Nervų sistema – kūno valdymo centras
Kas valdo mūsų akių judesius, kvėpavimą, širdies plakimą, virškinimą? Tai nesąmoningai vykstantys procesai. O kas valdo mūsų sąmoningus veiksmus, kuriuos atliekame atsiversdami knygą, rašydami žodžius, žaisdami kamuoliu? Tiek už vienų, tiek už kitų mūsų organizmo procesų valdymą atsakinga nervų sistema. Ją sudaro galvos, nugaros smegenys ir nervai. Žmogaus nervų sistema yra panaši į elektros laidų tinklą, kuris perduoda informaciją smegenims. Ši sistema yra daug galingesnė už bet kokį kompiuterį ir geba vienu metu atlikti daugybę sudėtingų užduočių.
- Kokie organai sudaro nervų sistemą? Kaip ji išsidėsčiusi?
- Kokį darbą atlieka smegenys ir nervai?
- Pasvarstykite, kokie procesai mūsų kūne vyksta nesąmoningai, mums apie juos negalvojant.
- Kodėl važiuojant dviračiu reikia užsidėti šalmą?
- Patikrinkite savo reakciją ir sužinokite, kokiu greičiu nervais per duodama informacija. Jums reikės liniuotės ir draugo pagalbos.
- Paprašykite draugo laikyti liniuotę taip, kaip parodyta paveikslėlyje, o tada ją paleisti.Draugo paleistą liniuotę pasistenkite pagauti kuo greičiau.
- Sugavus liniuotę, jūsų nykštys bus prispaustas ties kokiu nors skaičiumi. Kuo mažesnis skaičius, tuo greitesnė jūsų reakcija.
- Dabar su draugu apsikeiskite vietomis ir pakartokite visus veiksmus. Gautus rezultatus palyginkite.
Nervų sistema mus saugo
Netyčia palietus karštą puodą, ranka, mums to dar nė nesuvokus, staiga atsitraukia. Taip įvyksta todėl, kad po oda esantys juntamieji nervai pasiunčia pranešimą galvos smegenims. Smegenys greitai reaguoja ir mes pajuntame skausmą. Skausmas įspėja liautis daryti tai, kas jį sukelia. Staiga atitraukdami ranką mes apsisaugome, kad nenudegtume.
Atmintis
Smegenys yra atsakingos ir už mokymąsi. Visa reikiama informacija jus pasiekia per įvairius pojūčius. Ją smegenys saugo atmintyje. Kuo dažniau išmoktus dalykus kartojate, tuo geriau įsimenate.
Atmintis yra skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę. Trumpalaikė atmintis skirta ką tik išgirstai informacijai įsiminti (pavyzdžiui, telefono numeriui), o ilgalaikėje saugoma tai, ką išmokstate ir kas yra labai svarbu.
- Patikrinkite savo atmintį. 30 sekundžių žiūrėkite į žemiau parašytus žodžius. Tada užverskite vadovėlį ir pabandykite visus šiuos žodžius užrašyti. Kiek žodžių pavyko užrašyti?
Popierius, pomidoras, lėkštė, obuolys, druska, stalas, žaidimas, kilimas, dulkė, medus, degtukas, piramidė.
Miegant smegenys ilsisi
Mūsų smegenys visą dieną intensyviai dirba, todėl joms reikalingas poilsis. Jei blogai arba per mažai miegate, jūsų protinė veikla sulėtėja, sunkiai susikaupiate, tampate dirglūs, dažniau pykstatės su draugais. Kad taip neatsitiktų, reikia laikytis dienos režimo ir per parą miegoti apie 9–10 valandų.
- Papasakokite, kas yra žmogaus nervų sistema ir kaip ji veikia.
- Prisiminkite, kaip mokėtės, kai norėjote išmokti mintinai eilėraštį, važiuoti dviračiu ar plaukti.
- Aptarkite savo darbo dieną. Kiek valandų miegate, kiek laiko ruošiate pamokas, sportuojate, žaidžiate? Kaip vertinate draugo ir savo darbo dieną? Kodėl reikia susidaryti dienos režimą ir jo laikytis?
- Žurnale „Ar žinai, kad?“ raskite įdomių faktų apie žmogaus kūną.