Temos reikšmingumas
- Mokslas leidžia atkreipti dėmesį ir suprasti dalykus, kurie paprastai kasdienybėje nepastebimi, apie juos net nesusimąstoma: tai veikiančios gamtos jėgos, daiktų sandara, įvairių medžiagų ir elementų egzistavimas. Mokslinė veikla sudėtinga, o ypač didieji mokslo atradimai ir pasiekimai. Mokslas, šimtmečiais kaupdamas žinias ir formuluodamas pasaulį bei jo reiškinius aiškinančias teorijas, nuolatos daro neretai kasdienybėje beveik nepastebimą pažangą.
- Tik išskirtiniams mokslininkams, pasižymintiems originaliu požiūriu, nebijantiems drąsių spėjimų (hipotezių) ir nuoseklaus darbo, iš prigimties genialiems, pavyksta atskleisti gamtos, visatos ir jų reiškinių paslaptis. Ne visi tyrinėtojai žinomi, bet kelių didžiųjų mokslininkų vardai mokslo istorijoje užima ypatingą vietą.
- Galbūt galima pamanyti, kad veikla laboratorijose atliekant eksperimentus ir sudėtingus matematinius skaičiavimus yra tuščias laiko švaistymas ar užsiėmimas, įdomus tik patiems mokslininkams. Taip tikrai nėra, nes tik tyrinėjant ilgainiui tampa įmanoma moksliškai įgytą pažinimą pritaikyti praktiškai ir išrasti ką nors nauja.
Niutono visata
Kalbant apie XVI–XVII a. mokslo revoliuciją, jau atskleistas to laikmečio milžiniškas gamtos mokslų (fizikos, astronomijos) proveržis. Buvo atlikta mokslinių tyrimų ir jais remiantis padaryta fundamentalių atradimų. Didžiausias jų – įrodymas, kad Žemė nėra stabilus visatos centras. Žemė yra tik viena iš planetų, kuri sukasi aplink savo ašį ir skrieja aplink Saulę (heliocentrinė sistema). Suformuluoti dėsniai, kuriais aiškinamas dangaus kūnų judėjimas. Tai itin svarbūs mokslo pasiekimai ir atradimai, jie ilgainiui pakeitė ne tik mokslą, bet ir žmogaus pasaulėžiūrą. Taip pat teoriškai ir praktiškai buvo pagrįstas esminis gamtos mokslų tyrimo metodas: nuoseklus ir reguliarus to paties eksperimento kartojimas, rezultatų stebėjimas ir fiksavimas. Tam reikėjo šimtmečių tyrinėjimų, stebėjimų, skaičiavimų ir samprotavimų. Nors nemaža dalis Viduramžiais plėtotų gamtos mokslų rezultatų ir išvadų buvo klaidingos, be Viduramžių mokslo nebūtų buvę vėlesnių mokslo atradimų. Juk kasdienė išmintis rodo, kad iš klaidų mokomasi. Iš savo klaidų ar klaidingų ankstesnių teorijų mokosi ir tobulėja mokslas. Praeities ir dabarties sąsają tobulėjant mokslui rodo ir kitas pavyzdys. Atmetę didžiuosius XVI–XVII a. mokslo revoliucijos atradimus, negalėtume paaiškinti to, kas mokslo raidoje įvyko XVII a. pabaigoje. Tai ankstyvųjų Naujųjų laikų mokslo revoliucijos pabaiga. Kuo mokslui svarbus šis laikotarpis?
