Chapter 1.1 (Lietuvių liaudies daina „Du Gaideliai“ (Iliustruota simboliais))

Kaip mokytojai gali paskatinti vaiką skaityti ir siekti, kad knyga taptų vaiko kasdienybės dalimi?

Nuo mažų dienų vaikas auga domėdamasis jį supančia aplinka ir šalia jo esančiais žmonėmis. Vienas iš būdų augančiam vaikui padėti pažinti pasaulį yra knygų skaitymas, kuris vėliau perauga į savarankišką skaitymą (tampa savarankišku skaitymu). Knygos padeda vaikams lavinti pagrindinius kalbos įgūdžius, ugdo gebėjimą vartoti kalbą, padeda formuluoti, išsakyti savo mintis ir jausmus, suteikia žinių, padeda atsakyti į daugelį kylančių klausimų, ugdo fantaziją.

Pedagogams, ugdantiems specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus, dažnai kyla klausimas, o kaip intelekto sutrikimą, žemesnius komunikacinius, pažintinius gebėjimus turintį vaiką paskatinti domėtis knyga, jos iliustracijomis, vėliau padėti suprasti skaitomo teksto turinį, ar/ir išmokyti vaiką savarankiškai skaityti?

Vienas iš būdų tai pasiekti yra knygų turinio pritaikymas pagal vaiko turimus gebėjimus, t. y. adaptuotų knygų kūrimas, kuriose rašytinis tekstas yra trumpinamas, sudėtiniai sakiniai pakeičiami paprastais sakiniais, sunkiai perskaitomi žodžiais pakeičiami vaikui žinomais sinonimais, kurie iliustruojami simboliais. . Gali būti naudojami įvairūs adaptuotos knygos turinio pritaikymo būdai.

Knygos turinio pritaikymas padeda vaikams išlaikyti dėmesį, atpažinti ir įsiminti parašytą, simboliu iliustruotą žodį, ir, tuo pačiu, padeda įsitraukti į skaitymo procesą.

Skatindami mokinius „draugauti su knyga“, pedagogai gali kurti įvairias istorijas, arba pritaikyti jau sukurtų istorijų, pasakų, mokykliniuose vadovėliuose esančių tekstų turinį individualiems vaiko gebėjimams.

Kadangi specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių mokinių gebėjimai yra skirtingi, knygose esančio teksto turinys gali būti pritaikomas skirtingais lygiais. Parenkant teksto pritaikymo lygį, būtina atsižvelgti į vaikui reikalingos individualios pagalbos lygį. Kuo didesnė pagalba reikalinga vaikui, tuo tekstas turi būti pritaikytas žemesniu lygiu.

Pritaikytame tekste, naudojami simboliai, kurie turi iliustruoti konkretų parašytą žodį.

Pasakos „Ropė“ pritaikyto turinio pavyzdžiai 4 lygiais:

1. lygis: Originalus tekstas.

Pvz. PASODINO SENELIS ROPĘ. AUGO, AUGO ROPUTĖ IR UŽAUGO DIDŽIAUSIA, IR UŽAUGO SALDŽIAUSIA.

2. lygis: Originalus tekstas. Sakinio pagrindinę mintį išreiškiantys žodžiai, sunkiau perskaitomi žodžiai iliustruojami simboliais.

Pavyzdžiui:

2 lygis

3. lygis: Originalus tekstas trumpinamas. Iš teksto „išimti“ sunkiai perskaitomi, sakinio prasmės nekeičiantys žodžiai. Kiekvienas žodis iliustruojamas simboliu.

Pavyzdžiui:

3 lygis

4. lygis: Rašytinio teksto nėra arba yra labai nedidelės apimties, paprastų 2 -3 žodžių sakinių tekstas. Gali būti paliekami tik pagrindinę teksto mintį reiškiantys simboliai.

Pvz.

4 lygis

Visuose pritaikyto teksto lygiuose turinys turi sietis, atitikti originalaus teksto turinį. Šiuolaikinės technologijos leidžia kurti skaitmenines knygas, kurias adaptuoti pagal individualius mokinio gebėjimus nėra sudėtinga. Praktika rodo, kad pedagogas, naudodamas mokiniui spausdintinę adaptuotą knygą ir jos skaitmeninį variantą, ne tik motyvuoja mokinius, bet ir padeda pamilti knygą bei greičiau įgyti skaitymo įgūdžių.

Please wait