Tema 1.4 (Chemija 8)

Saugaus elgesio laboratorijoje taisyklės

Saugaus elgesio laboratorijoje taisyklės

Chemijos laboratorijoje dirbama su įvairiomis medžiagomis. Vienos jų, pavyzdžiui, valgomoji druska, geriamoji soda, cukrus ir kai kurios kitos, nėra pavojingos. Kitos gali kelti grėsmę sveikatai ar net gyvybei. Tokių medžiagų pasitaiko buityje, todėl svarbu žinoti, kuo jos gali būti pavojingos ir kaip su jomis saugiai dirbti. Pavojingąsias medžiagas susitarta žymėti specialiaisiais ženklais (1.3.1 lentelė). Susipažinkime su jais.

1.3.1 lentelė. Pavojingųjų medžiagų žymėjimas

Pagrindinės saugaus elgesio laboratorijoje taisyklės

  • Prieš atlikdami eksperimentus paruoškite darbo vietą ir tinkamai apsirenkite: apsivilkite apsauginį chalatą, užsidėkite apsauginius akinius, užsimaukite apsaugines pirštines. Susiriškite ilgus plaukus (1.3.1 pav.).
  • Susipažinkite su saugumo priemonėmis, esančiomis laboratorijoje: gesintuvu, audeklu gaisrui gesinti, smėliu. Jei reikia, darbus atlikite traukos spintoje.
  • Atlikdami eksperimentus griežtai laikykitės darbo aprašymo ir nurodymų. Atlikite tik darbo aprašyme nurodytus veiksmus. Neeksperimentuokite su savimi ar gyvūnais.
  • Laboratorijoje nieko nevalgykite ir negerkite. Nekramtykite kramtomosios gumos. Nieko neragaukite ir nelieskite pirštais, nebent tai nurodyta darbo aprašyme.
  • Medžiagas uostykite labai atsargiai. Neįkvėpkite staigiai – aitrus kvapas gali su dirginti gleivinę. Delnu nukreipkite oro srovę nuo medžiagos savęs link, kaip parodyta 1.3.2 paveiksle.
  • Tinkamai surinkite medžiagų atliekas. Pavojingųjų medžiagų (ne tik tų, kurios pa žymėtos ženklu „Pavojinga aplinkai“, bet ir kitų) negalima pilti į kriauklę ar šiukšlių dėžę. Nuvalykite savo darbo stalą, nusiplaukite rankas.
  • Nutikus nelaimei griežtai laikykitės mokytojo nurodymų. Kilus grėsmei, nedelsdami palikite patalpą ir kvieskite pagalbą.
1.3.1 pav. Laboratorijoje dėvėkite apsauginį chalatą, užsidėkite apsauginius akinius, mūvėkite apsaugines pirštines.
1.3.2 pav. Uostydami medžiagas oro srovę delnu atsargiai nukreipkite savęs link.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl laboratorijoje reikia laikytis saugaus elgesio taisyklių?
  2. Į akis patekus pavojingosios medžiagos, jas reikia nedelsiant plauti tekančiu vandeniu. Kaip galima išvengti medžiagos patekimo į akis?
  3. Kaip pašalinsite atliekas, jei medžiaga pažymėta ženklu?
  4. Ar galima benziną maišyti su medžiaga, kuri pažymėtaženklu? Kodėl?
  5. Apžiūrėkite mokytojo pateiktas medžiagas, kurios pažymėtos specialiaisiais ženklais. Sudarykite lentelę ir joje įrašykite medžiagos pavadinimą, nurodykite jos keliamą pavojų. Lentelę papildykite namie turimų buitinių valymo priemonių, dažų, skalbiklių, paženklintų tokiais ženklais, duomenimis.

Ko išmokome?

  • Laboratorijoje būtina laikytis saugaus elgesio taisyklių ir darbo aprašymo.
  • Specialioji apranga (laboratorinis chalatas, apsauginiai akiniai ir pirštinės) gali apsaugoti nuo nelaimės, todėl šios priemonės yra būtinos.
  • Ypač atsargiai reikia elgtis su nežinomomis medžiagomis. Laboratorijoje nieko negalima ragauti, uostyti, gerti.
  • Visos pavojingosios medžiagos yra žymimos specialiaisiais ženklais, kuriais nurodomas kiekvienos medžiagos keliamas pavojus.
Prašau palaukti