Chapter 6.9 (Biologija 7 kl)

Gaubtasėkliai (6.8 tema)

Sąvokos: gaubtasėklis, herbariumas

Šioje temoje jūs:

  • susipažinsite su gaubtasėklių ypatumais;
  • išsiaiškinsite, kaip sudaromi herbariumai;
  • sukursite žiedinio augalo herbariumą.

Ar žinote, kas žydi ir saugo savo sėklas? Kas kiekvieną pavasarį džiugina įvairiaspalviais žiedais ne tik žmones, bet ir vabzdžius? Kuo ši augalų grupė skiriasi nuo kitų augalų?

Gaubtasėkliai – geriausiai išsivystę augalai

Gaubtasėkliai geriau už plikasėklius išsivystę augalai. Tai didžiausia įvairove pasižyminti augalų grupė. Tik gaubtasėkliai turi žiedus, todėl dar vadinami žiediniais augalais. Žiedų būna pačių įvairiausių: didelių ir smulkių, ryškių ir neišvaizdžių, kvapių ir bekvapių (6.8.1 pav.). Daugelis jų išskiria saldų skystį – nektarą. Šie augalai bene geriausiai prisitaikę augti, daugintis ir plisti įvairioje aplinkoje.

Tarp gaubtasėklių yra medžių, krūmų ir žolinių augalų (6.8.2, 6.8.3 pav.). Gaubtasėkliai ne tik pasigamina maisto medžiagų, bet ir į aplinką išskiria didelį kiekį deguonies, sugeria daug anglies dioksido.

6.8.1 pav. Gaubtasėklių žiedų įvairovė
6.8.2 pav. Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia)
6.8.3 pav. Paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale)

Daugumos gaubtasėklių šaknys yra gerai išsivysčiusios. Ieškodamos vandens ir neorganinių junginių, jos prasiskverbia į giliausius dirvos sluoksnius arba išsikeroja jos paviršiuje. Gaubtasėklių stiebai turi tvirtus ramstinius audinius, ypač tvirti yra sumedėję medžių stiebai. Jie ne tik auga į viršų, bet ir šakojasi, todėl gali išsidėstyti didesniame plote. Gaubtasėkliai turi geriausiai išsivysčiusius rėtinius ir vandens indus. Skysčiai teka žymiai greičiau nei plikasėkliuose. Lapai plokšti, todėl sugeria daugiau saulės šviesos energijos. Tokie lapai turi daugiau žiotelių, todėl gaubtasėkliai gali sparčiau garinti vandenį ir lapuose intensyviau vyksta dujų apykaita. Lapai išsidėstę taip, kad vieni kitiems neužstotų šviesos.

Žiedinių augalų herbarizavimas

Kadangi gaubtasėkliai – įvairių augalų grupė, jų organų formos, išsidėstymas, sandara labai skiriasi. Viena pagrindinių ypatybių atpažįstant šią augalų rūšį yra žiedas. Apibūdinti ir pažinti augalų įvairovę padeda herbariumas.

Herbariumas (lot. herbarium – žolių rinkinys) – mokslinis džiovintų augalų rinkinys. Džiovinti augalai saugomi sudėti tarp popieriaus lapų arba pritvirtinti prie jų (6.8.4 pav.). Kuriuos augalus, kada, kur ir kaip rinkti, kaip juos surinktus tvarkyti, lemia herbariumo sudarymo tema ir tikslas. Pagal sudarymo temas skiriami sistematiniai, morfologiniai, biologiniai herbariumai.

Sudarant herbariumą augalai renkami, tvarkomi, džiovinami, apibūdinami (6.8.5 pav.). Tinkamai paruoštas ir dokumentuotas herbariumas yra pirminis informacijos šaltinis apie tam tikro giminingumo organizmų grupę biologinėje organizmų klasifikacijoje. Herbariumo pavyzdžių reikia įvairiems morfologiniams, anatominiams, cheminiams ar genetiniams tyrimams.

6.8.4 pav. Tinkamai išdžiovintas augalas
6.8.5 pav. Paruoštas herbariumas

Klausimai ir užduotys

  1. Paaiškinkite, ką reiškia sąvoka „gaubtasėklis“.
  2. Nurodykite, ką bendro turi visi gaubtasėkliai.
  3. Nurodykite, kokie požymiai rodo, kad gaubtasėkliai yra labiausiai Žemėje paplitę augalai.
  4. Paaiškinkite, kodėl gaubtasėkliai gali augti ten, kur sausa.
  5. Palyginkite plikasėklių ir gaubtasėklių lapus ir apytakinius audinius.
  6. Paaiškinkite, kas yra herbariumas ir kuo jis gali būti naudingas.

Praktinė veikla

Sukurkite žiedinio augalo herbariumą.

  1. Mokyklos teritorijoje arba prie namų pievoje susiraskite žydintį augalą ir atsargiai jį išraukite, kad nenutrūktų šaknys.
  2. Nupurtykite žemes, augalą įsidėkite į maišelį, būtinai užrašykite augalo pavadinimą ir kur jį radote.
  3. Parsinešę į namus, augalą dėkite tarp kelių laikraščio lapų. Lapus ištiesinkite. Jeigu augalo žiedas didelis ir storas, dar galite uždengti jį popierine servetėle.
  4. Tada paruoštą augalą suslėkite: įdėkite jį tarp dviejų faneros plokščių ir būtinai prispauskite sunkiu daiktu.
  5. Praėjus 2–3 dienoms patikrinkite, ar augalas gerai džiūsta, ar nepelija. Jeigu laikraščiai drėgni, susiraukšlėję, juos pakeiskite naujais. Per 7–10 dienų augalas išdžius.
  6. Atsargiai išimkite augalą ir dėkite ant A4 formato piešimo popieriaus. Išdžiūvusį augalą keliose vietose pritvirtinkite lipniąja juostele.
  7. Prie augalo priklijuokite etiketę, kurioje būtų nurodyta jo rūšis, radimo vieta ir data.

Apibendrinimas

  • Gaubtasėkliai yra geriausiai išsivysčiusi ir gausiausia augalų grupė.
  • Gaubtasėklių sėklas gaubia vaisius.
  • Gaubtasėkliai turi žiedus, todėl vadinami žiediniais augalais.
  • Gaubtasėklių lapai yra dideli, apytakiniai audiniai gerai išsivystę.
Please wait