gyvenančios prie rytinio Baltijos jūros kranto.
- Pasvarstykite, kaip būtų atrodęs Baltijos kelias, jei lietuviai, latviai ir estai žmonių grandinę būtų nutiesę tik savo šalyse ir skirtingomis dienomis.
Lietuva yra surengusi ne vieną referendumą, pavyzdžiui, buvo klausiama, ar Lietuvos žmonės pritaria, kad Lietuva stotų į Europos Sąjungą. Ir visi gana vieningai atsakė: TAIP. Paskelbus, kad vyks referendumas rūpimu klausimu, pradedama diskusija, per kurią vienos ir kitos nuomonės šalininkai aiškina, kodėl būtent jie yra teisūs, ir kviečia balsuoti už savo požiūrį.
Visuomenės nuomonę svarbu žinoti sprendžiant ne tik valstybinius reikalus. Pavyzdžiui, televizijos žiūrovai balsuoja, kuris dainininkas atstovaus mūsų šaliai Eurovizijos dainų konkurse.
Savo nuomonę žmonės išreiškia ir kitais būdais. Pavyzdžiui, jie renkasi į mitingus, kuriuose kas nors ginama arba smerkiama. Bet, norint surengti mitingą, reikia gauti savivaldybės leidimą. Mitingavimas be leidimo – viešosios tvarkos pažeidimas.
Dar vienas būdas žmonių nuomonei išreikšti yra streikas. Tai protestavimo būdas, kai kelioms valandoms, dienai ar ilgesniam laikui nutraukiamas darbas. Šitaip streikuojantieji išsako savo reikalavimus valdžiai arba darbdaviams. Kartais mitingai ar streikai virsta riaušėmis – mitinguotojų susidūrimu su policija. Demokratinėse šalyse mitingai ir streikai yra leistinas žmonių nuomonės reiškimo būdas, tik jis neturi pažeisti viešosios tvarkos.
- Surenkite visų savo mokyklos trečiokų referendumą kokiu nors svarbiu klausimu. Pavyzdžiui, ar jūs norėtumėte, kad mokykloje vyktų Kaziuko mugė. Prieš referendumą surenkite bendrą diskusiją, kurioje būtų pasisakoma už ar prieš šį renginį. Pagalvokite, kokiu klausimu norėtumėte išsiaiškinti savo namiškių ar klasės draugų nuomonę. Referendumo rezultatus pateikite kaip diagramą.
- Paklausinėkite tėvų, kokiuose mitinguose jie yra dalyvavę, kokiuose referendumuose balsavę.
- Kaip dar galima balsuoti ir išreikšti savo nuomonę?
- Per vakaro žinias stebėkite, ar nebus rodomi vaizdo reportažai apie pasaulyje vykstančius mitingus, streikus ir riaušes. Pasidomėkite, dėl kokių priežasčių žmonės protestuoja ir kokiais būdais jie išreiškia savo nuomonę.
Užduotys
- f
- u
- s
- m
- r
- e
- d
- r
- a
- e
- n
- e
- Lietuvos žmonės referendumo būdu
- Lietuvos Respublikos prezidentas
- Europos Sąjungos taryba
- Lietuvos Respublikos Seimas