Tema 3.10 (Istorija 9)

„Už jūsų ir mūsų laisvę!“ (21 tema)

Šioje temoje MES:

  • nustatysime 1863–1864 m. Lénkijoje ir Lietuvojè prasidėjusio sukilimo priežastis;
  • išanalizuosime 1863–1864 m. sukilimo žymiausių vadų veiklą;
  • apibūdinsime svarbiausius 1863–1864 m. sukilimo padarinius.

Sukilimo priežastys ir grupuotės

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl 1863–1864 m. sukilimo aukų palaikai buvo užkasti ant Gedimino kalno Vilniuje?

21.1 pav. 2017 m. ant Gedimino kalno Vilniuje rasti 1863 m. sukilimo aukų palaikai
21.2 pav. 1863 m. sukilėlių kriptos Rasų kapinių koplyčioje Vilniuje, tarp jų: 7 kripta – Konstantino Kalinausko, 17 kripta – Zigmanto Sierakausko

2017 m. Lietuvos visuomenę pasiekė žinia apie radinį ant Gedimino kalno Vilniuje – rasti 1863–1864 m. sukilimo aukų palaikai (21.1 pav.). Vėliau jie perlaidoti Vilniaus Rasų kapinėse (21.2 pav.). Pasitvirtino ankstesni spėjimai (1 šaltinis), kad sukilėlių palaikus caro valdžia galėjo užkasti šioje neįprastoje vietoje. Caro valdžia tokiu būdu siekė, kad visuomenei nebūtų žinoma sukilėlių palaikų užkasimo vieta. Viešumoje nuolatos nepelnytai buvo menkinami sukilėliai ir pats sukilimas, nukreiptas prieš Rusijos imperijos valdžią.

Sukilimui kilti didelę įtaką turėjo to meto tarptautinė situacija. 1855 m. Rusiją pradėjęs valdyti caras Aleksandras II (valdė iki 1881 m.) nesėkmingai vykdė užsienio politiką: 1856 m. Rusija pralaimėjo Krýmo karą Osmãnų imperijai ir Vakarų̃ Euròpos valstybėms. Per karą labai smuko šalies valdžios autoritetas. Mėgindamas pakelti savo ir šalies prestižą, Aleksandras II pradėjo vykdyti reformas (plačiau žr. 18.2 vadovėlio temą apie Rusijos imperiją XVIII–XX a. pradžioje).

Caro valdžia sušvelnėjo ir Lietuvojè. Buvo amnestuoti visi 1830–1831 m. sukilimo dalyviai. Lietuvos bajorams suteikta daugiau galimybių eiti tarnybą savo šalyje, o 1861 m. vasarį paskelbta valstiečių reforma: remiantis ja, visoje Rusijoje panaikinta baudžiava. Tiesa, nors dauguma valstiečių tikėjosi gauti ne tik asmens laisvę, bet ir visą naudojamą žemę be išpirkos, jie dar dvejus metus turėjo eiti baudžiavą ir atlikti kitas prievoles savo ponams.

Nors valdžia vykdė pertvarkas, 1863 m. Lenkijoje, kiek vėliau ir Lietuvoje vėl kilo sukilimas. Europoje tuo metu sustiprėjo nacionalizmas, pradėjo vienytis naujos valstybės, pavyzdžiui, Itãlija. Tai turėjo įtakos sukilimui. Sukilėliai siekė išvengti rekrutų prievolės, galutinai išvaduoti iš baudžiavos valstiečius, kaip ir buvo numatyta 1861 m. paskelbtame valdžios nutarime. Lenkų ir lietuvių bajorai, tikrieji naujo sukilimo organizatoriai, siekė atkurti bendrą Lenkijos ir Lietuvos Valstуbę. Kaip ir 1830–1831 m., sukilėliai nekalbėjo apie nepriklausomos Lietuvos atkūrimą. Tokia idėja lietuviams kilo gerokai vėliau.

