Tema 3.13 (Istorija 10)

Totalitarizmas komunistinėje Sovietų Sąjungoje

Šioje temoje MES:

  • išsiaiškinsime, kaip V. Leninui pavyko sukurti totalitarinę diktatūrą Soviẽtų Rùsijoje;
  • aptarsime, kaip buvo įkurta Soviẽtų Sąjunga;
  • išskirsime svarbiausius stalinistinės sistemos bruožus.

Totalitarinės diktatūros sukūrimas

AKTUALU! Kokios valdymo ypatybės būdingos V. Lenino Sovietų Rusijoje sukurtai diktatūrai?

Per Spalio perversmą 1917 m. Rùsijoje valdžią užgrobę V. Lenino (11.1 pav.) vadovaujami bolševikai (kitaip dar vadinami komunistais) pradėjo kurti komunistinę (lot. communis – bendras) santvarką. V. Leninas siekė įgyvendinti socialinės lygybės principą prievartiniu revoliuciniu būdu, atmesdamas demokratinį valdymo būdą ir visą valdžią sutelkdamas komunistų partijos rankose. Totalitãrinėje valstýbėje partijos vadovybė kontroliavo visas gyvenimo sritis, piliečiai neturėjo jokių laisvių (11.2 pav.). Išskirtine padėtimi naudojosi nomenklatūrà. Valdžia uždraudė partijas (išskyrus bolševikų), įvedė spaudos cenzū, uždraudė susirinkimus ir suvaržė kitas demokratines laisves.

  • 1
  • 2
  • 3
11.1 pav. (1919 m. kovas) 
11.2 pav. Komunistinės valstybės valdymo schema

1918–1920 m. bolševikų vykdyta visuomenės karinė kontrolė ir lygiava vadinama kariniù komunizmù. Manydami, kad privati nuosavybė yra visų negerovių priežastis, bolševikai valdymo pradžioje paskelbė pramonės, prekybos įmonių, bankų, geležinkelių, vandens transporto nacionalizãciją, buvo uždrausta bet kokia prekyba. Pinigai neteko vertės, prekių, maisto produktų paskirstymą tvarkė valstybė. Pramonės įmonėse buvo įvesta darbininkų kontrolė. Dirbti privalėjo visi asmenys nuo 16 iki 50 metų. Už nebuvimą darbo vietoje ar vėlavimą buvo griežtai baudžiama.

Nuo 1918 m. vidurio pradėta kontroliuoti ir valstiečius – įvesta žemės ūkio produktų kontrolė. Pagal naująją tvarką valstietis privalėjo užaugintą derlių už nustatytą simbolinę kainą parduoti valstybei. Valstiečiams pradėjus priešintis, valdžia išleido dekretą, pagal kurį buvo numatyta, kad pati valdžia turėjo išieškoti valstiečių slepiamo maisto perteklių. Vykdant šį dekretą, į kaimą buvo siunčiami ginkluoti bolševikų būriai, jie pradėjo tikrą karą su búožėmis. Valstiečiai ėmė maištauti. Valdžia maištus žiauriai malšino: ne tik atimdavo visas maisto atsargas, bet ir iš karto sušaudydavo nepaklusniuosius.

Bolševikai išpažino ateizmą, todėl nuo pat valdymo pradžios kovojo su visomis religijomis (taip pat ir su stačiatikybe). Baudžiamosios tarnybos ėmė kontroliuoti visas Rùsijos, o vėliau ir Sovie Sąjungos religines grupes.

Bolševikų vadovybė, laikydamasi principo „kas nesu mumis, tas prieš mus“, vykdė visuotinį teròrą. Jau 1917 m. gruodžio antroje pusėje buvo įkurta pirmoji sovietų policija Čekà (sutrumpinta iš rus. Črezvyčainaja komissija po borbie s kontrrevoliucijej i sabotažom – Rusijos ypatingoji komisija kovai su kontrrevoliucija ir sabotažu). Valstybiniu mastu buvo įteisinta mirties bausmė. Tų pačių metų liepą Jekaterinburge V. Lenino įsakymu kartu su šeima buvo nužudytas buvęs Rusijos caras Nikolajus II (1868–1918).

Pirmosios koncentracijos stovyklos atsirado bolševikų valdymo pradžioje. Dauguma jų, bolševikų supratimu, buvo skirtos pirmiesiems liaudies priešams „perauklėti“. Nuteistuosius taip pat siekta išnaudoti fiziniu darbu. 1918 m. liepos mėn. buvo nutarta, kad „asmenys, nuteisti laisvės atėmimu, tačiau tinkami darbui, turi būti jėga verčiami fiziškai dirbti“.

