Kaip žmonės keičia Žemę
- Gyvenimas mūsų planetoje keičiasi: klimatas šyla, vienose šalyse daugėja sausrų, kitose – vis dažnesni potvyniai, uraganai. Prie klimato kaitos prisideda ir žmogus. Jis kerta miškus, sekina upes, tiesia kelius, perkelia gyvūnus iš vienos Žemės dalies į kitą. Nemažai pokyčių matyti pakilus į kosmosą ir palyginus Žemės nuotraukas. Žinoma, ne visi pasikeitimai yra liūdinantys. Palyginkime keletą vaizdų ir paskaitykime apie juose užfiksuotus pasikeitimus. Atkreipkime dėmesį į ant nuotraukų užrašytas datas.
Brazilijos miškai
Kadangi 7 milijardus gyventojų viršijusi žmonių populiacija kasdien tik auga, miškų naikinimui pabaigos nematyti. Nuotrauka rodo, kaip atrodo Vakarų Brazilijos regionas prie Amazonės upės, – čia iškirsta labai daug miškų norint padidinti dirbamosios žemės plotą.
Nauja žemė iškirtus miškus būna tinkama naudoti vos kelerius metus. Po to lietus išplauna dirvožemį, jis tampa nebetinkamas žemės ūkiui ir medžiai vėl kertami. Miškų kirtimas turi ir kitų padarinių – pavyzdžiui, nyksta ištisos gyvūnų rūšys.
Aralo jūra
Aralo jūra, esanti tarp Kazachstano ir Uzbekistano, kadaise buvo ketvirta pagal dydį pasaulyje. Dabar, po dešimtmečius trukusio jos eksploatavimo, jūros beveik nebėra. Kas nutiko? Syrdarjos ir Amudarjos upes, tekėjusias į jūrą, Sovietų Sąjunga 1960 metais nukreipė taip, kad vandenį būtų galima naudoti žemės ūkyje. Ilgainiui šis sumanymas gamtai pridarė žalos. Šiuo metu Aralo jūroje belikę 10 procentų vandens kiekio, buvusio prieš pradedant drėkinti laukus.
Kova su oro tarša Jungtinėse Amerikos Valstijose
Per keletą metų oro tarša Jungtinėse Amerikos Valstijose sumažėjo. Tai yra gera žinia. NASA palydovų duomenys rodo, kad 2005–2011 metais JAV gerokai sumažėjo azoto dioksido taršos iš automobilių ir elektros jėgainių. Azoto dioksidas susidaro automobiliams deginant degalus arba anglimis kūrenant jėgaines. Jėgainėse ir automobiliuose diegiama taupesnė ir gamtą labiau tausojanti įranga ilgainiui taršą šiek tiek sumažino.
Pagal tinklalapį www.15min.lt- Kaip manote, kiek žmogus prisidėjo prie klimato kaitos mūsų planetoje?
- Kokių problemų kyla Brazilijoje, Amazonės upės regione?
- Kokia žmogaus veikla padarė įtakos Aralo jūros nusekimui?
- Kas buvo padaryta Jungtinėse Amerikos Valstijose kovojant su oro užterštumu?
- Gal žinote, kas daroma Europoje, kad būtų sumažinta oro tarša?
- Ką žinote apie oro taršos įtaką žmogaus sveikatai?
- Tekste minimas vietoves suraskite žemėlapyje.
- Pasidomėkite, kaip su oro tarša kovojama Lietuvoje. Pateikite konkrečių pavyzdžių.
Užduotys
- Pakartokite daiktavardžius su priešdėliais. Daiktavardžiams miškas, žemė, jūra pridėję priešdėlius, sudarykite naujų žodžių.
- Kurie iš šių daiktavardžių neturi priešdėlių?
Pabaiga, nuotrauka, pasaulis, sumanymas, nelaimė, pokyčiai, palydovas, įranga, santaika, samana.
narys, kinys, junga, monė,
kalas, manos, lyga, statas,
kmė, lotos, rašas, žinė.