Nepaisant mokslo pasiekimų ir atradimų, XVII a. antroje pusėje senoji dar nuo Aristotelio laikų įsitvirtinusi mokslo samprata apie stabilią Žemę kaip visatos centrą dominavo daugelyje Europos universitetų. Juk turbūt nieko nėra sunkiau, nei pakeisti žmogaus įsitikinimus. Taip buvo ir bene seniausiame pasaulyje Kembridžo universitete. Čia XVII a. antroje pusėje matematikos ir įvairių kitų mokslų (astronomijos, filosofijos, fizikos) studijas pradėjo Izaokas Niutonas (Isaac Newton, 1643–1727) (4.1 pav.). Po studijų, kuriose išskirtinį dėmesį sutelkė į ankstesnių Europos gamtos ir jos reiškinių tyrinėtojų bei filosofų darbus, teorijas ir svarstymus apie pasaulio ir visatos sandarą, gamtos ir jos jėgų veikimą, jis ėmėsi savarankiškos mokslinės veiklos. Manoma, kad didysis I. Niutono kaip mokslininko šuolis įvyko tyloje ir vienatvėje, 1665 m. baigus studijas universitete. Kaip tik tais metais Lòndone prasidėjo maras ir universitetas dvejiems metams buvo uždarytas. I. Niutonas grįžo į gimtinę (4.2 pav.). Čia jis pradėjo pirmuosius gamtamokslinius šviesos dalelių, spalvų susidarymo tyrinėjimus ir juos grindė matematiniais skaičiavimais. Šie tyrinėjimai I. Niutonui leido suprasti, kad visatoje ir Žemėje viskas veikia matematiškai reguliariai, t. y. daugybė reiškinių nuosekliai pasikartoja ir reiškiasi pagal įprastus principus. Šie porą metų trukę tyrinėjimai ir jų rezultatai jam atvėrė kelią į mokslo pasaulį, tiksliau, į patį Ánglijos mokslo elitą. I. Niutonas tapo Kembridžo universiteto profesoriumi, o netrukus ir Lòndono karališkosios draugijos nariu. Po poros dešimtmečių, 1687 m., Londone I. Niutonas išleido knygą Gamtos filosofijos matematiniai pagrindai. Ji tapo galutiniu Ankstyvųjų naujųjų laikų mokslo revoliucijos akcentu gamtamoksliškai aiškinant pasaulio sandarą ir visatos reiškinius bei gamtos jėgas. Kuo ši knyga mokslo istorijoje ypatinga ir išskirtinė?
Šioje didelės apimties knygoje matematine kalba, t. y. sudėtingais matematiniais skaičiavimais ir išvedamomis formulėmis, I. Niutonas aprašė ir paaiškino Žemėje ir visatoje veikiančias gamtos jėgas ir jų veikimo principus, vadinamus gamtos dėsniais (A šaltinis). Tiksliau tariant, sukūrė savo vardu vadinamus klasikinės mechanikos – kūnų judėjimo erdvėje – pagrindus. I. Niutono mechanika aiškino, kaip ir kokių jėgų veikiami juda kūnai erdvėje ir kokia jų tarpusavio sąveika (pavyzdžiui, obuolio kritimas nuo obels, dangaus kūnų, planetų judėjimas aplink Saulę ir kita). Pagrindinis I. Niutono mokslinės veiklos pasiekimas – jam pavyko įrodyti, kad tiek Žemėje, tiek visatoje kūnus veikia tos pačios gamtos jėgos, taigi Žemė ir visata yra bendra visuma. Šis atradimas reiškė, kad I. Niutonas atskleidė vadinamąjį visuotinės traukos dėsnį (gravitaciją), kuris veikia ir Žemės atmosferoje, ir visatoje. Visuotinės traukos dėsnis paaiškina Žemės ir dangaus kūnų judėjimą. I. Niutono atradimai ir jų fundamentalus matematinis aprašymas daugiau negu dviem šimtmečiams tapo fizikos mokslo pamatu (B ir C šaltiniai).
Klausimai ir užduotys
- Paaiškinkite, kodėl be Viduramžių mokslo žinių ir pasiekimų tikriausiai nebūtų pavykę įgyvendinti vėliau suformuluotų mokslinių tezių ir atradimų.
- Pasvarstykite, kaip maras Londone ir Kembridžo universiteto uždarymas dvejiems metams prisidėjo prie I. Niutono mokslinės veiklos plėtros.
- Kuo mokslui ypatinga I. Niutono knyga Gamtos filosofijos matematiniai pagrindai?
- Įvertinkite I. Niutono mokslinės veiklos poveikį mokslo pasauliui.
Naujų mokslo atradimų proveržis
Sparti gamtos mokslų (astronomijos, biologijos, chemijos, fizikos) raida, pagrįsta nuosekliu ir kryptingu gamtos reiškinių ir elementų stebėjimu, hipotezių ir teorijų kėlimu, duomenų rinkimu ir, žinoma, matematiniais skaičiavimais, kartu tapo ir tikėjimo šviesia žmonijos ateitimi pagrindu. Dideli mokslo pokyčiai paprastai įvyksta tada, kai mokslas sukaupia daug duomenų, paremtų eksperimentais ir stebėjimais, tačiau lieka daug neatsakytų klausimų arba tam tikri dalykai negali būti niekaip moksliškai paaiškinami. Tokiose situacijose iškyla išskirtiniai mokslininkai, keičiantys ligtolinį mokslo supratimą ir mokslinius tikrovės (gamtos jėgų, jos reiškinių) aiškinimus. Jie pasiūlo visiškai iki tol netikėtų mokslinių samprotavimų ir teorijų.