Bolševikų politika sukėlė didžiulį gyventojų pasipriešinimą, jis virto pilietiniu karu (1918–1920 metais). Raudonieji (bolševikai) kovojo su priešininkais baltaisiais, laimėjo bolševikai. Karui pasibaigus, padėtis Sovietų Rusijoje buvo įtempta. Daugelyje valstybės sričių kilo valstiečių streikų, pagrindiniuose miestuose streikavo darbininkai, kai kuriose vietovėse prasidėjo visuotinis badas. Tokiomis aplinkybėmis 1921 m. bolševikų valdžia ryžosi paskelbti Naująją ekonomikos politiką – nèpą. Keleriems metams valdžia leido atgaivinti rinkos ekonomiką. Leista nuomotis žemę, gamyklas ar fabrikus iš valstybės, samdyti darbininkus, sumokėjus mokesčius, gautą pelną pasilikti, kurti smulkias įmones. Žemės ūkio produktų nusavinimas buvo pakeistas mokesčiu žemės ūkio produktais. 1924 m. šis mokestis buvo pakeistas pinigais. Tai leido stabilizuoti padėtį šalyje, ir 3-iojo dešimtmečio viduryje sovietų valstybės ekonomika pasiekė prieškarinį lygį. Tačiau ekonomikos pertvarkos nepakeitė politinės padėties šalyje. Valdžia ir toliau terorizavo vadinamuosius liaudies priešus, kitus visuomenės sluoksnius.

Klausimai ir užduotys

  1. Išskirkite svarbiausius V. Lenino diktatūros bruožus.
  2. Apibūdinkite Sovietų Rusijos, vėliau tapusios Sovietų Sąjunga, visuomenės padėtį valdant V. Leninui.

Pasaulinės revoliucijos idėja ir Sovietų Sąjungos įkūrimas

AKTUALU! Kodėl 1940 m. Báltijos valstybės buvo įtrauktos į Sovietų Sąjungos sudėtį?

Nors į valdžią atėję bolševikai paskelbė garsiąją Rusijos tautų teisių deklaraciją, V. Leninas šių nuostatų neketino laikytis. Daugelyje Euròpos šalių viešpatavo suirutė. Siekdami pasinaudoti padėtimi, 1919 m. vasarą bolševikai įsteigė tarptautinę komunistų organizaciją – Komintèrną (Komunistų internacionalą). Jo pagrindinis tikslas buvo platinti komunizmą visame pasaulyje (11.3 pav.).

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
11.3 pav. Komunistų internacionalo II suvažiavimo (Petrogradas, 1920 m. liepa–rugpjūtis) dalyviai

Daugelyje Europos valstybių buvo įkurtos Maskvõs remiamos vietos komunistų partijos, siekiančios įvesti komunistinę santvarką. Visų šalių komunistų partijos turėjo besąlygiškai paklusti Kominterno nurodymams. Netrukus buvo sutriuškintos Veñgrijoje ir Bavarijoje sudarytos sovietų vyriausybės. 1920 m. bolševikai mėgino dar kartą primesti komunizmą Euròpai. Tų metų vasarą sovietų kariuomenei pavyko nužygiuoti iki Lénkijos. Viltasi, kad jie bus sutikti kaip išvaduotojai. Tačiau Raudonoji armija tų metų vasarą prie Váršuvos buvo nublokšta atgal („stebuklas prie Vyslos“). Žlugo dar vienas bandymas karinėmis priemonėmis įvesti komunistinę santvarką už Sovietų Rusijos sienų. Taigi dar labiau sustiprėjo šalies atsiribojimas nuo kitų Europos valstybių.

Vakarų kapitalistines valstybes supykdė komunistų kalbos apie revoliucijos kurstymą, o komunistai manė, kad jiems taip pat gresia Vakarų valstybių puolimas. Grasinimai kurstė įtarumą, o įtarumas – naujus grasinimus. Dėl tokių aplinkybių Vakarų valstybės negalėjo įsivaizduoti, kad bolševikinė Rusija vėl galėtų tapti didžiąja Europos valstybe ir elgtis taip, kaip kitos didžiosios šalys. Manyta, kad atsirado gili idėjinė ir politinė praraja tarp naujosios Rusijos ir likusios Europos.

Kai bolševikų vadams nepavyko išplėsti ir įtvirtinti komunizmo Europoje, nutarta kiek įmanoma padidinti komunistinę Rusiją. Pirmiausia – susigrąžinant Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje nuo Rusijos atsiskyrusias valstybes. 1918–1919 m. keletas valstybių – Lietuvà, Lãtvija, Èstija ir Súomija – nuo bolševikų apsigynė per nepriklausomybės kovas, todėl šiose šalyse išliko demokratinė santvarka. Bolševikams pavyko okupuoti Užkaukazės valstybes (Armėniją, Azerbaidžãną, Grùziją), Baltarùsiją, Ukrainą. Jose buvo įvesta komunistinė santvarka. Sovietų kariuomenės remiami vietos komunistai nuversdavo teisėtą šalies valdžią, paskelbdavo sovietinę respubliką ir paprašydavo Sovietų Rusijos pagalbos. Visais atvejais bolševikų vadovybė suteikdavo pagalbą ir pasiųsdavo savo kariuomenę. Taip šalis būdavo prijungiama prie sovietų valstybės. Sovietų Rusija minėtas penkias sovietines respublikas 1922 m. gruodžio mėn. sujungė į vieną naują komunistinę valstybę – Sovietų Sąjungą (11.4–11.6 pav.).

