Chapter 2.3 (Lietuvių kalba 6)

PALYGINIMAI

Dar viena priemonė, leidžianti pasakyti ar parašyti įdomiau, įtaigiau, vaizdingiau, yra palyginimas, pavyzdžiui:

tylus kaip žuvis juodas kaip žemė išstypęs kaip smilga

Palyginimas – tai dviejų daiktų arba reiškinių lyginimas, paremtas kuriuo nors jų panašumu. Tokie posakiai prasideda lyginamosiomis dalelytėmis kaip, lyg, it, tartum, tarytum, tarsi (baltas kaip sniegas, žalias lyg žolė, tiesus it šiaudas, bailus tarytum kiškis).

Žmogus stebėjo supančius daiktus ir padarus, lygino juos tarpusavyje, taip iškeldamas gerąsias ir blogąsias daiktų ypatybes ar padarų savybes.

Kaip pastebėjote, frazeologizmuose taip pat būna palyginimų, pavyzdžiui, lekia kaip akis išdegęs. Tačiau palyginimas ir pats gali būti puiki teksto puošmena. Gražių palyginimų nesunku sugalvoti ir patiems arba galima pasinaudoti žodynu.

6.1. Nurašykite sakinius ir pabraukite palyginimus.

1. Tas mano šuniukas prapuolė kaip adata. 2. Sugraudino kaip katiną lakštingalos daina. 3. Nuvirto nuo koto it kopūsto galva. 4. Šnypščia lyg žaltys, pieno negavęs. 5. Žmonės nepaeis, rėplios tarsi vabalai. 6. Tik pareis namo ir išnyksta kaip vaiduoklis koks. 7. Jeigu mėtysies kaip šalna patvoriais, nieko neturėsi. 8. Dumia tarytum ragana į Šatrijos kalną.

(„Palyginimų žodynas“)

6.2. Sugalvokite sakinių su pateiktais palyginimais.

Kaip lapė, lyg debesėlis, it gervė, tarytum pilna burna, kaip akmuo, kaip kompiuterio pelė.

(„Palyginimų žodynas“)

6.3. Pasitelkdami suskliaustus žodžius, pasakykite palyginimus.

1. Ko čia dabar kudakuoji kaip (višta, padėti, kiaušinis)? 2. Kur leki kaip (kiškis, pabaidytas)? 3. Susirgo ir visą savaitę kaip (medis, gulėti). 4. Skanu kaip (duona, alkanas). 5. O tie ugniagesiai kaip (greitas, vėjas). 6. Neslampinėk iš kampo į kampą kaip (alkanas, vilkas). 7. Pasirodė kaip (mėnulis, jaunas) ir vėl pranyko.

(Pagal „Palyginimų žodyną“)

6.4. Vietoj paryškinto žodžio ar žodžių junginio pasakykite frazeologizmą arba palyginimą.

1. Žadintuvas nuskambėjo, bet jis ir toliau miegojo. 2. Ji ilgai galvojo, kaip čia draugei pasakyti, kad ilgai laukto susitikimo nebus. 3. Po pokalbio su direktoriumi jis greitai išbėgo iš mokyklos. 4. Mokytoja pasakojo labai įdomiai, todėl net mūsų triukšmadariai klausėsi įdėmiai. 5. Vakar ilgai negalėjau užmigti, vis iškildavo prieš akis filmo vaizdai. 6. Visur atidžiai ieškojau, bet taip ir neradau žalio žymeklio. 7. Lauke labai tamsu, tad pasivaikščiojimą teks pamiršti.

Please wait