Iš pradžių gali pasirodyti, kad jėgų yra be galo daug. Matome, kaip kūnas juda pastumtas arba patrauktas, todėl akivaizdu, kad jį veikia jėga. Taip pat dažnai girdime apie elektrostatines ar magnetines jėgas, potvynių ar atoslūgių jėgas, net Žemės drebėjimų jėgas. Bet ar iš tikrųjų gamtoje yra tiek daug jėgų?
Visuotinė trauka
Pažvelkime, kaip juda kampu į horizontą spirtas kamuolys (5.2.1 pav.). Jis turėtų lėkti tiesiai ir tolygiai, tačiau jo trajektorija yra kreivė. Iš Žemės paleisto dirbtinio palydovo skrydžio trajektorija taip pat nėra tiesė. Jis sukasi aplink Žemę, t. y. skrieja apskritimine orbita (5.2.2 pav.). Akivaizdu, kad tiek kamuolį, tiek palydovą veikia tam tikra jėga.
Žemė traukia visus kūnus: namus, medžius, upes, jūras, Mėnulį (5.2.3 pav.), palydovus, Saulę. Taip pat šie kūnai traukia vieni kitus. Ši visus kūnus veikianti jėga vadinama visúotinės traukõs, arba gravitãcijos, jėgà. Kiek stipriai kūnai traukia vieni kitus, priklauso nuo jų masės ir tarpusavio atstumo. Kuo didesnė kūno masė, tuo jo gravitacijos jėga stipresnė. Arčiau esančius kūnus toks kūnas pritrauks stipriau nei esančius toliau.
Tai įdomu!
Besisukančiame atrakcione jus veikia jėga, vadinama įcentrinè jėgà. Ji saugo atrakcione esančius žmones, kad šie neiškristų.
Gravitacijos jėga yra viena iš nekontaktinių jėgų rūšių, pasireiškianti aplinkoje kaip traukos jėga tarp kūnų, turinčių masę.
Mãsė (m) yra fizikinis dydis, apibūdinantis kūno gravitacinę sąveiką. Tai kurios nors medžiagos kiekio matas. Kuo daugiau medžiagos yra kūne, tuo didesnė jo masė. Taigi sakome, kad didelės masės kūnas yra sunkus. Juk aišku, kad dramblio masė yra didesnė nei pelės!
Tai įdomu!
- Vandens molekulės masė yra 9 kartus, deguonies – 16 kartų didesnė už vandenilio molekulės masę.
- Kūno masė išlieka tokia pati, kad ir kur būtų kūnas. Taigi 5 kg masė Žemėje ir 5 kg masė Mėnulyje yra vienoda.
Kaip jau žinote, masės matavimo vienetas yra kilogramas:
[m] = 1 kg.
Taip pat naudojami kiti masės matavimo vienetai, pavyzdžiui, gramas (g), miligramas (mg).
Dėmesio!
1 g = 0,001 kg;
1 mg = 0,000001 kg;
1 kg = 1 000 g;
1 kg = 1 000 000 mg.
Kas yra sunkis?
Mums svarbi jėga, traukianti kūnus prie Žemės. Nuolat veikianti jėga, kuria Žemė traukia kūnus, vadinama sunkiù, arba suñkio jėgà. Ji žymima raide Fs ir matuojama niutonais (N). Sunkis priklauso nuo kūno masės: kuo didesnė masė, tuo didesnis sunkis (5.2.4 pav.), veikiantis kūną.
Sunkis įvairiose Žemės vietose visada yra nukreiptas žemyn, į planetos centrą. Jis žymimas rodykle, kurios pradžios taškas yra kūno centras.
Sunkis reiškiamas kūno masės ir laisvojo kritimo pagreičio sandauga:
Fs = mg,
čia Fs – sunkis,
g – laisvojo kritimo pagreitis Žemėje,
m – kūno masė.
Jau žinote, kad Žemėje g = 9,8 m/s2. Vadinasi, kiekvieną kūno masės kilogramą veiks 9,8 N jėga. Kiek kartų Žemėje vieno kūno masė didesnė už kito kūno masę, tiek kartų pirmojo kūno sunkis didesnis už antrojo sunkį. Jei kūnų masė Žemėje vienoda, juos veikiantis sunkis taip pat bus vienodas. Mėnulyje laisvojo kritimo pagreitis yra 1,6 m/s2. Vadinasi, Mėnulyje kiekvieną kūno masės kilogramą veiks 1,6 N jėga.