Žydų kilmės vokietis fizikas Albertas Einšteinas (Albert Einstein, 1879–1955) (4.3 pav.) mokykloje ir studijų metais nepasižymėjo nei per dideliu stropumu, nei išskirtiniais mokymosi pasiekimais. Vokiškai prūsiška mokykla jam atrodė pernelyg griežta, mokanti pagal nusistovėjusį šabloną ir neleidžianti reikštis vaiko individualumui ir originalumui. Tačiau ne kiekvienas genijus savo kelią pradeda būdamas mokyklos pirmūnas. Sunku išvardyti fizikos mokslo sritis ir problemas, kurias jis kaip mokslininkas tyrinėjo ir paliko reikšmingų darbų, o jie iki šiol analizuojami ir dėl jų ginčijamasi. Kita vertus, jiems suprasti būtinas itin specifinis išsilavinimas ir žinios. Svarbiausia – A. Einšteino esminis indėlis į mokslo istoriją, žmonijos intelektinę raidą. Kaip pasaulio supratimą, jo fizikinį aiškinimą pakeitė A. Einšteino mokslinė veikla?
Nepaisant visų A. Einšteino atradimų ir teorijos, aiškinančios pasaulį, reikėtų atkreipti dėmesį į vieną jų – bendrąją reliatyvumo teoriją. XX a. pr. A. Einšteino suformuluota reliatyvumo teorija keitė daugiau negu du šimtmečius vyravusią I. Niutono mechaniką: kūnų judėjimo erdvėje ir visuotinės traukos (gravitacijos) kaip pamatinės gamtos jėgos aiškinimą ir supratimą, pagal kurį erdvė ir laikas nepriklauso nuo kūnų judėjimo. Galima sakyti, kad A. Einšteino reliatyvumo teorija keitė niutoniškąją mechaniką panašiai taip, kaip M. Koperniko atradimas, kad Žemė nėra stabilus visatos centras, bet sukdamasi aplink savo ašį skrieja aplink Saulę, keitė aristoteliškąją Žemės kaip stabilaus visatos centro sampratą. Žinoma, I. Niutono atrasti dėsniai tebegalioja iki šiol. Taigi A. Einšteinas pastebėjo, kad I. Niutono teorijoje apie kūnų judėjimą erdvėje ir gravitacijos jėgą trūksta vieno matmens – laiko. I. Niutono mechanikoje erdvė ir laikas yra stabilūs, t. y. visada tokie pat, nekinta ir nepriklauso nuo kūnų judėjimo. A. Einšteinas į savo reliatyvumo teoriją šalia erdvės ir joje judančių kūnų Žemėje bei visatoje įtraukė ir laiką. Reliatyvumo teorijoje erdvės ir laiko kategorijos tampa erdvėlaikiu. O erdvėlaikyje judantys kūnai (ypač kalbant apie milžinišku greičiu judančius didelės masės kūnus) daro įtaką ir erdvei, ir laikui, tam tikra prasme juos iškreipia. Visi kūnai (planetos) visatoje juda, o pati visata kinta, todėl joje nėra jokio stabilaus atskaitos taško. Tai ir yra reliatyvumo tiek fizikoje, tiek gyvenime esmė (šiais laikais paplitusi frazė viskas reliatyvu). Šis ir kiti A. Einšteino atradimai bei teorijos padėjo naują pagrindą šiandieniam visatos ir Žemės vietos joje (kosmologija) suvokimui – visatoje egzistuojantys kūnai (planetos, žvaigždės) juda, o visata plečiasi ir kinta (D šaltinis).