11.4 pav. Sovietų Sąjunga 1922–1991 m.

Pasidomėkite, kodėl palaipsniui didėjo Sovietų Sąjungos narių skaičius. Kokiomis aplinkybėmis Lietuvà tapo Sovietų Sąjungos dalimi?

11.5 pav. Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungos (SSRS) herbas
11.6 pav. SSRS vėliava

Pasidomėkite, kokią prasmę bolševikai teikė pjautuvui, kūjui, gaubliui (žr. SSRS herbą 11.5 pav.) ir raudonai spalvai (žr. SSRS vėliavą 11.6 pav.).

Sovietinės respublikos, kurias valdė vietos komunistų partijos, turėjo besąlygiškai vykdyti iš sostinės Maskvos diktuojamus komunistų partijos vadovybės nurodymus. Visose sovietinėse respublikose buvo įvesta komunistinė santvarka, garbinami sovietų vadai (pirmiausia V. Leninas – Sovietų Sąjungos valstybės įkūrėjas). Po 1923 m. kovą ištikusio trečio apoplèksijos (kraujo išsiliejimo į smegenis) priepuolio pusiau paralyžiuotas V. Leninas iš esmės jau nebevadovavo ir kitais metais mirė.

Bolševikų vadai, garbindami V. Leniną, stengėsi toliau dirbti savo pirmtako darbus ir plėsti Sovietų Sąjungos teritoriją. Pavyzdžiui, 1940 m. vasarą prie Sovietų Sąjungos buvo prievarta prijungtos Lietuva, Latvija ir Estija. Nuo 1956 m. Sovietų Sąjungą sudarė 15 sovietinių respublikų. Valstybės Konstitucija oficialiai skelbė, kad visos sovietinės respublikos yra lygios ir bet kada gali išstoti iš šios sąjungos. Iš tikro taip nebuvo. Respublikoms iš bolševikų imperijos išsivaduoti ir tapti demokratinėmis valstybėmis pavyko tik 1991 m. gruodžio mėn. žlugus Sovietų Sąjungai.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokiomis priemonėmis įkurta Sovietų Sąjunga?
  2. Apibūdinkite, kaip buvo valdoma SSRS.

Josifo Stalino iškilimas

AKTUALU! Kaip J. Stalinui pavyko tapti V. Lenino įpėdiniu?

1924 m. pradžioje mirus V. Leninui, tinkamiausias pretendentas užimti jo vietą buvo Levas Trockis, bene artimiausias bendražygis per Spalio perversmą. L. Trockis (1879–1940) vadovavo Raudonajai armijai, buvo labai išsilavinęs, mokėjo daug kalbų, buvo geras oratorius ir šiomis savybėmis niekuo nenusileido V. Leninui. Tačiau dėl pernelyg geros nuomonės apie save, pagyrūniškumo jis nebuvo labai mėgstamas bolševikų partijoje. Ne išimtis ir Josifas Stalinas (11.7 pav.) – jį L. Trockis, V. Leninui dar gyvam esant, ne kartą pavadino „eiline vidutinybe“. Todėl J. Stalinas nekentė L. Trockio ir siekė, kad šis netaptų V. Lenino įpėdiniu.

11.7 pav. Josifas Stalinas (kairėje) ir Nikolajus Bucharinas (1930 m. lapkričio 21 d.)

Iš pradžių, veikdamas kartu su Maskvos ir Leningrado komunistų komiteto vadovais Grigorijumi Zinovjevu (1883–1936) ir Levu Kamenevu (1883–1936), J. Stalinas pasiekė, kad 1925 m. L. Trockis būtų pašalintas iš karinio liaudies komisaro posto. 1928 m. L. Trockis buvo ištremtas iš šalies. Kadangi gyvendamas Mèksikoje ir toliau nesiliovė kritikuoti J. Stalino, 1940 m. jį nužudė sovietų užsakytas žudikas (1961 m. L. Trockio žudikui – sovietų agentui – buvo įteikta Sovietų Sąjungos didvyrio žvaigždė). Susidorota ir su L. Trockio rėmėjais – tròckininkais, ir su kitais galimais varžovais. 1929 m. J. Stalinas tapo vienvaldžiu bolševikų partijos ir valstybės vadovu. Jis prilygintas V. Leninui ir kitiems komunistų ideologams.

