Tema 7.2 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Pradinė mokykla nepriklauso­moje Lietuvoje

Kaip atrodė pradžios mokykla

Pirmaisiais nepriklausomybės metais Lietuvos Seimas priėmė Pradžios mokyklų įstatymą. Patvirtinta 4 metų pradžios mokykla, privaloma visiems mokyklinio amžiaus vaikams. Vietovėje, kurioje susirinkdavo 30 vaikų grupė, būdavo steigiama mokykla. Taip visoje Lietuvoje pastatyta daugybė pradžios mokyklų. Iš pradžių jose mokėsi įvairaus amžiaus vaikai. Mokytojai buvo labai gerbiami, daugelis iš jų buvo baigę mokytojų seminarijas, Lietuvos universitetą. Per keletą metų Lietuva pasiekė Europos šalių raštingumo lygį.

Platelių pradžios mokykla
pradžios mokyklos klasė

  1. Aptarkite, kaip atrodė tarpukario pradžios mokyklos klasė. Kaip manote, kodėl pasirinkta būtent tokia piešinio ant klasės sienos tema?
  2. Kuo skiriasi šiuolaikinės ir tarpukario pradžios mokyklos klasės?

Ko mokydavosi pradžios mokyklos mokiniai

Dalykai, kurių mokyta pradžios mokykloje, buvo šie: Lietuvos istorijos skaitiniai, lietuvių literatūros skaitiniai, gimtoji kalba, dailyraštis, aritmetika, aplinkos ir tėvynės pažinimas, darbai, dailė, fizinis lavinimas ir sveikata.

Mokiniai turėjo mokėti Lietuvos himną – jis buvo atliekamas prieš pamokas, po maldos. Per pamokas buvo mokomasi liaudies dainų, skaitomos pasakos, domimasi liaudies papročiais ir tradicijomis. Istorijos pamokose buvo pasakojama apie lietuvių kovas su kryžiuočiais, prisimenami knygnešių laikai ir nepriklausomybės kovos, taip pat savanoriai ir žymūs krašto žmonės: Vincas Kudirka, Jonas Basanavičius ir kiti.

Meilė savo kraštui ugdyta aptariant Lietuvos gamtą. Buvo rengiamos ekskursijos, lankomi piliakalniai bei kitos žymios Lietuvos vietos. Pradžios mokykloje skiepytas pasididžiavimas savo šalimi, ugdoma pagarba jos prezidentui, ministrams. Supažindinant su kitomis valstybėmis, daugiausia dėmesio skirta kaimynėms Latvijai ir Estijai.

  • Palyginkite dabartinę savo mokymosi programą su pradžios mokyklos.
    ​Kuo jos panašios ir kuo skiriasi?

Kaip buvo rašoma pradžios mokykloje

Prieš šimtą metų dar nebuvo šiuolaikinių rašymo priemonių. Vaikai rašydavo ant grifelinių lentelių arba plunksna, merkiama į rašalą.

Grifelinė lentelė – tai akmeninė juodo skalūno plokštelė mediniais rėmeliais. Ji būdavo subraižyta linijomis, o braukiant specialia lazdele, vadinama grifeliuku, plokštelėje likdavo balkšvas dryžis. Ant tokių lentelių mokiniai brėždavo pirmąsias raides, rašydavo skaičius.

Rašalinėje pamirkomu plunksnakočiu vaikai rašydavo į sąsiuvinius – ant popieriaus, subraižyto linijomis, daug perrašinėdavo ir taisydavo.

Rašymas ant grifelinės lentelės. Šį rašymo būdą šiandien galima išbandyti muziejuose, turinčiuose pradžios mokyklos ekspoziciją.
Rašymas plunksna.
Ant mokinės stalo – rašalinė.​

  1. Aptarkite, kuo ir kodėl skiriasi maždaug prieš šimtą metų pradėjusios veikti pradžios mokyklos ir šiandieninės.
  2. Kaip manote, kodėl šiandien mažiau dėmesio skiriama dailyraščiui? Kokių naujų dalykų mokomės?
  3. Pažiūrėkite filmą „Tarpukario Lietuvos pradžios mokykla“ ir papasakokite, kas jus labiausiai sudomino.
  4. Šiaulių „Aušros“ muziejus (ir keletas kitų) yra parengę projektą „Tarpukario pradžios mokyklos klasė“, leidžiantį sudalyvauti atkurtos klasės pamokose. Apsilankykite pasirinktame muziejuje arba pasižiūrėkite šiai temai skirtus mokomuosius filmus. Pasidalykite įspūdžiais, pasvarstykite, ar norėtumėte lankyti tokią mokyklą.

Užduotys

Privalomas ugdymas pradžios mokykloje buvo  metai.

Pradžios mokyklos buvo steigiamos vietovėse, kur susirinkdavo  vaikų grupė.

  • grifelinė lentelė
  • sąsiuviniai
  • grifeliukas
  • plunksna
  • pieštukas
  • vadovėlis
Prašau palaukti