XIX–XX a. pr. įsibėgėjo ne tik gamtos mokslų raida ir pasiekimai. Šiuo laiku, nors ir iš lėto, vyko tam tikrų visuomenės demokratizacijos poslinkių. Pabrėžtina, kad ilgą laiką ikimodernioje visuomenėje (iki XIX a.) dėl per šimtmečius įsitvirtinusių tam tikrų prietarų ir neretai religinių įsitikinimų moterys neturėjo galimybės siekti aukštojo mokslo, ką jau kalbėti apie mokslininkės karjerą. Nors ankstesniais laikais buvo išskirtinai išsilavinusių ir kuriančių moterų, jų diskriminavimas dėl universitetinio išsilavinimo ir mokslinės veiklos ėmė keistis tik XIX a., kai Anglijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose itin nedidelis skaičius moterų sugebėjo išsikovoti teisę į išsimokslinimą. Viena jų, savo mokslo laimėjimais pralenkusi daugelį vyrų ir iki šiol likusi nepralenkta, verta išskirtinio dėmesio. Tai iš Lenkijos kilusi ir mokslinę veiklą Prancūzijoje išplėtojusi, profesines pasaulines aukštumas pasiekusi fizikė ir chemikė, dviejų – fizikos ir chemijos – Nobelio premijų laureatė, pirmoji Paryžiaus Sorbonos universiteto profesorė Marija Sklodovska-Kiuri (Marie Skłodowska-Curie, 1867–1934) (4.4 pav.).
A. Einšteinas savo didžiąsias teorijas suformulavo ir revoliucinius atradimus padarė iš esmės naudodamasis tik popieriaus lapu ir pieštuku, o M. Sklodovska-Kiuri didelę gyvenimo dalį praleido laboratorijoje atlikdama bandymus (4.5 pav.). Atliko vadovaudamasi XVI–XVII a. mokslininkų ir filosofų darbais, tiksliau, remdamasi jų moksline patirtimi – nuosekliai ir kryptingai eksperimentuodama su tiriamais cheminiais elementais, medžiagomis. Taip gaunami mokslinio tyrimo duomenys ir iš jų daromos išvados, patvirtinamos ar paneigiamos hipotezės. Pirmasis didysis M. Sklodovskos-Kiuri atradimas padarytas kartu su vyru Pjeru Kiuri. Pačioje XIX a. pabaigoje atlikdami laboratorinius tyrimus jie atrado du naujus cheminius elementus: polonį ir radį. Tačiau svarbiausia tai, kad tyrinėdama tuos elementus M. Sklodovska-Kiuri nustatė šių elementų savybę – radioaktyvumą. Radioaktyvumo savybės esmė ta, kad kai kurie cheminiai elementai (jau minėti ar kiek vėliau M. Sklodovskos-Kiuri atrastas uranas) savaime skyla ir skleidžia vadinamąsias radioaktyviąsias daleles. Antrąją Nobelio premiją M. Sklodovska-Kiuri gavo chemijos srityje už pačios atrasto radžio išgryninimą. Šie jos fundamentalūs tyrimai ir pagal juos padaryti išskirtiniai atradimai plėtė ne tik teorinį cheminių elementų ir jų savybių pažinimą. XX a. 2-ajame dešimtmetyje jos iniciatyva ir pastangomis Parỹžiuje įkurtas Radžio institutas. Jame vadovaujant M. Sklodovskai-Kiuri buvo atliekami radioaktyvumo tyrimai aiškinantys, kaip radioaktyviosios cheminių elementų dalelės gali būti panaudotos medicinoje diagnozuojant ir gydant ligas. Taigi fundamentalūs moksliniai tyrimai atskleidė galimybių, kaip sukauptas mokslo žinias taikyti praktiniame žmonių gyvenime.
Klausimai ir užduotys
- Nurodykite mokslo sritis, kuriose A. Einšteinas ir M. Sklodovska-Kiuri atliko tyrimus.
- Nurodykite du svarbiausius A. Einšteino mokslinius pasiekimus. Paaiškinkite, kuo kiekvienas iš jų svarbus mokslo pasauliui.
- Nurodykite du svarbiausius M. Sklodovskos-Kiuri mokslinius pasiekimus. Paaiškinkite, kuo kiekvienas iš jų svarbus mokslo pasauliui.
- Palyginkite A. Einšteino ir M. Sklodovskos-Kiuri mokslinių tyrimų techninę eigą.
- Įvertinkite A. Einšteino ir M. Sklodovskos-Kiuri mokslinių pasiekimų įtaką visuomenės gyvenimui.
TYRINĖKITE!