Klausimai ir užduotys

  1. Įvardykite asmenis, kurie siekė tapti V. Lenino įpėdiniais.
  2. Kodėl L. Trockis buvo ištremtas iš SSRS?

Industrializacija ir kolektyvizacija

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl Sovietų Sąjungoje vykdyta industrializacija ir kolektyvizacija sulaukė prieštaringų vertinimų?

Bolševikų vadai – pirmiausia J. Stalinas – susitaikę su tuo, kad pirmaisiais pokario metais komunizmo nepavyko primesti kitoms Europos valstybėms, nutarė jį įtvirtinti Sovietų Sąjungoje. Kadangi ši valstybė buvo žemės ūkio kraštas ir gyventojų daugumą sudarė valstiečiai, 1925 m. komunistų partijos (bolševikų) XIV suvažiavime buvo priimta industrializãcijos programa. Jos tikslas buvo agrarinę Sovietų Sąjungą paversti industrine, ypatingą dėmesį skiriant karo pramonei. Vykdant planinę ekonòmiką, ši programa pradėta įgyvendinti 1927 m., visuotinai įdiegta dar po dvejų metų, kai valdžia patvirtino pirmąjį peñkmečio plãną (1929–1933 m.). Tokie planai – konkretūs kiekvienos ūkio šakos numatomi rodikliai – būdavo sudaromi kas penkeri metai.

Valdžia, siekdama, kad darbai būtų kuo greičiau atlikti, skatindavo darbininkus lenktyniauti. 1935 m. kilo darbininkų judėjimas dėl naujos technikos naudojimo ir darbo našumo kėlimo. Jis buvo pavadintas stachanoviečių judėjimu. Pavadinimas kilo nuo Donbase dirbusio kirtiko Aleksejaus Stachanovo (1906–1977, 11.8 pav.) – per pamainą jis iškasė 102 tonas anglių ir 14 kartų viršijo įprastą normą. Stachanoviečių judėjimas apėmė visas Sovietų Sąjungos ūkio šakas. Vėliau A. Stachanovas pasiekė naują rekordą – per pamainą iškasė 227 tonas anglių. A. Stachanovo pavyzdžiu pasekė ir kiti.

11.8 pav. Aleksejus Stachanovas

Laikraščiuose mirgėjo pranešimai apie naujus socialistinio darbo rekordus, kuriuos pasiekdavo socialistinio darbo pirmūnai. Šį judėjimą paskatino konkretaus asmens pastangos bei meistriškumas, ir tuo jis buvo kitoks nei per pirmąjį penkmetį vykęs darbininkų brigadų lenktyniavimas, kai darbo rekordų siekdavo ne pavieniai asmenys, bet kolektyvai (pvz., socialistinio darbo brigados), gamyklos ar cechai. J. Stalinas stachanoviečių judėjimą naudojo kaip priemonę darbo entuziazmo bangai sukelti: jo teigimu, stachanoviečių judėjimas esąs revoliucinis, stachanoviečiai turi paraginti kitus darbininkus, kad šie keltų darbo našumą, geriau organizuotų darbą. Todėl 1936-ieji buvo paskelbti stachanoviečių judėjimo metais. Šis rekordų siekimas turėjo ir neigiamų padarinių: trikdė gamybos ritmą, buvo pereikvojamos žaliavos, kėlė darbininkų nepasitenkinimą, nes gamyklų valdžia didindavo išdirbio normas. Lenktyniavo ne tik vyrai, bet ir moterys, jos dirbdavo tuos pačius darbus kaip ir vyrai. Įvairiais duomenimis, per pirmuosius du penkmečius 12 mln. valstiečių tapo darbininkais.

Nuo 1929 m. visoje šalyje vykdyta kolektyvizãcija (11.9 pav.) – pradėti steigti valstiečių kolektyviniai ūkiai (kolūkiai) arba tarybiniai ūkiai. Vykdydama kolektyvizaciją, valdžia siekė visiškai palaužti valstiečių, kurie nuo sovietų valstybės sukūrimo priešinosi bolševikų politikai, ekonominę galią. Priverstinė kolektyvizacija buvo lyg karas, kurį sovietų valdžia paskelbė valstiečiams. Buožių naikinimo reikalus kiekviename rajone tvarkydavo partijos komiteto pirmasis sekretorius, vykdomojo komiteto pirmininkas ir vietos saugumo atsakingasis darbuotojas.

11.9 pav. Kolektyvizacija Vidurinėje Ãzijoje: kolūkio laukuose – traktorius su Josifo Stalino portretu (apie 1940 m.)

