Ar žinote, koks didžiausias žmogaus organas? Tikrai ne kepenys ir ne širdis, o oda! Ne tik didžiausias, bet ir sunkiausias – gali sverti net 4–5 kilogramus.
Odos sandara
Óda – tai žmogaus kūno danga, kuriai priklauso įvairūs odos dariniai.
Žmogaus oda sudaryta iš trijų sluoksnių: epidermio, tikrosios odos, arba dermos, ir poodžio (5.9.1 pav.)
Epidèrmis – išorinis pigmentuotas ir ragėjantis odos sluoksnis. Jis saugo giliau esančią tikrąją odą, arba dermą, nuo aplinkos poveikio. Epidermio ląstelėse yra pigmento, vadinamo melaninu. Jis suteikia odai spalvą. Kuo šio pigmento daugiau, tuo oda ir plaukai yra tamsesni. Melanino taip pat padaugėja deginantis – taip nuo kenksmingų saulės spindulių apsaugomi gilesni odos sluoksniai
Tikróji óda (dèrma) – odos sluoksnis po epidermiu. Tikrojoje odoje yra kraujagyslių, prakaito ir riebalinių liaukų. Iš šio sluoksnio auga kūno plaukai. Derma taip pat saugo kūną nuo išorės smūgių.
Póodis išsidėstęs giliausiai iš visų trijų odos sluoksnių ir jungia mūsų tikrąją odą su giliau esančiais kūno audiniais. Poodyje kaupiasi riebalinis audinys – įvairiose kūno vietose jis yra skirtingo storio.
Odos dariniams priklauso odoje esantys nagai, plaukai ir liaukos (5.9.2 pav.).
Nagai apsaugo mūsų pirštų galus. Plaukai padeda palaikyti kūno šilumą. Nosyje esantys plaukai sulaiko dulkes ir šiek tiek valo orą, kurį įkvepiame. Blakstienos, antakiai taip pat sulaiko dulkes, vandenį ir apsaugo akis. Odos liaukos į išorę išskiria įvairių medžiagų, pavyzdžiui, prakaito liaukos išskiria prakaitą ir taip sušilęs žmogus atsivėsina.
Tai įdomu!
Ant mūsų rankų pirštų yra unikalūs raštai, vadinami pirštų atspaudais. Jie išskirtiniai, nes niekas pasaulyje daugiau tokių neturi. Pirštų atspaudai pradeda formuotis ankstyvuoju vaisiaus vystymosi laikotarpiu, dar gimdoje. Net identiški dvyniai turi skirtingus pirštų atspaudus. Pagrindiniai pirštų atspaudų tipai yra kilpa, sūkurys ir arka (5.9.3 pav.). Skirtingi žmogaus pirštai gali turėti skirtingus atspaudus. Pirštų atspaudai naudojami žmogui atpažinti asmens dokumentuose ar tiriant nusikaltimus.
Tiriamasis darbas „Pirštų atspaudų
tyrimas“
Darbo tikslas: ištirti pirštų atspaudus ir nustatyti, kokio jie tipo.
Jums reikės: popieriaus lapo, pieštuko, lipniosios juostos.
Darbo eiga:
- Ant nedidelio popieriaus lapo ploto trinkite pieštuku pirmyn atgal, kol atsiras tamsi dėmė.
- Tvirtai prispauskite mažąjį pirštą prie šios dėmės. Galite pirštą pajudinti.
- Lipniąją juostelę priklijuokite ant ištepto piršto.
- Palaikę kelias sekundes, nuplėškite nuo piršto ir užklijuokite ant popieriaus.
- Remdamiesi 5.9.3 paveiksle pateiktais pirštų atspaudų tipais, nustatykite, kokio tipo yra jūsų mažojo piršto atspaudas.
- Nustatykite ir kitų pirštų atspaudų tipus.
Pirštų atspaudai – išskirtinė asmens atpažinimo priemonė. Nors daugelio žmonių pirštų atspaudai yra tokio paties tipo, kilpų išsidėstymas vis tiek šiek tiek skiriasi. Pats dažniausias pirštų atspaudų tipas yra kilpa.
Odos funkcijos
Oda ne tik dengia mūsų kūną – ji atlieka daugybę kitų funkcijų. Žinoma, svarbiausia iš jų yra apsauginė. Oda apsaugo mus nuo išorės veiksnių, sunkių sužeidimų, kenksmingų saulės spindulių, infekcijų.
