Chapter 4.5 (Lietuvių kalba 8)

Dalykinis ir meninis stilius

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Aiškinsitės, kas yra dalykinis ir meninis stilius.
  • Sužinosite, kokie yra šių stilių tekstai.
  • Aptarsite jų paskirtį ir kalbos ypatybes.

STEBIME

Perskaitykite tekstus ir atsakykite į klausimus.

PIRMAS LAIŠKAS

Seneka sveikina mieląjį Lucilijų

Daryk taip, mielas Lucilijau: atsikovok save ir laiką, kurį iki šiol iš tavęs pagrobdavo arba pavogdavo kiti ar kuris pats pranykdavo, taupyk bei saugok. Patikėk, iš tiesų yra taip, kaip rašau: dalį laiko žmonės iš mūsų plėšte išplėšia, dalį atima nejučiom, dalis dingsta savaime. Tačiau gėdingiausia netekti jo per apsileidimą. Įsižiūrėk atidžiai: didžiausia gyvenimo dalis praeina mums darant klaidas, didelė – nieko nedarant, o visas gyvenimas – darant ne tai, ką reikia.

(Lucijaus Anėjaus Senekos laiškų rinkinio „Laiškai Lucilijui“ ištrauka)

PAGALBA LAIŠKAIS

Jei nori mums parašyti – vienas, du, trys ir nauja Tavo pašto dėžutė sukurta:

1. Sugalvok ir įsimink savo prisijungimo vardą ir slaptažodį

Taip Tu susikursi savo pašto dėžutę – ji bus skirta tik bendravimui mūsų interneto svetainėje. Iš jos Tu galėsi parašyti mums laišką ir gauti mūsų atsakymą. Taip pat su šiais prisijungimo duomenimis Tu galėsi jungtis prie diskusijų ir diskutuoti su bendraamžiais.

2. Parašyk mums laišką

Gali mums rašyti dėl įvairių kylančių klausimų ar rūpesčių, pasidalinti kylančiomis mintimis ir jausmais. Visos temos mums yra vienodai svarbios, todėl atsakome į visus vaikų ir paauglių atsiųstus laiškus.

3. Ir išsiųsk

Atsakymo gali tekti lukterti – paprastai į laiškus atsakome per 24 valandas.

Laukiame Tavo laiško!

(Iš emocinę paramą teikiančios Vaikų linijos interneto svetainės)
  1. Kuris laiškas skirtas asmenims, konkrečiu klausimu laukiantiems greito atsakymo? Kas tai rodo?
  2. Kuris laiškas imituoja realų susirašinėjimą? Kas tai rodo?
  3. Kuris laiškas yra dalykinis, o kuris – meninis? Pagrįskite savo nuomonę.

AIŠKINAMĖS

Aptarkime skirtingus viešajai komunikacijai skirtus funkcinius stilius – dalykinį, kuriam priskiriamas administracinis ir mokslinis stiliai, ir meninį stilių. Šie stiliai vartojami ir rašytine, ir sakytine forma, tik jų tikslai, sritys, forma ir kalbos ypatybės skiriasi.

Dalykinis stilius – tai kalbos vartojimo būdas oficialioje ir profesinėje komunikacijoje. Jis būdingas formaliam bendravimui, administraciniams dokumentams ir kai kuriems moksliniams tekstams. Svarbiausia jų kalbos funkcija – tiksliai ir vienareikšmiškai pateikti dalykinę informaciją, susijusią su darbu, mokslu ar kitomis oficialiomis gyvenimo sritimis. Pagrindinės dalykinio stiliaus savybės:

tikslumas ir aiškumas: vengiama dviprasmybių, vartojami specialūs terminai, susiję su tam tikra profesine veikla;

glaustumas: informacija pateikiama logiška seka, dažnai laikantis griežtos struktūros (įvadas, pagrindinė dalis, išvados);

standartiškumas: vartojamos standartinės formuluotės, šablonai ir schemos.

Dalykinį stilių vartojame pildydami anketas, rašydami verslo laiškus, technines ataskaitas, profesinę dokumentaciją (pavyzdžiui, prašymą, gyvenimo aprašymą, charakteristiką, motyvacinį laišką, įgaliojimą, pasiaiškinimą), referatą, kurdami instrukciją, skelbimą, anotaciją, recenziją ar mokslinį straipsnį. Kartais tereikia užpildyti tuščias oficialių dokumentų formų vietas, o kai kada būtina mokėti raštus parengti patiems.