Lenkijoje ir Lietuvoje pradėta rengtis naujam sukilimui prieš caro valdžią. Buvo įkurtos dvi politinės grupuotės: raudonieji ir baltieji. 1861 m. vasarą Vilniuje, Kėdáiniuose, Trãkuose, Panevėžyjè ėmė burtis raudonųjų būreliai. Raudoniesiems vadovavo Konstantinas Kalinauskas, Antanas Mackevičius, Zigmantas Sierakauskas. Raudonieji, kaip ir baltieji, siekė atkurti Lenkijos ir Lietuvos Valstуbę su 1772 m. sienomis. Kairieji raudonieji norėjo, kad lietuvių, gudų ir ukrainiečių tautos apsispręstų pačios, ar jos nori jungtis prie Lenkijos. Raudonieji palaikė revoliucines pertvarkas. Jie manė, kad reikia duoti valstiečiams žemės, suteikti jiems tokias pat teises kaip ir bajorams. Buvo tikimasi, kad sukilimus pavyks surengti ir kitose Rusijos vietovėse.

Nuo 1862 m. vidurio pradėjo veikti baltieji (dvarininkai ir dalis inteligentijos), jiems Lietuvoje vadovavo Jokūbas Geištoras. Baltieji manė, kad pirmiausia reikia išsivaduoti iš Rusijos valdžios, o tik paskui imtis socialinių pertvarkų. Per sukilimą baltieji tikėjosi Vakarų Europos valstybių paramos. Jie priešinosi radikalioms pertvarkoms.

Klausimai ir užduotys

  1. Įvardykite grupuotes, veikusias Lietuvoje ir Lenkijoje 1863–1864 m. sukilimo išvakarėse. Kuo jos buvo panašios, o kuo skyrėsi?
  2. Kuris visuomenės sluoksnis aktyviausiai dalyvavo 1863–1864 m. sukilime?

Sukilimo eiga

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl, perlaidojant 1863 m. sukilimo veikėjų palaikus kolumbariume, jų pavardės parašytos net trimis – lietuvių, baltarusių ir lenkų – kalbomis, o renginyje, be Lietuvos prezidento, dalyvavo ir Lenkijos prezidentas?

21.3 pav. Pagrindinės 1863–1864 m. sukilimo kovos Lietuvoje

Remdamiesi žemėlapiu, nurodykite vietoves, prie kurių vyko didžiausi mūšiai Lietuvoje per 1863–1864 m. sukilimą.

Pirmieji 1863 m. sausį sukilo lenkai, vasarą sukilimas persimetė ir į Lietuvą (21.3 pav.). Sukilėliai aktyviausiai veikė Kaũno gubernijoje, joje, rusų valdžios duomenimis, iš viso buvo apie 15 tūkst. sukilėlių. Per sukilimą buvo taikoma partizaninio karo taktika. Kaip ir 1830–1831 m., šis sukilimas baigėsi nesėkme. Nors K. Kalinausko ir Boleslovo Kajetono Koliškos (Bolesław Kajetan Kolyszko) vadovaujami sukilėlių būriai gegužės 7 d. prie Medeikių (dabartinis Biržų r.) nugalėjo rusų pajėgas, jie neilgai džiaugėsi pergale. Jau kitą dieną sukilėlius sumušė gausesnė rusų kariuomenė, atskubėjusi saviškiams į pagalbą. Per mūšį abu sukilėlių vadai pateko į nelaisvę, vėliau jie buvo nubausti mirties bausme.

Nesėkmė ištiko ir pavėluotai į pagalbą K. Kalinauskui ir B. K. Koliškai atvykusį Pabéržės kunigą A. Mackevičių bei jo vadovaujamus sukilėlius (2 šaltinis). A. Mackevičiui su likusiais sukilėliais pavyko pasitraukti į Pãnevėžio miškus. Kauno gubernijoje ir lietuviškose Augustãvo bei Vilniaus gubernijų apskrityse nuo balandžio iki liepos įvyko 86 mūšiai, juose išryškėjo akivaizdus caro kariuomenės pranašumas.

1863 m. gegužės 13 d. Vilniaus generalgubernatoriumi paskirtas Michailas Muravjovas. Jis žiauriai susidorojo su sukilėliais, dėl to buvo pramintas Koriku. Buvo areštuota daug žmonių, žiauriai tardyti tie, kuriuos įtarė prisidėjus prie sukilimo. Birželio pabaigoje pakartas Z. Sierakauskas, gruodį A. Mackevičius, kitų metų pavasarį K. Kalinauskas.

