Tema 6.6 (Lietuvių kalba 5 kl.)

Antrininkės sakinio dalys. Papildinys

Añtrininkės sakinio dalys papildo, praplečia tai, kas pasakyta pagrindinėmis sakinio dalimis. Visos antrininkės sakinio dalys sakinyje nuo ko nors priklauso, kam nors yra pavaldžios.

Antrininkės sakinio dalys. Papildinys

48.1. Praplėskite veiksniu ir tariniu pasakytas mintis.

Žemė sukasi. Traktorius aria. Jūra banguoja. Mokinys rašo. Lietuvà švenčia. Mes mylim.

Papildinys ir aplinkybės priklauso nuo tarinio, o pažyminỹs – nuo bet kurios sakinio dalies, išreikštos daiktavardžiu. Papildinỹs – labiausiai su tariniu susijusi antrininkė sakinio dalis. Jo vaidmenį sakinyje atskleidžia keturi pagrindiniai klausimai, keliami iš tarinio.

Šie klausimai parodo ir pagrindines papildinio formas – kilmininką, naudininką, galininką, įnagininką. Dažniausiai papildiniu eina daiktavardžiai ir įvardžiai.

48.2. Sutartine linija pabraukite papildinius. Parašykite klausimą ir kokiu linksniu jie reiškiami.

1. Senele, pasek man pasaką. 2. Noriu tik medaus ir karštos arbatos. 3. Parašykim draugui laišką. 4. Iki ežero važiuosim dviračiais. 5. Miške prisirinkome ne tik grybų, bet ir mėlynių. 6. Gaidžiui vienam tenka saugoti dešimt vištų. 7. Tėveliai suorganizavo puikią iškylą į Europos parką.

48.3. Suskliaustus žodžius parašykite reikiamu linksniu.

1. Adomas neturi (šuo). 2. Sunkiausias vietas pasižymėjo (flomasteris). 3. Rašau (rašinys). 4. Atsarga (gėda) nedaro. 5. Mūsų mokyklos komanda pasiekė (pergalė). 6. Nedrąsiai spustelėjau (tėtis) ranką. 7. Šiame žodyje nerašome (nosinė). 8. Spintelės prigrūstos (daiktai). 9. Jonas gabus ir (mokslas), ir (muzika), ir (dailė). 10. Šeštokai mus kviečia (ledai). 11. Tauta stojo savo (laisvė) ginti.

48.4. Baikite sakinius įrašydami papildinius.

1. Į telefoną atsisiunčiau naują _______ . 2. Į vazą pamerkėme _______ . 3. Parduotuvėje pirkome _______ ir _______ . 4. Iš Palangos grįžome _______ . 5. Jei pasijutai blogai, kreipkis į _______ . 6. Vaikai į krepšį surinko nukritusius _______ . 7. Šiuo klausimu neturiu savo _______ .

Prašau palaukti