1932–1933 m. Ukrainoje kilo valdžios dirbtinai sukeltas badas holodomòras. Dažnas valstietis vadintas buože vien dėl to, kad mėgino priešintis kolektyvizacijai. Buvo išbuožinama ir suvedant asmenines sąskaitas. Visoje šalyje kilo valstiečių protestų. Vakarų Ukrainoje, Šiáurės Kaukazè, Kazachstanè prasidėjo maištai. Jiems slopinti valdžia siuntė profesionalios kariuomenės būrius, visi sukilimai buvo žiauriai numalšinti, tūkstančiai sukilėlių ir kolektyvizacijos priešininkų buvo išsiųsti į lagerius. Įvairiais duomenimis, dėl 1930–1932 m. vykdytos kolektyvizacijos ir 1932–1933 m. bado, kurį sukėlė išbuožinimas, sovietų valstybėje žuvo apie 15 mln. gyventojų.

Žiauriomis represijomis valdžiai pavyko pasiekti didelius ūkio laimėjimus. 1928 m. bendroji žemės ūkio produkcija sudarė 128 proc. 1913 metų žemės ūkio produkcijos, o 1933 m. – tik 101 procentą. Gyvulininkystės gaminiai 1933 m. sudarė tik 65 proc. 1913 metų produkcijos. Tik 1933 m. bendras žemės ūkio produkcijos lygis pasiekė nepo laikų lygį.

Klausimai ir užduotys

  1. Koks pagrindinis industrializacijos tikslas?
  2. Nurodykite priemones, kuriomis SSRS buvo vykdoma industrializacija ir kolektyvizacija.

Gulago sistema

AKTUALU! Kaip stalinizmo metais SSRS buvo „prisijaukintas“ Sibiras?

Daugėjant kalinių, buvo įkurtas GULAG’as – Vyriausioji pataisos darbų lagerių valdyba (sutrumpinta iš rus. Glavnoje upravlenije ispravitelno trudovych lagerej). Ji sukūrė milžinišką lagerių sistemą Sovietų Sąjungoje (11.10 pav.), lageriai driekėsi nuo Baltosios jūros salų iki Juodosios jūros pakrančių, nuo šiaurės poliarinio rato iki Vidurinės Ãzijos lygumų, nuo Murmansko iki Vorkutos ir Kazachstãno, nuo Maskvos centro iki Leningrado (dab. Sankt Peterburgo) priemiesčių. Ilgainiui „gulagu“ pradėta vadinti ne tik koncentracijos stovyklų administraciją, bet ir pačią sovietinę sistemą – darbo lagerius (stovyklas), bausmių lagerius, kriminalinių ir politinių nusikaltėlių lagerius, moterų lagerius, vaikų lagerius, persiuntimo lagerius. Tai siejama su suėmimais, tardymu, gabenimu gyvuliniuose vagonuose, priverstinio darbo prievole, išardytomis šeimomis, tremtyje praleistais metais, ankstyvomis ir beprasmėmis mirtimis.

11.10 pav. Gulago lagerių sistemos žemėlapis

GULAG’o uždaviniai buvo steigti darbo stovyklas ir „darbo kolonijas nepatikimiesiems gaivalams izoliuoti“, organizuoti darbo stovyklas tokiose vietose, kur jos valdžiai būsiančios reikalingos (ypač šiaurinėse Sovietų Sąjungos srityse), gabenti pasmerktuosius, išnuomoti kalinius sovietinėms statybų bei verslo įmonėms ir kita. Svarbiausias GULAG’o tikslas buvo priversti kalinius pagaminti kuo daugiau produkcijos, naudojant fizinę jėgą. 1930 m. viduryje GPU (Vyriausiosios politinės valdybos (sutrumpinta iš rus. Glavnoje političeskoje upravlenije) valdomuose lageriuose dirbo apie 140 tūkst. kalinių, jų skaičius nuolat didėjo (11.11 pav.). 1940 m. vasarą, Soviẽtų Sąjungai okupavus Lietuvą, Lãtviją ir Èstiją, į gulago lagerius prievarta išsiųsta tūkstančiai lietuvių, latvių ir estų.

11.11 pav. Gulago kalinių skaičius 1930–1953 m.

Padarykite išvadą apie GULAG’o kalinių skaičių 1930–1953 metais.