Pasidomėkite ir nustatykite, kaip pasaulyje įamžintas A. Einšteino ir M. Sklodovskos-Kiuri atminimas.
Mokslo pritaikomumas
Laboratorija, specifinis gamtos mokslo tyrinėtojo kabinetas, nėra tik mokslininkų, siekiančių pažinimo ir geresnio pasaulio suvokimo, darbo vieta. O mokslas nėra tik drąsios teorijos apie pasaulio ir visatos sandarą bei fundamentalių gamtos dėsnių atskleidimas. Mokslo atradimai ir moksline veikla pasiektas pažinimas ilgainiui pritaikomi praktiškai. Dėl sparčios gamtos mokslų raidos ir daugybės mokslo atradimų XIX–XX a. pirmoje pusėje mokslinės žinios buvo aktyviai praktikuojamos. Toks mokslo pasiekimų pritaikomumas lėmė naujus išradimus.
Geriausiai šiuos samprotavimus apie praktinį mokslo žinių pritaikomumą liudija vieno XIX–XX a. amerikiečių mokslininko praktiko ir išradėjo gyvenimas. Nors Tomas Alva Edisonas (Thomas Alva Edison, 1847–1931) buvo beveik savamokslis, istorijoje jis žinomas kaip bene didžiausias visų laikų išradėjas. Jis pirmasis įkūrė technologijų laboratoriją, kurioje buvo tyrinėjama ir eksperimentuojama pirmiausia siekiant sukurti įvairius inžinerinius daiktus, įrankius, aparatus, kurie galėtų būti pritaikomi kasdienybėje ir, žinoma, parduodami. XIX a. antroje pusėje jo įkurtose laboratorijose patobulintas fonografas – telegrafo aparatas, kuris užrašė ištartus žodžius, perduodamus radijo bangomis; išrastas novatoriškas ir kokybiškai naujas akumuliatorius, telefono mikrofonas.
Vis dėlto vieno išradimo istorijoje T. A. Edisono vaidmuo buvo išskirtinai svarbus. 1879 m. jo vadovaujamoje laboratorijoje išrasta kaitinamoji elektros lempa su angliniu siūleliu, kurią buvo galima gaminti masiškai ir komerciškai sėkmingai (4.6 pav.). Šis išradimas, ilgainiui turėjęs įtakos visuotinei elektrifikacijos sklaidai, iš esmės pakeitė žmogaus kasdienybę: darbo sąlygas ir trukmę, laisvalaikį vakarais, miestų ir gatvių apšvietimą. Tačiau, jei ne vienas XVIII–XIX a. pr. italų fizikas ir chemikas, tyrinėjęs elektrą, apie jokią elektros lemputę T. A. Edisonas nebūtų galėjęs net pasvajoti.
Tad galima padaryti gana elementarią, iš žmonijos patirties kylančią išvadą: kad ir kokie neįtikėtini ir sunkiai suvokiami būtų moksliniai tyrimai, paprastai sunku numatyti, kokie bus rezultatai. Neretai laboratoriniai eksperimentai, teoriniai svarstymai ir matematiniai skaičiavimai atsiduria aklavietėje. Tačiau mokslinių tyrimų pasiekimai ir sukurtos teorijos sudaro sąlygas naujiems praktiniams išradimams, keičiantiems žmonių kasdienybę. Tai patvirtina radioaktyvumo reiškinio nustatymas, elektros tyrimai ar lempos išradimas. O, pavyzdžiui, A. Einšteino reliatyvumo teorija leido suvokti, kad laikas skirtingai eina Žemėje ir už jos atmosferos. Kokia viso to praktinė nauda? Be šių žinių negalėtų tiksliai veikti šiandien kiekvieną dieną mūsų įvairiuose išmaniuosiuose įrenginiuose naudojama globalinė padėties nustatymo sistema (GPS). Tai globali sistema, iš Žemės palydovų siunčianti radijo signalus, pagal kuriuos padėties nustatymo imtuvai gali nustatyti savo buvimo vietą (4.7 pav.). Palydovuose veikiantys atominiai laikrodžiai sąmoningai nustatomi taip, kad jų ritmas būtų suderintas (sinchronizuotas) su laikrodžiais, kurie eina Žemėje. Taigi, galima sakyti, A. Einšteinas lydi žmogų beveik kiekvieną dieną.
TYRINĖKITE!
