Žmogaus sparnai
Ir vaikai, ir suaugusieji kartais pagalvoja, kaip būtų puiku mokėti skraidyti ir ko gyvenime būtų galima pasiekti turint tokią galimybę. Šiais laikais galime sėsti į lėktuvą ir nukakti į tolimiausius mūsų planetos kampelius. Tačiau šis patogumas – ilgų žmonijos svajonių, išradimų ir bandymų rezultatas.
Garsiausio pasaulyje tapytojo Leonardo da Vinčio brėžiniuose matome svajones apie skraidančius aparatus. Brėžiniai primena šiuolaikinius sraigtasparnius bei skraidykles.
Dabar dažnai virš miestų ar laukų matome sklendžiančius oro balionus – tai visiems žinoma pramoga ar sportas. Skrydį oro balionu net galima padovanoti draugui gimtadienio proga. Tačiau šiai idėjai įgyvendinti taip pat prireikė daug sumanumo, darbo ir net žmonių gyvybių.
1937 metais garsus vokiečių oro balionas „Hindenburg“ užsiliepsnojo ir nukrito. Žuvo 35 keleiviai. Dabartiniai oro balionai saugesni, nes juos į viršų kelia šiltas oras, o „Hindenburg“ buvo pilnas vandenilio – už orą lengvesnių, bet labai greitai užsidegančių dujų. Tad pakako mažiausios kibirkštėlės...
Nepaisydami sunkumų ir pavojų, žmonės vis tiek veržėsi į dangų – troško sukurti aparatą, kuris nebūtų toks didelis, pavojingas ir būtų lengviau valdomas. Taip pamažu gimė lėktuvo idėja, kurią pirmieji įgyvendino broliai Raitai. 1903 metų gruodžio 17-ąją per pirmą skrydį Orvelo Raito pilotuojamas lėktuvas skrido 12 sekundžių, nuskrido 37 metrus ir pasiekė beveik vienuolikos kilometrų per valandą greitį. Lėktuvas buvo pakilęs į trijų metrų aukštį. Fotografas spėjo įamžinti pirmąjį skrydį – pasaulio aviacijos pradžią.
Žmonės svajoja ir dabar – kalbame apie skrydžius į Marsą, skraidančius automobilius, galimybę pasiekti vieną ar kitą Žemės vietą dar greičiau nei šiandien. Apie tai rašomos knygos ir kuriami filmai. Atsirado net atskiras žanras – mokslinė fantastika. Pats žymiausias šio žanro rašytojas – prancūzas Žiulis Vernas.
Jo knygos prieš pusantro šimto metų atrodė kaip pasakos, o dabar daugelis jo aprašytų dalykų tapo realybe – povandeninis laivas, skrydis į Mėnulį, saulės baterijos, elektrošokas, vaizdo konferencijos, televizijos naujienos...
Šiandien mūsų žiūrimi filmai ar skaitomos knygos taip pat gali atrodyti juokingi, pilni neįgyvendinamų idėjų, tačiau tikrai nežinome, ar dabartinių trečiaklasių vaikams tie dalykai netaps kasdienybe.
- Paklauskite savo tėvų ir senelių, kokių dalykų, mums įprastų dabar, nebuvo jiems mokantis trečioje klasėje. Kas, kuo jūs naudojatės dabar, jiems atrodė fantastika? Parenkite pristatymą apie tai.
- Kaip manote, kuo naudosis jūsų vaikai ir anūkai?
- Pasitarkite grupėje ir sudarykite sąrašą dalykų, kurių dabar nėra, bet apie kuriuos jūs svajojate. Pavyzdžiui – asmeniniai į kuprinę telpantys sparnai.
Užduotys
- oro balionas
- lėktuvas
- parasparnis
- raketa
- Orvilis Raitas
- Vilberis Raitas
- Leonardas da Vinčis
- Žiulis Vernas