Šioje temoje JŪS
- Pažinsite svarbiausias baltų gentis ir teritorijas, kuriose jos gyveno.
- Įvertinsite, kaip baltų gyvenimą pakeitė santykiai su kitomis tautomis.
- Išsiaiškinsite, kokia buvo baltų genčių padėtis prieš susikuriant valstybei.
Baltų genčių formavimasis
Dabartiniai lietuviai ir latviai yra tik dalies senovėje gyvenusių baltų palikuonys. Baltų genčių buvo daugiau ir mokslininkai mano, kad jos galutinai susiformavo V–VI a. po Kr. (36 pav.). Dabartinės Lietuvos teritorijos šiaurėje ir Lãtvijos teritorijoje gyveno kuršiai, žiemgaliai, sėliai ir latgaliai. Vakaruose, viduryje ir rytuose buvo įsikūrę žemaičiai, aukštaičiai ir lietuviai. Būtent jie sudarys būsimos Lietuvos valstybės pagrindą. O į pietus nuo jų gyveno jotvingiai (sūduviai). Šios genties vakaruose buvo prūsai, kurie gyveno didelėje teritorijoje, iki pat Baltijos jūros, ir šiaurėje nedidelė skalvių gentis. Baltų genčių istorija buvo ilga ir dažnai tragiška. Vienos gentys mums geriau pažįstamos, kitos – daug mažiau. Gal būsimi archeologiniai kasinėjimai atskleis daugiau paslapčių?
Baltų genčių pavadinimai istorikams žinomi iš vėlesnių, Viduramžių laikotarpio, istorijos šaltinių. Juose minimos XI–XIII a. gyvavusios gentys, o ankstesnių laikų šaltinių apie jas ir aiškių duomenų trūksta. V a. pr. Kr. Herodotas mini kelias tolimas gentis, kurios galbūt galėjo būti baltų. Kelias baltų gentis savo veikale Geografija II a. po Kr. mini ir Klaudijas Ptolemajas, graikų mokslininkas, dirbęs Aleksandrijoje. Rašydamas apie visą tuometinį pasaulį jis mini ir kelias dideles upes į rytus nuo Vyslos. Jos vadinamos ne tokiais vardais, kokie yra šiandien, bet tarp jų tikrai paminėtas Nemunas, galbūt Chrono vardu. Taigi šių ir kitų graikų bei romėnų autorių dėka turime pirmųjų rašytinių šaltinių apie savo kraštą. Deja, suderinti jų teikiamas žinias ar palyginti su archeologų randamais tuo metu gyvenusių žmonių pėdsakais mokslininkams sudėtinga.
Kodėl kadaise plačiai pasklidę baltai (palyginkite su 3 pav.) suskilo ir jų gyvenamoji teritorija susitraukė? Kaip susiformavo gentys? Į šiuos klausimus mokslininkai negali tiksliai atsakyti. Archeologams pažįstami genčių buities ypatumų skirtumai – skirtingi ginklai, darbo įrankiai, drabužiai ar papuošalai (37 pav.). Skiriasi ir laidojimo būdai – vienos gentys laidojo pilkapiuose, kitos – plokštiniuose kapuose, vienos degino, o kitos laidojo nesudegintus. Skirtingos ir mirusiojo laidojimo kryptys – kai kurioms gentims buvo svarbu, į kurią pasaulio pusę nukreipta laidojamojo galva. Tikriausiai skyrėsi ir jų kalba, kaip šiandien tarmės, bet archeologams kalba lieka neužčiuopiama. Šias žmonių grupes, jų apgyventas teritorijas skyrė įvairios gamtinės kliūtys ar negyvenamos dykros. Juk tuo metu žmonių Lietuvos teritorijoje buvo ne tiek daug, augo tankūs miškai, buvo daug nepereinamų pelkių, o upes ar ežerus perplaukti buvo sudėtingiau. Čia, kaip ir kitur, gamtos sąlygos darė įtaką kultūrų kūrimuisi!
Klausimai ir užduotys
- Įsižiūrėkite į žemėlapį (36 pav., p. 178) ir išvardykite didžiausias baltų gentis. Kurie šių dienų miestai pastatyti buvusiose tų genčių teritorijose?
- Kurios baltų genties buvusioje teritorijoje jūs gyvenate? Ar save kaip nors siejate su šia gentimi? Paaiškinkite, kodėl.
- Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip tris archeologų aptinkamus baltų genčių skirtumus.