Tarp nužudytų sukilėlių buvo daug lenkų, lietuvių, baltarusių, kurie siekė bendromis jėgomis atkurti savo valstybę. Jų siekį atspindėjo ir sukilimo šūkis „Už jūsų ir mūsų laisvę!“. 2019 m. perlaidojant sukilėlių palaikus Vilniuje laidotuvėse pagrįstai dalyvavo Lietuvos, Lenkijos ir Baltarùsijos valdžios atstovai. O sukilėlių pavardės parašytos lietuvių, baltarusių ir lenkų kalbomis.

1863 m. antroje pusėje Lietuvoje įvyko 72 kautynės, iš jų daugiau kaip pusė – Kauno gubernijoje. Lietuviškose Augustãvo ir Vilniaus gubernijų apskrityse sukilimas vyko iki spalio pabaigos. Kauno gubernijoje sukilėliai kovojo ir visą 1864 m. žiemą. Sukilimo pabaiga laikoma 1864 m. vasario 10 d., kai buvo suimtas K. Kalinauskas. Po mėnesio Vilniuje jam įvykdytas mirties nuosprendis.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokio likimo sulaukė didžioji dalis 1863– 1864 m. sukilimo vadų?
  2. Kuriose kapinėse 2019 m. perlaidoti Gedimino kalno papėdėje rasti 1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikai? Pakomentuokite plačiau.

Sukilimo numalšinimas ir rusinimo sustiprėjimas po 1864 metų

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kaip nuotraukoje (21.4 pav.) ir karikatūroje (21.5 pav.) vertinamas M. Muravjovas? Kodėl?

Sukilimo padariniai buvo skaudūs. M. Muravjovas žiauriai susidorojo su sukilimo dalyviais: jo įsakymu buvo sušaudyti ar pakarti dauguma sukilėlių (21.5 pav.), kiti sukilimo dalyviai ištremti į Sibirą. Iki 1865 m. pradžios buvo nuteisti mirti, nubausti katorga, ištremti į Rusiją arba atiduoti policijai prižiūrėti 21 700 asmenų.

21.4 pav. Michailo Muravjovo paminklas Vilniuje, XIX a. pabaiga
21.5 pav. Karikatūra, skirta Vilniaus generalgubernatoriui Michailui Muravjovui

Sukilimo numalšinimas buvo didžiulis smūgis tradicinei politinei Lenkijos ir Lietuvos visuomenės jėgai – bajorijai. Kautynių aukos, emigracija į Vãkarus ir tremtis į Rýtus, daugelio dvarų konfiskavimas ir visiems žemvaldžiams skirta didelė kontribucija, draudimas inteligentams (išskyrus dvasininkus ir gydytojus) įsidarbinti savame krašte, kultūrinis rusinimas – visa tai pakeitė politines nuotaikas. Į politinį gyvenimą įsitraukė valstiečiai, kurie po 1861 m. reformos tapo piliečiais. Vis aktyvesnė darėsi intelektualioji lietuvių visuomenė, taigi bajorų svarba ir įtaka pamažu blėso. Sukilimas privertė caro valdžią išplėsti valstiečių reformą, sudaryti jiems geresnes gyvenimo sąlygas ir kaip atsvarą maištaujantiems bajorams pabandyti sukurti socialinę grupę, kuri krašte palaikytų caro politiką.

Kai Vilniaus generalgubernatorius žiauriai numalšino 1863–1864 m. sukilimą, tuoj pat Šiaurės vakarų krašte caro administracija pradėjo įgyvendinti vadinamąją Rùsų pradų̃ atkūrimo progrãmą. Jos tikslas buvo panaikinti lenkų įtaką viešajame gyvenime ir įtvirtinti rusinimą. Rusų pradų atkūrimo programa buvo pagrįsta šiomis nuostatomis:

