Mielieji šeštokai,
šis vadovėlis parašytas pagal naująją Lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą, tačiau atversdami pirmą puslapį jūs jaučiatės drąsiai, nes praėjusiais metais tikrai daug sužinojote apie kalbos dalykus. Noriu jūsų pasitikėjimą savo jėgomis sustiprinti dar labiau: tiems, kurie sąžiningai mokėsi penktoje klasėje, šių mokslo metų kalbos kursas pasirodys gerokai lengvesnis. Klausiate, kodėl? Todėl, kad kalbos programa sukurta taip, kad į kalno (gramatikos) viršūnę užliptumėte laiptelis po laiptelio. Tai, ką mokėtės pernai, jūs pakartosite, įtvirtinsite ir pridėsite dalį naujų žinių. Tai ir bus naujas laiptelis, pasiektas tvirtai.
Medžiagos pateikimo vadovėlyje principai išlieka tie patys, kaip ir penktos klasės vadovėlyje. Ir šis vadovėlis skirtas jums, jūsų mokytojui, jūsų tėvams. Sudėta visa reikalinga teorinė medžiaga, kad nei jums, nei mokytojui nereikėtų nieko papildomai ieškoti internete. Jeigu praleisite pamoką, galėsite susipažinti su jos turiniu ir atlikti užduotis, remdamiesi vadovėlyje pateikta teorine medžiaga. Pratimų ir užduočių rasite nemažai, ypač turėtų praversti informatyvios schemos ir įvairūs spalviniai sprendimai. Visa tai padės lengviau rasti reikiamus dalykus ir prisiminti tai, kas svarbiausia. Išnagrinėję skyrių galėsite pakartoti svarbiausią medžiagą ir įsivertinti žinias.
Pirmas vadovėlio skyrius padės praplėsti akiratį. Sužinosite, kaip per kalbą galima pažinti pasaulį, kokia mūsų vardų ir pavardžių kilmė, ką reiškia vietos, kurioje gyvenate, pavadinimas. Antrame skyriuje laukia lietuvių kalbos leksikos klodai (frazeologizmai, palyginimai) ir pažintis su tarptautiniais žodžiais. Trečias skyrius – žingsnis į gramatiką. Prisiminsite tarties normas, stiprinsite žodžių kirčiavimą ir rašybą. Eidami ketvirtą vadovėlio skyrių įtvirtinsite žodžių sandaros ir rašybos žinias, išsamiau panagrinėsite žodžių darybos būdus, sužinosite, kas yra darybinė žodžio reikšmė ir darybos lizdas. Penktas skyrius skirtas kalbos dalims. Kartosite, ką pernai išmokote apie daiktavardį, būdvardį, veiksmažodį, ir mokysitės kitų šių kalbos dalių ypatybių. Šiame skyriuje jūsų laukia pažintis su dar dviem kalbos dalimis – skaitvardžiu ir įvardžiu. Sintaksė kalbos sistemoje yra tikrai kietas riešutėlis, todėl šiemet plėsite žinias apie vientisinį ir sudėtinį sakinius, žodžių junginius. Septintas skyrius pratęs jūsų kelionę į medijų pasaulį. Pasimokysite kurti skelbimus ir rašyti reportažus. O kad mokytis būtų smagiau, visus mokslo metus jus lydės jau pažįstami herojai ir nuotaikingi paveikslėliai.
Sėkmės!