Oda yra jutimo organas – tai dėl jos reaguojame į aplinkos dirgiklius, iš jos į smegenis siunčiami signalai apie aplinkos temperatūrą, patirtą skausmą, liečiamus objektus.
Oda svarbi ir reguliuojant organizmo temperatūrą (5.9.4 pav.). Kad organizmas neperkaistų, pro odą išsiskiria prakaitas ir kūnas šiek tiek atvėsinamas. Kad kūnas nesušaltų, kūno plaukeliai pasišiaušia – taip išlaikoma šiluma.
Oda dalyvauja organizmo medžiagų apykaitoje. Joje gaminamas vitaminas D, pro odą išskiriamas vanduo ir prakaitas, kuriame yra mineralų. Vitaminas D yra labai svarbus žmogaus kaulų, dantų, raumenų sveikatai, taip pat jis padeda apsisaugoti nuo įvairių ligų. Vitaminas D gaminamas žmogaus odoje (epidermyje) būnant saulės šviesoje, jo galime gauti ir su kai kuriais maisto produktais (įvairiomis žuvimis, kiaušinio tryniais), vartoti kaip maisto papildą.
Odos priežiūra
Odą prižiūrėti svarbu ne vien dėl išvaizdos. Nuo priežiūros priklauso jos sveikata, atsparumas ligoms ir pažeidimams.
Ultravioletinė spinduliuotė – tai dalis mus pasiekiančių saulės spindulių. Ji itin aktyvi. Nedidelis spindulių kiekis naudingas, nes odoje gaminamas vitaminas D, organizmas stiprėja, gerėja nuotaika. Pakanka 10–15 minučių pabūti saulėje. Tačiau per ilgai būnant saulėje ir nenaudojant apsauginių priemonių galima labai pakenkti sveikatai (5.9.5 pav.). Odos įdegis – tai apsauginė odos reakcija į ultravioletinę spinduliuotę. Ilgai būnant saulėje oda sensta, galima susirgti vėžiu, taip pat pakenkti regėjimui.
Vienas iš dažniausių vėžinių susirgimų pasaulyje yra melanoma – odos vėžys. Ultravioletinė spinduliuotė, stiprūs nudegimai ir soliariumai didina tikimybę susirgti melanoma.
Siekiant saugoti odą svarbiausia nepamiršti apsaugos nuo saulės. Būnant saulėje reikia naudoti apsauginį saulės kremą – jis neleidžia spinduliams prasiskverbti pro odą. Taip pat reikia vengti per ilgai būti saulėkaitoje visus metus, ypač vasarą.
Kad oda būtų sveika, svarbu veidą prausti ir ryte, ir vakare, nuvalyti nešvarumus ir riebalus. Rekomenduojama naudoti drėkinamąjį kremą. Tačiau nepamirškite, kad odos sveikatai svarbu ne tik tai, ką tepame, bet ir tai, kuo maitinamės, ar geriame pakankamai vandens.
Daug laiko praleidžiant saulėje, pastebėjus nelygių apgamų ar odos darinių, būtina apsilankyti pas dermatologą.
Klausimai ir užduotys
- Išvardykite pagrindines odos dalis. Už ką kiekviena iš jų yra atsakinga?
- Internete paieškokite dermatologų patarimų, kuriuo metu saulė nekenkia odai.
- Sukurkite minčių žemėlapį ir jame pavaizduokite odos atliekamas funkcijas.
- Parenkite trumpą pranešimą apie odos pažeidimus. Galite remtis įvairiais straipsniais ir nuotraukomis.
- Klasėje surenkite diskusiją apie saulės teikiamą naudą ir žalą odai. Vieni mokiniai gali rasti informacijos apie teigiamą saulės poveikį odai, kiti – apie odai daromą žalą. Kiekviena pusė turi argumentuotai įtikinti kitus.
Ko išmokome?
- Oda – tai žmogaus kūno danga, kuriai priklauso įvairūs odos dariniai: nagai, plaukai ir liaukos.
- Oda sudaryta iš trijų sluoksnių: epidermio, dermos, arba tikrosios odos, ir poodžio.
- Oda apsaugo organizmą nuo infekcijų, sužeidimų, perkaitimo, dalyvauja medžiagų apykaitoje.
- Pirštų atspaudai yra išskirtinis kiekvieno žmogaus bruožas. Dažniausi jų tipai: kilpa, sūkurys ir arka.
- Tinkama odos priežiūra apima apsaugos nuo saulės naudojimą, veido prausimą, drėkinimą, sveiką mitybą.