Nepaisant daugybės puikių išradimų, T. A. Edisonui ne visada sekėsi. Pasidomėkite, kokie T. A. Edisono išradimai buvo nesuprasti arba nepriimti visuomenės.
Klausimai ir užduotys
- Kuo T. A. Edisono veikla skyrėsi nuo kitų to meto mokslininkų veiklos?
- Paaiškinkite, kaip svarbiausi T. A. Edisono išradimai pakeitė žmonijos gyvenimą.
Darbas su šaltiniais
A ŠALTINIS. Ištrauka iš Izaoko Niutono knygos Gamtos filosofijos matematiniai pagrindai
Mes daugiausia nagrinėjame tai, kas susiję su svoriu, lengvumu, tamprumu, skysčių pasipriešinimu ir panašiomis traukos arba atostūmio jėgomis. Šiuos dalykus dėstome kaip matematinius filosofijos pagrindus. Atrodo, kad visi filosofijos sunkumai kyla dėl to, kad gamtos jėgas turime tyrinėti pagal judėjimų reiškinius, o paskui, remdamiesi šiomis jėgomis, turime paaiškinti kitus reiškinius... <...>
JUDĖJIMO AKSIOMOS, ARBA DĖSNIAI
I dėsnis
Kiekvienas kūnas išlaiko savo rimties arba tolygaus tiesiaeigio judėjimo būvį, kol veikiančiosios jėgos neverčia pakeisti tą būvį.
Mesti kūnai toliau juda, kol oro pasipriešinimas jų nesulėtina ir kol svorio jėga netraukia žemyn. Vilkelis, kurio dalys dėl sukibimo nuolat atitraukia viena kitą nuo tiesiaeigio judėjimo, nesustoja suktis, kol jo nesustabdo oras. O didesni planetų ir kometų kūnai ir savo slenkamąjį judėjimą, ir sukimąsi, vykstantį mažiau besipriešinančioje erdvėje, išlaiko ilgiau.
Izaokas Niutonas, „Matematiniai gamtos filosofijos pagrindai“, iš lotynų k. vertė D. Dilytė ir R. Rybelienė, Filosofijos istorijos chrestomatija. Renesansas, Vilnius: Mintis, 1986, p. 171–172.Klausimai ir užduotys
- Nurodykite šaltinyje minimą tuo metu egzistavusią mokslinių tyrimų problemą. Kodėl, pasak autoriaus, tai buvo problema?
- Kokį fizikinį reiškinį šioje ištraukoje aptaria autorius?
- Paaiškinkite, kuo I. Niutono pastebėti fizikiniai reiškiniai svarbūs šių laikų žmonėms.
B ŠALTINIS. Mokslo istorikas apie Izaoko Niutono mokslinio indėlio reikšmę fizikos mokslui
Niekada anksčiau gamtos mokslui nebuvo suteiktas toks didingas karkasas, kokį sukūrė Niutonas. Praėjus kiek daugiau negu vienai kartai po Galilėjaus, buvo žengtas milžiniškas žingsnis, viršijantis jo pasiekimus. Visa tai, kokias išvadas Galilėjus indukciškai priėjo remdamasis stebėtais faktais, buvo sujungta su [astronomo ir matematiko] Keplerio rezultatais į vieną uždarą sistemą. Visa tai reiškė, kad krintantis ant žemės akmuo ir žvaigždės danguje paklūsta tiems patiems [gamtos] dėsniams. Taip, remiantis bandymais Žemėje, buvo padėtas pagrindas tolimosios visatos paslaptims atskleisti. Didelei daliai negyvosios gamtos [reiškinių] buvo atrasti [juos paaiškinantys] dėsniai. Buvo galima tikėtis, kad likusiems reiškiniams dėsniai bus nustatyti remiantis tais pačiais metodais. Visas pasaulis yra vientisa mechaniniams dėsniams paklūstanti mašina! Dviejų ateinančių šimtmečių fizika toliau rėmėsi Niutono paklotu pamatu.
