Chapter 2.1 (Istorija 10)

Įvadinė skyriaus dalis

Laiko juosta (svarbiausios šio skyriaus datos)

Kompetencijų ugdymas

Nagrinėdami šio skyriaus temas, formuosite ir plėsite šias kompetencijas:

Pažinimo kompetencija

Įgysite žinių apie svarbiausius tarpukario Euròpos įvykius ir reiškinius, išmoksite juos apibūdinti. Mokysitės nustatyti žemėlapyje su tarpukario Europà susijusius įvykius, paaiškinti, kaip ir kodėl jis pasikeitė. Gebėsite kelti probleminius klausimus, susijusius su tarpukario Europa, pateikti argumentuotus atsakymus.

Komunikavimo kompetencija

Naudodamiesi įvairiais informacijos šaltiniais, mokėsite tinkamai atsirinkti medžiagą apie tarpukario Euròpą, atlikti istorinį tyrimą, jį pristatyti klasėje. Išmoksite dirbti grupėje, įsiklausyti į kitų nuomonę ir ją gerbti. Gebėsite nagrinėti su tarpukario Europa susijusius istorinius įvykius, paaiškinti jų priežastis, eigą, padarinius.

Pilietiškumo kompetencija

Suvoksite tarpukario Europos įvykių reikšmę dabarčiai. Galėsite nurodyti svarbiausius tarpukario Euròpoje priimtus dokumentus ir paaiškinti jų reikšmę.

Kūrybiškumo kompetencija

Mokysitės aptarti asmenybes ir įvykius, tarpukario Europoje turėjusius didžiausią įtaką. Gebėsite savarankiškai kurti pasirinktų temų, susijusių su tarpukario Europa, praeities rekonstrukcijas ir kūrybiškai jas pristatyti. Mokėsite nustatyti tarpukario Europos įvykių ir reiškinių priežastis, pasekmes, įvertinti jų poveikį to meto visuomenei.

Kultūrinė kompetencija

Gebėsite nusakyti tarpukario Europos įvykių svarbą dabartinių laikų žmogaus pasaulėvaizdžiui ir tapatybei.

Skaitmeninė kompetencija

Internete ir kituose skaitmeniniuose šaltiniuose gebėsite rasti informaciją apie tarpukario Europą. Išmoksite apibendrinti informaciją ir parengti vaizdo pranešimą klasės draugams.

Socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos kompetencija

Mokėsite iš skirtingų perspektyvų suvokti tarpukario Europos įvykius ir kritiškai juos įvertinti Gebėsite kritiškai įvertinti karo pasekmes tarpukario Euròpai.

Sąvokos

Gebėsite paaiškinti šias sąvokas: antisemitizmas, ateizmas, autoritarizmas, bermontininkai, bolševikai, cenzūra, fašizmas, gestapas, GULAG, holodomoras, klaipėdiškiai, kolektyvizacija, koncentracijos stovykla, nacizmas, nomenklatūra, planinė ekonomika, pogromas, propaganda, Steigiamasis Seimas, Tautų Sąjunga, Trečiasis reichas, totalitarizmas.

Asmenybės

Gebėsite įvertinti šias istorines asmenybes ir jų veiklą: Feliciją Bortkevičienę, Ernestą Galvanauską, Kazį Grinių, Adolfą Hitlerį (Adolf Hitler), Marcelę Kubiliūtę, Tomašą Garigą Masariką (Tomáš Garrigue Masaryk), Benitą Musolinį (Benito Mussolini), Konstantiną Petsą (Konstantin Päts), Mykolą Sleževičių, Antaną Smetoną, Josifą Staliną, Aleksandrą Stulginskį, Karlį Ulmanį (Kārlis Ulmanis).

Istorinis tyrimas

Pirma tema

Antra tema

„Lietuvos (1919–1940 m.) prezidentai ir jų įamžinimas“

„Nepriklausomos Lietuvos (1918–1927 m.) moterys – Seimo narės ir jų įamžinimas“

Pasirengimo istoriniam tyrimui ir jo vykdymo etapai

  1. Temos pasirinkimas.
  2. Susiskirstymas į poras ar grupes tyrimui atlikti.
  3. Tyrimo plano sudarymas, tikslo ir uždavinių iškėlimas.
  4. Medžiagos rinkimas ir apdorojimas.
  5. Surinktos medžiagos sisteminimas, apibendrinimas ir apipavidalinimas pagal pasirinktą formą.
  6. Tyrimo rezultatų pristatymas klasės draugams.
  7. Klasės draugų pristatytų tyrimų įvertinimas, stipriųjų ir silpnųjų savybių aptarimas.

Tyrimo metu:

  1. Atlikdami tyrimą „Lietuvos (1919–1940 m.) prezidentai ir jų įamžinimas“, surinksite daugiau informacijos apie aptariamuoju laikotarpiu dirbusius Lietuvos prezidentus, gebėsite paaiškinti jų veiksmų motyvus ir nustatysite, kaip prezidentai įamžinti istorinėje atmintyje.
  2. Atlikdami tyrimą „Nepriklausomos Lietuvos (1918–1927 m.) moterys – Seimo narės ir jų įamžinimas“, rasite daugiau informacijos apie Lietuvos moteris – Seimo nares; atskleisite, kaip šios moterys vaizduojamos istorinėje atmintyje, kokios priežastys lemia vienokį ar kitokį jų vaizdavimą.
Please wait