Tema 5.12 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Pažintis su Taičio sala

  • Šiuolaikinės transporto priemonės priartina net ir tolimiausius Žemės kampelius. O jei dar tie kampeliai itin gražūs ir ten ypač malonu gyventi! Perskaitykite pasakojimą apie tai, kada ir dėl kokių priežasčių Taičio sala tapo patraukli ir kodėl ten ėmė lankytis žmonės iš viso pasaulio.

Pažintis su Taičio sala

Prancūzijos Polinezijos salose nuo seno gyvena polineziečių tautos. Manoma, kad pirmieji gyventojai prieš 5 000 metų atkeliavo iš Pietryčių Azijos, iš dabartinės Pietų Kinijos teritorijos.

Pirmieji europiečiai šias salas atrado gana vėlai. 1767 metų birželio 23 diena, kai anglų kapitonas Samuelis Volisas nuleido savo vadovaujamo laivo inkarą prie Taičio krantų, laikoma oficialia Prancūzijos Polinezijos salų atradimo diena.

1768 metais į Prancūzijos Polineziją atvyko pirmoji Prancūzijos fregata. Jai vadovavęs tyrinėtojas Lui Antuanas de Bugenvilis vėliau rašė: „Maniau, jog patekau į Edeno sodą.“ Grįžęs į Europą šis keliautojas visiems paskelbė, kad Taičio sala yra tikras rojus. Visą likusį gyvenimą jo neapleido prisiminimai apie idilišką grožį Taičio, kuriame viešpatauja amžina vasara, vyrauja sveikas klimatas, graži gamta ir kraštovaizdis su aukštais kalnais ir kriokliais, palmėmis ir baltais smėlio paplūdimiais. Jis džiaugėsi, kad čia nėra pavojingų gyvūnų – skorpionų, gyvačių, mirtinai nuodingų vabzdžių. Ir vietiniai gyventojai taitiečiai atrodė gražūs, linksmi ir sveiki. Todėl Bugenviliui susidarė įspūdis, jog Taitis – atgautasis Edenas.

Dar po metų Prancūzijos Polineziją aplankė žymusis kapitonas Džeimsas Kukas. Mitas apie atrastąjį rojų taip užvaldė daugelį europiečių ir amerikiečių, kad į salą pradėjo plūsti rašytojai bei dailininkai. Vienas jų buvo prancūzų tapytojas Polis Gogenas. Jo spalvingai pavaizduotas Taičio gyvenimas dar labiau išpopuliarino salą.

Iš Sauliaus Norkevičiaus knygos „Polinezijos salos“
​Dailininkas Polis Gogenas

Edeno sodas – rojus, kuriame Dievas apgyvendino Adomą su Ieva, t. y. pirmuosius žmones.

Fregata – karo laivas.

Idiliškas – jaukus, akiai malonus gamtos vaizdas.

  1. Kuo Taičio gyventojams svarbi 1767 metų birželio 23 diena?
  2. Ką apie salą sakė tyrinė tojas Lui Antuanas de Bugenvilis? Kaip suprantate jo žodžius?
  3. Kuo pasižymi Taičio kraštovaizdis ir klimatas, gyvūnija, žmonės?
  4. Prisiminkite, per kurią kelionę kapitonas Džeimsas Kukas aplankė Taitį.
  5. Žemėlapyje raskite Ramiojo vandenyno salą Taitį.
  6. Kaip manote, kodėl į Taitį ėmė plūsti rašytojai ir menininkai?
  7. Kaip salą pavaizdavo prancūzų tapytojas Polis Gogenas? Aptarkite čia pateiktą paveikslą. Pasidomėkite šio dailininko kūryba, aptarimui galite rinktis ir kurį kitą dailininko paveikslą.

Užduotys

  • Sudarykite daugiau panašių daiktavardžių. Sutartiniu ženklu pažymėkite priesagas.

Taitis taitiečiai, Amerika – ..., Europa – ..., Azija – ..., Afrika – ..., Egiptas – ..., Marokas – ..., Polinezija – ..., Tailandas – ..., Vietnamas – ... .

  • Paryškintus teksto sakinius paverskite autoriaus ir veikėjo kalba. Nurašykite į sąsiuvinius. Neužmirškite skyrybos ženklų.
  • šiltnamis
  • augalai
  • gyventojai
  • Džeimsas Kukas
  • burvaltės

Dar neseniai Kuršių marių bangas vagojo. Kasmet vis augo, plėtėsi, kol galiausiai toji vieta ėmė panėšėti į tikrą mišką. Avitalo darbas nėra paprastas kaimo , kur lygiomis eilėmis sodinami pomidorai. Vietiniai atrodė gražūs, linksmi ir sveiki. pirmą kartą išplaukė į jūrą, būdamas aštuoniolikos metų.

Prašau palaukti