  • visiškai pašalinti lenkų kalbą iš viešojo visuomenės gyvenimo (buvo neįmanoma uždrausti vartoti lenkų kalbą buityje ir žmonėms tarpusavyje bendraujant; leista ją vartoti ir bažnyčiose vykdant pastoraciją);
  • neleisti „lenkų kilmės“ asmenims, faktiškai visiems katalikams, taigi ir etniniams lietuviams, krašte eiti jokios valstybės tarnybos, įskaitant ir pradžios mokytojų tarnybą;
  • skiriant valdininkus, pirmenybę teikti rusams stačiatikiams, kviečiamiems iš centrinių Rusijos gubernijų;
  • visokeriopai kontroliuoti ir varžyti Katalikų bažnyčią;
  • sudaryti sąlygas plėsti stačiatikybę;
  • daugiausia valstiečių lėšomis sparčiai steigti rusiškas pradžios, vadinamąsias liaudies, mokyklas su rusais mokytojais (laikinąsias šių mokyklų steigimo taisykles caras patvirtino dar 1863 m. balandį, t. y. iki M. Muravjovo paskyrimo vyriausiuoju Šiaurės vakarų krašto viršininku);
  • skatinti rusus keltis į vadinamąjį Šiaurės vakarų kraštą;
  • lietuvių raštijoje lotyniškąją (lenkiškąją) abėcėlę pakeisti rusiškąja ir visoje imperijoje visiškai uždrausti lietuvių spaudą senuoju raidynu.

Šių nuostatų caro valdžia laikėsi iki pat XX a. pradžios.

Klausimai ir užduotys

  1. Kuris Rusijos valdininkas daugiausia prisidėjo prie 1863–1864 m. sukilimo numalšinimo?
  2. Nurodykite, koks buvo pagrindinis Rusų pradų atkūrimo programos tikslas.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl 1863–1864  m. sukilimas pirmiausia prasidėjo Lenkijoje?
  2. Apibūdinkite ne mažiau kaip tris 1863– 1864 m. sukilimo priežastis. 
  3. Nurodykite 1863–1864 m. sukilimo politinius, ekonominius ir kultūrinius padarinius Lietuvai.
  4. Kaip manote, kuris Rusų pradų atkūrimo programos punktas lietuviams buvo skaudžiausias? Kodėl?
  5. * Dirbdami grupėmis, palyginkite 1830– 1831 m. ir 1863–1864 m. Lietuvoje vykusius sukilimus šiais aspektais: sukilimo tikslas, priežastys, vadai, padariniai. Surinktą informaciją pristatykite klasės draugams.

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, ar jūsų gyvenamoji aplinka susijusi su 1863–1864 m. sukilimu. Nustatę sąsajų, keliais sakiniais aprašykite, kokia buvo sukilimo reikšmė. Kaip sukilėliai įamžinti jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Iš istorikės Vidos Girininkienės straipsnio „Egzekucijos, arba Galia gyviesiems“

Sierakausko žmona Apolonija teigė, jog sukilėlius laidojo Gedimino kalno papėdėje. Kituose atsiminimuose nurodomas Trijų Kryžių kalnas. Tačiau labiausiai buvo paplitusi senųjų vilniečių versija, kad sukilėliai buvo laidojami Gedimino kalno viršūnėje, kurio teritorija anuomet buvo gerai įtvirtinta ir gyventojams neprieinama. Toje vietoje carinė valdžia tariamai buvo įrengusi kroketo žaidimo aikštelę. <...> Vokiečiams užėmus Vilnių, 1915 m. rugsėjo 18 d. tarp dviejų topolių, dviejų sargų parodytoje vietoje, vykdyti kasinėjimai <...>. Ir iš tikrųjų, ne daugiau kaip metro gylyje buvo rasti du žmogaus kaulai. Manyta, jog ten galėjo būti Sierakausko palaikai. Jie tuoj pat buvo užpilti žemėmis ir toje vietoje iš netoliese rastų plytų pastatytas kryžius. Visą laiką ten buvo nešamos gėlės ir vainikai, iš jų formuojamas kryžius.