Baltų santykiai su kitomis tautomis
Į klausimą, kodėl sumažėjo baltų gyvenamoji teritorija, mokslininkams atsakyti lengviau. Rytų slavų tautos, slinkdamos iš pietų, ėmė spausti rytų baltus, todėl šie turėjo trauktis į vakarus, į kitas baltų gyvenamas žemes. Kas nepasitraukė, laikui bėgant susimaišė su slavais ir pradingo iš istorijos. Šie pokyčiai susiję su tautų judėjimu, kuris vyko visoje Europoje žlugus Romos imperijai, mokslininkai jį vadina Didžiuoju tautų kraustymusi. Įvairios gentys kėlėsi iš vienos vietos į kitą ieškodamos geresnių sąlygų gyventi, galimybių plėšti ir maišėsi tarpusavyje. Dalis baltų, kaip teigia kai kurie mokslininkai, galbūt dalyvaudami tokiuose žygiuose pasiekė net tolimus vakarų Europos kraštus ir liko ten gyventi. Taigi dalis baltų genčių buvo veikiamos tų judėjimų, o dalis liko nuošalyje. Piliakalniuose archeologai rado to meto gaisrų pėdsakų ir klajoklių ateivių naudotų strėlių antgalių. Šių ginklų, įstrigusių palaikuose, randama ir to meto kapuose. Tokiuose kapuose palaidoti šeimos nariai visi buvo mirę smurtine mirtimi, nukauti priešų. Tai liudija, kad laikai išties buvo neramūs!
Žlugus Romos imperijai, neramumų krečiamoje Europoje baltai buvo primiršti. Jais vėl imta domėtis I tūkstm. pabaigoje. Vakarų ir šiaurės Europoje atsirado stiprios Dãnijos ir Švèdijos valstybės, o rytų Europoje – Rusija. Jos susidūrė su kaimynais baltais, su jais buvo ir prekiaujama, ir kariaujama. Nuo IX a. pradžios baltų gentys, ypač kuršiai, palaikė ryšius su vikingais. Šie Skandinavijos pusiasalio pirkliai ir kariai ieškojo prekybos kelių į Rytus. Kaip ir Romos imperijos laikais, buvo vėl išplėtota prekyba, bet kita kryptimi – rytų keliais su arabų kraštais. Tą liudija Lietuvoje archeologų rastos sidabrinės arabiškos monetos ir net kriauklės iš Indijos vandenyno. Su vikingais būta ne tik prekybinių ryšių, bet ir ginkluotų susidūrimų, kaip antai švedų karaliaus Olafo 854 m. žygis į Kuršą. Šio žygio aprašyme pirmąkart Lietuvos istorijoje paminėta tiksli vietovė – Apuõlė (38 pav.). Skandinavijos kariams nepavyko įveikti pilyje ant piliakalnio įsitvirtinusių kuršių pasipriešinimo. Apuõlės piliakalnis archeologams puikiai pažįstamas. Beje, būtent jame rastas neblogai išsilaikęs to laikotarpio medinis šulinys (39 pav.)!
Tuo metu kuršiai išties buvo judriausia ir karingiausia baltų gentis (40 pav.). Jie perėmė vikingų būdą ir patys tapo Baltijos jūros plėšikais. XI a. tekste apie kuršius rašoma, kad tai žiauriausia gentis ir į vežimus kinko puikius arklius. Be to, jie turi daug aukso, o jų namuose pilna burtininkų ir žynių! Kasinėdami vikingų laikų kapinyną Palangojè archeologai rado sidabrui sverti skirtų svarstyklių. Tuo metu šis metalas buvo labai svarbus ir geidžiamas. Tikriausiai svarstykles naudojo prekeiviai, o gal jos buvo reikalingos grobiui pasidalyti? Išties prekyba ir plėšimai buvo puikūs būdai praturtėti! Kitos gentys, gyvenusios toliau nuo prekybos kelių, didelių upių ar jūros, neturėjo galimybių įgyti svarbaus vaidmens.
Klausimai ir užduotys
- Kodėl baltų gyvenamoji teritorija ėmė mažėti?
- Kuri baltų gentis palaikė tiesioginius ryšius su vikingais? Kodėl būtent ši gentis?
- Apibūdinkite baltų ir vikingų santykius.
- Paaiškinkite, kodėl kuršiai kartais vadinami Baltijos jūros plėšikais.
Baltų visuomenės pokyčiai
Ne visi genties žmonės vienodai galėjo turtėti per prekybą ir plėšimus. Iš to meto kapų tyrimų matyti, kad visuomenė buvo susisluoksniavusi ir pasidalijusi pagal turtingumą. Išties augant karių ir ginklų reikšmei daugėjo turtingų vyrų kapų su sidabrinėmis įkapėmis. Bendruomenių diduomenę sudarė genčių vadai. Jie valdė žaliavas, prekybos kelius ir vadovavo grobiamiesiems žygiams. Prisiminkite ir palyginkite su Graikijos Mikėnų kultūra! Diduomenei priklausė ir žirgai (41 pav.), vadai buvo raiteliai, o juos lydėjo pėstininkai. To meto kapuose dažniausiai randami ginklai yra ietys, kirviai, skydai, o turtinguose kapuose ir ilgi peiliai ar kalavijai (42 pav.). Paprasti žmonės buvo žemdirbiai ir amatininkai. Tikriausiai buvo ir vergų, bet apie juos vien tik iš archeologinių šaltinių nieko negalima pasakyti. Todėl nežinoma, ar vergai buvo svarbūs ekonomikai (prisiminkite senovės Graikiją ir Romą), bet tikriausiai atlikdavo sunkiausius žemės ūkio darbus. Kaip manote, kokius?
