Visatos energija
Ilgainiui žmogui padedantys mechanizmai tobulėjo, žmonės išmoko panaudoti vis daugiau energijos rūšių. Atsiradę įvairūs varikliai pakeitė pasaulį, tačiau kad jie suktųsi ir dirbtų už mus, reikalingas kuras, degalai.
Vis dažniau imame galvoti, iš kur dar galima paimti energijos, – juk degindami Žemės išteklius: naftą, anglis, dujas ir medieną, kada nors juos išnaudosime ir nebeturėsime energijos šaltinių. Todėl šiuos šaltinius ir vadiname neatsinaujinančiais – jų kiekis Žemėje ribotas... Be to, degindami šias medžiagas, orą užteršiame nuodingomis dujomis ir dūmais.
Žmonija susirūpino planetos ateitimi, ieškoma švaresnių energijos šaltinių. Vis dažniau stengiamasi panaudoti saulės, vėjo ar vandens energiją. Tokie šaltiniai vadinami atsinaujinančiais – tai yra jie gamina energiją nieko nesunaikindami ir neužteršdami.
Su energijos naudojimu ir taupymu susiduria kiekviena šeima. Atšalus orams, pradedame šildyti namus. Lietuvoje dažniausiai šildomasi dujomis, elektra, malkomis ar kitokiu krosnyje deginamu kuru. Ši energija nemažai kainuoja, todėl kiekviena šeima stengiasi pasirinkti jai tinkamiausią šildymo būdą ir tam išleisti kuo mažiau pinigų.
- Kaip manote, kiek mėnesių apytikriai reikia šildyti namus Lietuvoje?
- Kuriose Europos šalyse, jūsų manymu, šildymo sezonas tikrai trumpesnis negu Lietuvoje?
- Kas padeda taupyti šilumą namuose?
- Pasidomėkite, ką reiškia pasakymas „namų renovacija“. Kodėl ji reikalinga?
Mūsų Žemė labai didelė ir įvairi. Skirtingų šalių žmonės gali naudotis skirtinga Žemės energija.
Mūsų planeta dar nėra visiškai atšalusi, vėsus yra tik jos paviršius, o gelmėse temperatūra siekia net 7000 laipsnių Celsijaus. Giliai glūdintis vanduo taip pat įkaista ir išsiveržia į žemės paviršių. Karšto požeminio vandens šaltiniai ar fontanai vadinami geizeriais. Tai labai įspūdingas gamtos reiškinys, traukiantis milijonus turistų.
Ypač daug geizerių yra Islandijoje bei Kamčiatkos pusiasalyje, priklausančiame Rusijai. Šio vandens nereikia šildyti, jis verdantis trykšta iš žemės. Žmonės sugalvojo, kaip šią energiją panaudoti. Net viduržiemį Islandijoje ar kitoje šalyje, turinčioje karšto vandens šaltinių, galima maudytis karštame baseine arba ištisą žiemą šiltnamiuose, šildomuose pigaus karšto gelmių vandens, auginti daržoves.
- Pasaulio žemėlapyje suraskite Islandiją ir Kamčiatką.
- Pasidomėkite, ką reiškia Islandijos pavadinimas (angliškai Iceland).
- Kodėl saulės energija šildytis geriau Italijoje negu Lietuvoje? Raskite žemėlapyje Italiją.
Užduotys
– tai gamtos ištekliai, kuriuos žmogus išnaudoja daug greičiau negu jie natūraliai atsikuria (nafta, anglys, dujos, mediena).
– tai gamtos ištekliai, kurių atsiradimą arba atsinaujinimą lemia saulės, vėjo, vandens energija.
- a
- e
- i
- i
- i
- g
- z
- e
- r