Mieli penktokai,
priešais jus – istorijos vadovėlis. Šis vadovėlis – tai tokia knyga, kuri padeda mokytis istorijos, sužinoti ir suprasti praeitį. Be to, vadovėlio autoriai nori jums padėti įsivaizduoti, pajusti, o kartais išgirsti ar net užuosti laiką. Klausite, kaip tai įmanoma? Įmanoma, juk perskaitę įdomios knygos puslapį apie tolimus laikus, egzotiškus kraštus ar skanius valgius užsimerkiame ir trumpam pajuntame, kad esame tuose amžiuose ar kraštuose ir ragaujame kai ką labai skanaus. Tačiau istorijos pamokos nėra skirtos tik senovei įsivaizduoti ir pajusti ar senoviniam daiktui mintyse paliesti. Tai daug daugiau!
Istorija mums ne tik padeda susipažinti su praeityje gyvenusiais bendraamžiais, suvokti, kodėl kartais žmonės gali elgtis kaip didvyriai, o kartais kaip niekšai, bet ir paaiškina, kodėl mūsų proseneliai tiek daug skaitė laikraščių, kodėl gyveno mediniuose namuose ar kodėl dabar ant savo namų keliame trispalvę (geltoną, žalią, raudoną) vėliavą. Ir tai tik keli klausimai iš tūkstančių, kurie gali kilti, todėl istorija kviečia atsigręžti į viską, ką žmonės yra nuveikę ir sukūrę per daug tūkstančių metų. Tai ištisi miestai ir karalystės, tvirtovės ir šventovės, įstabios knygos, paveikslai ir filmai – didžių žmonių sukurtas ir mūsų paveldėtas palikimas. Dairantis po šiuos turtus klausimai kodėl ir kaip turėtų tapti pagrindiniais įrankiais istorijos pamokoje ir skaitant šį vadovėlį.
Nemanykite, kad istorija yra tik tai, kas buvo itin seniai, kas nepaliečiama ir tolima. Istorikai gali tirti ir tai, ką jūs atsimenate, ką prisimena jūsų artimieji – tėvai ir seneliai. Istorija yra ir jus supanti aplinka – namai, artimiausias paminklas ar net parkas. Galiausiai istorija yra ir tai, kas mus sieja kaip tautą, – tai mūsų Lietuvõs raida, kõvos už laisvę, tautiečių ir kraštiečių sukurti meno kūriniai, kuriais šiandien didžiuojamės.
Istorija glūdi visai šalia ir tik laukia, kol ja susidomėsite, prakalbinsite ir ją papasakosite kitiems. Tai nuotykis ir detektyvas, kurį netrukus patirsite ir pamėginsite išnarplioti!
Autoriai Norbertas ir Mindaugas