Kad gautų maisto, kaliniai dirbo nežmoniškomis sąlygomis. Jie daug prisidėjo prie to, kad kilo Sovietų Sąjungos pramonės lygis. Kalinių rankomis iškasti Baltosios ir Baltijos jūrų, Volgos ir Dono, Maskvos ir Volgos upių kanalai, nutiestas požeminis Maskvos geležinkelis, pastatyta metalurgijos ir chemijos fabrikų. XX a. viduryje lageriai darė didelę įtaką Sovietų Sąjungos ekonomikai. Juose buvo išgaunama trečdalis šalies aukso, daug anglių, pagaminama medienos ir daugybė įvairių kitų gaminių. Net ir Vakarų istorikai pripažįsta, kad dėl stalinistinio planavimo Sovietų Sąjunga pasiekė milžiniškus laimėjimus (nors priemonės ir buvo drastiškos, o aukų skaičius – didžiulis). Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Rusija pagal ekonomikos išsivystymo lygį užėmė kuklią vietą tarp didžiųjų valstybių. Antrojo pasaulinio karo pradžioje Sovietų Sąjunga vis dar buvo atsilikusi nuo JAV, tačiau nenusileido Vokietijai – rungėsi su ja dėl antrosios vietos. J. Stalino dėka Sovietų Sąjunga įgijo pasaulinės valstybės statusą.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip buvo „perauklėjami“ į GULAG’ą patekę kaliniai?
  2. Nurodykite didžiausius GULAG’o kalinių pa statytus objektus.

„Didysis valymas“

AKTUALU! Kodėl prieš Antrąjį pasaulinį karą didelių aukų neišvengė net SSRS bolševikų partija?

Dingstis pradėti visuotinį terorą buvo Leningrado partinės organizacijos vadovo, politinio biuro ir Centro komiteto (CK) sekretoriato nario Sergejaus Kirovo (1886–1934) nužudymas 1934 m. gruodžio pradžioje. Dar po metų visoje šalyje pradėtas visuotinis teroras (1 šaltinis) – „Didysis valymas“. Vadinamosios ježovščinos laikotarpiu NKVD (Vidaus reikalų liaudies komisariatas (sutrumpinta iš rus. Narodnyj komissariat vnutrennich del), vadovaujamas Nikolajaus Ježovo (1936 m. rugsėjo mėn. 1938 m. lapkričio mėn., 11.12 pav.) vykdė visuotines represijas visų sluoksnių gyventojams.

11.12 pav. Nikolajus Ježovas

Dėl griežtos cenzūros ir profesionalios sovietų propagandos apie šio laikotarpio aukas ištisus dešimtmečius buvo nutylima. Vakarų Europai daugiau pranešta apie tris sensacingus viešus teismus, vykusius Maskvojè 1936 m. rugpjūčio mėn., 1937 m. sausio mėn. ir 1938 m. kovo mėnesį. Juose buvo teisiami buvę Vladimiro Lenino ir Josifo Stalino bendražygiai: Grigorijus Zinovjevas, Levas Kamenevas, Karlas Radekas (1885–1939), Nikolajus Bucharinas (1888–1938) ir kiti. Teisiamieji prisipažino esantys kalti ir prisiėmė nebūtas kaltes: siekį nuversti sovietinę vyriausybę, nužudyti jos vadovus, atkurti kapitalizmą, suskaldyti Sovietų Sąjungos galią ir kt. Maskvoje surengtus parodomuosius teismus stebėjo užsienio žurnalistai.

J. Stalinas „Didžiojo valymo“ metais N. Ježovo (jo ūgis buvo 1,51 m) rankomis naikino ir kitus sluoksnius (taip pat komunistų partijos atstovus), kariuomenę. Mirties bausmės neišvengė pilietinio karo didvyris maršalas Michailas Tuchačevskis (1893–1937) ir du lietuvių kilmės bolševikų vadai – Jeronimas Uborevičius (1896–1937) ir Vytautas Putna (1893–1937). Beje, baigęs „valymą“, J. Stalinas pašalino iš pareigų N. Ježovą ir naujuoju NKVD vadovu paskyrė savo tautietį gruziną Lavrentijų Beriją. Tuo baigėsi ježovščinos laikotarpis, N. Ježovą ištiko jo aukų lemtis.

Manoma, kad represijomis J. Stalinas siekė galutinai atsikratyti V. Lenino gvardijos – tų laikų bolševikų vadų, kurie gerai žinojo, kad J. Stalinas toli gražu neprilygo V. Leninui ir kad jo vaidmuo per Spalio perversmo įvykius ir kuriant sovietų valstybę nebuvo toks reikšmingas, kaip teigė sovietų propaganda. Be to, J. Stalinui buvo nepriimtina, kad senieji partijos vadai (pvz., profesorius N. Bucharinas (2 šaltinis), paties V. Lenino viešai pavadintas „partijos numylėtiniu“) nevengdavo kritikuoti stalinistinio valdymo ar abejoti J. Stalino priimtais sprendimais. „Didysis valymas“ turėjo tam užkirsti kelią ir vietoj senųjų bolševikų vadų iškelti naują jaunąją kartą, kuri aklai pasikliautų J. Stalinu ir tikėtų, jog šis niekada neklysta. Todėl jaunosios kartos atstovai, pradėję eiti atsakingas pareigas valstybinėse sovietų institucijose, dėl J. Stalino buvo pasirengę net gyvybę paaukoti. Visuotinėmis represijomis taip pat siekta pašalinti visus „socialiai pavojingus elementus“ (tuos, kuriuos bolševikai laikė nepriimtinais ir vadino liaudies priešais), dar labiau sustiprinti J. Stalino kultą ir galutinai įtvirtinti totalitarinę diktatūrą – stalinizmą.