Kas yra kūno svoris?
Visus Žemėje esančius kūnus veikia sunkis, todėl iš dangaus krinta lietaus lašai, sniegas, nuo medžių – lapai. Tačiau kūnai ne visada nukrinta ant žemės. Jei ant stalo guli knyga, ji nepasiekia žemės paviršiaus, nors ją veikia sunkis. Kodėl? Knyga turi atramą – stalviršį (5.2.5 pav.). Dėl Žemės traukos ji spaudžia stalviršį jėga, vadinama svoriu.
Kūno svõris – tai jėga, veikianti horizontalią atramą arba vertikalią pakabą dėl gravitacijos traukos. Pakabintas kūnas yra veikiamas sunkio, ir jis tempia pakabą, o padėtas – spaudžia atramą. Laisvai krintantis kūnas svorio neturi, nes neturi atramos ar pakabos.
Kūno svoris žymimas raide P. Jis yra jėga, todėl matuojamas niutonais (ne kilogramais!). Svoris žymimas rodykle, kurios pradžios taškas yra kūno atrama arba vertikali pakaba. Fs ir P jėgų rodyklės turi būti vienodo ilgio, bet jų pradinis taškas yra skirtingas.
Kūno svoris ir sunkis yra skirtingos prigimties jėgos. Sunkio jėga atsiranda dėl kūno gravitacinės sąveikos su Žeme, o kūno svorio jėga – dėl kūno ir atramos ar pakabos sąveikos.
Tai įdomu!
Jei atrama yra horizontali ir ji nejuda Žemės atžvilgiu, tai kūno svoris yra lygus kūno sunkiui.
Kūno svorį galime apskaičiuoti taip:
P = mg,
čia P – kūno svoris,
g – laisvojo kritimo pagreitis Žemėje,
m – masė.
Kūno svorio nereikėtų painioti su kūno mase (5.2.6 pav.)! Pavyzdžiui, Mėnulis yra mažesnis ir jo masė yra 0,0123 Žemės masės. Mėnulio laisvojo kritimo pagreitis yra 1,6 m/s2 – tai maždaug šeštadalis Žemės laisvojo kritimo pagreičio 9,8 m/s2. Taigi 120 kg sveriančio astronauto kūno svoris Žemėje bus apie 1 200 N, o Mėnulyje – tik apie 200 N. Tačau astronauto masė ir Žemėje, ir Mėnulyje yra vienoda – 120 kg.
Kas yra nesvarumas?
Nesvarumo būseną galite patirti apsilankę atrakcionų parke, nerdami į vandenį nuo tiltelio, greitai leisdamiesi liftu ir net bėgdami (tuo momentu, kai neliečiate žemės).
Nesvarùmas – tai kūno būsena, kai kūnas juda veikiamas vien gravitacijos jėgos. Tai visiško svorio nebuvimo pojūtis.
Visi kūnai Žemėje įgyja vienodą laisvojo kritimo pagreitį g dėl visuotinės traukos, taigi ir dėl sunkio, jėgos. Būtent tokios būsenos yra laisvai krintantys kūnai. Vadinasi, kiekvienas laisvai krintantis kūnas patiria nesvarumo būseną, nesvarbu, kokia jo masė.
Tiriamasis darbas „Nesvarumo būsena“
Darbo tikslas: pamatyti, kaip kinta kūno svoris esant nesvarumo būsenai.
Jums reikės: mechaninių spyruoklinių svarstyklių su rodykle ir laikikliu, penkių skirtingos masės ir dydžio bandinių (pavyzdžiui, metalinio rutulio, monetos, plunksnos, žaislinio automobilio, vaisiaus), kuriuos galima pritvirtinti prie laikiklio.
Darbo eiga:
- Persibraižykite lentelę ir į ją surašykite gautus duomenis.
Bandymo Nr. | Bandinys (pavadinimas) | Svarstyklių rodmenys pakabinus bandinį (g) | Svarstyklių rodmenys krintant bandiniui (g) |
1. | | | |
2. | | | |
3. | | | |
4. | | | |
5. | | | |
- Prie svarstyklių prikabinkite pirmą pasirinktą bandinį. Užtikrinkite, kad jis galėtų laisvai judėti, kaip parodyta 5.2.7 paveiksle.
