Tema 5.3 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Panašūs ir skirtingi

Aplinkos skirtumai labiau pastebimi, kai esame gamtoje ar nedideliuose miesteliuose. O jei staiga atsirastume viename pasaulio didmiesčių – ne visada iš karto pasakytume, kuriame iš jų esame. Taip yra todėl, kad projektuodami didžiulius pastatus didmiesčiams žmonės juos suvienodino, statė panašius vienus į kitus.

Londonas
Čikaga
Tokijas
Johanesburgas

Dažnai didžiausiuose pasaulio miestuose rasime tuos pačius greitojo maisto restoranus, tokius pat automobilius, girdėsime panašią muziką. Tačiau juose gyvena be galo skirtingų žmonių – įvairių rasių, tautybių, religijų ir profesijų atstovų, turinčių milijonus pomėgių, gabumų, jausmų ir norų.

Pasaulio dalys savitos ir skirtingos, tačiau žmonėms daug keliaujant, keičiantis informacija, keičiant gyvenamąją vietą daug kas supanašėja, vienų šalių kultūros bruožų atsiranda kitose teritorijose, šalys daug prekiauja, bendradarbiauja mokslo, kultūros srityse.

kinų kvartalas Mančesteryje
italų kvartalas Niujorke
indų restoranas Londone
Maroko studentai Paryžiuje

Londone galima apsipirkti lietuviškoje parduotuvėje, Vilniuje – paragauti indiško maisto, o baigę mokyklą galime išvykti mokytis į pasirinktą šalį. Daugybė sportininkų atstovauja kitų šalių sporto klubams, o didelė dalis Europos valstybių turi tą pačią valiutą – eurą.

Daugelis dalykų virsta pasauliniais: atsirado daug visuotinių taisyklių ir įstatymų, išsiplėtė tarptautinė prekyba, susikūrė tarptautiniai bankai, atsirado tarptautinių verslo įmonių, padidėjo migracija ir turizmas, žmonės mažiau laikosi savo tautos tradicijų. Šiuos pasaulinius pokyčius labiausiai skatina greitas informacijos perdavimas: internetas, tarptautinė televizija, greitas transportas ir kalbų mokėjimas.

Kartais apie žmogų, nors jis ir turi kokios nors šalies pasą, sakoma, kad jis yra pasaulio pilietis. Taip vadinamas asmuo, suvokiantis pasaulį kaip vieną didelę bendruomenę, jis daug keliauja, gali bendrauti užsienio kalbomis, gerai supranta informaciją, greitai prisitaiko, moka bendrauti, gali gyventi ir dirbti ne tik tėvynėje.

  1. Vadovėlyje matote paveikslėlių su panašiai atrodančiais dangoraižiais. Tačiau didieji miestai turi išskirtinių pastatų, garsių ir būdingų tik konkrečiam miestui. Juos pamatę, iškart atpažįstame miestą. Pavyzdžiui, pamatę Gedimino pilies bokštą pagalvojame apie Vilnių. Kokius miestus primena Eifelio bokštas, Big Benas, Koliziejus, Baltieji rūmai, Karolio tiltas, Laisvės statula, Reichstagas? Raskite šiuos miestus žemėlapyje.
  2. Iš kokių žinomų statinių ar vietų galime atpažinti Lietuvos miestus? Suskaičiuokite, kiek tokių vietų ar pastatų žinote visi kartu, ir sudarykite jų sąrašą. Raskite Lietuvos žemėlapyje miestus, kuriuose šie objektai yra.
  3. Kas yra euro zona ir kokios šalys yra šioje zonoje? Prisiminkite ir parodykite šias šalis žemėlapyje.
  4. Kas yra „pilietis“? O kokį žmogų galėtume vadinti „pasaulio piliečiu“?
  5. Kartais sakoma: „Pasaulis susitraukė...“ Kaip paaiškintumėte šį posakį?
  6. Įsivaizduokite visus pasaulyje gyvenančius žmones tarsi vieną šimto žmonių bendriją. Lentelėje surašyti šios bendrijos ypatumai. Kurioms grupėms priklausytų jūsų šeima? Kaip jaustumėtės joje gyvendami? Jeigu būtumėte atsakingi už šios bendrijos gerovę, kokiems trims jos narių poreikiams tenkinti skirtumėte daugiausia dėmesio ir kodėl?

48 vyrai – 52 moterys
​30 sotūs – 50 jaučiantys maisto trūkumą – 20 alkani
​6 žmonės valdys pusę kaimo pinigų
​24 turi elektrą – 76 neturi elektros
​83 turi švaraus geriamojo vandens – 17 tokio vandens neturi
​7 turi kompiuterį – 93 neturi kompiuterio
​30 baltieji – 70 nebaltieji
​86 moka skaityti – 14 nemoka skaityti
​1 yra baigęs aukštąją mokyklą – 99 nėra baigę aukštosios mokyklos
​41 gyvena kaime – 51 gyvena mieste
​75 turi mobiliuosius telefonus – 25 neturi mobiliųjų telefonų
​30 turi internetą – 70 neturi interneto
​33 krikščionys, 22 musulmonai, 14 hinduistų, 7 budistai, 12 kitų religijų, 12 neišpažįstančių jokios religijos

Užduotys

            Prašau palaukti