Chapter 4.5 (Lietuvių kalba 7)

Kirčiavimo žodynai ir skaitmeninės kirčiavimo priemonės

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Išmoksite naudotis kirčiavimo žodynais ir skaitmeninėmis kirčiavimo priemonėmis.
  • Susipažinsite su automatinės programos trūkumais ir mokysitės, kaip kirčiuojant nesuklysti.

STEBIME

Garsiai perskaitykite klausimus, kuriuos žurnalistas uždavė paaugliams. Atlikite užduotis.

Ar tiesa, kad šuniuko vietą mūsų gyvenime vis labiau užima telefonas? Ar galite apskaičiuoti, kiek laiko per dieną jūs naudojatės telefonais? Kokios informacijos žmonės ieško telefonuose? O jūs ko ieškote savo telefone? Ar iš tiesų žmonės jau nebegalėtų gyventi be telefonų? Ar jūs dieną baigiate su telefonu rankoje? Ar žinote, į ką tikrai išmainytumėte savo telefonus?

 

1. Kuriame skiemenyje jūs kirčiuojate pažymėtus žodžio telefonas linksnius? Persirašykite juos ir nuspalvinkite kirčiuotą skiemenį.

2. Palyginkite, kokią informaciją apie žodį telefonas pateikia „Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ ir elektroninis kirčiuoklis.

telefònas (2) 1. aparatas garso virpesiams versti elektriniais ir atvirkščiai: Kalbėtis ~ù. Skambinti ~ù. ~o ragelis. ~o ryšys, pokalbis. 2. tech. elektrinis garso perdavimo per atstumą prietaisas.

 

AIŠKINAMĖS

Kartais kyla abejonių, ar tinkamai sukirčiavome. Tuomet naudinga pasitikrinti žodyne. Tačiau įprastuose žodynuose randame sukirčiuotas tik pagrindines žodžių formas: vardažodžio vardininko linksnį (kas? – telefònas), veiksmažodžio bendratį, esamojo ir būtojo kartinio laiko 3 asmenį (ràsti, rañda, rãdo). O juk tekstuose mes vartojame daugybę kitų žodžio formų. Todėl kirčiuodami taikome išmoktas kirčiavimo taisykles. Sunkoka?

Nenusiminkite! Internete galite rasti nepamainomų kirčiavimo įrankių. Elektroninis kirčiavimo žodynas ir skaitmeninės kirčiavimo priemonės sukirčiuos ne tik pavienius žodžius ir frazes, bet ir tekstą. Tereikia nukopijuoti arba surinkti norimą žodį ar tekstą į nurodytą langelį ir jums bus pateiktas rezultatas – programa sukirčiuos jūsų žodį ar tekstą.

Vis dėlto visiškai pasikliauti taip sukirčiuotu tekstu negalima, nes lietuvių kalbai būdingas žodžių ir jų formų daugiareikšmiškumas. Tarkime, tekste buvo žodis dovanos. Elektroniškai gali būti sukirčiuota dovanõs arba dóvanos. Kodėl? Ogi vardažodžių moteriškosios giminės vienaskaitos kilmininko (ko? – neturiù dovanõs), veiksmažodžio 3 asmens (dovanõs gė) ir daugiskaitos vardininko (kas? – dvi dóvanos) formos rašte sutampa, o skiria jas tik kirčio vieta.

Nepaisant to, kirčiavimo žodynu ir kirčiuokliu naudotis verta, ypač tada, kai kyla abejonių dėl tam tikrų žodžių kirčiavimo. Šios automatinės programos kirčiuoja greitai, yra lengvai prieinamos ir patogios naudotis.

 

ĮTVIRTINAME

1. Remdamiesi kirčiavimo žodynu sukirčiuokite šį sakinį apie dainas, vadinamas sutartinėmis. Garsiai jį perskaitykite. Ką jūs kirčiuotumėte kitaip? Abejotinas vietas aptarkite su mokytoju.

Atidaryti kirčiavimo žodyną.

Klausantis sutartinių, giedamų trise arba keturiese, girdimi tik du balsai.

2. Sukirčiuokite kirčiuokliu šį sakinį apie sutartines. Garsiai jį perskaitykite. Ką jūs kirčiuotumėte kitaip? Abejotinas vietas aptarkite su mokytoju.

Atidaryti kirčiavimo žodyną.

Sutartinėse kiekvienas balsas turi atskirą muzikinę mintį ir skirtingus žodžius.

3. Perskaitykite sukirčiuotą sakinį. Ką jūs kirčiuotumėte kitaip? Abejotinas vietas patikrinkite žodyne arba kirčiuoklyje.

Atidaryti kirčiavimo žodyną.

Tiẽ balsai lýg dù skirtingi siūlai, nárdantys vienas per kitą. Kaip panašù į vienõs júostos pynimą ir audimą!

4. Perskaitykite pateiktus žodžius ar žodžių junginius ir atlikite užduotis.

Atidaryti kirčiavimo žodyną.

Giesmelė, dainuška, įvairiaritmis garso takelis, sutartinė, hiphopo ritmai, mačiau jutube, festivalyje „Untold City“, dainininkė Monika Liu, ispanakalbė ritmušė, singlas, hitas, reperis, dainavo.

4.

  1. Pateiktus žodžius ir žodžių junginius sukirčiuokite kirčiuokliu. Kurių žodžių programa nesukirčiavo?
  2. Persibraižykite lentelę ir į ją surašykite kirčiuoklio nesukirčiuotus žodžius. Pabraukite kirčiuotus skiemenis.

Naujãdaras – naujai padarytas žodis

Retai ar naujai vartojamas nelietùviškos kilmės žõdis

Tikrinis pavadinimas – asmenvardis, renginio pavadinimas

APIBENDRINAME

5. Pasitelkdami kirčiavimo žodyną arba kirčiuoklį sukirčiuokite šią ištrauką apie dainų ir audinių panašumą. Nukopijavę perkelkite į atskirą lapą. Garsiai perskaitykite gautą rezultatą ir įvertinkite kirčiavimo kokybę.

Atidaryti kirčiavimo žodyną.

Kompozitorius Dainius Valionis trejines, tai yra trise giedamas sutartines, bandė ištirti. Jis pastebėjo, kad milimetriniame popieriuje sužymėtos dainos panašios į tradicinius staltiesių raštus. Pasak etnomuzikologės Daivos Vyčinienės, sutartinėje neišskiriame vieno balso, o audinio rašte neieškome vienos figūros. Šiems kūriniams būdingas begalinis ritminių motyvų pasikartojimas. Iš tų pačių motyvų kiekvieną kartą galima sudėlioti ką kita.

(Pagal Kęstutį ir Kotryną Lingius)

6. Pasiklausykite sutartinės. Parašykite penkis sakinius, kaip jus veikia ritmiška melodija. Savo tekstą sukirčiuokite kirčiuokliu ir garsiai perskaitykite. Kuo jums buvo naudingas kirčiuoklis?

Atidaryti sutartinės vaizdo įrašą. 

Please wait