Temperatūros pokyčiai
Lietuva yra šiaurės rytinėje Europos dalyje. Mūsų šalies klimatas yra vidutinių temperatūrų. Vasarą būna ir 30 ℃ šilumos, o kartais ir daugiau. Žiemą paspaudžia šaltukas, kartais būna per 20 ℃ šalčio.
Jei Lietuvą palygintume su Graikija, pastebėtume, kad Graikijoje vasarą termometro stulpelis pakyla net virš 40 laipsnių karščio padalos, o žiema Graikijoje primena mūsų rudenį. Jeigu Lietuvą palygintume su Suomija, matytume, kad šioje šalyje vasaros trumpesnės ir vėsesnės, o žiemos šaltesnės negu Lietuvoje.
- Raskite žemėlapyje Suomiją, Graikiją ir Lietuvą. Prie kokių jūrų yra visos šios šalys?
- Kuri šalis yra šiauriau už Lietuvą, kuri piečiau?
- Kodėl Graikijoje klimatas yra šiltesnis negu Lietuvoje, o Suomijoje šaltesnis?
- Kuri Suomijos dalis – pietinė ar šiaurinė – laikoma Kalėdų Senelio kraštu? Kodėl jis įsikūręs būtent čia?
- Ant popieriaus lapo nusibraižykite lentelę ir vieną savaitę per TV ar radijo žinias arba internete sekite oro temperatūrą Lietuvoje, Graikijoje ir Suomijoje. Užrašykite dienos temperatūrą.
- Galite pasirinkti ir kitas šalis, rezultatus palyginkite su Lietuva.
Lietuva | Graikija | Suomija | |
Spalio 3 d. | |||
Spalio 4 d. |
Kuo aukščiau kylama, oras vėsta, o leidžiantis žemyn – šyla.
Kai skrendame lėktuvu, maždaug skrydžio viduryje lėktuvo vadas praneša keleiviams, virš kokios šalies yra skrendama, kokiame aukštyje yra lėktuvas, kokia temperatūra yra už lėktuvo sienų, pavyzdžiui, jei lėktuvas skrenda 9000 m aukštyje, oro temperatūra yra daugiau kaip 50 ℃ šalčio. Vadas taip pat pasako, kokia temperatūra bus nusileidus Vilniaus oro uoste, pavyzdžiui, 10 ℃ šilumos.
- Koks temperatūrų skirtumas bus skrendant 9000 m aukštyje ir Vilniaus oro uoste?
- Atlikite eksperimentą. Vėsią saulėtą dieną pridėkite ranką prie palangės – ji bus šilta nuo saulės spindulių. O tada pridėkite ranką prie lango stiklo – jis bus vėsus, mat stiklas spindulius praleidžia, o ne atspindi. Taigi patys saulės spinduliai nešildo ir kylant aukštyn šilumos mažėja. Oro temperatūrą nulemia ne tiek saulės spinduliai, kiek juos atspindinčio paviršiaus šiluma. Todėl nenuostabu, kad net ir vasarą kalnų viršūnės yra dengiamos sniego.
- Pagalvokite, ko nežinojo senovės graikai kurdami legendą apie Ikarą.
Ikaras su savo tėvu Dedalu gyveno nelaisvėje ir labai norėjo grįžti į gimtąją Graikiją. Dedalas, stebėdamas skrendančias gerves, sugalvojo pasigaminti sparnus ir kaip paukštis grįžti į gimtinę. Tėvas sau ir sūnui prie rankų vašku priklijavo paukščių plunksnų ir taip padarė sparnus. Prieš pakylant Dedalas įspėjo sūnų nekilti pernelyg aukštai, kad Saulės spinduliai neištirpdytų vaško. Pakilusį nuo žemės Ikarą apsvaigino skridimo laisvės pojūtis, pamiršęs tėvo įspėjimą jis kilo vis aukščiau ir aukščiau virš debesų. Kai Saulės spinduliai ėmė tirpdyti vašką, plunksnos ėmė byrėti, ir nelaimingasis Ikaras nukrito į jūrą.
- Susiraskite spalvotą kalnų iliustraciją. Paaiškinkite, kodėl kalno viršūnėje ir šlaituose yra nevienoda augmenija.
- Kokią aprangą turi pasiruošti alpinistas, vasaros viduryje kylantis į kalnų viršūnes?
- Žinynuose ar internete pasidomėkite: jei leistumėtės link Žemės centro, temperatūra kiltų ar kristų.
Užduotys
- Vidutinių temperatūrų su tradiciniais keturiais metų laikais.
- Šaltas su ištisa arba labai ilga žiema.
- Karštas, be žymių oro temperatūros skirtumų tarp metų laikų.