Chapter 4.3 (Fizika 8, II)

Žvaigždynai

Naujos sąvokos:

žvaigždýnas, Zodiãkas, žvaigždėlapiai

Žvaigždynai – žmogaus vaizduotės vaisius

Ilgą laiką atidžiai tyrinėdami dangaus skliautą, žmonės pastebėjo, kad šviesiausias žvaigždes galima sugrupuoti į tam tikrus derinius, primenančius tai, kas matyta ar įsivaizduojama: gyvūnus, žmones, mitų veikėjus, daiktus, prietaisus, simbolius. Šiandien žvaigždýnas – vizualiai tarpusavyje susijusių žvaigždžių konfigūracija, apribota sutartos linijos.

Tikėtina, kad žmogaus mintyse susietų grupės žvaigždžių vaizdinys atsirado tada, kai jis pirmą kartą sąmoningai pažvelgė į naktinį dangų. Žvaigždyno, dabar vadinamo Taurù (9.3.1 pav.), vaizdavimas rastas astronominiuose ženkluose, nupieštuose ant sienų Lasko (pr. Lascaux) urvuose Pietų Prancūzijoje (9.3.2 pav.). Manoma, kad šiems piešiniams 17 000 metų.

9.3.1 pav.
9.3.2 pav.

Zodiãkas (gr. zodiakos – žvėrių ratas) – dangaus sferos juosta, kurios viduriu driekiasi Saulės metinio judėjimo regimasis takas. Šioje juostoje išsidėstę žvaigždynai vadinami Zodiako žvaigždynais (9.3.3 pav.).

9.3.3 pav.

88 dangaus lopinėliai

Visas regimas dangaus skliautas patogumo dėlei padalytas į 88 žvaigždynus, turinčius tiksliai apibrėžtas ribas. Tokį suskirstymą ir lotyniškus žvaigždynų pavadinimus 1930 m. paskelbė Tarptautinė astronomų sąjunga. Nuo XVII a. pradžios kiekvieno žvaigždyno žvaigždes astronomai žymi graikų abėcėlės mažosiomis raidėmis: šviesiausią – raide α, antrąją pagal šviesumą – β, trečią – γ ir t. t. 9.1 lentelėje pateikti dešimties žvaigždynų lietuviški ir lotyniški pavadinimai, šviesiausios žvaigždyno žvaigždės pavadinimas, regimasis jos ryškis ir atstumas nuo Žemės.

9.1 lentelė. Kai kurių žvaigždynų ryškiausios žvaigždės

Lietuvi­škas pavadi­nimas

Lotyni­škas pavadi­nimas

Žvaigž­dyno α – šviesiau­sia žvaigž­dė

Šviesiau­sios žvaigž­dės regima­sis ryškis

Atstu­mas nuo Žemės (šm)

Andro­medà

Andro­meda

Alferã­kas

2,0

97

Erẽlis

Aquila

Altaỹ­ras

0,8

17

Jau­čiãga­nis

Bootes

Arktūras

0,0

37

Didỹ­sis Šuõ

Canis Major

Sirijus

−1,4

8,6

Mažà­sis Šuõ

Canis Minor

Prokio­nas

0,4

11

Gul

Cygnus

Denè­bas

1,3

3 000

Vežėjas

Auriga

Kapelà

0,1

42

Lyrà

Lyra

Vegà

0,0

25

Oriò­nas

Orion

Betel­gei

0,4–1,3

430

Mer­gẽlė

Virgo

Spikà

1,0

260

Prie naktiniame danguje švytinčių figūrų įvardijimo daugiausia prisidėjo senovės graikai – jie sujungė jau egzistavusius savo pirmtakų senovės Babilòno, Egipto, Asirijos astronomų žvaigždynams suteiktus vardus.

Žodis žvaigždynas kilęs iš lotyniško žodžio cōnstellātiō, kuris gali būti išverstas kaip žvaigždžių rinkinys. Viduramžių anglų kalboje šis žodis pradėtas vartoti XIV amžiuje.

Didieji Grįžulo Ratai

Žvaigždėtame dangaus skliaute virš Lietuvõs galime pamatyti net 63 žvaigždynus. Dalis jų visada būna virš horizonto. Trečiasis pagal dydį mūsų pusrutulio žvaigždynas Didieji Grįžulo Rãtai. Senuosiuose Indijos raštuose Didieji Grįžulo Ratai vadinami saptaršiais (skr. saptarī) – Septyniais Rišiais – išminčiais. Graikai ir kitos tautos šį žvaigždyną vadina Didžiąja Loke, romėnai – Septyniais Jaučiais. Mūsų protėvių vaizduotę išreiškia jų suteikti pavadinimai: Grigo Ratai, Samtis, Perkūno Ratai, Kaušas, Vežimas, Grįžulo Karieta. Pagarbą šiam žvaigždynui reiškiame paslaptinga dangaus tvarka rikiuodami jo žvaigždes imituojančius akmenis. Žmonės lig šiol juos dėlioja namų valdose, gyvenviečių parkuose, kalvų šlaituose. Vienas toks akmenų „samtis“ yra Palangos parke Birutės kalno papėdėje (9.3.4 pav.).

9.3.4 pav.