Iš vokiečių k. vertė V. Volungevičius, pagal Hans Joachim Störig, Weltgeschichte der Wissenschaft. Natur und Geisteswissenschaften von der Antike bis ins 18. Jahrhundert, Bd. 1, Augsburg: Weltbild Verlag, 1992, p. 328.C ŠALTINIS. Nobelio fizikos premijos laureatas Albertas Einšteinas apie Izaoko Niutono mokslinių atradimų reikšmę
Niutono tikslas buvo atsakyti į klausimą: ar egzistuoja viena paprasta taisyklė, pagal kurią galima tiksliai apskaičiuoti mūsų planetų sistemos [Saulės sistemos] dangaus kūnų judėjimą, kai yra žinoma visų šių kūnų judėjimo padėtis tuo pačiu laiko momentu? <...>
Niutonui pavyko paaiškinti ne tik planetų, Mėnulio ir kometų judėjimą, bet ir mažiausius dalykus – netgi potvynius ir atoslūgius bei Žemės sukimąsi aplink savo ašį ir judėjimą savo orbita. Tai išskirtinis, iš dedukcinio samprotavimo kylantis pasiekimas. Ypač įspūdingai turėjo atrodyti supratimas, kad dangaus kūnų judėjimo priežastis yra lygiai tokia pati, kaip ir kasdien patiriama įprasta sunkio [gravitacijos] jėga.
Niutono darbo reikšmingumas neapsiribojo tik tuo, kad juo buvo padėtas naudingas ir logiškai pagrįstas pamatas tikrai mechanikai [kūnų erdvėje judėjimo mokslui], tačiau jo mokslinis darbas iki XIX a. pab. sudarė bet kurio mokslininko teorinius fizikinius rėmus. Visi fizikiniai reiškiniai turėjo būti aiškinami remiantis jų mase, kuri pakluso Niutono judėjimo dėsniams.
Iš vokiečių k. vertė V. Volungevičius, pagal Albert Einstein, Mein Weltbild, Amsterdam: Querido Verlag, 1934, p. 195, 199–200.Klausimai ir užduotys
- Kaip B ir C šaltinių autoriai vertina I. Niutono mokslinius pasiekimus?
- Nurodykite, kokius I. Niutono mokslinės veiklos pasiekimus pabrėžia B šaltinio autorius. Paaiškinkite, kodėl jie jam svarbūs.
- Nurodykite, kokius I. Niutono mokslinės veiklos pasiekimus pabrėžia C šaltinio autorius. Paaiškinkite, kodėl jie jam svarbūs.
- Kokį poveikį, anot B ir C šaltinių autorių, turėjo I. Niutono moksliniai pasiekimai?
D ŠALTINIS. Fizikas apie Alberto Einšteino reliatyvumo teoriją
Sukurdamas reliatyvumo istoriją, Albertas Einšteinas atvėrė visiškai naują kosmosą. Tam jam prireikė tik popieriaus ir pieštuko. Taip nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu jis sukėlė sensaciją, kuri peržengė specialistų bendruomenę, nors daugelis, tikėtina, nesuprato ir nesupranta, kas turima omenyje, kai kalbama apie iškreivintą erdvę. Tačiau būtent „Nesupratimo paslaptis“ taip masina ir domina žmones. <...>
Albertas Einšteinas, ieškodamas naujos gravitacijos teorijos, perkūrė klasikinę fiziką. Nuo Niutono buvo laikomasi požiūrio, kad laikas bėga vienodai greitai, o erdvė yra statiška. Dabar tai pasikeitė. Ir iki šių dienų mokslas nagrinėja viso to pasekmes. Tačiau tai padarė įtaką ne tik mokslui, bet ir mūsų kasdienybei...
Iš vokiečių k. vertė V. Volungevičius, pagal Thomas Bührke, Die Geschichte einer Formel. Einsteins Jahrhundertwerk, München: Deutscher Taschenbuch Verlag, 2015, galinis viršelis.Klausimai ir užduotys
- D šaltinio autorius teigia, kad A. Einšteinui reliatyvumo teorijai sukurti prireikė dviejų dalykų. Nurodykite juos. Ar pritariate, kad jam reikėjo tik tų dviejų dalykų? Argumentuokite.
- Kodėl, pasak D šaltinio autoriaus, A. Einšteinas nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu sukėlė sensaciją?
- Kurio mokslininko suformuluotus teiginius siekė patikrinti arba patobulinti A. Einšteinas? Paaiškinkite, ar jam tai pavyko.
- Kaip D šaltinio autorius vertina A. Einšteino mokslinę veiklą?
- Įvertinkite A. Einšteino mokslinės veiklos įtaką mokslo vystymuisi ir visuomeniniam gyvenimui.