1916 m. birželio 2 ir 3 d. vėl kasinėta. Rasta kaukolė ir viršutinė skeleto dalis, kalkių apgadintų kaulų, apavo ir drabužių. <...> 1917 m. rugpjūčio 17 d. toje vietoje, kur istorikai rado kaulų, pagal architekto Antano Vivulskio projektą pastatytas aukštas ąžuolinių rąstų kryžius. <...> Deja, tos pačios dienos vakarą vokiečių okupacinė valdžia jį nugriovė, mat buvo leidusi statyti „paprastą“ (vok. einfach) kryžių, o išvydo meno kūrinį – paminklą, kokio net savo kariams Antakalnio ar Vingio kapinėse nebuvo pastačiusi. <...> 1921 m. sausio 23 d. ant kalno, toje pačioje vietoje, vėl buvo pastatytas kryžius su plokšte, kurioje buvo įrašyta 21 egzekucijos aukos pavardė. Po 1939 m. šio paminklo nebeliko.

Pagal Vidos Girininkienės straipsnį „Egzekucijos, arba Galia gyviesiems“, Literatūra ir menas, Nr. 7, 2017 m. vasario 17 d.

Remdamiesi šaltiniu, savo žiniomis ir internete rasta informacija, atsakykite į klausimus:

  1. Kokiai problemai nagrinėti skirtas šaltinis?
  2. Kodėl skyrėsi informacija apie sukilėlių palaidojimo vietą?
  3. Kodėl rastų palaikų vietoje būdavo statomi kryžiai?
  4. Dėl kokių priežasčių Rusijos imperijos, Vokietijos, o vėliau Sovietų Sąjungos valdžios nesiryžo atkasti Gedimino kalno papėdėje esančių žmonių palaikų?
  5. Kaip XXI a. pr. buvo išspręsta šaltinyje aprašytų žmonių palaikų padėtis? Kodėl?

2 ŠALTINIS

Apie Antaną Mackevičių ir jo būrį

Ištverme išsiskyrė kunigo Mackevičiaus būrys, kurį beveik ištisai sudarė jo parapijos valstiečiai, ginkluoti dalgiais ir ietimis. <...> Nors Rusijos vyriausybei 1861 m. panaikinus baudžiavą sukilimas Lietuvoje iš esmės nebeteko valstiečių paramos, Žemaitijoje į sukilimą patráukti daug valstiečių sugebėjo patriotiškai nusiteikę jauni katalikų kunigai. <...> Kunigų įtikinėjimai, kad Rusijos valdžia siekia sunaikinti katalikų tikėjimą ir tik atkurtoji valstybė galinti jį apginti, Kaũno gubernijoje sulaukė aktyviausio palaikymo.

Kunigo Mackevičiaus asmenybė Žemaitijos valstiečiams tapo savotišku simboliniu jų moralinių vertybių garantu. Iki Mackevičiaus jie matė tik patriotiškai veikiančius bajorus, kuriais nepasitikėjo ir bijojo, kad jie atkurtoje valstybėje nesusigrąžintų baudžiavos. O Mackevičius buvo dvasininkas, suprantantis kaimiečių socialinius reikalus, atsidavęs katalikų tikėjimui, o drauge ir darbais aukojęs save nepriklausomybės idėjai.

Pagal knygą „Lietuvos karai. Lietuvos XIX–XX a. nacionalinių karų sisteminė-kiekybinė analizė“, sudarė Gediminas Vitkus, Vilnius, 2014, p. 121–122.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokie bruožai būdingi A. Mackevičiaus būriui?
  2. Kaip A. Mackevičiui pavyko į sukilėlių gretas įtraukti daug valstiečių?
  3. Kaip turėjo būti pavadinta šaltinyje minima „atkurtoji valstybė“?
  4. Kokios savybės būdingos A. Mackevičiui?
  5. Kodėl ir po 1861 m. valstiečiai aktyviai dalyvavo sukilime?
  6. Kokią išvadą galite padaryti apie sukilėlių ginkluotę ir A. Mackevičiaus būrio sukilėlius?

Sąvokos

Kolumbãriumas – urnų su mirusiųjų palaikais laikymo patalpa, statinys ar salė.

Kriptà – požeminė bažnyčios patalpa garbingiems asmenims laidoti, relikvijoms laikyti.

Rùsų pradų atkūrimo programà – po 1863–1864 m. sukilimo carinės Rusijos pradėta vykdyti programa, kurios tikslas – surusinti vakarines gubernijas.

Prašau palaukti