Visuomenės pokyčiai buvo neišvengiami kuriantis valstybei. Jie buvo būdingi ir pirmosioms kitų kraštų valstybėms, apie kurias mokėtės šiais metais. Vienoms baltų gentims atlaikyti kaimynų spaudimą sekėsi geriau, kitoms sunkiau. Kad apgintų savo žemes, gentys kartais sudarydavo sąjungas. Vis dėlto iš kadaise buvusių įvairių baltų genčių iki dabar išliko tik latvių ir lietuvių tautos ir kalbos. Jų formavimasis truko ištisus šimtmečius. Kai kurios gentys išnyko laikui bėgant susimaišiusios su kitomis. Antai pietų sėliai susiliejo su lietuviais, o šiaurės – su latgaliais. Dalis genčių, pavyzdžiui, prūsai ir jotvingiai, savarankiškumą prarado prieš savo norą. Juos per kelis šimtmečius nukariavo Kryžiuočių ordinas. Dalis pabėgo į Lietuvą, o tie, kurie liko, per ilgą laiką pamiršo savo kalbą ir išnyko. Latviai ir kuršiai taip pat susidūrė su karingais kryžiuočiais. O štai lietuviai nuo XII a. pabaigos darėsi stipresni ir rengė grobiamuosius žygius į aplinkines žemes. Būtent jiems, valdomiems Mindaugo ir puolamiems kryžiuočių, XIII a. pavyks sukurti valstybę. Tačiau tai jau kitas istorijos tarpsnis, plačiau apie jį mokysitės vėliau.
IX a. anglosaksų keliautojas Vulfstanas Baltijos jūros rytų pakrantės gyventojus (manoma, kad prūsus) vis dar vadina aisčiais. Vis dėlto jo aprašomas aisčių pasaulis jau visai kitoks nei Tacito laikais:
„Aisčių žemė labai didelė. Joje yra daug pilių, ir kiekvienoje yra karalius. Ir tenai labai daug medaus ir žuvų. Karaliai ir diduomenė geria kumelių pieną, neturtingieji ir vergai geria midų. Tarp jų būna daug karų. Aisčiai alaus nedaro, bet yra užtenkamai midaus. <...> Yra dar aisčių paprotys, kad bet kurios kilmės žmonės turi būti sudeginami. Jei randamas nesudegintas koks nors kaulas, tai už tai reikia išsipirkti.“
Vulfstano pranešimas apie kelionę per Prūsiją, iš senosios anglų k. vertė L. Valkūnas, kn. Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai, I t., sud. N. Vėlius, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996, p. 168–169.Klausimai ir užduotys
- Ką apie baltų politinę santvarką sužinome iš šio istorijos šaltinio?
- Apie kokius baltų maitinimosi papročius pasakoja Vulfstanas?
- Apie kurį baltų mirusiųjų laidojimo būdą kalbama šaltinyje? Nuomonę pagrįskite šaltinio citata.
Klausimai ir užduotys
- Kas sudarė baltų diduomenę? Kuo jos atstovai skyrėsi nuo eilinių genties narių?
- Kokiais ginklais paprastai buvo ginkluoti baltų diduomenės kariai?
- Paaiškinkite, kokie du archeologinių radinių požymiai istorikams leidžia teigti, kad vienoms baltų gentims sekėsi geriau nei kitoms.
Apibendrinamieji klausimai ir užduotys
- Laikui bėgant baltų gyvenamoji teritorija traukėsi, bet baltų genčių buvo nemažai. Kaip manote, kodėl baltų gentys, nors ir buvo panašios, ėmė skirtis viena nuo kitos?
- Apibūdinkite senovės baltų santykius su slavais ir vikingais.
- Nurodykite ne mažiau kaip tris baltų visuomenės pokyčius, įvykusius prieš susikuriant valstybei.
TYRINĖKITE!
Bėgant šimtmečiams keitėsi gentys, žemės, valstybės ribos. Į kokius regionus šiandien dalijama Lietuva? Kurios gentys davė jiems pavadinimus? Kurių genčių pavadinimų neberandame?
TYRINĖKITE!
Senovės baltų ir kitų senovės žmonių kasdienį gyvenimą archeologai stengiasi geriau suprasti kartais gamindami daiktus ar valgius, statydami pastatus ar laivus taip, kaip tai darė jų tyrinėjamo laikotarpio gyventojai, – tai vadinama eksperimentine archeologija. Jai skirtas festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ vyksta kiekvieną vasarą. Apsilankykite jame ir palyginę tai, ką ten pamatysite, su tuo, ką apie senovę išmokote šiais metais, patirkite atradimo džiaugsmą. Gal ir savo rankomis ką nors išbandysite (44 pav.)?
IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ
Gyvename senųjų baltų genčių kadaise apgyventose žemėse. Kaip manote, ar reikia įamžinti baltų genčių pavadinimus ir jų gyvenimo pėdsakus, išlikusius iki mūsų dienų (piliakalnius, alkakalnius, pilkapius ir pan.)? Atsakymą pagrįskite.