Grįžulas – senas lietuviškas jodyklos – vietos, kur išjodinėjami jauni žirgai – pavadinimas. Šio žvaigždyno vietoje protėviai vaizdavosi tarytum jodykloje aplink kuolą ištisus metus bėgantį žirgą. Kuolas – tai dar viena dangaus dovana mums. Priimkime ir ją.

Šiaurinė – ypatinga dangaus dovana!

Šiaurės pusrutulio dangaus sferos skliaute yra viena žvaigždė, kurios regimoji padėtis, žiūrint iš Žemės, nekinta. Taip yra todėl, kad į ją nukrypusi Žemės ašis. Žemei sukantis iš vakarų į rytus, mums atrodo, kad dangaus šviesuliai sukasi iš rytų į vakarus. Sekant šviesulių padėtį dangaus skliaute keletą valandų, galima pastebėti, kad visos žvaigždės sukasi aplink minėtą žvaigždę, vadinamą Šiaurinè. Ilgõs ekspozicijos nuotrauka (9.3.5 pav.) patvirtina, kad visų matomų žvaigždžių rẽgimosios trajektorijos – apskritimai, kurių centras yra Šiaurinės žvaigždės regimõjoje vietoje.

9.3.5 pav.

Senovėje ši kelrodė žvaigždė gelbėjo ne vieną keliautoją jūroje, dykumoje, miške, kalnuose. Gelbėja ir dabar. Tai „instrumentas“, kurio niekada nepamesi ir nepamirši įsidėti, o naudojimosi instrukcija paprasta: jei regėdamas žvaigždę nuleisi žvilgsnį vertikaliai, žiūrėsi į šiaurę. Tereikia tik truputėlio sėkmės – giedros nakties. Mūsų protėviai šią kelrodę vadino Marių, arba Jūreivių, žvaigžde.

9.3.6 pav.

Savo šviesumu niekuo neišsiskirianti Šiaurinė žvaigždė priklauso Mažų Grįžulo Rãtų žvaigždynui. Ją lengvai galima rasti, mintyse pratęsus regimąjį atstumą nuo Merãko iki Dùbchės apytiksliai penkis kartus taip, kaip parodyta 9.3.6 paveiksle.

Dangaus lapai

Žemėlapiai mums padeda nepaklysti žemėje, o tam, kad galėtume orientuotis danguje, reikalingi žvaigždėlapiai – žvaigždėto dangaus ar jo dalies atvaizdai plokštumoje. 9.3.7 paveiksle pavaizduoti Šiaurės ir Pietų pusrutulių žvaigždėlapiai. 9.3.8 paveiksle – Šiaurinės žvaigždės padėtis žvaigždėlapyje.

9.3.7 pav.
9.3.8 pav.

Platesniam akiračiui

Vieno žvaigždyno žvaigždės danguje atrodo viena šalia kitos, tačiau dažniausiai jos nuo Žemės yra nutolusios įvairiais atstumais. Kadangi kiekviena žvaigždė turi savo nepriklausomą judėjimą, visų žvaigždynų vaizdas, laikui bėgant, pamažu keičiasi.

88 oficialiai patvirtintų žvaigždynų pavadinimų 42 susiję su gyvūnais, 29 – su negyvais objektais, 17 – žmonėmis ar mitologijos veikėjais.

Norite būti originalūs? Išmokite Didžiųjų Grįžulo Ratų aštuoneto pavadinimus: Benetnãšas, Micãras, Alkòras, Aliòtas, Megrècas, Fekdà, Merãkas, Dùbchė (9.3.9 pav.).

9.3.9 pav.

Mums atrodo, kad blyški žvaigždė Alkoras (raitelis) spindi greta Micaro (žirgo). „Arti“ – tai 2 550 mlrd. km! Pasitikrinkite regėjimą: jei šalia Micaro matote Alkorą, jūsų regėjimas tikrai geras.

Horizontali aštuoniukė – begalybės ženklas. Gal ne veltui žvaigždynų skaičius danguje – 88?

Klausimai ir užduotys

  1. Kokios žvaigždės priskiriamos tam pačiam žvaigždynui?
  2. Ar to paties žvaigždyno žvaigždės yra vienoje plokštumoje?
  3. Kuo ypatinga Šiaurinė žvaigždė? Kuriam žvaigždynui ji priskiriama? Kaip ją rasti?
  4. Žvaigždynus rasti danguje patogu, žinant jų ryškiausių žvaigždžių padėtį dangaus skliaute. Išvardykite jums žinomų žvaigždynų ryškiausias žvaigždes.
  5. Kokius žvaigždynus lietuviai vadino Šienpjoviais, arba Kūlėjais, Jukštandžiu, Darželiu?
  6. Kokią žvaigždę lietuviai vadino Tikučiu? Kokiam žvaigždynui ji priskiriama?
  7. Informacijos šaltiniuose panagrinėję oficialius žvaigždynų pavadinimus, nurodykite, kiek iš jų susiję su žuvimis. Kurie? Su profesijų pavadinimais?
  8. Sugalvokite po vieną klausimą žvaigždynų pavadinimų tema.
  9. Parenkite pranešimą apie pasirinkto žvaigždyno pavadinimo kilmę ir pristatykite jį pasirinkta forma.
Please wait