Ar gali būti laimingo gyvenimo receptas?
Kokį gyvenimą laikyti laimingu? Apie kokį svajojate jūs, jūsų tėvai ar seneliai? Nėra abejonės, kad visų svajonės skiriasi. Prieš šimtą metų kaimuose įsikūrę lietuviai labiausiai geidė turėti nuosavos žemės, kurią galėtų patys dirbti. Prieš penkiasdešimt metų, sovietų okupacijos laikais, viena didžiausių Lietuvos žmonių svajonių buvo atgauti tautos nepriklausomybę. Dabar daugelis siekia pasiturimo gyvenimo, kuris leistų rinktis, kur gyventi, ką ir kur dirbti, kaip poilsiauti.
Kai galimybės išsiplečia, kiekviena šeima svarsto, kas jai suteiktų daugiausia džiaugsmo. Pavyzdžiui, vieni žmonės džiūgauja gyvendami kaime ir pro langą matydami ežerą ar mišką, o kiti į nieką nekeistų miesto šurmulio. Vieni jaučia malonumą puikuodamiesi turimais daiktais, kiti labiau rūpinasi dvasiniais dalykais: domisi menu, mėgsta keliauti po pasaulį, turėdami galimybę skiria dalį savo pinigų labdarai ir džiaugiasi galėdami padėti stokojantiems.
Vieni žmonės džiaugiasi ramiu gyvenimu šeimos rate, kiti nori išgarsėti, pasirodyti televizijos ekrane ar atsidurti žurnalų puslapiuose.
Todėl pasakyti, koks turėtų būti mūsų gyvenimas, kad visi būtume juo patenkinti, beveik neįmanoma. Kiekvienas galime turėti savo nuomonę ir planuoti ateitį – tai leidžia gyvenimas mūsų laisvoje šalyje.
- Pasiklauskite senelių ar kitų vyresnių žmonių, apie kokį gyvenimą jie svajojo jaunystėje.
- Pateikite pavyzdžių, kai žmonės turi skirtingų svajonių.
Požiūris į laimę skirtingose šalyse
Šalyse, kur karštas klimatas ir kamuoja sausros, svarbiausia laimingo gyvenimo sąlyga – turėti vandens. O tose Žemės rutulio dalyse, kurias dengia sniegynai, laimę teikia galimybė sušilti. Kraštuose, kuriuose nesiliauja karo konfliktai, žmonės pirmiausia svajoja apie taiką. Žemdirbiai laimingi surinkę gerą derlių, žvejai – sugavę didelį laimikį. Kitaip tariant, laimės supratimas priklauso nuo gyvenamosios aplinkos, gyvenimo būdo, religinių įsitikinimų.
Aišku, gyvenimas sparčiai keičiasi, vykstant globalizacijos procesams vis daugiau pasaulio žmonių svajoja apie panašius dalykus: nuosavus namus, darbą, vaikus, galimybę mokytis ir keliauti.
- Įvardykite keletą šalių, kuriose žmonės gyvena sunkiomis sąlygomis: nesiliauja karo veiksmai, kamuoja didžiulis karštis arba tenka prisitaikyti prie šalčio.
- Kaip manote, ar galima karo pabėgėlius laikyti žmonėmis, ieškančiais laimingo gyvenimo?
- Pasirinkite kurią nors tolimą šalį. Pasidomėkite, kaip joje gyvena žmonės, ir pabandykite įsivaizduoti, kokius dalykus jie sieja su laime.
Kas jūsų šeimai teikia laimę?
Laimingą gyvenimą užtikrina ne tik patenkinti svarbiausi žmogaus poreikiai (būstas, darbas, prieinamas gydymas, galimybė vaikams mokytis ir panašiai). Laimės jausmą teikia ir malonios kasdienės smulkmenos. Pavyzdžiui, vaikas gali sušukti: „Man patinka sekmadienis!“, nes tą dieną visa šeima kartu pramogauja. Mama galbūt pasakys, kad gerai jaučiasi bent trumpai pasišnekėjusi su drauge. Kai kuriuos tėčius puikiai nuteikia mėgstamos sporto komandos pergalė. O su seneliais galima pasidžiaugti pririnktu krepšiu baravykų.
- Surašykite į lentelę savo ir kitų šeimos narių pomėgius, kurie jūsų gyvenimą daro malonų. Pasvarstykite, kurie mamos, tėčio ir jūsų pomėgiai sutampa.
- Papasakokite, kas jums teikia laimę.
Užduotys
- Galimybė mokytis mokykloje
- Nuosavas transportas
- Būstas
- Galimybė keliauti į kitas šalis
- Bendravimas ir laiko praleidimas su draugais
- Prieinamas gydymas
- Naujausios technikos įsigijimas
- Pilnavertis maistas
- Darbas
- Renginių lankymas