Meninis stilius – tai grožinės literatūros kūrinių stilius, iš kitų išsiskiriantis vaizdinga ir emocinga kalba. Juo autorius siekia sukelti emocijas, perteikti asmenines idėjas ir estetines vertybes. Meniniu stiliumi autorius atskleidžia savo kūrybinį savitumą, kuris priklauso ir nuo pasirinkto literatūros žanro, temos, kalbėjimo būdo, pasaulėžiūros. Visa tai susipina į individualų kūrėjo stilių. Dažniausiai meninio stiliaus tekstams būdingas vaizdingumas. Juose vartojami perkeltinės reikšmės žodžiai, vadinami tropais (pavyzdžiui, metafora, metonimija, hiperbolė, litotė, ironija), ir kitos kalbinės raiškos priemonės stilistinės figūros, tokios kaip paralelizmas, kontrastas, inversija, antitezė, elipsė.

Vienas svarbiausių dalykinio ir meninio stilių tekstų skirtumų yra informacijos, minties pateikimo būdas. Dalykiniai tekstai yra objektyvūs, griežtos struktūros, pateikti glaustai ir aiškiai, vienareikšmiškai. Sakykime, teisininko atsakymas į užklausą negali būti savaip interpretuojamas. Meninio stiliaus tekstai, priešingai – daugiaprasmiai, emocingi, interpretuotini, todėl kiekvienas skaitytojas juos suvokia pagal savo patirtį, pasaulėžiūrą. Menine kalba autorius sąmoningai siekia paskatinti skaitytoją perprasti užuominas, perkeltines reikšmes, atpažinti ironiją.

ĮTVIRTINAME

  1. Parašykite dalykinį elektroninį laišką nurodytam adresatui. Pasirinkite vieną iš siūlomų užduočių.
    1. Pavėlavote atlikti mokytojo skirtą užduotį ir dėl to norite atsiprašyti.
    2. Norite prisidėti prie jaunimo organizacijos rengiamos ekologinės ar savanorystės programos. Apgalvokite, kaip ir į ką kreipsitės.
  1. Remdamiesi pavyzdžiu, parašykite prašymą priimti jus į sporto, kūrybos ar kitokį būrelį. Prašymui skirkite atskirą popieriaus lapą.
  1. Įsivaizduokite, kad po 20 metų kuriate savo gyvenimo aprašymą. Nurodykite, kokius mokslus esate baigę, kokios darbo patirties turite. Rašydami remkitės pateikta forma.
  1. Perskaitykite tekstą ir aptarkite jo stilių.
    1. Pasakykite, kokiomis kalbinės raiškos priemonėmis kuriamas Rėjaus Bredberio romano „Pienių vynas“ veikėjos prosenelės paveikslas.
    2. Pasvarstykite, kodėl rašytojas ne iš karto atskleidžia, apie kokią moterį pasakoja.

Rytais ji nupjauna sugruzdėjusią pyrago plutą, dieną traukia garuojančius pyragus, o vakarėjant, kai jie ataušta, deda į vietą. Kai ji neša porceliano puodukus, tie skamba kaip šveicariški varpeliai. Ji be paliovos it dulkių siurblys sukinėjasi po mūsų namus, vis rasdama, ką tvarkyti. Du kartus per dieną ji apeina sodą, ir, jai praėjus, gėlės išsitiesia ir dar ryškiau šiltame ore sužėri jų plazdančios ugnelės. Miega ji ramiai, visa atsipalaidavusi, tarytum balta pirštinė, kurią auštant vėl užsimaus judri ranka.

– Senelė, – sako visi, – prosenelė.

(Rėjaus Bredberio romano „Pienių vynas“ ištrauka)

APIBENDRINAME

  1. Įsivaizduokite, kad norite stoti į sporto, kūrybos ar kitokį būrelį. Pasinaudokite sukaupta medžiaga apie save ir pristatykite ją žodžiu. Išlaikykite dalykinį stilių.
  2. Su mokytoju aptarkite, ką svarbu žinoti norint taisyklingai parašyti bet kurį dalykinį raštą. Kur prireikus ieškoti informacijos, jei rengiate:
    • dalykinį elektroninį laišką;
    • prašymą;
    • gyvenimo aprašymą (CV);
    • motyvacinį laišką.
Please wait