Chapter 7.9 (Lietuvių kalba 7)

Aplinkybės, reiškiamos dalyviu, pusdalyviu ir padalyviu

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Sužinosite, kaip sakinyje atpažinti aplinkybes, reiškiamas dalyviu, pusdalyviu ir padalyviu.
  • Susipažinsite su išplėstinėmis aplinkybėmis.
  • Išmoksite pasirenkamosios išplėstinių aplinkybių skyrybos.

STEBIME

Perskaitykite vaizdingą posakį ir atsakykite į klausimus.

1. Kuriuo veiksmažodžiu reiškiamas pagrindinis veikėjų veiksmas, o kuriuo šalutinis, ne toks svarbus? Kurį paveikslėlį išryškintumėte?

2. Kuri sakinio dalis atsako į klausimą, parašytą virš rodyklės? Kiek žodžių ją sudaro?

AIŠKINAMĖS

Jau žinote, kad aplinkybės gali būti reiškiamos dalyviu, pusdalyviu ir padalyviu. Jos atsako į klausimus, keliamus iš tarinio: kada?, kaip?, kodėl?, kokiu tikslu?, dėl kurios priežasties?

Dalyvines, pusdalyvines ir padalyvines aplinkybes gali sudaryti:

  • vien tik dalyvis, pusdalyvis ar padalyvis;
  • dalyvis, pusdalyvis ar padalyvis su priklausomaisiais žodžiais.

APLINKYBĖS, IŠREIKŠTOS DALYVIU, PUSDALYVIU AR PADALYVIU

Be priklausomojo žodžio

Su priklausomuoju žodžiu

Dalyviu

Pusdalyviu

Padalyviu

Aplinkybės, išreikštos dalyviu, pusdalyviu ar padalyviu su priklausomaisiais žodžiais, vadinamos išplėstinėmis dalỹvinėmis, pùsdalyvinėmis ar pãdalyvinėmis aplinkýbėmis.

Išplėstinių dalyvinių, pusdalyvinių, padalyvinių aplinkybių skyryba yra pasirenkamoji. Šios aplinkybės sakinyje gali būti išskiriamos kableliais arba visai neskiriamos.

IŠPLĖSTINIŲ DALYVINIŲ, PUSDALYVINIŲ IR PADALYVINIŲ APLINKYBIŲ SKYRYBA

Išplėstinė dalyvinė, pusdalyvinė, padalyvinė aplinkybė gali būti išskiriama kableliais, jei norima išryškinti jos prasminį ir intonacinį savarankiškumą.

Pamatęs įeinantį šeimininką(,) nustojo loti šuo.

Mergaitė(,) nekantriai žvilgčiodama į laikrodį(,) kažko laukė.

Baigiantis paskutinei vasaros dienai(,) sulaukėme svečio.

Pasirinkus skirti išplėstinę dalyvinę, pusdalyvinę ar padalyvinę aplinkybę, privalu ją išskirti iš abiejų pusių – kablelis tik iš vienos pusės laikomas klaida.

Sirgaliai, palaikydami mėgstamą komandą, susirinko aikštėje.

Klaida:
Sirgaliai, palaikydami mėgstamą komandą susirinko aikštėje.

ĮTVIRTINAME

1. Nustatykite, kurios pažymėtos aplinkybės yra dalyvinės, kurios padalyvinės, o kurios pusdalyvinės. Nurodykite jų reikšmę (laiko ar būdo), iš pabraukto tarinio iškeldami klausimą kada? arba kaip?

Prisidėjęs prie lūpų fanfarą noriu užtūtuoti savo mamos garbei sudrebindamas kalnus. Iš visų pusių atsiliepus aidui, atrodo, tarsi giriamąją giesmę grotų šimtai valtornų ir trimitų. Šit antys tvenkiniuose kvaksėdamos ploja katučių. Varlėms kvarkiant bravo, gegutė pasisveikina iš tolo. Net arkliai žvengdami palinki laimingos kelionės mudviejų porai, traukiančiai keliu.

(Pagal Ėrichą Kestnerį)

2. Persirašę sakinius, raskite ir sutartinėmis linijomis pabraukite dalyvines, padalyvines ir pusdalyvines aplinkybes. Kurios yra išplėstinės – išplėstos vienu ar keliais priklausomaisiais žodžiais?

