Barakai
- Po ilgos kelionės traukiniu tremtinius atvežė į vietą, kurioje jiems teks gyventi. Paskaitykite, kaip jie buvo sutikti ir ką čia rado.
Jurga Vilė
Barakai
Lietus liovėsi, kai tik pasiekėm barakus.
Lyg ir namus, tik kiaurom sienom ir skylėtais stogais. Mus pasitiko du prižiūrėtojai. Sakė, kad čia gyvensim, kad teritorija saugoma piktų šunų, kad kelio atgal nėra. Dar pridūrė, kad esam svoločiai, parazitai ir kad turėsim dirbt didžiosios tėvynės labui.
Nekantravom įžengti į naujus namus. Vienas prižiūrėtojas pašvietė į vidų žibintuvėliu – buvo panašu į krušą. Kažkokie gyviai nuo lubų krito ant grindų. Žmonės atpažino blakes. Sibirietiškos blakės nelabai kuo skyrėsi nuo lietuviškųjų, bet kando šimtąkart skaudžiau.
Ant žemės bėgiojo driežai, šliaužiojo žalčiai. Kampuose dūzgė uodų spiečiai. Stovėjom balose nesumodami, ko griebtis. O prižiūrėtojai ragino pasitvarkyt ir eit miegot. Staiga viena moteris išsitraukė paklodę iš ryšulio, suplėšė ją, krito ant kelių ir įnirtingai puolė valyti grindų. Visi žado netekom, o senutė Rožė ją švelniai pakėlė ir tyliai sušnabždėjo: |
Visi sugulėm ant šaltų grindų. Lovų ten nebuvo. O gultus, vadinamus tapčianais, susikalsim žymiai vėliau.
Žmonės mėgino prižiūrėtojams skųstis dėl blakių, dėl baisių gyvenimo sąlygų. Prižiūrėtojai spoksojo į juos tylėdami, paskui staiga nusipurtė miego likučius ir puolė kaip viesulai į baraką. Ėmė purkšt kažkokias dujas. Šaukė, kad tai dezinfekcija. Tuoj viskas bus sutvarkyta! Žmonės alpo ir krito ant žemės kartu su blakėmis.
Iš knygos „Sibiro haiku“Dailininkė Lina Itagaki
- Kaip atrodė barakas?
- Kokiais žodžiais prižiūrėtojai sutiko atvykėlius? Kaip suprantate tuos žodžius? Ką prižiūrėtojas vadino didžiąja tėvyne?
- Kodėl senutė Rožė patarė nedraskyti paklodžių?
- Kokiomis sąlygomis žmonėms teko miegoti?
- Kokiu būdu prižiūrėtojai naikino parazitus? Ką reiškia jų žodžiai „tuoj viskas bus sutvarkyta“? Aptarkite piešinėlyje užrašytą kareivių dialogą.
- Kaip parazitų naikinimas susijęs su atvykėlių pavadinimu?
Užduotys
- Dar kartą perskaitykite paryškintos teksto dalies sakinius. Suraskite juose veiksnius ir tarinius. Paaiškinkite šių sakinių skyrybą.
- Senutės Rožės žodžius užrašykite tiesiogine kalba.
Senutė Rožė švelniai pakėlė moterį ir tyliai sušnabždėjo:
- Kiekvienai pasakojimo plano daliai nurodykite teksto dalį.
- Naujieji namai – barakai.
- Barakų gyviai.
- Lovų barakuose nebuvo.
- Barakų dezinfekcija.
Velnias kartą padirbo tokius smulkius musulėlius paleido ant Pono Dievo ir džiaugiasi, kad tas jų niekaip neatsigins. Dievas susikūrė ugnelę uždūmino, kad uodai per dūmus nė vienas neina neįkyri. Tuomet Ponas Dievas sugalvojo sutvėrė mažus vabalėlius – norėjo pasižiūrėti, kaip velnias nuo jų vaduosis atsigins. Sukūrė blusas paleido ant nelabojo, tai velnias ant vagelio raičiojosi baisiai kentėjo.
Kokias vienarūšes sakinio dalis išskyrėte?