Klausimai ir užduotys

  1. Koks pagrindinis „Didžiojo valymo“ tikslas?
  2. Apibūdinkite, kaip J. Stalinas vykdė „Didįjį valymą“.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kokiomis priemonėmis V. Leninas siekė visame pasaulyje išplėsti komunizmą?
  2. Nurodykite J. Stalino ir V. Lenino valdymo panašumus bei skirtumus.
  3. Kas buvo būdinga SSRS visuomenei stalinizmo laikotarpiu?
  4. Nurodykite „Didžiojo valymo“ padarinius Sovietų Sąjungai.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi savo šeimos ir artimųjų liudijimais, pasidomėkite, kaip jūsų artimieji susiję su stalinizmu. Surinkta informacija pasidalykite su klasės draugais.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

1918 m. rugpjūčio 11 d. Vladimiro Lenino laiškas Penzos bolševikams

Draugai! Penkiose apskrityse buožių sukilimas turi būti negailestingai numalšintas. To reikalauja visos revoliucijos interesai, nes dabar visur vyksta „paskutinis lemiamas mūšis“ su buožėmis. Reikia pademonstruoti pavyzdį.

  1. Pakarkite (ir turite stengtis karti, kad matytų kuo daugiau žmonių) ne mažiau kaip šimtą žinomų buožių, turčių, kraujasiurbių.
  2. Paskelbkite jų pavardes.
  3. Atimkite iš jų visus grūdus.
  4. Paskirkite įkaitus, kaip nurodyta vakarykštėje telegramoje.

Darykite taip, kad žmonės per šimtus kilometrų aplink matytų, drebėtų, žinotų, šauktų: jie smaugia ir mirtinai užsmaugs kraujasiurbius buožes.

Telegrafuokite, kad gavote ir įgyvendinote.

Jūsų Leninas

Raskite tikrai atsidavusių žmonių.

Simon Sebag Montefiore, „Užrašyta istorija. Laiškai, pakeitę pasaulį“, Vilnius, 2021, p. 164–165.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kokia šaltinio paskirtis?
  2. Kokia šaltinyje minima revoliucija turima omenyje?
  3. Kodėl kilo šaltinyje minimas „buožių sukilimas“?
  4. Nurodykite dvi priemones, kuriomis V. Leninas siūlė spręsti šaltinyje aprašytas problemas.
  5. Padarykite dvi išvadas apie V. Lenino valdymą Sovietų Rusijoje aptariamuoju laikotarpiu.

2 šaltinis

Iš 1937 m. gruodžio 10 d. Nikolajaus Bucharino laiško Josifui Stalinui

VISIŠKAI SLAPTAI

ASMENIŠKAI

Niekam neduoti skaityti šio laiško be J. Stalino leidimo.

Josifai Visarionovičiau:

Tai turbūt paskutinis laiškas, kurį tau parašysiu prieš mirtį. <…>

Ilgai kankinausi, ar turėčiau imti parkerį ir popierių – tai rašydamas visas drebu iš nerimo ir dėl daugybės sumišusių emocijų sunkiai galiu susivaldyti. Bet būtent todėl, kad man liko tiek mažai laiko, noriu iš anksto su tavimi atsisveikinti, kol dar nevėlu, kol mano ranka dar nenustojo rašyti, kol akys dar neužsimerkė, o protas kažkaip dar veikia. <…>

Leisk man galiausiai pereiti prie paskutinių nedidelių prašymų.

  1. Man būtų šimtąkart lengviau mirti, nei pereiti būsimą teismą: aš tiesiog nežinau, ar galėsiu susivaldyti – tu žinai mano būdą: aš nesu nei partijos, nei SSRS priešas ir aš padarysiu viską, ką galiu [tarnaudamas savo partijos tikslui], bet tokiomis aplinkybėmis mano jėgos minimalios, o sieloje kyla sunkūs jausmai... b) Jei manęs laukia mirties nuosprendis, tai iš anksto tavęs prašau dėl visko, kas tau brangu, manęs nesušaudyti. Leisk man pačiam išgerti nuodų savo kameroje. (Liepk man duoti morfino, kad užmigčiau ir nepabusčiau). Man šis punktas nepaprastai svarbus. Nežinau, kokius žodžius turėčiau surasti, maldaudamas tavęs suteikti man tai kaip malonės aktą. Galų gale, politiškai juk tai nesvarbu, be to, niekas apie tai nieko nežinos. Tik leisk man praleisti paskutines akimirkas taip, kaip noriu. Pasigailėk! <…> Taigi, jei manęs laukia mirtis, prašau stiklinės morfino. Maldauju...
  2. Prašau leisti man atsisveikinti su žmona ir sūnumi. <…> Mano argumentai tokie: jei mano artimieji pamatys, dėl kokių dalykų prisipažinau, jie gali nusižudyti vien iš netikėtumo. Privalau juos kaip nors paruošti. <…>
  3. Jei, priešingai nei tikėtasi, man bus išsaugota gyvybė, norėčiau paprašyti (nors pirmiausia turėčiau tai aptarti su žmona)... Kad aš būčiau ištremtas į Amèriką x metams... Bet jei tau kyla bent menkiausia abejonė, tada ištremk mane į Pečioros arba Kolymos lagerį kad ir 25 metams... <…>