Kas gi tuodu, kurie dainuodami, įrudę saulėje traukia per klonius ir pievas? Kurie, užsiropštę aukštai virš kalvų ir slėnių, pusryčiauja kietai virtais kiaušiniais, užsigardžiuodami puikia panorama? Kurie lietui lyjant ir audrai šėlstant atkakliai ir smagiai drožia per miškus, vilkėdami pelerinas su gobtuvais? Kurie atėjus vakarui prie smuklės stalo srebia šiltą sriubą ir netrukus, maloniai pavargę, pasineria į languotus kaimiškus patalus?

(Pagal Ėrichą Kestnerį)

3. Perrašydami sakinius, parašykite tinkamą neasmenuojamąją formą. Atlikite užduotis.

Dėl manęs mama pamėgo keliones ir sistemingai ėmėsi šio sielai ir kūnui didžiai naudingo užsiėmimo. Ir saulei ........... (šviesti), ir lietui ................ (pliaupti) mes keliavome kartu.

............ (Sulaukti) aštuonerių, aš buvau kuo puikiausiai viskuo aprūpintas. Pirmiausia mama nustebino siuvėją, ............ (užsakyti) neperšlampamą kostiumą. Mamai ............ (nupirkti) dvi pelerinas nuo lietaus, tėtis liovėsi kuo nors stebėtis. Paskui jis, uoliai ............ (kibti) į darbą, pasiuvo dvi nesuplėšomas kuprines. Be priekaištų ............ (pasirengti) kelionėms, ............ (įsigyti) visas reikalingas smulkmenas, turėjome tik išmokti keliauti. Mūsų kelionių metai buvo ir mokymosi metai.

(Pagal Ėrichą Kestnerį)
  1. Raskite dalyvines, pusdalyvines ir padalyvines aplinkybes. Aptarkite jų skyrybą.
  2. Priežasties aplinkybė atsako į klausimus kodėl?, dėl kurios priežasties? Iš ką tik skaitytos ištraukos sužinojote, kad dėl sūnaus mama pamėgo keliones. Pagrįsdami šį teiginį, parašykite tris išplėstines priežasties aplinkybes.

Berniuko mama pamėgo keliones, norėdama ............, galvodama ............, tikėdamasi ............ .

  1. Parašykite tris priežastis, kodėl jūs norėtumėte keliauti. Vartokite išplėstines aplinkybes. Pasitikrinkite skyrybą.

APIBENDRINAME

4. Perskaitykite tekstą ir atlikite užduotis, atsakykite į klausimus.

Mano mama visada užmir_davo a_bulinį sta_dį! Keliui besileidž_nt žemyn ji jau nesidairydama lė_davo kaip lenkt_nininkas. Bė_dami iš paskos mes vydavomės ją. Papėdėje pagaliau pasiviję girdėdavome tą patį: „Vėl užmiršau!“ Tas užmaršumas buvo pavojingas gyvybei. Kartais užvaž_vusi ant kalno ji nušo_davo ir griūdavo dviratis. Kartais įsukusi į griovį ji griūdavo kartu su dviračiu. Ir niekada nieko baisaus neatsitiko. Matyt angelas sargas prilaikydamas ją leidosi sykiu. Todėl visiems laikams atsisakę ratų gr_žome prie batų. Moteriškam dviračiui nukeliavus į rūsį mes nuo to laiko kel_vome pėsti. Čia nebuvo a_bulinio sta_džio, kurį galėjai pamiršti.

Būdamas modernus sielų tyrimo profesorius iš to padaryčiau esmines išvadas ir paskelbčiau spec_l_me žurnale straipsnį „A_bulinis sta_dis kaip kompleksas: teorinė studija“.

(Pagal Ėrichą Kestnerį)
  1. Perrašydami tekstą, įrašykite praleistas raides.
  2. Raskite dalyvines, padalyvines ir pusdalyvines aplinkybes.
  3. Kur reikia, sudėkite skyrybos ženklus. Aptarkite išplėstinių aplinkybių skyrybą.
Please wait