Ko mokė ilgos jūrų kelionės?
- Perskaitykite tekstą ir nurodykite jo temą.
Ko mokė ilgos jūrų kelionės?
Pirmajai Džeimso Kuko kelionei karinio jūrų laivyno vadovybė parinko anglims pervežti skirtą laivą. Tokiais laivais per audringą ir banguotą Šiaurės jūrą būdavo plukdomos anglys. Tolimiems plaukiojimams jie netiko, tačiau buvo stiprūs ir patiko Kukui, kuris jaunystėje plaukiojo būtent tokiais laivais ir buvo gerai juos perpratęs.
Jo laivas „Endeavour“ buvo 30 metrų ilgio, turėjo tris stiebus ir tris denius. Apatinėje, kroviniui skirtoje patalpoje, buvo sukrautos maisto ir vandens atsargos, reikalingos ekspedicijos nariams ilgoje kelionėje.
Nors ši kelionė neturėjo karinių tikslų, „Endeavour“ priklausė kariniam jūrų laivynui ir turėjo patrankų. Laivu plaukė 94 žmonės: 85 įgulos, o 9 – mokslinės grupės nariai. Be karininkų ir eilinių jūreivių, įguloje dar buvo dailidžių, burių ir virvių dirbėjų, virėjų ir jungų. Taip pat plaukė 12 jūrų pėstininkų su karininku ir berniuku būgnininku. Mokslinę grupę sudarė botanikas, du gamtos tyrinėtojai, astronomas ir keli menininkai, kurie turėjo pavaizduoti kelionę savo piešiniuose.
Grįžus iš pirmosios ekspedicijos, Kuką paprašė suplanuoti daugiau kelionių po Ramųjį vandenyną. Jis, remdamasis įgytu patyrimu, galėjo pateikti keletą naudingų pasiūlymų. Kukas suprato, kad tokiai kelionei neužtenka vieno laivo. Plaukiant sekliais vandenimis, vienam laivui buvo pavojinga dėl povandeninių rifų, galinčių prakiurdyti laivo korpusą. Jei taip atsitiktų, antrasis laivas spėtų išgelbėti nelaimės ištikto laivo įgulą. Kitai savo kelionei Kukas pasirinko du angliavežius.
Kita svarbi problema – kaip išvengti skorbuto. Tai liga, kuria susergama trūkstant vitamino C. O jo yra šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. Norėdamas, kad įgula nesusirgtų skorbutu, Džeimsas Kukas įsakė apsirūpinti raugintais kopūstais ir apelsinų bei citrinų sirupu. Bet verdant ir raugiant prarandama daug vitamino C, todėl nei rauginti kopūstai, nei sirupas nebuvo pakankamai veiksminga priemonė. Didžiosios Britanijos karinio jūrų laivyno gydytojai norėjo išbandyti kitą metodą. Kukas sutiko per antrąją kelionę kiekvieną dieną duoti visai įgulai po pilną šaukštą specialiai paruošto morkų marmelado, tačiau ir šis sumanymas nedavė rezultatų. Po kelerių metų Didžiosios Britanijos karinis jūrų laivynas pasirinko citrinų sultis. Taip vitaminas C sėkmingai prigijo Didžiosios Britanijos laivyne.
Pagal Klinto Tvisto knygą „Džeimsas Kukas. Per Ramųjį vandenyną į Okeaniją“Denis – laivo perdanga.
Dailidė – medžio meistras (medinių namų statytojas, baldų ir padargų dirbėjas).
Junga – jūrininkas mokinys.
Astronomas – mokslininkas, kuris nagrinėja visatos sandarą.
- Koks laivas buvo parinktas pirmajai Džeimso Kuko kelionei? Kaip jis atrodė? Kas sudarė jo įgulą?
- Kaip manote, kodėl kelionei pavaizduoti buvo pasirinkti menininkai, o ne fotografai? Kokių įgulos narių šiais laikais neprireiktų?
- Kodėl Kukas siūlė į keliones leistis dviem laivais?
- Išsiaiškinkite, kas yra povandeninis rifas.
- Kaip ilgose jūrų kelionėse būdavo kovojama su skorbutu?
- Per kurią ekspediciją galėjo būti nupieštas šitas paveikslas? Kaip manote, kokia tai Žemės vieta?
Užduotys
- Iš teksto išrinkite ir nurašykite tuos daiktavardžius, kurie įvardija profesijas. Sutartiniu ženklu pažymėkite priesagas. Paanalizuokite, kaip sudaromi profesijų pavadinimai.
Karininkų, ...
- Iš šių daiktavardžių sudarykite profesijų pavadinimus.
Mokslas, bitė, durys, smuikas, varpas, menas, geležinkelis, miškas, sodas, verslas, dizainas, iliustracija, pasienis, kelias, muzika, darbas.
- Išsirinkite po du profesijų pavadinimus ir juos išlinksniuokite vienaskaita ir daugiskaita.
- Apklauskite šeimos narius, senelius ir kitus giminaičius, kokias profesijas jie yra įgiję. Sudarykite savo šeimos profesijų sąrašą.
- Sutartiniu ženklu pažymėkite profesijas įvardijančių žodžių reikšmines dalis.
- Su kokiomis priesagomis sudaromi profesijų pavadinimai? Apibendrinkite savo pastebėjimus.
kirpti | |
jūra | |
istorija | |
gaisras | |
virti | |
amatas | |
chemija | |
kasa |