Mano sąžinė dabar švari prieš tave, Koba. Paskutinį kartą prašau tavo atleidimo (tik tavo širdyje, o ne kitaip). Todėl apkabinu tave mintyse. Lik sveikas amžinai ir maloniai prisimink savo vargšą N. Buchariną.

Simon Sebag Montefiore, „Užrašyta istorija. Laiškai, pakeitę pasaulį“, Vilnius, 2021, p. 328–331.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kokiomis aplinkybėmis ir kokiu tikslu parašytas šis laiškas?
  2. Kodėl laiško autorius į J. Staliną kreipiasi „tu“?
  3. Apibūdinkite laiško autoriaus emocinę būseną.
  4. Apie kokį teismą kalbama laiške?
  5. Koks laiško autoriaus požiūris į laiško adresatą, bolševikų partiją, savo šeimą?
  6. Kuo J. Stalinui nusikalto laiško autorius?
  7. Pasidomėkite, kaip J. Stalinas reagavo gavęs šį laišką.

Sąvokos

Ateizmas – Dievo egzistavimo nepripažinimas, neigimas, religijos kritika.

Bolševikai – viena iš XX a. pradžios Rusijos politinių partijų, atsiradusi socialdemokratų partijos pagrindu 1903 metais.

Búožė – taip bolševikai vadino pasiturinčius valstiečius.

Cenzūrà – meno kūrinių, publicistikos, viešų renginių kontrolė siekiant neleisti platinti tam tikrų, dažniausiai valstybinei ideologijai priešiškų, idėjų ar žinių.

Čekà – Sovietų Rusijoje 1917 m. įkurta Ypatingoji komisija, kuri kovojo su bolševikų priešininkais.

GULAG'as – Vyriausioji pataisos darbų lagerių valdyba. 1930–1960 m. SSRS represinių žinybų padalinys, vadovavęs priverčiamųjų darbų lageriams ir kolonijoms, kartais ir specialiosioms tremtinių (darbo) gyvenvietėms.

Holodomòras – 1932–1933 m. Ukrainoje stalininio sovietinio režimo dirbtinai sukeltas badas: Ukrainos istorijoje holodomoras minimas kaip didžiausia tautos tragedija, motyvuota masinė žmogžudystė. Šiuolaikiniais duomenimis, Ukraina per holodomorą neteko apie 7 mln. gyventojų.

Industrializacija – socialinis ekonominis procesas, kuriam būdingas stambiosios mašininės gamybos plėtojimas.

Karinis komunizmas – Sovietų Rusijos bolševikų socialinė ekonominė politika per pilietinį karą (1917–1922 m.).

Kolektyvizãcija – priverstinis žemės atėmimas iš valstiečių, individualių jų ūkių pertvarkymas į kolektyvinius ūkius (kolūkius) ir tarybinius ūkius.

Koncentrãcijos stovyklà – karo belaisvių, kalinių, režimo priešininkų sutelkimo, izoliavimo ir represijų vieta.

Nacionalizãcija – privataus turto suvalstybinimas.

Nèpas – naujoji ekonomikos politika; SSRS laikotarpis 1921–1929 m., kai pramonėje, prekyboje, žemės ūkyje buvo įteisinta privati nuosavybė.

Nomenklatūrà – SSRS partinėms ir sovietinėms valdymo įstaigoms vadovaujantys darbuotojai.

Peñkmečio plãnas – SSRS perspektyvinis ūkio plėtros planas, kuris buvo sudaromas penkerių metų laikotarpiui.

Planinė ekonòmika – ūkio forma, kurioje visos įmonės priklauso valstybei (yra nacionalinė nuosavybė), o jų pelnas padalijamas visiems gyventojams santykinai tolygiai.

Teròras – politinių priešininkų slopinimas, palaikomas smurto, prievartos (net fizinio sunaikinimo) priemonėmis.

Totalitarizmas – diktatūros forma, kai valdžia kontroliuoja visas gyvenimo sritis.

Prašau palaukti