- Pasverkite ir užsirašykite svarstyklių duomenis gramais.
- Greitai paleiskite (prilaikydami) svarstykles kartu su bandiniu, kad jos judėtų žemyn. Stebėkite rodyklės padėtį ir užsirašykite duomenis gramais.
- Pakartokite 2–4 veiksmus su dar keturiais bandiniais.
- Kaip kiekvienu atveju kito bandinio svoris?
Pastaba. Jei neturite mechaninių svarstyklių su rodykle ir laikikliu, galima naudoti kitus daiktus, pavyzdžiui, prisegti gumą prie lentelės ir pritvirtinti rodyklę su laikikliu, tada galima stebėti, kaip judės rodyklė paleidus bandinį. Tokiu atveju negausite tikslių duomenų.
- Ar pastebėjote, kaip pasikeitė svarstyklių rodmenys paleidus bandinį žemyn? Paaiškinkite, kaip tai susiję su nesvarumo būsena.
Tai įdomu!
- Kosmose ilgai buvusiems ir į Žemę grįžusiems žmonėms iš pradžių sunku priprasti prie mūsų planetos gravitacijos. Kartais adaptacija trunka net kelias savaites.
- Kai kurie tyrimai rodo, kad esant nulinei gravitacijai žmogaus kūnas per mėnesį gali prarasti 1 proc. kaulų masės.
- Kad raketa įveiktų Žemės gravitaciją, reikia pasiekti 11,2 km/s greitį.
- Jei nebūtų gravitacijos, liepsna aplink degantį degtuką ar žvakę sklistų visomis kryptimis.
- Jei neveiktų gravitacija, gazuoti gėrimai būtų pavojingi gyvybei, nes juose esančios dujos tinkamai nepasiskirstytų visame kūne.
Uždavinių sprendimo pavyzdžiai
- Katino masė 4 kg, šuns – 8 kg. Koks yra vieno ir kito sunkis Žemės paviršiuje?
Ieškomi dydžiai | Žinomi dydžiai |
Fs katino – ? Fs šuns – ? | mkatino = 4 kg mšuns = 8 kg g = 9,8 |
Sprendimas
Užrašome sunkio formulę:
Fs = mg.
Įrašome vertes ir apskaičiuojame sunkį:
Ats.: katino sunkis 39,2 N, šuns – 78,4 N.
- Žmogus sveria 700 N. Kokia jo kūno masė?
Ieškomi dydžiai | Žinomi dydžiai |
m – ? | P = 700 N g = 9,8 |
Sprendimas
Užrašome svorio formulę:
P = mg.
Iš sunkio formulės išreiškiame masę:
Įrašome žinomas vertes ir apskaičiuojame:
Ats.: 71 kg.
Klausimai ir užduotys
- Nurodykite, kas yra Žemės traukos jėga ir kaip ji veikia judančius ir nejudančius kūnus.
- Paaiškinkite, kaip sunkis priklauso nuo kūno masės.
- Kokia jūsų kūno masė? O koks svoris?
- Žmogaus kūno masė yra 60 kg. Koks jo svoris Žemėje? O koks jo svoris Mėnulyje?
- Pasvarstykite, kada žmogus gali patirti nesvarumo būseną. Rašykite vienos paros nesvarumo dienoraštį. Kaip keistųsi jūsų kasdienis gyvenimas, jei būtumėte nesvarumo būsenos?
Ko išmokome?
- Visuotinė trauka vadinama kūnų tarpusavio trauka.
- Gravitacijos jėga yra viena iš svarbiausių jėgų gamtoje, traukianti kūnus vieną link kito, priklausomai nuo jų masės ir tarpusavio atstumo.
- Sunkis – jėga, kuria kūną traukia Žemė.
- Svoris – jėga, kuria gravitacijos traukiamas kūnas veikia atramą ar pakabą; jis matuojamas niutonais (N).
- Nesvarumas – tai kūno būsena, kai kūnas juda veikiamas vien gravitacijos jėgos. Tai visiško svorio nebuvimo pojūtis.